ON-LINE RESULTS
BY AA SPORTS, LTD
|
UMPQUA ULTIMATE HALF IRON TRIATHLON
SATURDAY, SEPT 1, 2007
Report Last Updated On Sept 1, 2007
Participants, please e-mail AA Sports, Ltd (the timing company) at: jon@racecenter.com with any corrections that need to be made to the information listed below.
Please include the following to help expedite the fix:
A REMINDER TO ATHLETES: Did you remember to return your Timing Chip (pictured at right). When you register for a chip timed event you agreed to the safe return of the Timing Chip back tothe Timing Company or pay a $30.00 replacement fee (receiving the chip back is prefered). Instruction to return the Timing Chip are on the packet and are again provided below: |
You MUST use a padded envelope or the Timing Chip will be torn from the envelope
Thanks!
27 | - # OF FINISHERS |
15 | - # OF FINISHERS - MALES |
12 | - # OF FINISHERS - FEMALES |
0 | - # OF DAY OF RACE REGISTRATION |
| Top 10 Overall Males & Females - Singles | | Top 10 Overall Masters Males & Females - Singles | | Overall Results - Singles | | Overall Results in Alphabetical Order - Singles | | Age Division Results - Singles | | Overall Results - Teams | | Division Results - Teams | | Swim Split Times | | Bike Split Times | | Run Split Times | | Penalties |
OVERALL RESULTS FOR TOP 10 MALE - SINGLES
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Peter Courogen 41 M 4:55:02 1 0:32:10 2 2:01 2:42:41 1 1:00 2 1:37:10 2 Portland, OR 2. Kyle Walker 30 M 5:26:23 1 0:41:33 17 2:38 2:52:49 2 1:26 7 1:47:56 4 Eugene, OR 3. Dave Reed 53 M 5:32:27 1 0:33:45 5 2:32 2:59:12 6 1:16 6 1:55:42 10 Creswell, OR 4. Joshua Marks 31 M 5:38:52 2 0:33:14 4 2:07 2:59:10 5 1:20 5 2:03:01 11 Bend, OR 5. Neal Jacobson 33 M 5:40:56 3 0:40:49 16 2:04 3:06:02 9 1:23 11 1:50:38 7 Eugene, OR 6. Brian Sherman 48 M 5:50:39 1 0:40:46 15 3:20 3:14:18 12 1:38 13 1:50:37 6 Roseburg, OR 7. Patrick Hogan 56 M 5:58:31 1 0:37:43 12 3:47 3:03:43 8 2:26 10 2:10:52 12 Gig Harbor, WA 8. Jordan Boutilier 27 M 6:17:32 1 0:44:18 21 2:55 3:17:14 14 1:28 16 2:11:37 13 Corvallis, OR 9. Jeffrey Koh 47 M 6:32:09 2 0:43:03 19 2:58 3:27:58 18 1:08 20 2:17:02 15 Lake Oswego, OR 10. Michael Brown 27 M 6:42:45 2 0:48:01 26 1:41 3:21:08 16 2:04 19 2:29:51 20 Rogue River, OR
TOP 10 OVERALL FEMALES - SINGLES
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Robyn Wangberg 28 F 5:08:27 1 0:34:53 10 1:42 2:54:38 3 0:44 3 1:36:30 1 Corvallis, OR 2. Haley Cooper 27 F 5:17:39 2 0:33:57 7 1:30 2:56:08 4 0:46 4 1:45:18 3 Spokane, WA 3. Laura Imperia 46 F 5:33:18 1 0:36:15 11 2:11 3:01:22 7 1:13 8 1:52:16 8 Jacksonville, OR 4. Kara Smith 33 F 5:48:23 1 0:38:30 13 2:34 3:11:40 10 1:52 12 1:53:46 9 Corvallis, OR 5. Teresa Copeland 50 F 6:24:04 1 0:33:55 6 3:24 3:23:29 17 2:38 14 2:20:38 17 Dexter, OR 6. Theresa Ross 44 F 6:40:39 1 0:34:35 9 4:48 3:29:11 19 2:18 18 2:29:47 19 Klamath Falls, OR 7. Angel Sexton 39 F 6:50:34 1 0:42:05 18 3:53 3:44:40 26 2:16 24 2:17:39 16 Tampa, FL 8. Joan Hogan 53 F 6:59:14 2 0:44:11 20 3:27 3:38:46 23 3:58 21 2:28:51 18 Gig Harbor, WA 9. Vicki Roe 44 F 7:06:06 2 0:48:09 27 2:32 3:37:42 22 3:07 22 2:34:35 21 Shady Cove, OR 10. Angela Boudro 28 F 7:25:13 3 0:45:48 23 2:58 3:41:42 25 1:16 23 2:53:29 22 Central Point, OR
TOP 10 OVERALL MASTER MALES - SINGLES
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Dave Florence 40 M 2:18:34 1 0:24:57 26 2:45 1:09:51 8 0:57 7 0:40:03 1 Canby, OR 1. Peter Courogen 41 M 4:55:02 1 0:32:10 2 2:01 2:42:41 1 1:00 2 1:37:10 2 Portland, OR 2. Dave Reed 53 M 5:32:27 1 0:33:45 5 2:32 2:59:12 6 1:16 6 1:55:42 10 Creswell, OR 3. Brian Sherman 48 M 5:50:39 1 0:40:46 15 3:20 3:14:18 12 1:38 13 1:50:37 6 Roseburg, OR 4. Patrick Hogan 56 M 5:58:31 1 0:37:43 12 3:47 3:03:43 8 2:26 10 2:10:52 12 Gig Harbor, WA 5. Jeffrey Koh 47 M 6:32:09 2 0:43:03 19 2:58 3:27:58 18 1:08 20 2:17:02 15 Lake Oswego, OR 6. Randy Poe 60 M 7:48:59 1 0:47:30 25 3:46 3:48:42 27 3:35 25 3:05:26 24 Roseburg, OR
TOP 10 OVERALL MASTER FEMALES - SINGLES
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Laura Imperia 46 F 5:33:18 1 0:36:15 11 2:11 3:01:22 7 1:13 8 1:52:16 8 Jacksonville, OR 2. Teresa Copeland 50 F 6:24:04 1 0:33:55 6 3:24 3:23:29 17 2:38 14 2:20:38 17 Dexter, OR 3. Theresa Ross 44 F 6:40:39 1 0:34:35 9 4:48 3:29:11 19 2:18 18 2:29:47 19 Klamath Falls, OR 4. Joan Hogan 53 F 6:59:14 2 0:44:11 20 3:27 3:38:46 23 3:58 21 2:28:51 18 Gig Harbor, WA 5. Vicki Roe 44 F 7:06:06 2 0:48:09 27 2:32 3:37:42 22 3:07 22 2:34:35 21 Shady Cove, OR 6. Margie Kaiser 46 F 7:58:40 2 0:57:03 30 4:18 3:39:13 24 3:26 26 3:14:40 28 Cheney, WA
OVERALL RESULTS FOR SINGLES
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Peter Courogen 41 M 4:55:02 1 0:32:10 2 2:01 2:42:41 1 1:00 2 1:37:10 2 Portland, OR 2. Robyn Wangberg 28 F 5:08:27 1 0:34:53 10 1:42 2:54:38 3 0:44 3 1:36:30 1 Corvallis, OR 3. Haley Cooper 27 F 5:17:39 2 0:33:57 7 1:30 2:56:08 4 0:46 4 1:45:18 3 Spokane, WA 4. Kyle Walker 30 M 5:26:23 1 0:41:33 17 2:38 2:52:49 2 1:26 7 1:47:56 4 Eugene, OR 5. Dave Reed 53 M 5:32:27 1 0:33:45 5 2:32 2:59:12 6 1:16 6 1:55:42 10 Creswell, OR 6. Laura Imperia 46 F 5:33:18 1 0:36:15 11 2:11 3:01:22 7 1:13 8 1:52:16 8 Jacksonville, OR 7. Joshua Marks 31 M 5:38:52 2 0:33:14 4 2:07 2:59:10 5 1:20 5 2:03:01 11 Bend, OR 8. Neal Jacobson 33 M 5:40:56 3 0:40:49 16 2:04 3:06:02 9 1:23 11 1:50:38 7 Eugene, OR 9. Kara Smith 33 F 5:48:23 1 0:38:30 13 2:34 3:11:40 10 1:52 12 1:53:46 9 Corvallis, OR 10. Brian Sherman 48 M 5:50:39 1 0:40:46 15 3:20 3:14:18 12 1:38 13 1:50:37 6 Roseburg, OR 11. Patrick Hogan 56 M 5:58:31 1 0:37:43 12 3:47 3:03:43 8 2:26 10 2:10:52 12 Gig Harbor, WA 12. Jordan Boutilier 27 M 6:17:32 1 0:44:18 21 2:55 3:17:14 14 1:28 16 2:11:37 13 Corvallis, OR 13. Teresa Copeland 50 F 6:24:04 1 0:33:55 6 3:24 3:23:29 17 2:38 14 2:20:38 17 Dexter, OR 14. Jeffrey Koh 47 M 6:32:09 2 0:43:03 19 2:58 3:27:58 18 1:08 20 2:17:02 15 Lake Oswego, OR 15. Theresa Ross 44 F 6:40:39 1 0:34:35 9 4:48 3:29:11 19 2:18 18 2:29:47 19 Klamath Falls, OR 16. Michael Brown 27 M 6:42:45 2 0:48:01 26 1:41 3:21:08 16 2:04 19 2:29:51 20 Rogue River, OR 17. Angel Sexton 39 F 6:50:34 1 0:42:05 18 3:53 3:44:40 26 2:16 24 2:17:39 16 Tampa, FL 18. Joan Hogan 53 F 6:59:14 2 0:44:11 20 3:27 3:38:46 23 3:58 21 2:28:51 18 Gig Harbor, WA 19. Vicki Roe 44 F 7:06:06 2 0:48:09 27 2:32 3:37:42 22 3:07 22 2:34:35 21 Shady Cove, OR 20. Brent Knapp 31 M 7:09:50 4 0:38:34 14 2:51 3:20:51 15 2:47 15 3:04:47 23 Sutherlin, OR 21. Angela Boudro 28 F 7:25:13 3 0:45:48 23 2:58 3:41:42 25 1:16 23 2:53:29 22 Central Point, OR 22. Angela Smith 35 F 7:25:13 2 0:34:32 8 3:03 Albany, OR 23. Randy Poe 60 M 7:48:59 1 0:47:30 25 3:46 3:48:42 27 3:35 25 3:05:26 24 Roseburg, OR 24. Colin Anderson 24 M 7:54:25 1 0:45:19 22 4:45 3:55:07 28 2:28 29 3:06:46 25 Medford , OR 25. Jordan Anderson 19 M 7:54:25 1 0:46:12 24 2:56 3:55:30 29 2:46 28 3:07:00 26 Medford, OR 26. Margie Kaiser 46 F 7:58:40 2 0:57:03 30 4:18 3:39:13 24 3:26 26 3:14:40 28 Cheney, WA 27. Robert Lasker 37 M 7:58:40 1 1:00:02 31 4:41 3:36:56 21 5:42 27 3:11:18 27 Snoqualmie Pass, WA
OVERALL RESULTS IN ALPHABETICAL ORDER
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Anderson, Colin 24 M 7:54:25 1 0:45:19 22 4:45 3:55:07 28 2:28 29 3:06:46 25 Medford , OR 2. Anderson, Jordan 19 M 7:54:25 1 0:46:12 24 2:56 3:55:30 29 2:46 28 3:07:00 26 Medford, OR 3. Boudro, Angela 28 F 7:25:13 3 0:45:48 23 2:58 3:41:42 25 1:16 23 2:53:29 22 Central Point, OR 4. Boutilier, Jordan 27 M 6:17:32 1 0:44:18 21 2:55 3:17:14 14 1:28 16 2:11:37 13 Corvallis, OR 5. Brown, Michael 27 M 6:42:45 2 0:48:01 26 1:41 3:21:08 16 2:04 19 2:29:51 20 Rogue River, OR 6. Cooper, Haley 27 F 5:17:39 2 0:33:57 7 1:30 2:56:08 4 0:46 4 1:45:18 3 Spokane, WA 7. Copeland, Teresa 50 F 6:24:04 1 0:33:55 6 3:24 3:23:29 17 2:38 14 2:20:38 17 Dexter, OR 8. Courogen, Peter 41 M 4:55:02 1 0:32:10 2 2:01 2:42:41 1 1:00 2 1:37:10 2 Portland, OR 9. Hogan, Joan 53 F 6:59:14 2 0:44:11 20 3:27 3:38:46 23 3:58 21 2:28:51 18 Gig Harbor, WA 10. Hogan, Patrick 56 M 5:58:31 1 0:37:43 12 3:47 3:03:43 8 2:26 10 2:10:52 12 Gig Harbor, WA 11. Imperia, Laura 46 F 5:33:18 1 0:36:15 11 2:11 3:01:22 7 1:13 8 1:52:16 8 Jacksonville, OR 12. Jacobson, Neal 33 M 5:40:56 3 0:40:49 16 2:04 3:06:02 9 1:23 11 1:50:38 7 Eugene, OR 13. Kaiser, Margie 46 F 7:58:40 2 0:57:03 30 4:18 3:39:13 24 3:26 26 3:14:40 28 Cheney, WA 14. Knapp, Brent 31 M 7:09:50 4 0:38:34 14 2:51 3:20:51 15 2:47 15 3:04:47 23 Sutherlin, OR 15. Koh, Jeffrey 47 M 6:32:09 2 0:43:03 19 2:58 3:27:58 18 1:08 20 2:17:02 15 Lake Oswego, OR 16. Lasker, Robert 37 M 7:58:40 1 1:00:02 31 4:41 3:36:56 21 5:42 27 3:11:18 27 Snoqualmie Pass, WA 17. Marks, Joshua 31 M 5:38:52 2 0:33:14 4 2:07 2:59:10 5 1:20 5 2:03:01 11 Bend, OR 18. Poe, Randy 60 M 7:48:59 1 0:47:30 25 3:46 3:48:42 27 3:35 25 3:05:26 24 Roseburg, OR 19. Reed, Dave 53 M 5:32:27 1 0:33:45 5 2:32 2:59:12 6 1:16 6 1:55:42 10 Creswell, OR 20. Roe, Vicki 44 F 7:06:06 2 0:48:09 27 2:32 3:37:42 22 3:07 22 2:34:35 21 Shady Cove, OR 21. Ross, Theresa 44 F 6:40:39 1 0:34:35 9 4:48 3:29:11 19 2:18 18 2:29:47 19 Klamath Falls, OR 22. Sexton, Angel 39 F 6:50:34 1 0:42:05 18 3:53 3:44:40 26 2:16 24 2:17:39 16 Tampa, FL 23. Sherman, Brian 48 M 5:50:39 1 0:40:46 15 3:20 3:14:18 12 1:38 13 1:50:37 6 Roseburg, OR 24. Smith, Angela 35 F 7:25:13 2 0:34:32 8 3:03 Albany, OR 25. Smith, Kara 33 F 5:48:23 1 0:38:30 13 2:34 3:11:40 10 1:52 12 1:53:46 9 Corvallis, OR 26. Walker, Kyle 30 M 5:26:23 1 0:41:33 17 2:38 2:52:49 2 1:26 7 1:47:56 4 Eugene, OR 27. Wangberg, Robyn 28 F 5:08:27 1 0:34:53 10 1:42 2:54:38 3 0:44 3 1:36:30 1 Corvallis, OR
AGE DIVISION RESULTS
MALES: 16 TO 19 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Jordan Anderson 320 19 M 7:54:25 1 0:46:12 24 2:56 3:55:30 29 2:46 28 3:07:00 26 Medford, OR
MALES: 20 TO 24 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Carl Newton 7 22 M 2:12:05 1 0:23:10 10 2:22 1:03:32 2 1:12 1 0:41:49 6 Bellingham, WA 2. Porter Bratten 40 23 M 2:22:41 2 0:23:07 9 2:21 1:13:32 19 0:53 9 0:42:47 10 Seattle, WA 3. Nate Birdsall 78 20 M 2:24:49 3 0:30:04 95 3:15 1:06:31 5 1:32 13 0:43:26 15 Cda, ID 4. Derek Garcia 116 22 M 2:39:19 4 0:30:38 109 2:07 1:14:07 21 1:13 46 0:51:14 67 Post Falls, ID 5. Jeffrey Faville 151 24 M 2:54:44 5 0:28:44 82 3:53 1:26:30 112 1:21 98 0:54:15 83 Salem, OR 6. Damien Koehler 59 22 M 2:57:26 6 0:34:46 141 3:21 1:22:56 89 1:13 111 0:55:09 90 Hillsboro, OR 7. Andy Stetzler 117 20 M 3:05:52 7 0:20:09 3 3:52 1:36:24 144 1:25 108 1:04:02 143 Kent, WA
FEMALES: 20 TO 24 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Colin Anderson 321 24 M 7:54:25 1 0:45:19 22 4:45 3:55:07 28 2:28 29 3:06:46 25 Medford , OR
MALES: 25 TO 29 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Jordan Boutilier 312 27 M 6:17:32 1 0:44:18 21 2:55 3:17:14 14 1:28 16 2:11:37 13 Corvallis, OR 2. Michael Brown 314 27 M 6:42:45 2 0:48:01 26 1:41 3:21:08 16 2:04 19 2:29:51 20 Rogue River, OR
FEMALES: 25 TO 29 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Robyn Wangberg 311 28 F 5:08:27 1 0:34:53 10 1:42 2:54:38 3 0:44 3 1:36:30 1 Corvallis, OR 2. Haley Cooper 328 27 F 5:17:39 2 0:33:57 7 1:30 2:56:08 4 0:46 4 1:45:18 3 Spokane, WA 3. Angela Boudro 350 28 F 7:25:13 3 0:45:48 23 2:58 3:41:42 25 1:16 23 2:53:29 22 Central Point, OR
MALES: 30 TO 34 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Kyle Walker 313 30 M 5:26:23 1 0:41:33 17 2:38 2:52:49 2 1:26 7 1:47:56 4 Eugene, OR 2. Joshua Marks 310 31 M 5:38:52 2 0:33:14 4 2:07 2:59:10 5 1:20 5 2:03:01 11 Bend, OR 3. Neal Jacobson 305 33 M 5:40:56 3 0:40:49 16 2:04 3:06:02 9 1:23 11 1:50:38 7 Eugene, OR 4. Brent Knapp 308 31 M 7:09:50 4 0:38:34 14 2:51 3:20:51 15 2:47 15 3:04:47 23 Sutherlin, OR
FEMALES: 30 TO 34 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Kara Smith 317 33 F 5:48:23 1 0:38:30 13 2:34 3:11:40 10 1:52 12 1:53:46 9 Corvallis, OR
MALES: 35 TO 39 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Robert Lasker 319 37 M 7:58:40 1 1:00:02 31 4:41 3:36:56 21 5:42 27 3:11:18 27 Snoqualmie Pass, WA
FEMALES: 35 TO 39 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Angel Sexton 304 39 F 6:50:34 1 0:42:05 18 3:53 3:44:40 26 2:16 24 2:17:39 16 Tampa, FL 2. Angela Smith 315 35 F 7:25:13 2 0:34:32 8 3:03 Albany, OR
MALES: 40 TO 44 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Peter Courogen 326 41 M 4:55:02 1 0:32:10 2 2:01 2:42:41 1 1:00 2 1:37:10 2 Portland, OR
FEMALES: 40 TO 44 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Theresa Ross 306 44 F 6:40:39 1 0:34:35 9 4:48 3:29:11 19 2:18 18 2:29:47 19 Klamath Falls, OR 2. Vicki Roe 303 44 F 7:06:06 2 0:48:09 27 2:32 3:37:42 22 3:07 22 2:34:35 21 Shady Cove, OR
MALES: 45 TO 49 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Brian Sherman 329 48 M 5:50:39 1 0:40:46 15 3:20 3:14:18 12 1:38 13 1:50:37 6 Roseburg, OR 2. Jeffrey Koh 307 47 M 6:32:09 2 0:43:03 19 2:58 3:27:58 18 1:08 20 2:17:02 15 Lake Oswego, OR
FEMALES: 45 TO 49 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Laura Imperia 301 46 F 5:33:18 1 0:36:15 11 2:11 3:01:22 7 1:13 8 1:52:16 8 Jacksonville, OR 2. Margie Kaiser 316 46 F 7:58:40 2 0:57:03 30 4:18 3:39:13 24 3:26 26 3:14:40 28 Cheney, WA
MALES: 50 TO 54 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Dave Reed 309 53 M 5:32:27 1 0:33:45 5 2:32 2:59:12 6 1:16 6 1:55:42 10 Creswell, OR
FEMALES: 50 TO 54 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Teresa Copeland 327 50 F 6:24:04 1 0:33:55 6 3:24 3:23:29 17 2:38 14 2:20:38 17 Dexter, OR 2. Joan Hogan 323 53 F 6:59:14 2 0:44:11 20 3:27 3:38:46 23 3:58 21 2:28:51 18 Gig Harbor, WA
MALES: 55 TO 59 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Patrick Hogan 324 56 M 5:58:31 1 0:37:43 12 3:47 3:03:43 8 2:26 10 2:10:52 12 Gig Harbor, WA
MALES: 60 TO 64 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Randy Poe 325 60 M 7:48:59 1 0:47:30 25 3:46 3:48:42 27 3:35 25 3:05:26 24 Roseburg, OR
OVERALL RESULTS FOR TEAMS
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION (SWIM: MIN PER 100 YARDS & BIKE: MPH) PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 5:34:58 1 / 2 MCDONALD'S MCTRI Jesse Archambault 0:32:16 1.32 3 3 15 M 403 Roseburg, OR 0:00:50 TRANSITION #1 TIME Greg Marlar 3:13:25 17.37 11 7 43 M 404 Roseburg, OR 0:00:19 TRANSITION #2 TIME 9 PLACE OVERALL AFTER BIKE Donna Eads 1:48:07 8:15 5 3 43 F 405 Roseburg, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 6:13:50 1 / 1 MIGHTY MASTERS Maureen Stadter 0:51:11 2.25 28 12 51 F 406 Roseburg, OR 0:00:56 TRANSITION #1 TIME Linda Parazoo 3:15:25 17.19 13 5 48 F 407 Winchester, OR 2:25:27 TRANSITION #2 TIME 1 PLACE OVERALL AFTER BIKE Brigid Kennaday 3:40:50 16:51 29 13 51 F 408 Glide, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3. 6:18:18 2 / 2 NETTLES & THISTLES Eric Saylor 0:30:47 1.27 1 1 17 M 420 Roseburg, OR 0:00:40 TRANSITION #1 TIME Lynette Butler 3:34:53 15.64 20 8 44 F 401 Roseburg, OR 0:00:20 TRANSITION #2 TIME 17 PLACE OVERALL AFTER BIKE Don Sumstine 2:11:38 10:02 14 9 46 M 402 Roseburg, OR -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS BY DIVISION
TEAM RESULTS FOR - ALL FEMALE TEAM
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION (SWIM: MIN PER 100 YARDS & BIKE: MPH) PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 6:13:50 1 / 1 MIGHTY MASTERS Maureen Stadter 0:51:11 2.25 28 12 51 F 406 Roseburg, OR 0:00:56 TRANSITION #1 TIME Linda Parazoo 3:15:25 17.19 13 5 48 F 407 Winchester, OR 2:25:27 TRANSITION #2 TIME 1 PLACE OVERALL AFTER BIKE Brigid Kennaday 3:40:50 16:51 29 13 51 F 408 Glide, OR -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS FOR - MIXED TEAM
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION (SWIM: MIN PER 100 YARDS & BIKE: MPH) PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 5:34:58 1 / 2 MCDONALD'S MCTRI Jesse Archambault 0:32:16 1.32 3 3 15 M 403 Roseburg, OR 0:00:50 TRANSITION #1 TIME Greg Marlar 3:13:25 17.37 11 7 43 M 404 Roseburg, OR 0:00:19 TRANSITION #2 TIME 9 PLACE OVERALL AFTER BIKE Donna Eads 1:48:07 8:15 5 3 43 F 405 Roseburg, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 6:18:18 2 / 2 NETTLES & THISTLES Eric Saylor 0:30:47 1.27 1 1 17 M 420 Roseburg, OR 0:00:40 TRANSITION #1 TIME Lynette Butler 3:34:53 15.64 20 8 44 F 401 Roseburg, OR 0:00:20 TRANSITION #2 TIME 17 PLACE OVERALL AFTER BIKE Don Sumstine 2:11:38 10:02 14 9 46 M 402 Roseburg, OR -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SWIM SPLIT TIMES (MINUTES PER 100 YARDS)
EVENT PLACE TIME PACE CODE NAME AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 0:30:47 1.27 S Eric Saylor 17 M 420 Roseburg, OR 2. 0:32:10 1.31 AE Peter Courogen 41 M 326 Portland, OR 3. 0:32:16 1.32 S Jesse Archambault 15 M 403 Roseburg, OR 4. 0:33:14 1.34 AE Joshua Marks 31 M 310 Bend, OR 5. 0:33:45 1.36 AE Dave Reed 53 M 309 Creswell, OR 6. 0:33:55 1.36 AE Teresa Copeland 50 F 327 Dexter, OR 7. 0:33:57 1.36 AE Haley Cooper 27 F 328 Spokane, WA 8. 0:34:32 1.38 AE Angela Smith 35 F 315 Albany, OR 9. 0:34:35 1.38 AE Theresa Ross 44 F 306 Klamath Falls, OR 10. 0:34:53 1.39 AE Robyn Wangberg 28 F 311 Corvallis, OR 11. 0:36:15 1.43 AE Laura Imperia 46 F 301 Jacksonville, OR 12. 0:37:43 1.47 AE Patrick Hogan 56 M 324 Gig Harbor, WA 13. 0:38:30 1.49 AE Kara Smith 33 F 317 Corvallis, OR 14. 0:38:34 1.50 AE Brent Knapp 31 M 308 Sutherlin, OR 15. 0:40:46 1.56 AE Brian Sherman 48 M 329 Roseburg, OR 16. 0:40:49 1.56 AE Neal Jacobson 33 M 305 Eugene, OR 17. 0:41:33 1.58 AE Kyle Walker 30 M 313 Eugene, OR 18. 0:42:05 2.00 AE Angel Sexton 39 F 304 Tampa, FL 19. 0:43:03 2.02 AE Jeffrey Koh 47 M 307 Lake Oswego, OR 20. 0:44:11 2.06 AE Joan Hogan 53 F 323 Gig Harbor, WA 21. 0:44:18 2.06 AE Jordan Boutilier 27 M 312 Corvallis, OR 22. 0:45:19 2.09 AE Colin Anderson 24 M 321 Medford , OR 23. 0:45:48 2.10 AE Angela Boudro 28 F 350 Central Point, OR 24. 0:46:12 2.11 AE Jordan Anderson 19 M 320 Medford, OR 25. 0:47:30 2.15 AE Randy Poe 60 M 325 Roseburg, OR 26. 0:48:01 2.16 AE Michael Brown 27 M 314 Rogue River, OR 27. 0:48:09 2.17 AE Vicki Roe 44 F 303 Shady Cove, OR 28. 0:51:11 2.25 S Maureen Stadter 51 F 406 Roseburg, OR 29. 0:55:03 2.36 AE Jeremiah Lewman 22 M 318 Ashland, OR 30. 0:57:03 2.42 AE Margie Kaiser 46 F 316 Cheney, WA 31. 1:00:02 2.51 AE Robert Lasker 37 M 319 Snoqualmie Pass, WA
BIKE SPLIT TIMES (MPH)
EVENT PLACE TIME PACE CODE NAME AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 2:42:41 20.65 AE Peter Courogen 41 M 326 Portland, OR 2. 2:52:49 19.44 AE Kyle Walker 30 M 313 Eugene, OR 3. 2:54:38 19.24 AE Robyn Wangberg 28 F 311 Corvallis, OR 4. 2:56:08 19.08 AE Haley Cooper 27 F 328 Spokane, WA 5. 2:59:10 18.75 AE Joshua Marks 31 M 310 Bend, OR 6. 2:59:12 18.75 AE Dave Reed 53 M 309 Creswell, OR 7. 3:01:22 18.53 AE Laura Imperia 46 F 301 Jacksonville, OR 8. 3:03:43 18.29 AE Patrick Hogan 56 M 324 Gig Harbor, WA 9. 3:06:02 18.06 AE Neal Jacobson 33 M 305 Eugene, OR 10. 3:11:40 17.53 AE Kara Smith 33 F 317 Corvallis, OR 11. 3:13:25 17.37 B Greg Marlar 43 M 404 Roseburg, OR 12. 3:14:18 17.29 AE Brian Sherman 48 M 329 Roseburg, OR 13. 3:15:25 17.19 B Linda Parazoo 48 F 407 Winchester, OR 14. 3:17:14 17.04 AE Jordan Boutilier 27 M 312 Corvallis, OR 15. 3:20:51 16.73 AE Brent Knapp 31 M 308 Sutherlin, OR 16. 3:21:08 16.71 AE Michael Brown 27 M 314 Rogue River, OR 17. 3:23:29 16.51 AE Teresa Copeland 50 F 327 Dexter, OR 18. 3:27:58 16.16 AE Jeffrey Koh 47 M 307 Lake Oswego, OR 19. 3:29:11 16.06 AE Theresa Ross 44 F 306 Klamath Falls, OR 20. 3:34:53 15.64 B Lynette Butler 44 F 401 Roseburg, OR 21. 3:36:56 15.49 AE Robert Lasker 37 M 319 Snoqualmie Pass, WA 22. 3:37:42 15.43 AE Vicki Roe 44 F 303 Shady Cove, OR 23. 3:38:46 15.36 AE Joan Hogan 53 F 323 Gig Harbor, WA 24. 3:39:13 15.33 AE Margie Kaiser 46 F 316 Cheney, WA 25. 3:41:42 15.16 AE Angela Boudro 28 F 350 Central Point, OR 26. 3:44:40 14.96 AE Angel Sexton 39 F 304 Tampa, FL 27. 3:48:42 14.69 AE Randy Poe 60 M 325 Roseburg, OR 28. 3:55:07 14.29 AE Colin Anderson 24 M 321 Medford , OR 29. 3:55:30 14.27 AE Jordan Anderson 19 M 320 Medford, OR
RUN SPLIT TIMES
EVENT PLACE TIME PACE CODE NAME AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 1:36:30 7:22 AE Robyn Wangberg 28 F 311 Corvallis, OR 2. 1:37:10 7:25 AE Peter Courogen 41 M 326 Portland, OR 3. 1:45:18 8:02 AE Haley Cooper 27 F 328 Spokane, WA 4. 1:47:56 8:14 AE Kyle Walker 30 M 313 Eugene, OR 5. 1:48:07 8:15 R Donna Eads 43 F 405 Roseburg, OR 6. 1:50:37 8:26 AE Brian Sherman 48 M 329 Roseburg, OR 7. 1:50:38 8:26 AE Neal Jacobson 33 M 305 Eugene, OR 8. 1:52:16 8:34 AE Laura Imperia 46 F 301 Jacksonville, OR 9. 1:53:46 8:41 AE Kara Smith 33 F 317 Corvallis, OR 10. 1:55:42 8:50 AE Dave Reed 53 M 309 Creswell, OR 11. 2:03:01 9:23 AE Joshua Marks 31 M 310 Bend, OR 12. 2:10:52 9:59 AE Patrick Hogan 56 M 324 Gig Harbor, WA 13. 2:11:37 10:02 AE Jordan Boutilier 27 M 312 Corvallis, OR 14. 2:11:38 10:02 R Don Sumstine 46 M 402 Roseburg, OR 15. 2:17:02 10:27 AE Jeffrey Koh 47 M 307 Lake Oswego, OR 16. 2:17:39 10:30 AE Angel Sexton 39 F 304 Tampa, FL 17. 2:20:38 10:44 AE Teresa Copeland 50 F 327 Dexter, OR 18. 2:28:51 11:21 AE Joan Hogan 53 F 323 Gig Harbor, WA 19. 2:29:47 11:26 AE Theresa Ross 44 F 306 Klamath Falls, OR 20. 2:29:51 11:26 AE Michael Brown 27 M 314 Rogue River, OR 21. 2:34:35 11:48 AE Vicki Roe 44 F 303 Shady Cove, OR 22. 2:53:29 13:14 AE Angela Boudro 28 F 350 Central Point, OR 23. 3:04:47 14:06 AE Brent Knapp 31 M 308 Sutherlin, OR 24. 3:05:26 14:09 AE Randy Poe 60 M 325 Roseburg, OR 25. 3:06:46 14:15 AE Colin Anderson 24 M 321 Medford , OR 26. 3:07:00 14:16 AE Jordan Anderson 19 M 320 Medford, OR 27. 3:11:18 14:36 AE Robert Lasker 37 M 319 Snoqualmie Pass, WA 28. 3:14:40 14:51 AE Margie Kaiser 46 F 316 Cheney, WA 29. 3:40:50 16:51 R Brigid Kennaday 51 F 408 Glide, OR
PENALTIES
RACE # NAME DESCRIPTION TIME