ON-LINE RESULTS
BY AA SPORTS, LTD
|
BLACK DIAMOND ENDURANCE DUATHLON
SATURDAY, SEPTEMBER 22, 2007
Report Last Updated On September 22, 2007
Participants, please e-mail AA Sports, Ltd (the timing company) at: jon@racecenter.com with any corrections that need to be made to the information listed below.
Please include the following to help expedite the fix:
A REMINDER TO ATHLETES: Did you remember to return your Timing Chip (pictured at right). When you register for a chip timed event you agreed to the safe return of the Timing Chip back tothe Timing Company or pay a $30.00 replacement fee (receiving the chip back is prefered). Instruction to return the Timing Chip are on the packet and are again provided below: |
You MUST use a padded envelope or the Timing Chip will be torn from the envelope
Thanks!
30 | - # OF FINISHERS |
21 | - # OF FINISHERS - MALES |
9 | - # OF FINISHERS - FEMALES |
4 | - # OF DAY OF RACE REGISTRATION |
| Top 10 Overall Males & Females - Singles | | Top 10 Overall Masters Males & Females - Singles | | Overall Results - Singles | | Overall Results in Alphabetical Order - Singles | | Age Division Results - Singles | | Overall Results - Teams | | Division Results - Teams | | Bike Split Times | | Run Split Times | | Penalties |
OVERALL RESULTS FOR TOP 10 MALE - SINGLES
OVERALL RUN OVERALL DIV BIKE AFTER TRAN RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME BIKE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Chris Teufel 38 M 3:47:44 1 2:08:32 1 1:42 1:37:31 7 Snoqualmie, WA 2. Wayne Tonning 43 M 4:00:28 1 2:27:49 4 1:37 1:31:01 2 Wilsonville, OR 3. Craig Martin 40 M 4:03:09 2 2:24:43 3 1:48 1:36:37 5 Spokane, WA 4. Matthew Reynold 42 M 4:07:59 3 2:34:28 7 3:31 1:29:59 1 Bellevue, WA 5. Jordan Myers 32 M 4:12:32 1 2:34:10 6 1:44 1:36:38 6 Vancouver, BC 6. Ron Wooding 48 M 4:15:45 1 2:31:15 5 1:24 1:43:06 12 Battle Ground, WA 7. Kevin Heinze 43 M 4:22:27 4 2:42:23 11 1:58 1:38:06 8 Mission, BC 8. Joseph Evankovich 43 M 4:27:40 5 2:41:45 9 4:26 1:41:29 10 Tumwater, WA 9. Jeff Jacobson 38 M 4:33:32 2 2:43:16 12 1:45 1:48:32 16 Bellevue, WA 10. Anthony McCray 30 M 4:44:48 2 2:44:14 13 2:40 1:57:54 26 Portland, OR
TOP 10 OVERALL FEMALES - SINGLES
OVERALL RUN OVERALL DIV BIKE AFTER TRAN RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME BIKE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Laura Wiley 35 F 4:29:31 1 2:41:58 10 1:59 1:45:33 15 Portland, OR 2. Tammy Young 35 F 4:37:11 2 2:44:56 14 1:42 1:50:32 19 Vancouver, WA 3. Laura Matsen 25 F 4:52:04 1 2:49:50 16 2:53 1:59:22 27 Portland, OR 4. Kristina Kurunka 24 F 4:54:38 1 2:58:29 18 2:05 1:54:04 25 Beaverton, OR 5. Cj Swan 45 F 5:08:00 1 3:10:22 30 4:09 1:53:29 23 Yakiam, WA 6. Cora Sturzl 43 F 5:13:08 1 3:05:18 25 2:59 2:04:51 28 Malaga, WA 7. Heather Kovich 30 F 5:18:10 1 3:09:07 28 2:25 2:06:38 30 Seattle, WA 8. Kathleen Leonard 36 F 5:28:11 3 3:07:35 27 3:17 2:17:18 33 North Bend , WA 9. Brenda Smith 33 F 6:05:37 2 3:27:45 37 3:20 2:34:32 35 Coeur D Alene, ID
TOP 10 OVERALL MASTER MALES - SINGLES
OVERALL RUN OVERALL DIV BIKE AFTER TRAN RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME BIKE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Wayne Tonning 43 M 4:00:28 1 2:27:49 4 1:37 1:31:01 2 Wilsonville, OR 2. Craig Martin 40 M 4:03:09 2 2:24:43 3 1:48 1:36:37 5 Spokane, WA 3. Matthew Reynold 42 M 4:07:59 3 2:34:28 7 3:31 1:29:59 1 Bellevue, WA 4. Ron Wooding 48 M 4:15:45 1 2:31:15 5 1:24 1:43:06 12 Battle Ground, WA 5. Kevin Heinze 43 M 4:22:27 4 2:42:23 11 1:58 1:38:06 8 Mission, BC 6. Joseph Evankovich 43 M 4:27:40 5 2:41:45 9 4:26 1:41:29 10 Tumwater, WA 7. Brannon Mucke 43 M 4:50:38 6 2:58:06 17 1:49 1:50:42 20 Mount Vernon, WA 8. Dave Florence 40 M 4:56:05 7 3:00:59 21 2:30 1:52:36 22 Canby, OR 9. Rick Segal 47 M 4:58:52 2 3:01:28 23 3:22 1:54:02 24 Salem, OR 10. Luis Medina 40 M 5:02:48 8 3:06:47 26 3:41 1:52:20 21 Bellevue, WA
TOP 10 OVERALL MASTER FEMALES - SINGLES
OVERALL RUN OVERALL DIV BIKE AFTER TRAN RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME BIKE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Cj Swan 45 F 5:08:00 1 3:10:22 30 4:09 1:53:29 23 Yakiam, WA 2. Cora Sturzl 43 F 5:13:08 1 3:05:18 25 2:59 2:04:51 28 Malaga, WA
OVERALL RESULTS FOR SINGLES
OVERALL RUN OVERALL DIV BIKE AFTER TRAN RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME BIKE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Chris Teufel 38 M 3:47:44 1 2:08:32 1 1:42 1:37:31 7 Snoqualmie, WA 2. Wayne Tonning 43 M 4:00:28 1 2:27:49 4 1:37 1:31:01 2 Wilsonville, OR 3. Craig Martin 40 M 4:03:09 2 2:24:43 3 1:48 1:36:37 5 Spokane, WA 4. Matthew Reynold 42 M 4:07:59 3 2:34:28 7 3:31 1:29:59 1 Bellevue, WA 5. Jordan Myers 32 M 4:12:32 1 2:34:10 6 1:44 1:36:38 6 Vancouver, BC 6. Ron Wooding 48 M 4:15:45 1 2:31:15 5 1:24 1:43:06 12 Battle Ground, WA 7. Kevin Heinze 43 M 4:22:27 4 2:42:23 11 1:58 1:38:06 8 Mission, BC 8. Joseph Evankovich 43 M 4:27:40 5 2:41:45 9 4:26 1:41:29 10 Tumwater, WA 9. Laura Wiley 35 F 4:29:31 1 2:41:58 10 1:59 1:45:33 15 Portland, OR 10. Jeff Jacobson 38 M 4:33:32 2 2:43:16 12 1:45 1:48:32 16 Bellevue, WA 11. Tammy Young 35 F 4:37:11 2 2:44:56 14 1:42 1:50:32 19 Vancouver, WA 12. Anthony McCray 30 M 4:44:48 2 2:44:14 13 2:40 1:57:54 26 Portland, OR 13. Cody Cameron 33 M 4:45:04 3 3:00:43 20 1:49 1:42:31 11 Vancouver, BRitish Colu 14. Chad Hartvigson 36 M 4:48:10 1 2:59:25 19 3:16 1:45:28 14 Seattle, WA 15. Brannon Mucke 43 M 4:50:38 6 2:58:06 17 1:49 1:50:42 20 Mount Vernon, WA 16. Laura Matsen 25 F 4:52:04 1 2:49:50 16 2:53 1:59:22 27 Portland, OR 17. Victor Phillips 38 M 4:53:15 3 2:40:32 8 3:08 2:09:34 31 Hillsboro, OR 18. Kristina Kurunka 24 F 4:54:38 1 2:58:29 18 2:05 1:54:04 25 Beaverton, OR 19. Dave Florence 40 M 4:56:05 7 3:00:59 21 2:30 1:52:36 22 Canby, OR 20. Rick Segal 47 M 4:58:52 2 3:01:28 23 3:22 1:54:02 24 Salem, OR 21. Luis Medina 40 M 5:02:48 8 3:06:47 26 3:41 1:52:20 21 Bellevue, WA 22. Mike Mangini 33 M 5:05:35 4 2:48:43 15 2:29 2:14:23 32 Coeur D' Alene, ID 23. Cj Swan 45 F 5:08:00 1 3:10:22 30 4:09 1:53:29 23 Yakiam, WA 24. Cora Sturzl 43 F 5:13:08 1 3:05:18 25 2:59 2:04:51 28 Malaga, WA 25. Heather Kovich 30 F 5:18:10 1 3:09:07 28 2:25 2:06:38 30 Seattle, WA 26. Kathleen Leonard 36 F 5:28:11 3 3:07:35 27 3:17 2:17:18 33 North Bend , WA 27. Rodney Jacobson 42 M 5:29:46 9 3:19:22 34 4:07 2:06:16 29 Auburn , WA 28. James Martin 41 M 5:46:15 10 3:17:15 33 2:48 2:26:11 34 Vancouver, WA 29. Jun Robles 24 M 5:57:37 1 3:12:30 31 4:08 2:40:59 37 Vancouver, WA 30. Brenda Smith 33 F 6:05:37 2 3:27:45 37 3:20 2:34:32 35 Coeur D Alene, ID
OVERALL RESULTS IN ALPHABETICAL ORDER
OVERALL RUN OVERALL DIV BIKE AFTER TRAN RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME BIKE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Cameron, Cody 33 M 4:45:04 3 3:00:43 20 1:49 1:42:31 11 Vancouver, BRitish Colu 2. Evankovich, Joseph 43 M 4:27:40 5 2:41:45 9 4:26 1:41:29 10 Tumwater, WA 3. Florence, Dave 40 M 4:56:05 7 3:00:59 21 2:30 1:52:36 22 Canby, OR 4. Hartvigson, Chad 36 M 4:48:10 1 2:59:25 19 3:16 1:45:28 14 Seattle, WA 5. Heinze, Kevin 43 M 4:22:27 4 2:42:23 11 1:58 1:38:06 8 Mission, BC 6. Jacobson, Jeff 38 M 4:33:32 2 2:43:16 12 1:45 1:48:32 16 Bellevue, WA 7. Jacobson, Rodney 42 M 5:29:46 9 3:19:22 34 4:07 2:06:16 29 Auburn , WA 8. Kovich, Heather 30 F 5:18:10 1 3:09:07 28 2:25 2:06:38 30 Seattle, WA 9. Kurunka, Kristina 24 F 4:54:38 1 2:58:29 18 2:05 1:54:04 25 Beaverton, OR 10. Leonard, Kathleen 36 F 5:28:11 3 3:07:35 27 3:17 2:17:18 33 North Bend , WA 11. Mangini, Mike 33 M 5:05:35 4 2:48:43 15 2:29 2:14:23 32 Coeur D' Alene, ID 12. Martin, Craig 40 M 4:03:09 2 2:24:43 3 1:48 1:36:37 5 Spokane, WA 13. Martin, James 41 M 5:46:15 10 3:17:15 33 2:48 2:26:11 34 Vancouver, WA 14. Matsen, Laura 25 F 4:52:04 1 2:49:50 16 2:53 1:59:22 27 Portland, OR 15. McCray, Anthony 30 M 4:44:48 2 2:44:14 13 2:40 1:57:54 26 Portland, OR 16. Medina, Luis 40 M 5:02:48 8 3:06:47 26 3:41 1:52:20 21 Bellevue, WA 17. Mucke, Brannon 43 M 4:50:38 6 2:58:06 17 1:49 1:50:42 20 Mount Vernon, WA 18. Myers, Jordan 32 M 4:12:32 1 2:34:10 6 1:44 1:36:38 6 Vancouver, BC 19. Phillips, Victor 38 M 4:53:15 3 2:40:32 8 3:08 2:09:34 31 Hillsboro, OR 20. Reynold, Matthew 42 M 4:07:59 3 2:34:28 7 3:31 1:29:59 1 Bellevue, WA 21. Robles, Jun 24 M 5:57:37 1 3:12:30 31 4:08 2:40:59 37 Vancouver, WA 22. Segal, Rick 47 M 4:58:52 2 3:01:28 23 3:22 1:54:02 24 Salem, OR 23. Smith, Brenda 33 F 6:05:37 2 3:27:45 37 3:20 2:34:32 35 Coeur D Alene, ID 24. Sturzl, Cora 43 F 5:13:08 1 3:05:18 25 2:59 2:04:51 28 Malaga, WA 25. Swan, Cj 45 F 5:08:00 1 3:10:22 30 4:09 1:53:29 23 Yakiam, WA 26. Teufel, Chris 38 M 3:47:44 1 2:08:32 1 1:42 1:37:31 7 Snoqualmie, WA 27. Tonning, Wayne 43 M 4:00:28 1 2:27:49 4 1:37 1:31:01 2 Wilsonville, OR 28. Wiley, Laura 35 F 4:29:31 1 2:41:58 10 1:59 1:45:33 15 Portland, OR 29. Wooding, Ron 48 M 4:15:45 1 2:31:15 5 1:24 1:43:06 12 Battle Ground, WA 30. Young, Tammy 35 F 4:37:11 2 2:44:56 14 1:42 1:50:32 19 Vancouver, WA
AGE DIVISION RESULTS
MALES: 20 TO 24 YEARS OF AGE
OVERALL RUN OVERALL DIV BIKE AFTER TRAN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME BIKE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Jun Robles 807 24 M 5:57:37 1 3:12:30 31 4:08 2:40:59 37 Vancouver, WA
FEMALES: 25 TO 29 YEARS OF AGE
OVERALL RUN OVERALL DIV BIKE AFTER TRAN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME BIKE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Laura Matsen 809 25 F 4:52:04 1 2:49:50 16 2:53 1:59:22 27 Portland, OR
MALES: 30 TO 34 YEARS OF AGE
OVERALL RUN OVERALL DIV BIKE AFTER TRAN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME BIKE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Jordan Myers 805 32 M 4:12:32 1 2:34:10 6 1:44 1:36:38 6 Vancouver, BC 2. Anthony McCray 803 30 M 4:44:48 2 2:44:14 13 2:40 1:57:54 26 Portland, OR 3. Cody Cameron 817 33 M 4:45:04 3 3:00:43 20 1:49 1:42:31 11 Vancouver, BRitish Colu 4. Mike Mangini 821 33 M 5:05:35 4 2:48:43 15 2:29 2:14:23 32 Coeur D' Alene, ID
FEMALES: 30 TO 34 YEARS OF AGE
OVERALL RUN OVERALL DIV BIKE AFTER TRAN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME BIKE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Heather Kovich 815 30 F 5:18:10 1 3:09:07 28 2:25 2:06:38 30 Seattle, WA 2. Brenda Smith 822 33 F 6:05:37 2 3:27:45 37 3:20 2:34:32 35 Coeur D Alene, ID
MALES: 35 TO 39 YEARS OF AGE
OVERALL RUN OVERALL DIV BIKE AFTER TRAN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME BIKE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Chris Teufel 830 38 M 3:47:44 1 2:08:32 1 1:42 1:37:31 7 Snoqualmie, WA 2. Jeff Jacobson 833 38 M 4:33:32 2 2:43:16 12 1:45 1:48:32 16 Bellevue, WA 3. Victor Phillips 802 38 M 4:53:15 3 2:40:32 8 3:08 2:09:34 31 Hillsboro, OR
FEMALES: 35 TO 39 YEARS OF AGE
OVERALL RUN OVERALL DIV BIKE AFTER TRAN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME BIKE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Laura Wiley 816 35 F 4:29:31 1 2:41:58 10 1:59 1:45:33 15 Portland, OR 2. Tammy Young 813 35 F 4:37:11 2 2:44:56 14 1:42 1:50:32 19 Vancouver, WA 3. Kathleen Leonard 814 36 F 5:28:11 3 3:07:35 27 3:17 2:17:18 33 North Bend , WA
MALES: 40 TO 44 YEARS OF AGE
OVERALL RUN OVERALL DIV BIKE AFTER TRAN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME BIKE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Wayne Tonning 823 43 M 4:00:28 1 2:27:49 4 1:37 1:31:01 2 Wilsonville, OR 2. Craig Martin 808 40 M 4:03:09 2 2:24:43 3 1:48 1:36:37 5 Spokane, WA 3. Matthew Reynold 835 42 M 4:07:59 3 2:34:28 7 3:31 1:29:59 1 Bellevue, WA 4. Kevin Heinze 818 43 M 4:22:27 4 2:42:23 11 1:58 1:38:06 8 Mission, BC 5. Joseph Evankovich 824 43 M 4:27:40 5 2:41:45 9 4:26 1:41:29 10 Tumwater, WA 6. Brannon Mucke 831 43 M 4:50:38 6 2:58:06 17 1:49 1:50:42 20 Mount Vernon, WA 7. Dave Florence 829 40 M 4:56:05 7 3:00:59 21 2:30 1:52:36 22 Canby, OR 8. Luis Medina 828 40 M 5:02:48 8 3:06:47 26 3:41 1:52:20 21 Bellevue, WA 9. Rodney Jacobson 826 42 M 5:29:46 9 3:19:22 34 4:07 2:06:16 29 Auburn , WA 10. James Martin 965 41 M 5:46:15 10 3:17:15 33 2:48 2:26:11 34 Vancouver, WA
FEMALES: 40 TO 44 YEARS OF AGE
OVERALL RUN OVERALL DIV BIKE AFTER TRAN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME BIKE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Cora Sturzl 811 43 F 5:13:08 1 3:05:18 25 2:59 2:04:51 28 Malaga, WA
MALES: 45 TO 49 YEARS OF AGE
OVERALL RUN OVERALL DIV BIKE AFTER TRAN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME BIKE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Ron Wooding 827 48 M 4:15:45 1 2:31:15 5 1:24 1:43:06 12 Battle Ground, WA 2. Rick Segal 812 47 M 4:58:52 2 3:01:28 23 3:22 1:54:02 24 Salem, OR
FEMALES: 45 TO 49 YEARS OF AGE
OVERALL RUN OVERALL DIV BIKE AFTER TRAN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME BIKE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Cj Swan 806 45 F 5:08:00 1 3:10:22 30 4:09 1:53:29 23 Yakiam, WA
MALES: CLYDESDALES (39 & UNDER)
OVERALL RUN OVERALL DIV BIKE AFTER TRAN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME BIKE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Chad Hartvigson 825 36 M 4:48:10 1 2:59:25 19 3:16 1:45:28 14 Seattle, WA
FEMALES: ATHENAS (39 & UNDER)
OVERALL RUN OVERALL DIV BIKE AFTER TRAN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME BIKE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Kristina Kurunka 832 24 F 4:54:38 1 2:58:29 18 2:05 1:54:04 25 Beaverton, OR
OVERALL RESULTS FOR TEAMS
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 3:54:16 1 / 1 TEAM H&H Nathan Hobson 2:18:11 24.32 2 2 43 M 963 Milwaukie, OR 0:00:42 TRANSITION #1 TIME David Hobson 1:35:22 7:16 3 3 46 M 964 Black Diamond, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 4:39:43 1 / 2 TEAM PROOF NOT EVERYONE DOPES Stuart Johnston 3:02:55 18.37 24 20 49 M 961 Seattle, WA 0:01:01 TRANSITION #1 TIME Sid Kitchings 1:35:46 7:18 4 4 49 M 962 Seattle, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3. 4:51:00 1 / 2 TEAM INJURED PARTIES Brenda Philip 3:09:52 17.70 29 8 44 F 959 Tacoma, WA 0:01:01 TRANSITION #1 TIME Joakim Nilsson 1:40:06 7:38 9 9 41 M 960 Tacoma, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 4. 5:07:11 1 / 1 TEAM GUGU DOLLS Kim Summerlin 3:20:22 16.77 35 10 42 F 955 Kent, WA 0:01:22 TRANSITION #1 TIME Pam Kramer 1:45:27 8:03 13 1 43 F 956 Covington, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 5. 5:07:50 2 / 2 TEAM WEST SEATTLE BEST Dave Howard 3:16:42 17.08 32 23 61 M 953 Seattle, WA 0:01:08 TRANSITION #1 TIME Gene Morris 1:49:59 8:23 18 16 61 M 954 Seattle, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 6. 5:15:59 2 / 2 TEAM LUNGBUTTER Sarah Reathaford 3:25:13 16.37 36 11 41 F 957 Black Diamond, WA 0:01:15 TRANSITION #1 TIME Duane Reathaford 1:49:30 8:21 17 15 44 M 958 Black Diamond, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 7. 5:39:15 1 / 1 TEAM XPOINT Rick Robertson 3:01:21 18.53 22 18 51 M 951 Auburn, WA 0:01:05 TRANSITION #1 TIME Julie Ogawa 2:36:48 11:58 36 11 51 F 952 Mill Valley, CA -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS BY DIVISION
TEAM RESULTS FOR - ALL MALE TEAM - 71 TO 90
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 3:54:16 1 / 1 TEAM H&H Nathan Hobson 2:18:11 24.32 2 2 43 M 963 Milwaukie, OR 0:00:42 TRANSITION #1 TIME David Hobson 1:35:22 7:16 3 3 46 M 964 Black Diamond, WA -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS FOR - ALL FEMALE TEAM - 71 TO 90
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 5:07:11 1 / 1 TEAM GUGU DOLLS Kim Summerlin 3:20:22 16.77 35 10 42 F 955 Kent, WA 0:01:22 TRANSITION #1 TIME Pam Kramer 1:45:27 8:03 13 1 43 F 956 Covington, WA -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS FOR - MIXED TEAM - 71 TO 90
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 4:51:00 1 / 2 TEAM INJURED PARTIES Brenda Philip 3:09:52 17.70 29 8 44 F 959 Tacoma, WA 0:01:01 TRANSITION #1 TIME Joakim Nilsson 1:40:06 7:38 9 9 41 M 960 Tacoma, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 5:15:59 2 / 2 TEAM LUNGBUTTER Sarah Reathaford 3:25:13 16.37 36 11 41 F 957 Black Diamond, WA 0:01:15 TRANSITION #1 TIME Duane Reathaford 1:49:30 8:21 17 15 44 M 958 Black Diamond, WA -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS FOR - ALL MALE TEAM - 91 & OVER
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 4:39:43 1 / 2 TEAM PROOF NOT EVERYONE DOPES Stuart Johnston 3:02:55 18.37 24 20 49 M 961 Seattle, WA 0:01:01 TRANSITION #1 TIME Sid Kitchings 1:35:46 7:18 4 4 49 M 962 Seattle, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 5:07:50 2 / 2 TEAM WEST SEATTLE BEST Dave Howard 3:16:42 17.08 32 23 61 M 953 Seattle, WA 0:01:08 TRANSITION #1 TIME Gene Morris 1:49:59 8:23 18 16 61 M 954 Seattle, WA -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS FOR - MIXED TEAM - 91 & OVER
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 5:39:15 1 / 1 TEAM XPOINT Rick Robertson 3:01:21 18.53 22 18 51 M 951 Auburn, WA 0:01:05 TRANSITION #1 TIME Julie Ogawa 2:36:48 11:58 36 11 51 F 952 Mill Valley, CA -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
BIKE SPLIT TIMES (MPH)
EVENT PLACE TIME PACE CODE NAME AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 2:08:32 26.14 AE Chris Teufel 38 M 830 Snoqualmie, WA 2. 2:18:11 24.32 B Nathan Hobson 43 M 963 Milwaukie, OR 3. 2:24:43 23.22 AE Craig Martin 40 M 808 Spokane, WA 4. 2:27:49 22.73 AE Wayne Tonning 43 M 823 Wilsonville, OR 5. 2:31:15 22.21 AE Ron Wooding 48 M 827 Battle Ground, WA 6. 2:34:10 21.79 AE Jordan Myers 32 M 805 Vancouver, BC 7. 2:34:28 21.75 AE Matthew Reynold 42 M 835 Bellevue, WA 8. 2:40:32 20.93 AE Victor Phillips 38 M 802 Hillsboro, OR 9. 2:41:45 20.77 AE Joseph Evankovich 43 M 824 Tumwater, WA 10. 2:41:58 20.75 AE Laura Wiley 35 F 816 Portland, OR 11. 2:42:23 20.69 AE Kevin Heinze 43 M 818 Mission, BC 12. 2:43:16 20.58 AE Jeff Jacobson 38 M 833 Bellevue, WA 13. 2:44:14 20.46 AE Anthony McCray 30 M 803 Portland, OR 14. 2:44:56 20.37 AE Tammy Young 35 F 813 Vancouver, WA 15. 2:48:43 19.92 AE Mike Mangini 33 M 821 Coeur D' Alene, ID 16. 2:49:50 19.78 AE Laura Matsen 25 F 809 Portland, OR 17. 2:58:06 18.87 AE Brannon Mucke 43 M 831 Mount Vernon, WA 18. 2:58:29 18.83 AE Kristina Kurunka 24 F 832 Beaverton, OR 19. 2:59:25 18.73 AE Chad Hartvigson 36 M 825 Seattle, WA 20. 3:00:43 18.59 AE Cody Cameron 33 M 817 Vancouver, BRitish Co 21. 3:00:59 18.57 AE Dave Florence 40 M 829 Canby, OR 22. 3:01:21 18.53 B Rick Robertson 51 M 951 Auburn, WA 23. 3:01:28 18.52 AE Rick Segal 47 M 812 Salem, OR 24. 3:02:55 18.37 B Stuart Johnston 49 M 961 Seattle, WA 25. 3:05:18 18.13 AE Cora Sturzl 43 F 811 Malaga, WA 26. 3:06:47 17.99 AE Luis Medina 40 M 828 Bellevue, WA 27. 3:07:35 17.91 AE Kathleen Leonard 36 F 814 North Bend , WA 28. 3:09:07 17.77 AE Heather Kovich 30 F 815 Seattle, WA 29. 3:09:52 17.70 B Brenda Philip 44 F 959 Tacoma, WA 30. 3:10:22 17.65 AE Cj Swan 45 F 806 Yakiam, WA 31. 3:12:30 17.45 AE Jun Robles 24 M 807 Vancouver, WA 32. 3:16:42 17.08 B Dave Howard 61 M 953 Seattle, WA 33. 3:17:15 17.03 AE James Martin 41 M 965 Vancouver, WA 34. 3:19:22 16.85 AE Rodney Jacobson 42 M 826 Auburn , WA 35. 3:20:22 16.77 B Kim Summerlin 42 F 955 Kent, WA 36. 3:25:13 16.37 B Sarah Reathaford 41 F 957 Black Diamond, WA 37. 3:27:45 16.17 AE Brenda Smith 33 F 822 Coeur D Alene, ID 38. 4:14:22 13.21 AE Marcus Palmer 36 M 820 Renton, WA
RUN SPLIT TIMES
EVENT PLACE TIME PACE CODE NAME AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 1:29:59 6:52 AE Matthew Reynold 42 M 835 Bellevue, WA 2. 1:31:01 6:57 AE Wayne Tonning 43 M 823 Wilsonville, OR 3. 1:35:22 7:16 R David Hobson 46 M 964 Black Diamond, WA 4. 1:35:46 7:18 R Sid Kitchings 49 M 962 Seattle, WA 5. 1:36:37 7:22 AE Craig Martin 40 M 808 Spokane, WA 6. 1:36:38 7:22 AE Jordan Myers 32 M 805 Vancouver, BC 7. 1:37:31 7:26 AE Chris Teufel 38 M 830 Snoqualmie, WA 8. 1:38:06 7:29 AE Kevin Heinze 43 M 818 Mission, BC 9. 1:40:06 7:38 R Joakim Nilsson 41 M 960 Tacoma, WA 10. 1:41:29 7:44 AE Joseph Evankovich 43 M 824 Tumwater, WA 11. 1:42:31 7:49 AE Cody Cameron 33 M 817 Vancouver, BRitish Co 12. 1:43:06 7:52 AE Ron Wooding 48 M 827 Battle Ground, WA 13. 1:45:27 8:03 R Pam Kramer 43 F 956 Covington, WA 14. 1:45:28 8:03 AE Chad Hartvigson 36 M 825 Seattle, WA 15. 1:45:33 8:03 AE Laura Wiley 35 F 816 Portland, OR 16. 1:48:32 8:17 AE Jeff Jacobson 38 M 833 Bellevue, WA 17. 1:49:30 8:21 R Duane Reathaford 44 M 958 Black Diamond, WA 18. 1:49:59 8:23 R Gene Morris 61 M 954 Seattle, WA 19. 1:50:32 8:26 AE Tammy Young 35 F 813 Vancouver, WA 20. 1:50:42 8:27 AE Brannon Mucke 43 M 831 Mount Vernon, WA 21. 1:52:20 8:34 AE Luis Medina 40 M 828 Bellevue, WA 22. 1:52:36 8:35 AE Dave Florence 40 M 829 Canby, OR 23. 1:53:29 8:39 AE Cj Swan 45 F 806 Yakiam, WA 24. 1:54:02 8:42 AE Rick Segal 47 M 812 Salem, OR 25. 1:54:04 8:42 AE Kristina Kurunka 24 F 832 Beaverton, OR 26. 1:57:54 9:00 AE Anthony McCray 30 M 803 Portland, OR 27. 1:59:22 9:06 AE Laura Matsen 25 F 809 Portland, OR 28. 2:04:51 9:31 AE Cora Sturzl 43 F 811 Malaga, WA 29. 2:06:16 9:38 AE Rodney Jacobson 42 M 826 Auburn , WA 30. 2:06:38 9:40 AE Heather Kovich 30 F 815 Seattle, WA 31. 2:09:34 9:53 AE Victor Phillips 38 M 802 Hillsboro, OR 32. 2:14:23 10:15 AE Mike Mangini 33 M 821 Coeur D' Alene, ID 33. 2:17:18 10:28 AE Kathleen Leonard 36 F 814 North Bend , WA 34. 2:26:11 11:09 AE James Martin 41 M 965 Vancouver, WA 35. 2:34:32 11:47 AE Brenda Smith 33 F 822 Coeur D Alene, ID 36. 2:36:48 11:58 R Julie Ogawa 51 F 952 Mill Valley, CA 37. 2:40:59 12:17 AE Jun Robles 24 M 807 Vancouver, WA
PENALTIES
RACE # NAME DESCRIPTION TIME