ON-LINE RESULTS
BY AA SPORTS, LTD

Big Climb Seattle - Stair Climb
Sunday, March 20, 2016


Report Last Updated On Wednesday, April 20, 2016


Participants, please e-mail AA Sports, Ltd (the timing company) at: Click Here with any corrections that need to be made to the information listed below.


ATHLETES - This Timing Chip is disposable so there is no need to return it.



Teams Listing Alphabetical (All Members)


Team Name: #CureSteppers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Lem McCleary Olympia, WA 36 M 38 15:03 :14 195 / 395 982 / 2878 708 / 1473
2. William Bayness Tenino, WA 33 M 61 17:16 :16 41 / 61 1552 / 2878 1000 / 1473
3. Jeffrey Brundy Durham, NC 34 M 33 17:31 :16 288 / 395 1597 / 2878 1021 / 1473

Team Name: #TheStruggleIsReal  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Elizabeth Lacer Seattle, WA 37 F 27 19:25 :17 172 / 284 1959 / 2878 782 / 1405
2. Micky Scott Des Moines, WA 39 F 28 20:23 :18 192 / 284 2113 / 2878 879 / 1405
3. Krystie Phan Des Moines, WA 38 F 23 23:34 :21 236 / 284 2447 / 2878 1107 / 1405

Team Name: 12s For A Cure  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kati Shackelford Kirkland, WA 47 F 39 17:29 :16 158 / 371 1590 / 2878 574 / 1405
2. Kelvin Chan Kirkland, WA 43 M 51 17:57 :16 147 / 215 1692 / 2878 1057 / 1473
3. Grace Gordon Kirkland, WA 45 F 12 29:29 :26 52 / 57 2707 / 2878 1278 / 1405
4. Therese Chan Kirkland, WA 44 F 48 32:57 :29 340 / 364 2774 / 2878 1326 / 1405
5. Melinda Grover Kirkland, WA 46 F 16 1:04:51 :57 68 / 68 2876 / 2878 1403 / 1405

Team Name: 24Redmond  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Tyler Malan Redmond, WA 61 M 31 10:53 :10 27 / 395 96 / 2878 93 / 1473
2. Courtney Roussos Kirkland, WA 66 F 25 13:54 :13 38 / 284 656 / 2878 130 / 1405
3. Jim Sander Kirkland, WA 67 M 54 14:01 :13 69 / 215 696 / 2878 548 / 1473
4. Ashley Burt Edmonds, WA 49 F 28 14:21 :13 55 / 284 798 / 2878 188 / 1405
5. McCall Kosareff Kirkland, WA 59 F 26 14:30 :13 60 / 284 839 / 2878 205 / 1405
6. Dana Chinn Seattle, WA 3594 F 22 15:03 :14 72 / 284 983 / 2878 275 / 1405
7. John Sosa Edmonds, WA 68 M 37 16:36 :15 253 / 395 1389 / 2878 911 / 1473
8. Daniel Moffitt Redmond, WA 63 M 34 17:31 :16 289 / 395 1602 / 2878 1023 / 1473
9. Deb Knaus Redmond, WA 58 F 44 18:03 :16 150 / 364 1720 / 2878 648 / 1405
10. Jessica French Fife, WA 55 F 30 18:25 :17 187 / 371 1792 / 2878 690 / 1405
11. Scott Sullivan Redmond, WA 70 M 52 18:43 :17 161 / 215 1840 / 2878 1122 / 1473
12. Joanna Lopez Kirkland, WA 60 F 31 19:27 :17 209 / 371 1966 / 2878 786 / 1405
13. Jessica French Fife, WA 56 F 30 19:30 :17 211 / 371 1973 / 2878 790 / 1405
14. Sarah Yarwood-Lovett Redmond, WA 72 F 38 19:35 :18 213 / 371 1986 / 2878 798 / 1405
15. Tia Fredricksen Kenmore, WA 53 F 41 20:20 :18 213 / 364 2107 / 2878 875 / 1405
16. Dan French Fife, WA 54 M 35 22:27 :20 358 / 395 2356 / 2878 1306 / 1473
17. Jane Sullivan Redmond, WA 69 F 51 23:16 :21 140 / 190 2426 / 2878 1091 / 1405
18. Ronaldo Mattos Seattle, WA 62 M 43 26:30 :24 266 / 288 2627 / 2878 1399 / 1473
19. Dustie Dannemiller Sammamish, WA 51 F 39 29:48 :26 342 / 371 2713 / 2878 1282 / 1405
20. Kriss Morris Redmond, WA 64 F 58 54:31 :48 188 / 190 2871 / 2878 1400 / 1405

Team Name: 2Fast2Furious  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Joseph Brown Seattle, WA 74 M 31 10:08 :09 8 / 395 40 / 2878 40 / 1473
2. Denis Cook Seattle, WA 76 M 32 10:35 :10 19 / 395 71 / 2878 69 / 1473
3. Joseph Mangan Seattle, WA 81 M 33 11:09 :10 36 / 395 121 / 2878 115 / 1473
4. Camille Clarke Seattle, WA 75 F 29 11:54 :11 8 / 284 230 / 2878 27 / 1405
5. Anna Hoisington Seattle, WA 79 F 31 12:03 :11 8 / 371 259 / 2878 32 / 1405
6. David Jorgensen Seattle, WA 80 M 40 13:26 :12 79 / 288 545 / 2878 451 / 1473
7. Keillan Mennella Seattle, WA 82 M 27 13:52 :13 99 / 244 646 / 2878 521 / 1473
8. Chelan Shero Seattle, WA 84 F 30 14:05 :13 47 / 371 715 / 2878 155 / 1405
9. Zack Bergevin Port Orchard, WA 73 M 32 14:12 :13 162 / 395 753 / 2878 588 / 1473
10. Devin Fisher Seattle, WA 78 M 33 14:15 :13 166 / 395 767 / 2878 597 / 1473
11. Maura Schmidgall Port Orchard, WA 83 F 48 20:55 :19 227 / 364 2187 / 2878 923 / 1405
12. Jennifer Deuer Seattle, WA 77 F 30 21:06 :19 244 / 371 2206 / 2878 936 / 1405

Team Name: 2NPR  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Chandra Subraya Bellevue, WA 3545 F 45 21:16 :19 235 / 364 2227 / 2878 951 / 1405

Team Name: 360 flight club  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Layton Carroll-Novack Seattle, WA 89 M 18 12:01 :11 50 / 244 253 / 2878 222 / 1473
2. Evan Baxter Aberdeen, WA 86 M 8 13:13 :12 24 / 99 491 / 2878 410 / 1473
3. Andrea Casebolt Olympia, WA 90 F 19 14:09 :13 46 / 284 738 / 2878 162 / 1405
4. Jamie Mowry Elma, WA 104 F 45 14:25 :13 42 / 364 819 / 2878 194 / 1405
5. Gabriel O'Connor Tumwater, WA 106 M 10 14:37 :13 45 / 99 872 / 2878 650 / 1473
6. Julie Locke Seattle, WA 100 F 43 15:20 :14 66 / 364 1044 / 2878 312 / 1405
7. Arisa Dawson Olympia, WA 92 F 29 15:24 :14 85 / 284 1065 / 2878 321 / 1405
8. Karin Pellicer Olympia, WA 111 F 40 16:01 :14 84 / 364 1251 / 2878 409 / 1405
9. Brian Olson Tumwater, WA 109 M 31 16:21 :15 245 / 395 1331 / 2878 878 / 1473
10. Nicole Perez Olympia, WA 113 F 35 17:52 :16 175 / 371 1677 / 2878 626 / 1405
11. Linda Meister Olympia, WA 102 F 55 18:20 :16 89 / 190 1782 / 2878 683 / 1405
12. Cassie Pitkin Olympia, WA 114 F 25 19:22 :17 170 / 284 1955 / 2878 778 / 1405
13. Dan Pellicer Olympia, WA 110 M 39 19:55 :18 337 / 395 2041 / 2878 1215 / 1473
14. Makayla Morgan Tenino, WA 103 F 33 20:16 :18 227 / 371 2099 / 2878 869 / 1405
15. Paula Gayson Olympia, WA 96 F 45 20:39 :18 220 / 364 2150 / 2878 900 / 1405
16. Amy Robertson Lacey, WA 115 F 41 21:00 :19 230 / 364 2193 / 2878 926 / 1405
17. Sarah Belman Olympia, WA 88 F 34 21:21 :19 253 / 371 2241 / 2878 961 / 1405
18. Sara Trejo Tumwater, WA 116 F 40 21:28 :19 244 / 364 2256 / 2878 972 / 1405
19. Karin Freeman Olympia, WA 3635 F 60 22:05 :20 40 / 56 2323 / 2878 1027 / 1405
20. Janelle Johnston Kent, WA 99 F 34 22:18 :20 273 / 371 2344 / 2878 1043 / 1405
21. Stacey O'Connor Tumwater, WA 107 F 35 23:24 :21 297 / 371 2435 / 2878 1099 / 1405
22. Jennifer Baxter Aberdeen, WA 87 F 36 23:36 :21 300 / 371 2450 / 2878 1109 / 1405
23. Amber Olson Tumwater, WA 108 F 29 25:23 :23 253 / 284 2558 / 2878 1184 / 1405
24. Kara Fisk Lacey, WA 94 F 25 26:05 :23 258 / 284 2602 / 2878 1213 / 1405
25. Janet Nevitt Aberdeen, WA 105 F 59 34:36 :31 177 / 190 2794 / 2878 1341 / 1405
26. Amanda Hagel Olympia, WA 97 F 33 40:09 :35 365 / 371 2834 / 2878 1370 / 1405
27. Miranda Davis Lacey, WA 91 F 33 40:20 :36 366 / 371 2836 / 2878 1372 / 1405

Team Name: 4 Da Funuvit  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kyle Williams Tumwater, WA 122 M 37 11:15 :10 39 / 395 131 / 2878 123 / 1473
2. Brian Erickson Olympia, WA 118 M 57 11:28 :10 17 / 215 165 / 2878 151 / 1473
3. Timothy Jacobson Tenino, WA 120 M 30 12:40 :12 86 / 395 369 / 2878 317 / 1473
4. Jim Butler Centralia, WA 117 M 48 13:24 :12 77 / 288 537 / 2878 443 / 1473
5. Ian Erickson Olympia, WA 119 M 24 20:23 :18 213 / 244 2111 / 2878 1233 / 1473
6. Anthony Vanbrunt Lacey, WA 121 M 41 21:42 :19 239 / 288 2280 / 2878 1289 / 1473

Team Name: 4 Ladies  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Graham Sabin Redmond, WA 128 M 14 10:40 :10 10 / 128 80 / 2878 78 / 1473
2. Whitney Sabin Redmond, WA 130 F 45 12:13 :11 7 / 364 284 / 2878 38 / 1405
3. Ameila Sabin Redmond, WA 126 M 16 14:19 :13 70 / 128 789 / 2878 605 / 1473
4. April Stepanian Bothell, WA 131 F 45 15:07 :14 59 / 364 1004 / 2878 286 / 1405
5. Chuck Sabin Redmond, WA 127 M 49 16:36 :15 162 / 288 1392 / 2878 913 / 1473
6. Theresa Peterhans Woodinville, WA 125 F 48 17:22 :16 124 / 364 1567 / 2878 559 / 1405
7. Samantha Sabin Redmond, WA 129 F 12 17:45 :16 34 / 57 1656 / 2878 611 / 1405
8. Grace Evans Carnation, WA 123 F 17 20:27 :18 47 / 68 2121 / 2878 883 / 1405
9. Heather Evans Carnation, WA 124 F 48 20:35 :18 217 / 364 2140 / 2878 895 / 1405

Team Name: 5 star  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Evan Tomchick Renton, WA 133 M 25 14:29 :13 123 / 244 837 / 2878 633 / 1473
2. Michael Green Renton, WA 132 M 53 16:24 :15 115 / 215 1345 / 2878 884 / 1473
3. John Tomchick Renton, WA 134 M 52 17:18 :16 134 / 215 1556 / 2878 1002 / 1473
4. Laurel Tomchick Renton, WA 135 F 55 26:44 :24 162 / 190 2641 / 2878 1236 / 1405

Team Name: 69noelevator  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Dacin Titus Roy, WA 141 M 20 12:29 :11 62 / 244 331 / 2878 285 / 1473
2. Trevor Lowe Kent, WA 138 M 20 13:08 :12 81 / 244 465 / 2878 391 / 1473
3. Darian Titus Roy, WA 143 M 21 13:24 :12 89 / 244 538 / 2878 444 / 1473
4. William Schlepp Seatac, WA 140 M 24 13:36 :12 94 / 244 572 / 2878 471 / 1473
5. Richard Waltman Orting, WA 145 M 56 13:56 :13 66 / 215 672 / 2878 534 / 1473
6. Brandon Schlepp Seatac, WA 139 M 27 14:02 :13 105 / 244 707 / 2878 554 / 1473
7. Damon Titus Roy, WA 142 M 56 14:06 :13 70 / 215 717 / 2878 562 / 1473
8. Dario Titus Roy, WA 144 M 16 14:15 :13 69 / 128 771 / 2878 599 / 1473
9. Jeanne Lowe Kent, WA 137 F 53 15:26 :14 34 / 190 1071 / 2878 325 / 1405
10. Cheryl Bartow Kent, WA 136 F 52 18:06 :16 84 / 190 1735 / 2878 657 / 1405

Team Name: 7th Inning Stretch  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jordan Lenk Kent, WA 149 M 32 12:16 :11 71 / 395 296 / 2878 257 / 1473
2. Chris Hewitt Seattle, WA 7647 M 33 13:05 :12 107 / 395 456 / 2878 383 / 1473
3. Matt Frause Issaquah, WA 147 M 33 13:13 :12 113 / 395 486 / 2878 406 / 1473
4. Daniel Berg Redmond, WA 146 M 34 13:27 :12 125 / 395 548 / 2878 454 / 1473

Team Name: <15  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Emerson Fulton Seattle, WA 41 M 26 10:40 :10 23 / 244 79 / 2878 77 / 1473
2. Melanie Fulton Seattle, WA 42 F 25 15:49 :14 94 / 284 1183 / 2878 374 / 1405
3. Kirk Bjornethun Edmonds, WA 40 M 52 17:05 :15 127 / 215 1502 / 2878 966 / 1473

Team Name: A Few Duds and A Stud  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Brendan Mitchell Bothell, WA 3530 M 39 12:03 :11 63 / 395 262 / 2878 230 / 1473
2. Chris Adams Kirkland, WA 151 M 35 26:05 :23 378 / 395 2601 / 2878 1389 / 1473

Team Name: A.C.M.E. Assn of Climb & Mushroom Enthusiasts  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Mary Ann Armstrong Bellingham, WA 154 F 58 15:37 :14 38 / 190 1131 / 2878 355 / 1405

Team Name: ASB Bulldogs  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jeff Pozarski Shoreline, WA 227 M 48 9:02 :08 2 / 288 7 / 2878 7 / 1473
2. Steve Dougherty Seattle, WA 221 M 45 11:39 :11 23 / 288 187 / 2878 170 / 1473
3. Malori McGill Seattle, WA 225 F 23 11:54 :11 9 / 284 233 / 2878 28 / 1405
4. Mark Dougherty Seattle, WA 220 M 40 12:01 :11 36 / 288 252 / 2878 221 / 1473
5. Mark Thibodeau Edmonds, WA 229 M 39 12:58 :12 101 / 395 429 / 2878 362 / 1473
6. Jennifer Riggle Seattle, WA 228 F 31 13:49 :13 37 / 371 636 / 2878 119 / 1405
7. Colleen Grover Seattle, WA 223 F 26 13:51 :13 33 / 284 639 / 2878 121 / 1405
8. Christina Vierra Mcgill Seattle, WA 230 F 48 14:17 :13 39 / 364 780 / 2878 179 / 1405
9. Eric Dresbeck Seattle, WA 222 M 48 14:42 :13 118 / 288 894 / 2878 661 / 1473
10. Elee McCarthy Seattle, WA 224 F 29 17:52 :16 146 / 284 1679 / 2878 628 / 1405
11. Mary Brim Seattle, WA 219 F 31 20:40 :18 234 / 371 2152 / 2878 902 / 1405

Team Name: ATF - All The Fear  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Cheryl Bishop Seattle, WA 237 F 51 14:20 :13 19 / 190 794 / 2878 185 / 1405
2. Tanna Langue-Yarnell Seattle, WA 238 F 38 16:02 :14 122 / 371 1257 / 2878 412 / 1405
3. Catherine Leviseur Seattle, WA 239 F 57 18:49 :17 99 / 190 1854 / 2878 727 / 1405

Team Name: Alaska Airlines  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Greg Long Portland, OR 7216 M 53 9:45 :09 6 / 215 22 / 2878 22 / 1473
2. Andy Bracken Portland, OR 7186 M 29 9:47 :09 8 / 244 24 / 2878 24 / 1473
3. Antonio Robinson Monroe, WA 7230 M 48 11:53 :11 32 / 288 228 / 2878 202 / 1473
4. Gordon Long Mokelumne Hill, CA 7215 M 50 11:55 :11 23 / 215 235 / 2878 207 / 1473
5. Mike Ritchie Laconner, WA 4 M 41 12:36 :11 53 / 288 354 / 2878 303 / 1473
6. Andy Assereto Volcano, CA 7182 M 62 13:00 :12 10 / 61 433 / 2878 366 / 1473
7. Troy Domingo Seattle, WA 7189 M 29 13:28 :12 91 / 244 551 / 2878 457 / 1473
8. Megan Wenner Seattle, WA 7178 F 23 13:57 :13 41 / 284 680 / 2878 143 / 1405
9. Venkata Vemulapalli Bothell, WA 7234 M 39 14:01 :13 154 / 395 699 / 2878 550 / 1473
10. Seth Tyler Seattle, WA 7233 M 36 14:14 :13 164 / 395 761 / 2878 593 / 1473
11. Jay Arbore Puyallup, WA 7181 F 37 14:33 :13 61 / 371 853 / 2878 214 / 1405
12. Tiffany Walker Bellevue, WA 7177 F 38 14:46 :13 74 / 371 914 / 2878 245 / 1405
13. Eric Beitz Olympia, WA 7185 M 44 15:01 :14 127 / 288 970 / 2878 703 / 1473
14. Marc Vickery Lake Oswego, OR 7235 M 63 15:32 :14 25 / 61 1101 / 2878 764 / 1473
15. Terrence Kraabel Tacoma, WA 7211 M 54 15:41 :14 101 / 215 1148 / 2878 790 / 1473
16. Wade Flores Issaquah, WA 7193 M 30 15:43 :14 220 / 395 1157 / 2878 795 / 1473
17. Justin Giossi Seattle, WA 7195 M 35 15:48 :14 224 / 395 1182 / 2878 809 / 1473
18. Laura Christensen Littleton, CO 7187 F 55 16:12 :15 48 / 190 1292 / 2878 429 / 1405
19. Stephanie Jacobsen Olympia, WA 7203 F 41 16:15 :15 91 / 364 1302 / 2878 434 / 1405
20. Erin Jones Littleton, CO 7206 F 29 16:18 :15 110 / 284 1320 / 2878 447 / 1405
21. Timothy Kraabel Vashon, WA 7212 M 50 16:20 :15 112 / 215 1328 / 2878 877 / 1473
22. Torie Christensen Littleton, CO 7188 F 27 16:24 :15 112 / 284 1344 / 2878 461 / 1405
23. Brittany Long Portland, PA 7214 F 25 16:29 :15 114 / 284 1366 / 2878 471 / 1405
24. Rick Peterson Port Orchard, WA 7626 M 52 16:32 :15 120 / 215 1377 / 2878 901 / 1473
25. Wayne Long Seattle, WA 7217 M 80 16:36 :15 1 / 2 1390 / 2878 912 / 1473
26. Chris Rickett Tacoma, WA 7227 M 33 16:52 :15 260 / 395 1446 / 2878 939 / 1473
27. Joe Ritchie Snoqualmie, WA 7228 M 45 17:21 :16 176 / 288 1565 / 2878 1008 / 1473
28. Lance Reis Beaverton, OR 7226 M 29 18:21 :16 189 / 244 1785 / 2878 1100 / 1473
29. Monteen Lo Seattle, WA 7213 M 24 18:46 :17 194 / 244 1848 / 2878 1126 / 1473
30. Katie Jankelson Graham, WA 7204 F 11 19:06 :17 40 / 57 1909 / 2878 755 / 1405
31. Amy Donaldson Tualatin, OR 7190 F 41 19:56 :18 201 / 364 2045 / 2878 829 / 1405
32. Steve Jankelson Graham, WA 29 M 50 20:13 :18 176 / 215 2093 / 2878 1226 / 1473
33. Shannon Baker Wenatchee, WA 7207 F 46 21:26 :19 240 / 364 2248 / 2878 966 / 1405
34. Hailey Miller Gig Harbor, WA 7220 F 17 21:32 :19 51 / 68 2263 / 2878 977 / 1405
35. Maddie Prigge Gig Harbor, WA 7225 F 18 21:42 :19 212 / 284 2281 / 2878 992 / 1405
36. Cindy Ingebrigtsen Auburn, WA 7202 F 59 22:42 :20 137 / 190 2384 / 2878 1068 / 1405
37. Elliot Margul Issaquah, WA 7218 M 25 22:44 :20 224 / 244 2387 / 2878 1318 / 1473
38. Jennifer Alexander Puyallup, WA 7179 F 43 22:56 :20 267 / 364 2404 / 2878 1083 / 1405
39. Kerry Hawkins Seattle, WA 7197 F 49 23:52 :21 277 / 364 2464 / 2878 1119 / 1405
40. Julie Kraabel Tacoma, WA 7209 F 60 24:00 :21 48 / 56 2472 / 2878 1125 / 1405
41. Amanda Martinez Graham, WA 7219 F 40 24:18 :22 279 / 364 2494 / 2878 1139 / 1405
42. Joe Nauman Puyallup, WA 7222 M 46 24:49 :22 259 / 288 2520 / 2878 1365 / 1473
43. Frank Flores Issaquah, WA 7192 M 65 24:59 :22 56 / 61 2531 / 2878 1367 / 1473
44. Elizabeth Fritzler Vashon, WA 7194 F 48 25:05 :22 288 / 364 2537 / 2878 1167 / 1405
45. Tara Heinz Eatonville, WA 7198 F 52 25:51 :23 156 / 190 2586 / 2878 1205 / 1405
46. Kelly Mongrain Enumclaw, WA 7221 M 52 25:52 :23 201 / 215 2589 / 2878 1383 / 1473
47. Kerrigan Alexander Puyallup, WA 7180 F 18 29:20 :26 267 / 284 2702 / 2878 1275 / 1405

Team Name: Alianna  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Anna Minzel Shoreline, WA 214 F 35 12:11 :11 11 / 371 279 / 2878 36 / 1405

Team Name: Apex Posse  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Edward Brooks Kent, WA 217 M 38 12:48 :12 89 / 395 393 / 2878 337 / 1473
2. Russell Meyer Black Diamond, WA 218 M 36 17:06 :15 271 / 395 1507 / 2878 970 / 1473

Team Name: Ascension  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Emma Tolmich Auburn, WA 235 F 13 17:38 :16 29 / 68 1624 / 2878 589 / 1405
2. Jennifer Tolmich Auburn, WA 236 F 44 17:41 :16 139 / 364 1639 / 2878 599 / 1405
3. Eric Carlson Buckley, WA 233 M 51 17:59 :16 148 / 215 1703 / 2878 1060 / 1473
4. Anthony Almaraz Auburn, WA 231 M 34 19:59 :18 339 / 395 2055 / 2878 1219 / 1473

Team Name: Automic  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jackson Irhon Seattle, WA 3628 M 9 16:00 :14 57 / 99 1247 / 2878 841 / 1473
2. Walter Mirkovich Seattle, WA 244 M 42 18:03 :16 191 / 288 1719 / 2878 1072 / 1473
3. Jack Ireton Seattle, WA 242 M 43 30:08 :27 277 / 288 2728 / 2878 1435 / 1473

Team Name: B Squad  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Callisto Rojas Seattle, WA 250 M 35 12:32 :11 82 / 395 339 / 2878 293 / 1473
2. Jared Lambert Seattle, WA 247 M 27 12:53 :12 74 / 244 415 / 2878 351 / 1473
3. Solmaz Mahoutchi Seattle, WA 248 F 34 13:17 :12 26 / 371 503 / 2878 84 / 1405
4. Sally Herrmann Seattle, WA 246 F 25 13:37 :12 30 / 284 579 / 2878 104 / 1405
5. Michael Okimura Bellevue, WA 249 M 34 14:10 :13 158 / 395 742 / 2878 580 / 1473
6. Ian Southall Puyallup, WA 251 M 38 16:03 :14 239 / 395 1263 / 2878 850 / 1473
7. Terry Terrell Kent, WA 252 M 32 16:48 :15 257 / 395 1434 / 2878 933 / 1473
8. Noosha Tashakor Kirkland, WA 3548 F 32 22:33 :20 279 / 371 2369 / 2878 1058 / 1405
9. Travis Warnock Auburn, WA 253 M 28 27:22 :24 234 / 244 2659 / 2878 1412 / 1473

Team Name: B-Town Boys  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jay Hilburn Renton, WA 367 M 43 12:13 :11 42 / 288 286 / 2878 248 / 1473
2. Michael Cristobal Tacoma, WA 366 M 43 16:37 :15 163 / 288 1396 / 2878 915 / 1473

Team Name: B/E Aerospace  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Benson Shavey Everett, WA 260 M 42 15:24 :14 131 / 288 1060 / 2878 742 / 1473
2. Marissa Powers Stanwood, WA 259 F 25 20:17 :18 191 / 284 2104 / 2878 873 / 1405

Team Name: BAMPounders  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kristin White Seattle, WA 298 F 50 12:24 :11 4 / 190 318 / 2878 45 / 1405
2. Anne Wilbur Issaquah, WA 299 F 51 13:33 :12 8 / 190 563 / 2878 97 / 1405
3. Jacob Goldsworthy Seatttle, WA 286 M 35 14:29 :13 177 / 395 838 / 2878 634 / 1473
4. Stephanie Scott Lacey, WA 295 F 34 14:34 :13 62 / 371 857 / 2878 216 / 1405
5. Hannah Applewhite Tacoma, WA 276 F 26 14:46 :13 66 / 284 917 / 2878 247 / 1405
6. Dan Kiley Bothell, WA 288 M 34 14:59 :14 194 / 395 968 / 2878 702 / 1473
7. Trevor Pennell Tacoma, WA 292 M 34 15:16 :14 203 / 395 1033 / 2878 728 / 1473
8. Mikal Applewhite Tacoma, WA 277 M 26 15:27 :14 142 / 244 1076 / 2878 748 / 1473
9. Joshua Butela Tacoma, WA 280 M 35 16:44 :15 256 / 395 1422 / 2878 928 / 1473
10. Tobias Kremple Seattle, WA 290 M 32 16:50 :15 258 / 395 1439 / 2878 936 / 1473
11. Dj Wilbur Issaquah, WA 301 F 14 18:03 :16 33 / 68 1715 / 2878 647 / 1405
12. Micah Cavolo Forest Grove, OR 281 M 44 18:59 :17 205 / 288 1884 / 2878 1143 / 1473
13. Cary Wheeland La Mirada, CA 297 M 57 19:05 :17 167 / 215 1908 / 2878 1154 / 1473
14. Elya Baltazar University Place, WA 279 F 33 19:44 :18 219 / 371 2021 / 2878 820 / 1405
15. Heather McQuarrie Seattle, WA 291 F 28 19:55 :18 180 / 284 2040 / 2878 826 / 1405
16. Brian Wilbur Issaquah, WA 300 M 53 20:45 :19 183 / 215 2165 / 2878 1258 / 1473
17. Eddie Siow Auburn, WA 296 M 48 24:40 :22 258 / 288 2513 / 2878 1361 / 1473

Team Name: BC Philly  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Emily Fiore Philadelphia, PA 304 F 26 25:19 :23 252 / 284 2553 / 2878 1180 / 1405
2. Hannah Reagan Philadelphia, PA 305 F 25 25:23 :23 254 / 284 2560 / 2878 1185 / 1405

Team Name: BEAT CANCER!  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Mike Cullum Bellingham, WA 323 M 46 12:07 :11 39 / 288 273 / 2878 239 / 1473

Team Name: BECU Cares  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Ryan Steen Shoreline, WA 330 M 32 14:50 :13 190 / 395 933 / 2878 679 / 1473

Team Name: BMW  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Shawn Welland Renton, WA 352 M 40 11:47 :11 29 / 288 210 / 2878 189 / 1473
2. Rachel Lezcano Federal Way, WA 351 F 28 16:21 :15 111 / 284 1334 / 2878 454 / 1405

Team Name: Baby Steps  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Sarah Johnson Seattle, WA 264 F 30 12:06 :11 9 / 371 270 / 2878 34 / 1405
2. Lisa Stark Seattle, WA 269 F 28 13:46 :12 32 / 284 627 / 2878 117 / 1405
3. Megan Webb Seattle, WA 3651 F 30 14:48 :13 77 / 371 928 / 2878 252 / 1405
4. Amanda Lindsay Federal Way, WA 265 F 33 16:09 :15 125 / 371 1283 / 2878 425 / 1405
5. Maria Rice Seatac, WA 268 F 27 17:44 :16 144 / 284 1651 / 2878 607 / 1405
6. Catherine Van Aire Mercer Island, WA 272 F 42 17:58 :16 148 / 364 1702 / 2878 643 / 1405
7. Lori Trzaska Seattle, WA 271 F 43 18:05 :16 153 / 364 1732 / 2878 655 / 1405
8. Dwayne Stone Seattle, WA 270 M 54 19:28 :17 169 / 215 1970 / 2878 1183 / 1473
9. Andrew Quecan Seatac, WA 267 M 30 21:10 :19 350 / 395 2214 / 2878 1274 / 1473

Team Name: Bad Altitude  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kim Suwak Seattle, WA 274 F 38 13:41 :12 32 / 371 602 / 2878 111 / 1405
2. Christe Smith Olympia, WA 273 F 45 18:23 :16 164 / 364 1791 / 2878 689 / 1405
3. Shelle Young Olympia, WA 275 F 40 20:45 :19 223 / 364 2166 / 2878 908 / 1405

Team Name: Beast Shack  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Bill Studerus Marysville, WA 319 M 52 13:20 :12 48 / 215 520 / 2878 431 / 1473
2. Cindy Gaudio North Bend, WA 311 F 56 13:39 :12 10 / 190 595 / 2878 109 / 1405
3. Kathy Korsch Enumclaw, WA 314 F 60 15:08 :14 7 / 56 1011 / 2878 291 / 1405
4. Rebecca Dufek Redmond, WA 310 F 44 15:34 :14 71 / 364 1110 / 2878 344 / 1405
5. Tim Rogerson Auburn, WA 317 M 50 15:52 :14 104 / 215 1199 / 2878 816 / 1473
6. Eric Badili Belfair, WA 309 M 52 18:03 :16 149 / 215 1718 / 2878 1071 / 1473
7. Bri Badili Belfair, WA 308 F 26 18:40 :17 159 / 284 1836 / 2878 717 / 1405
8. Jessica Mathews North Bend, WA 315 F 32 22:55 :20 289 / 371 2401 / 2878 1081 / 1405
9. Danny Rahme North Bend, WA 316 M 37 42:42 :38 394 / 395 2844 / 2878 1467 / 1473
10. Jayden Haynes North Bend, WA 312 M 15 1:03:03 :55 128 / 128 2874 / 2878 1473 / 1473

Team Name: Beast climbers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Ken McDonald Puyallup, WA 307 M 57 14:22 :13 76 / 215 802 / 2878 613 / 1473
2. Denise McDonald Puyallup, WA 306 F 28 26:30 :24 261 / 284 2629 / 2878 1229 / 1405

Team Name: Beasts OCR  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Steven Hammond Kirkland, WA 321 M 28 9:01 :08 2 / 244 6 / 2878 6 / 1473
2. Brenda Smith Lacey, WA 322 F 35 21:38 :19 259 / 371 2272 / 2878 984 / 1405

Team Name: Bendy Climbers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Isha Gosalia Sammamish, WA 334 F 11 20:04 :18 43 / 57 2070 / 2878 847 / 1405
2. Kruti Gosalia Sammamish, WA 335 F 38 44:36 :39 369 / 371 2855 / 2878 1387 / 1405

Team Name: Blood, Sweat and Stairs  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Quentin Weaver Woodinville, WA 347 M 29 14:34 :13 124 / 244 856 / 2878 641 / 1473
2. Cody Doramus Seattle, WA 341 M 23 14:53 :13 127 / 244 941 / 2878 685 / 1473
3. Allison Carr Seattle, WA 340 F 25 16:54 :15 125 / 284 1457 / 2878 511 / 1405
4. Taylor Nelson Seattle, WA 345 F 19 18:05 :16 148 / 284 1729 / 2878 653 / 1405
5. Lucia Mavian Burien, WA 344 M 12 21:19 :19 84 / 99 2236 / 2878 1279 / 1473
6. Kate-Lyne Reilly Puyallup, WA 346 F 23 22:28 :20 228 / 284 2359 / 2878 1052 / 1405
7. Flo Mavian Burien, WA 343 F 40 23:18 :21 270 / 364 2430 / 2878 1095 / 1405
8. Angel Beaudry Woodinville, WA 338 F 24 24:41 :22 246 / 284 2514 / 2878 1153 / 1405
9. Beth Holland Seattle, WA 342 F 40 25:56 :23 304 / 364 2595 / 2878 1211 / 1405
10. Lindsey Bissinger Seattle, WA 339 F 22 52:20 :46 284 / 284 2870 / 2878 1399 / 1405

Team Name: Blubbering Muzzles  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Isaac Selby Seattle, WA 348 M 17 12:14 :11 36 / 128 287 / 2878 249 / 1473
2. Peter Selby Seattle, WA 349 M 51 12:47 :12 34 / 215 385 / 2878 331 / 1473

Team Name: Booyah'z Battalion  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Gabriel Youngman Port Angeles, WA 359 M 25 13:53 :13 100 / 244 649 / 2878 523 / 1473
2. Courtland Mildenberger Port Angeles, WA 3793 M 28 17:51 :16 186 / 244 1671 / 2878 1050 / 1473
3. Tamar Youngman Port Angeles, WA 360 M 26 19:31 :17 203 / 244 1976 / 2878 1185 / 1473
4. Carmen Watson Charles Port Angeles, WA 355 F 34 22:16 :20 272 / 371 2340 / 2878 1040 / 1405
5. Catherine Youngman Port Angeles, WA 358 F 21 23:54 :21 238 / 284 2465 / 2878 1120 / 1405
6. Jenalee Charles Port Angeles, WA 353 F 31 35:48 :32 360 / 371 2805 / 2878 1348 / 1405
7. Katherine Weller Port Angeles, WA 356 F 28 50:25 :44 282 / 284 2866 / 2878 1395 / 1405
8. Melaine Wheeler Port Angeles, WA 357 F 25 50:38 :45 283 / 284 2867 / 2878 1396 / 1405

Team Name: Boyle's Storm Troopers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Tama Aicher Snohomish, WA 361 F 61 20:16 :18 30 / 56 2101 / 2878 870 / 1405

Team Name: Bring On The Oxygen  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Nick Harris Des Moines, WA 362 M 26 13:40 :12 96 / 244 598 / 2878 488 / 1473
2. Sandy Le Des Moines, WA 363 F 29 14:25 :13 58 / 284 821 / 2878 196 / 1405
3. Charlie Nguyen Des Moines, WA 364 M 27 15:03 :14 130 / 244 980 / 2878 707 / 1473

Team Name: CLAB Club  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Cameron Timm Seattle, WA 423 M 18 11:12 :10 32 / 244 124 / 2878 117 / 1473
2. Ariel Romero Normandy Park, WA 421 F 39 11:52 :11 5 / 371 221 / 2878 24 / 1405
3. Lucien Hernandez Normandy Park, WA 420 M 17 19:25 :17 115 / 128 1961 / 2878 1178 / 1473
4. Bonnie Timm Normandy Park, WA 422 F 66 19:38 :18 28 / 56 2002 / 2878 811 / 1405
5. Nancy Faulkner Redmond, WA 419 F 69 29:50 :26 52 / 56 2715 / 2878 1284 / 1405

Team Name: CRABby Climbers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jason Williams Seattle, WA 818 M 33 13:24 :12 122 / 395 541 / 2878 447 / 1473
2. Amy Johnson Kirkland, WA 814 F 31 13:49 :13 36 / 371 635 / 2878 118 / 1405
3. Ken Matheus Seattle, WA 3797 M 42 15:30 :14 137 / 288 1098 / 2878 761 / 1473
4. Taylor Phillips Redmond, WA 817 F 30 16:12 :15 126 / 371 1291 / 2878 428 / 1405
5. Timothy Maland Seattle, WA 815 M 30 18:01 :16 298 / 395 1711 / 2878 1066 / 1473
6. Rachel Harpel Seattle, WA 813 F 39 23:34 :21 299 / 371 2448 / 2878 1108 / 1405
7. Alan Mitchell Seattle, WA 816 M 35 41:56 :37 393 / 395 2840 / 2878 1466 / 1473

Team Name: Caffeinated Climbers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kyle Clark Kirkland, WA 372 M 46 11:29 :10 20 / 288 166 / 2878 152 / 1473
2. Matthew Rhinehart Seattle, WA 385 M 10 11:42 :11 9 / 99 195 / 2878 175 / 1473
3. Lori Lieske Seattle, WA 378 F 43 11:52 :11 5 / 364 224 / 2878 25 / 1405
4. Dustin Strop Seattle, WA 389 M 31 12:54 :12 99 / 395 418 / 2878 354 / 1473
5. Chris Nichols Seattle, WA 379 M 32 13:35 :12 128 / 395 569 / 2878 469 / 1473
6. Andrew Rhinehart Seattle, WA 384 M 9 14:07 :13 38 / 99 728 / 2878 570 / 1473
7. McKenzie Garceau Seattle, WA 373 F 27 14:19 :13 53 / 284 787 / 2878 184 / 1405
8. Frances Clark Kirkland, WA 371 F 35 14:44 :13 73 / 371 908 / 2878 243 / 1405
9. Deacon Schwegel Bothell, WA 387 M 10 14:46 :13 46 / 99 916 / 2878 670 / 1473
10. Katie Rothenberg Bellingham, WA 386 F 34 15:46 :14 111 / 371 1174 / 2878 370 / 1405
11. Melanie Baer Seattle, WA 368 F 29 15:52 :14 98 / 284 1203 / 2878 385 / 1405
12. Kristin Khalighi Bellevue, WA 377 F 45 16:23 :15 95 / 364 1339 / 2878 458 / 1405
13. Karen Ginther Seattle, WA 374 F 49 17:26 :16 130 / 364 1581 / 2878 569 / 1405
14. Kathleen Schwegel Bothell, WA 388 F 40 17:28 :16 131 / 364 1587 / 2878 572 / 1405
15. Amy Gray Seattle, WA 375 F 46 18:04 :16 151 / 364 1725 / 2878 650 / 1405
16. Nathan Wall Seattle, WA 390 M 12 18:11 :16 72 / 99 1752 / 2878 1085 / 1473
17. Kathy Powers Seattle, WA 383 F 46 19:53 :18 198 / 364 2038 / 2878 824 / 1405
18. Roseann Campagnaro Seattle, WA 370 F 56 20:07 :18 115 / 190 2078 / 2878 855 / 1405
19. Cia Nipper Seattle, WA 380 F 30 21:41 :19 261 / 371 2278 / 2878 990 / 1405
20. Micole Wyman Normandy Park, WA 391 F 32 21:48 :19 263 / 371 2289 / 2878 999 / 1405
21. Mary Campagnaro Seattle, WA 369 F 55 22:11 :20 131 / 190 2332 / 2878 1033 / 1405

Team Name: Callipygian  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Ernest Belousek Redmond, WA 392 M 32 16:38 :15 254 / 395 1401 / 2878 917 / 1473
2. Kathy Belousek Snohomish, WA 393 F 53 31:31 :28 170 / 190 2754 / 2878 1310 / 1405

Team Name: Can't Stop Stairing  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Tiffany Knapp Seattle, WA 402 F 38 15:43 :14 109 / 371 1154 / 2878 360 / 1405
2. Melissa Knapp Seattle, WA 401 F 65 18:13 :16 21 / 56 1763 / 2878 674 / 1405

Team Name: Cancer's Tough, Henry's Tougher  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. David Joynt Seattle, WA 398 M 16 11:44 :11 21 / 128 199 / 2878 179 / 1473

Team Name: Cancers Kryptonite  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Roberto Rosales Tacoma, WA 396 M 33 19:55 :18 338 / 395 2043 / 2878 1216 / 1473
2. Crystal Lohman Federal Way, WA 394 F 30 25:22 :23 319 / 371 2557 / 2878 1183 / 1405
3. Sarah Miller Puyallup, WA 395 F 31 25:39 :23 320 / 371 2569 / 2878 1191 / 1405

Team Name: Cascade Climbers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. John Porter Seattle, WA 405 M 42 11:37 :11 22 / 288 180 / 2878 164 / 1473
2. Craig Taylor Bellevue, WA 408 M 34 12:23 :11 76 / 395 314 / 2878 270 / 1473
3. Carrie Grage Tacoma, WA 3601 F 39 14:21 :13 54 / 371 797 / 2878 187 / 1405
4. Sean Mathias Shoreline, WA 404 M 44 14:27 :13 110 / 288 828 / 2878 630 / 1473
5. Jacob Rosen Mill Creek, WA 407 M 11 15:28 :14 53 / 99 1086 / 2878 753 / 1473
6. Andrea Rosen Mill Creek, WA 406 F 39 15:33 :14 102 / 371 1107 / 2878 342 / 1405
7. Travis Thom Des Moines, WA 409 M 33 17:57 :16 295 / 395 1694 / 2878 1059 / 1473

Team Name: Charlie's Angel's  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Steven Wood Kirkland, WA 413 M 43 20:16 :18 226 / 288 2100 / 2878 1231 / 1473
2. David Floyd Kirkland, WA 411 M 35 25:02 :22 375 / 395 2534 / 2878 1368 / 1473
3. Emilie Trammell Everett, WA 412 F 33 25:17 :22 318 / 371 2550 / 2878 1177 / 1405

Team Name: Chip Chop Chip Climbers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Lois Knowles Bellevue, WA 415 F 59 23:37 :21 142 / 190 2452 / 2878 1111 / 1405
2. Toni Lucio Sammamish, WA 417 F 46 25:08 :22 289 / 364 2540 / 2878 1168 / 1405
3. Jenn White Seattle, WA 418 F 33 25:16 :22 317 / 371 2548 / 2878 1175 / 1405
4. Richie Lucio Sammamish, WA 416 M 45 26:30 :24 267 / 288 2628 / 2878 1400 / 1473

Team Name: Climb for Aid  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. William Hayen Everett, WA 424 M 14 16:13 :15 103 / 128 1293 / 2878 864 / 1473
2. Jacob Miller Lake Stevens, WA 426 M 28 26:47 :24 233 / 244 2643 / 2878 1406 / 1473
3. Janice Treml-Hayen Everett, WA 427 F 47 44:23 :39 357 / 364 2850 / 2878 1382 / 1405

Team Name: Climb-BI-u  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Dan Philipps Issaquah, WA 436 M 41 11:03 :10 15 / 288 113 / 2878 107 / 1473
2. Matt Reichert Seattle, WA 3617 M 51 13:10 :12 42 / 215 472 / 2878 396 / 1473
3. Oliver McMillan Sammamish, WA 434 M 38 13:45 :12 141 / 395 622 / 2878 506 / 1473
4. Matthew Feliciano Renton, WA 431 M 46 25:03 :22 260 / 288 2535 / 2878 1369 / 1473
5. Amy Feliciano Chicago, WA 430 F 43 25:10 :22 290 / 364 2542 / 2878 1170 / 1405
6. Keisha Gayles Kent, WA 432 F 32 32:02 :28 353 / 371 2758 / 2878 1314 / 1405
7. Tina Brownfield Sammamish, WA 429 F 31 34:00 :30 359 / 371 2790 / 2878 1338 / 1405

Team Name: Climb4Laura  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. William Driscoll Seattle, WA 428 M 57 18:43 :17 162 / 215 1841 / 2878 1123 / 1473

Team Name: Climbers for Carmen  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Fatima Aviquivil Woodinville, WA 437 F 41 17:26 :16 129 / 364 1580 / 2878 568 / 1405
2. Bill Cunningham Issaquah, WA 438 M 48 19:45 :18 221 / 288 2025 / 2878 1205 / 1473
3. Emily Pierson Seattle, WA 440 F 31 20:53 :19 238 / 371 2183 / 2878 920 / 1405
4. Tyler Gray Seattle, WA 439 M 30 21:02 :19 349 / 395 2203 / 2878 1270 / 1473
5. Vickie Siamundo Redmond, VT 441 F 44 24:34 :22 281 / 364 2504 / 2878 1145 / 1405

Team Name: Climbing for Caleb  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Harper Churape Spokane, WA 458 F 9 11:01 :10 1 / 57 112 / 2878 6 / 1405
2. Brien Marcus Des Moines, WA 482 M 35 11:05 :10 32 / 395 114 / 2878 108 / 1473
3. Carlo Churape Spokane, WA 457 M 36 11:21 :10 44 / 395 146 / 2878 136 / 1473
4. Susan Keighron Auburn, WA 478 F 41 11:40 :11 4 / 364 190 / 2878 18 / 1405
5. Briana Hall Burien, WA 466 F 29 11:41 :11 5 / 284 193 / 2878 20 / 1405
6. Nevin Nitschke Spokane Valley, WA 493 M 13 11:44 :11 22 / 128 200 / 2878 180 / 1473
7. Clayton Griggs Burien, WA 465 M 31 12:01 :11 62 / 395 255 / 2878 224 / 1473
8. Treyvon Morgan Port Orchard, WA 487 M 33 12:18 :11 73 / 395 303 / 2878 261 / 1473
9. Brian Duthie Puyallup, WA 461 M 33 12:25 :11 77 / 395 322 / 2878 277 / 1473
10. Scott Thorsteinson Lake Tapps, WA 509 M 37 12:30 :11 81 / 395 335 / 2878 289 / 1473
11. Tye Bratvold Puyallup, WA 456 M 43 12:56 :12 64 / 288 422 / 2878 357 / 1473
12. Kimberly Morgan Seattle, WA 486 F 34 13:01 :12 24 / 371 439 / 2878 70 / 1405
13. Kristen Aratani Renton, WA 450 F 24 13:02 :12 18 / 284 445 / 2878 72 / 1405
14. Matt Storey Seattle, WA 501 M 41 13:23 :12 76 / 288 532 / 2878 439 / 1473
15. Jacob Anderson Renton, WA 448 M 22 13:27 :12 90 / 244 550 / 2878 456 / 1473
16. Roger Anderson Renton, WA 449 M 51 13:28 :12 54 / 215 553 / 2878 459 / 1473
17. Jacob Hines Des Moines, WA 471 M 18 13:31 :12 92 / 244 560 / 2878 464 / 1473
18. Andy Nitschke Spokane Valley, WA 491 M 36 13:36 :12 131 / 395 576 / 2878 473 / 1473
19. Jamie Ness Lake Tapps, WA 489 F 37 13:56 :13 42 / 371 669 / 2878 137 / 1405
20. Elisha Nitschke Spokane Valley, WA 492 F 35 13:56 :13 43 / 371 671 / 2878 138 / 1405
21. Christopher Bradley San Francisco, CA 451 M 32 14:11 :13 159 / 395 748 / 2878 584 / 1473
22. Michael Fulton Spokane, WA 463 M 70 14:38 :13 2 / 17 876 / 2878 652 / 1473
23. Skyler Vez Spanaway, WA 510 M 16 14:47 :13 81 / 128 921 / 2878 673 / 1473
24. Brian Heck Lake Tapps, WA 468 M 38 14:47 :13 187 / 395 922 / 2878 674 / 1473
25. Kristy Thorsteinson Lake Tapps, WA 506 F 38 14:47 :13 76 / 371 926 / 2878 251 / 1405
26. Noah Thorsteinson Spanaway, WA 507 M 14 15:01 :14 85 / 128 976 / 2878 706 / 1473
27. Loi Dawkins Tacoma, WA 460 F 39 15:02 :14 85 / 371 979 / 2878 273 / 1405
28. Eli Thorsteinson Spanaway, WA 505 M 13 15:03 :14 86 / 128 985 / 2878 709 / 1473
29. Brandon Hylton Des Moines, WA 473 M 36 15:04 :14 196 / 395 987 / 2878 711 / 1473
30. Haydn Lieseke Spokane, WA 480 F 19 15:19 :14 81 / 284 1042 / 2878 310 / 1405
31. Larry Redfield Puyallup, WA 498 M 46 15:29 :14 136 / 288 1094 / 2878 760 / 1473
32. Kevin Marcus Ritzville, WA 483 M 32 15:41 :14 219 / 395 1145 / 2878 787 / 1473
33. David Glenn Seahurst, WA 464 M 38 16:02 :14 238 / 395 1261 / 2878 848 / 1473
34. Katie Kralovic Buckley, WA 479 F 24 16:37 :15 117 / 284 1395 / 2878 481 / 1405
35. Justin Nimick Lake Tapps, WA 490 M 39 16:57 :15 265 / 395 1473 / 2878 952 / 1473
36. Sharee Redfield Puyallup, WA 499 F 47 16:59 :15 118 / 364 1483 / 2878 528 / 1405
37. Ryan Weekley Lake Tapps, WA 513 M 10 17:14 :15 66 / 99 1543 / 2878 993 / 1473
38. David Ozolin Seattle, WA 494 M 36 17:19 :16 281 / 395 1559 / 2878 1005 / 1473
39. Angela Hines Des Moines, WA 470 F 35 17:39 :16 162 / 371 1629 / 2878 593 / 1405
40. Kimberly Hylton Des Moines, WA 474 F 36 17:47 :16 169 / 371 1660 / 2878 614 / 1405
41. Jay Ozolin University Place, WA 495 M 35 17:57 :16 294 / 395 1693 / 2878 1058 / 1473
42. Matthew Williams Tacoma, WA 514 M 39 18:04 :16 301 / 395 1724 / 2878 1075 / 1473
43. Brett Kast Spokane, WA 477 M 33 18:08 :16 303 / 395 1742 / 2878 1081 / 1473
44. Emily Ness Lake Tapps, WA 488 F 38 18:14 :16 184 / 371 1764 / 2878 675 / 1405
45. Brad Flajole Gig Harbor, WA 462 M 35 18:14 :16 306 / 395 1765 / 2878 1090 / 1473
46. Amelia Bratvold Puyallup, WA 453 F 9 19:56 :18 41 / 57 2047 / 2878 831 / 1405
47. Tiffany Hobson Des Moines, WA 472 F 31 20:05 :18 224 / 371 2071 / 2878 848 / 1405
48. Caleb Thorsteinson Spanaway, WA 503 M 9 20:15 :18 79 / 99 2097 / 2878 1229 / 1473
49. Heather Churape Spokane, WA 459 F 42 21:37 :19 247 / 364 2271 / 2878 983 / 1405
50. Tawnya Martin Lynnwood, WA 485 F 34 21:53 :20 264 / 371 2296 / 2878 1003 / 1405
51. Rita Lomas University Place, WA 481 F 37 21:54 :20 265 / 371 2299 / 2878 1006 / 1405
52. Andrew Weekley Lake Tapps, WA 512 M 32 22:04 :20 354 / 395 2322 / 2878 1296 / 1473
53. Julie Bradley Seahurst, WA 452 F 36 22:40 :20 282 / 371 2380 / 2878 1066 / 1405
54. Jennifer Quaife Tacoma, WA 497 F 35 23:08 :21 292 / 371 2418 / 2878 1088 / 1405
55. Sarah Thorsteinson Spanaway, WA 508 F 37 23:18 :21 294 / 371 2429 / 2878 1094 / 1405
56. Brad Thorsteinson Spanaway, WA 502 M 39 24:09 :21 371 / 395 2482 / 2878 1352 / 1473
57. Eden Thorsteinson Spanaway, WA 504 F 10 24:15 :22 48 / 57 2491 / 2878 1136 / 1405
58. Lizzy Adkins University Place, WA 447 F 45 25:50 :23 301 / 364 2584 / 2878 1203 / 1405
59. Jason Runyon Federal Way, WA 3613 M 36 26:04 :23 377 / 395 2599 / 2878 1387 / 1473
60. Tracie Symmons Seattle, WA 3614 F 49 26:07 :23 305 / 364 2603 / 2878 1214 / 1405
61. De-Anna Martin Kenmore, WA 484 F 41 26:19 :23 309 / 364 2617 / 2878 1225 / 1405
62. David Johnson Graham, WA 475 M 36 26:22 :23 380 / 395 2621 / 2878 1395 / 1473
63. Michelle Ozolin University Place, WA 496 F 42 39:44 :35 353 / 364 2831 / 2878 1368 / 1405
64. Evangelina Hernandez Seattle, WA 469 F 40 43:57 :39 356 / 364 2847 / 2878 1379 / 1405

Team Name: Climbing for Carla  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jessica Calabria Camano Island, WA 515 F 30 15:36 :14 105 / 371 1120 / 2878 351 / 1405
2. Addison Iverson Bothell, WA 518 M 12 17:14 :15 67 / 99 1545 / 2878 995 / 1473
3. Tristan Frank Camano Island, WA 516 F 30 17:51 :16 173 / 371 1672 / 2878 622 / 1405
4. Curt Glidden Bothell, WA 517 M 38 19:32 :17 327 / 395 1979 / 2878 1186 / 1473
5. Jessica Landau Camano Island, WA 520 F 28 23:13 :21 232 / 284 2424 / 2878 1090 / 1405
6. Melissa Iverson Bothell, WA 519 F 35 25:44 :23 322 / 371 2573 / 2878 1194 / 1405
7. Rachal Tryon Camano Island, WA 523 F 30 31:12 :28 351 / 371 2752 / 2878 1308 / 1405

Team Name: Climbing for Curry  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Juan Ramirez Auburn, WA 557 M 29 11:32 :11 39 / 244 173 / 2878 158 / 1473
2. Nate Ill Seattle, WA 538 M 28 11:39 :11 41 / 244 186 / 2878 169 / 1473
3. Bastien Regis Seattle, WA 558 M 30 12:04 :11 64 / 395 263 / 2878 231 / 1473
4. Paul Mills Lynnwood, WA 545 M 25 12:04 :11 54 / 244 265 / 2878 232 / 1473
5. Brad Buniak Seattle, WA 530 M 26 12:17 :11 59 / 244 300 / 2878 260 / 1473
6. Tessa Sandstrom Seattle, WA 563 F 27 12:26 :11 13 / 284 323 / 2878 46 / 1405
7. Bert Davey Seattle, WA 532 M 29 12:31 :11 64 / 244 337 / 2878 291 / 1473
8. Gregor Nitsche Woodinville, WA 547 M 51 12:35 :11 30 / 215 349 / 2878 299 / 1473
9. Joe Parker Snohomish, WA 553 M 31 12:37 :11 84 / 395 357 / 2878 306 / 1473
10. Andy Beavo Bothell, WA 528 M 40 12:44 :12 60 / 288 379 / 2878 326 / 1473
11. Lauren Last Johnson Bothell, WA 542 F 30 12:52 :12 19 / 371 411 / 2878 63 / 1405
12. Pablo Cabrera Seattle, WA 531 M 38 13:09 :12 110 / 395 470 / 2878 395 / 1473
13. Jessie Parker Woodinville, WA 552 F 27 13:17 :12 23 / 284 502 / 2878 83 / 1405
14. Dale Aschenbrenner Arlington, WA 527 M 53 13:30 :12 55 / 215 558 / 2878 463 / 1473
15. Tyler Alderson Edmonds, WA 526 M 43 13:32 :12 82 / 288 561 / 2878 465 / 1473
16. Greena George Bothell, WA 535 F 30 14:06 :13 48 / 371 722 / 2878 157 / 1405
17. Tyler Echelbarger Edmonds, WA 534 M 36 14:22 :13 170 / 395 806 / 2878 616 / 1473
18. Riley Glandon Seattle, WA 536 F 27 14:24 :13 56 / 284 813 / 2878 192 / 1405
19. Ashley Echelbarger Edmonds, WA 533 F 35 14:24 :13 56 / 371 816 / 2878 193 / 1405
20. Barbara Ollivier Everett, WA 549 F 51 14:31 :13 23 / 190 841 / 2878 206 / 1405
21. Lukas Nitsche Woodinville, WA 548 M 12 14:35 :13 43 / 99 859 / 2878 642 / 1473
22. Kirsten Phillips Snohomish, WA 555 F 27 14:49 :13 67 / 284 932 / 2878 254 / 1405
23. Matthew Johnson Bothell, WA 540 M 32 15:05 :14 197 / 395 994 / 2878 714 / 1473
24. Jesse Hatch Snohomish, WA 7634 M 31 15:45 :14 221 / 395 1162 / 2878 800 / 1473
25. Heather Kanikeberg Shoreline, WA 541 F 28 15:45 :14 90 / 284 1164 / 2878 363 / 1405
26. Shane Park Everett, WA 550 M 37 15:57 :14 231 / 395 1234 / 2878 832 / 1473
27. Michelle Alderson Edmonds, WA 525 F 43 16:18 :15 94 / 364 1319 / 2878 446 / 1405
28. Darby Jenkins Seattle, WA 539 F 24 16:44 :15 122 / 284 1420 / 2878 494 / 1405
29. Donald Mills Snohomish, WA 544 M 53 17:15 :15 133 / 215 1548 / 2878 998 / 1473
30. Curran Parker Woodinville, WA 551 M 25 17:26 :16 179 / 244 1579 / 2878 1012 / 1473
31. John Robertazzi Seattle, WA 561 M 31 18:11 :16 304 / 395 1749 / 2878 1083 / 1473
32. Kate Robertazzi Seattle, WA 562 F 33 18:17 :16 185 / 371 1773 / 2878 677 / 1405
33. Nick Pearce Seattle, WA 554 M 27 18:34 :17 191 / 244 1812 / 2878 1111 / 1473
34. Mark Rivera Snohomish, WA 560 M 0 19:42 :18 20 / 24 2014 / 2878 1196 / 1473
35. Ana Reyes Seattle, WA 559 F 26 20:11 :18 190 / 284 2088 / 2878 863 / 1405
36. Cindy Ramirez Woodinville, WA 556 F 23 21:45 :19 214 / 284 2285 / 2878 996 / 1405
37. Karla Beavo Bothell, WA 529 F 40 22:30 :20 262 / 364 2361 / 2878 1054 / 1405
38. Byron Lymburn Seattle, WA 543 M 50 25:41 :23 199 / 215 2571 / 2878 1379 / 1473
39. Ana Mondragon Seattle, WA 546 F 47 25:45 :23 298 / 364 2575 / 2878 1196 / 1405

Team Name: Climbing for Wayne  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kerstan Lindsay Seattle, WA 564 M 33 14:36 :13 181 / 395 866 / 2878 646 / 1473

Team Name: Climbing for a Cure  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Patrick Woolman Port Angeles, WA 446 M 34 12:51 :12 95 / 395 406 / 2878 346 / 1473
2. Sarah Acker Port Angeles, WA 442 F 34 16:37 :15 139 / 371 1397 / 2878 482 / 1405
3. Ron Gaydeski Port Angeles, WA 443 M 31 16:42 :15 255 / 395 1415 / 2878 926 / 1473
4. Monica Henry Port Angeles, WA 7639 F 37 18:12 :16 183 / 371 1760 / 2878 673 / 1405
5. Liz Milici Kenmore, WA 445 F 37 23:18 :21 295 / 371 2431 / 2878 1096 / 1405

Team Name: Climbing high for Grandpa Dale  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Corey Eco Belligham, WA 567 M 23 10:09 :09 14 / 244 41 / 2878 41 / 1473
2. Peter Bronoske Graham, WA 566 M 32 11:05 :10 33 / 395 115 / 2878 109 / 1473
3. Tony Gringle Burien, WA 568 M 28 12:31 :11 65 / 244 338 / 2878 292 / 1473
4. Mark Gringle Maple Valley, WA 3544 M 53 13:38 :12 59 / 215 587 / 2878 482 / 1473
5. Hannah Satran Bellingham, WA 574 F 25 15:23 :14 82 / 284 1056 / 2878 316 / 1405
6. Nina Bronoske Graham, WA 565 F 33 15:33 :14 101 / 371 1105 / 2878 341 / 1405
7. Lauren Nasr Seattle, WA 573 F 26 16:55 :15 126 / 284 1463 / 2878 516 / 1405
8. Kim Tibbitts Tacoma, WA 575 F 30 26:22 :23 328 / 371 2620 / 2878 1226 / 1405

Team Name: Climbing to the Stars  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Ryan Applebee Bothell, WA 578 M 14 13:21 :12 60 / 128 525 / 2878 436 / 1473
2. Kyra Applebee Bothell, WA 577 F 16 15:26 :14 18 / 68 1072 / 2878 326 / 1405
3. Leo Longville Everett, WA 579 M 55 15:37 :14 100 / 215 1132 / 2878 777 / 1473
4. James Applebee Bothell, WA 576 M 57 16:48 :15 122 / 215 1436 / 2878 934 / 1473

Team Name: Clyde's Climbers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Andi Hennings Arlington, WA 582 F 35 20:53 :19 239 / 371 2184 / 2878 921 / 1405
2. Daphne Casperson Arlington, WA 581 F 15 21:00 :19 50 / 68 2196 / 2878 928 / 1405

Team Name: Colton's Army  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Stephen Thielke Seattle, WA 6960 M 44 8:51 :08 1 / 288 4 / 2878 4 / 1473
2. Paul Yetter Seattle, WA 7578 M 52 9:13 :09 2 / 215 11 / 2878 11 / 1473
3. Riley Quarders Bothell, WA 6918 M 13 10:10 :09 3 / 128 42 / 2878 42 / 1473
4. Taylor Merwin Bothell, WA 6899 M 15 10:18 :09 4 / 128 47 / 2878 47 / 1473
5. Colby Fazio Woodinville, WA 6829 M 14 10:40 :10 9 / 128 78 / 2878 76 / 1473
6. Phillip Meader Yetter Lynnwood, WA 6896 M 12 10:46 :10 3 / 99 87 / 2878 85 / 1473
7. Alec Schuldt Bothell, WA 6940 M 16 10:50 :10 11 / 128 92 / 2878 89 / 1473
8. Brandon Bjelke Everett, WA 6787 M 18 10:57 :10 28 / 244 107 / 2878 103 / 1473
9. Ericka Thielke Seattle, WA 6959 F 45 11:19 :10 2 / 364 141 / 2878 10 / 1405
10. Steven Maynard Everett, WA 6887 M 15 11:21 :10 17 / 128 148 / 2878 138 / 1473
11. Andy Crosby Mukilteo, WA 6810 M 21 11:28 :10 37 / 244 163 / 2878 149 / 1473
12. Case Matter Mill Creek, WA 7656 M 14 11:48 :11 23 / 128 212 / 2878 191 / 1473
13. Cameron McGrath Everett, WA 6891 M 17 11:48 :11 24 / 128 214 / 2878 193 / 1473
14. Cole Cortright Mill Creek, WA 6808 M 16 11:49 :11 25 / 128 215 / 2878 194 / 1473
15. Scott Ramm Snohomish, WA 6919 M 46 11:50 :11 30 / 288 217 / 2878 195 / 1473
16. Ryan Contreras Everett, WA 6806 M 13 11:53 :11 29 / 128 229 / 2878 203 / 1473
17. Isaac Olson Snohomish, WA 7633 M 14 11:54 :11 30 / 128 231 / 2878 204 / 1473
18. Addison Beckmann Snohomish, WA 6783 M 15 11:58 :11 32 / 128 246 / 2878 215 / 1473
19. David Yen Mill Creek, WA 6974 M 13 12:00 :11 33 / 128 251 / 2878 220 / 1473
20. Clay Cortright Mill Creek, WA 6807 M 13 12:05 :11 35 / 128 268 / 2878 235 / 1473
21. Tyler Ekse Brier, WA 6817 M 9 12:08 :11 13 / 99 274 / 2878 240 / 1473
22. Caden Davis Everett, WA 6811 M 11 12:12 :11 14 / 99 282 / 2878 245 / 1473
23. Channer Hendrickson Everett, WA 6855 M 43 12:13 :11 41 / 288 285 / 2878 247 / 1473
24. Evan Mothersbaugh Bothell, WA 6901 M 11 12:16 :11 16 / 99 292 / 2878 254 / 1473
25. Nicholas Fazio Woodinville, WA 6831 M 48 12:20 :11 44 / 288 305 / 2878 263 / 1473
26. Clayton Bjelke Everett, WA 6788 M 16 12:26 :11 38 / 128 324 / 2878 278 / 1473
27. Aidan Hayes Everett, WA 6851 M 13 12:26 :11 39 / 128 325 / 2878 279 / 1473
28. Noah Gillespie Ferndale, WA 6840 M 16 12:28 :11 40 / 128 327 / 2878 281 / 1473
29. Ella Balconi Issaquah, WA 7598 F 9 12:33 :11 3 / 57 342 / 2878 49 / 1405
30. Rob Balconi Issaquah, WA 7586 M 44 12:35 :11 52 / 288 348 / 2878 298 / 1473
31. Zach Russell Mill Creek, WA 6932 M 14 12:42 :12 45 / 128 373 / 2878 320 / 1473
32. Ian Bjelke Everett, WA 6789 M 14 12:42 :12 46 / 128 375 / 2878 322 / 1473
33. Billy Ekse Brier, WA 6815 M 42 12:44 :12 61 / 288 382 / 2878 329 / 1473
34. Jack Naig Bothell, WA 6904 M 14 12:47 :12 48 / 128 388 / 2878 333 / 1473
35. Dan Contreras Everett, WA 7654 M 42 12:48 :12 62 / 288 394 / 2878 338 / 1473
36. Xavier Wilkening-Joly Everett, WA 6971 M 13 12:59 :12 53 / 128 431 / 2878 364 / 1473
37. Kamryn Swartz Everett, WA 6958 M 11 13:00 :12 20 / 99 435 / 2878 368 / 1473
38. Dave Swartz Everett, WA 6956 M 47 13:03 :12 66 / 288 453 / 2878 380 / 1473
39. Miles Merwin Bothell, WA 6898 M 40 13:06 :12 69 / 288 460 / 2878 387 / 1473
40. David Barr Snohomish, WA 6781 M 12 13:08 :12 23 / 99 463 / 2878 389 / 1473
41. Rylan Casanova Mill Creek, WA 6800 M 14 13:11 :12 56 / 128 476 / 2878 398 / 1473
42. David McCarty Mukilteo, WA 6889 M 51 13:19 :12 47 / 215 513 / 2878 426 / 1473
43. Teyla Patricelli Bothell, WA 6911 M 10 13:19 :12 26 / 99 517 / 2878 429 / 1473
44. Maverick Munson Lake Stevens, WA 6903 M 9 13:21 :12 27 / 99 523 / 2878 434 / 1473
45. Aa Austin Seattle, WA 7580 M 10 13:24 :12 28 / 99 540 / 2878 446 / 1473
46. Jacob Fried Kenmore, WA 6835 M 14 13:37 :12 62 / 128 580 / 2878 476 / 1473
47. Griffin Judd Bothell, WA 6866 M 17 13:55 :13 66 / 128 662 / 2878 529 / 1473
48. Kate Russell Mill Creek, WA 6930 F 12 13:55 :13 9 / 57 663 / 2878 134 / 1405
49. Tj Barr Snohomish, WA 6782 M 15 13:57 :13 67 / 128 678 / 2878 536 / 1473
50. Emma Merwin Bothell, WA 6897 F 11 13:58 :13 10 / 57 687 / 2878 145 / 1405
51. Mark Fazio Woodinville, WA 6830 M 46 13:59 :13 96 / 288 688 / 2878 543 / 1473
52. Tyler Baker Lynnwood, WA 6777 M 23 14:03 :13 107 / 244 710 / 2878 556 / 1473
53. Tyler Schmitz Seattle, WA 6939 M 18 14:10 :13 114 / 244 741 / 2878 579 / 1473
54. Christina Larsen Greenacres, WA 6876 F 21 14:13 :13 48 / 284 754 / 2878 166 / 1405
55. Grace Siemering Mill Creek, WA 7567 F 16 14:13 :13 9 / 68 755 / 2878 167 / 1405
56. Erin Hall Carnation, WA 6843 F 13 14:14 :13 10 / 68 759 / 2878 168 / 1405
57. Nathan McCarty Tacoma, WA 6890 M 19 14:14 :13 117 / 244 763 / 2878 594 / 1473
58. Jennifer Meader Lynnwood, WA 6894 F 53 14:17 :13 16 / 190 776 / 2878 176 / 1405
59. Adam Hayes Everett, WA 6850 M 41 14:21 :13 108 / 288 796 / 2878 610 / 1473
60. Gabe Hayes Everett, WA 6853 M 11 14:22 :13 42 / 99 805 / 2878 615 / 1473
61. Brody Brittain Lake Stevens, WA 6798 M 14 14:26 :13 73 / 128 823 / 2878 627 / 1473
62. Emily Goodin Everett, WA 6842 F 16 14:31 :13 12 / 68 843 / 2878 208 / 1405
63. Kelly Hall Carnation, WA 6844 F 15 14:32 :13 13 / 68 847 / 2878 210 / 1405
64. Tom Weston Lacey, WA 7582 M 47 14:33 :13 114 / 288 851 / 2878 639 / 1473
65. Heather Schmitz Spokane, WA 6937 F 44 14:44 :13 50 / 364 909 / 2878 244 / 1405
66. Kristi Patricelli Bothell, WA 6910 F 40 14:46 :13 51 / 364 919 / 2878 248 / 1405
67. Mason Johanson Bothell, WA 6863 M 11 14:48 :13 47 / 99 927 / 2878 676 / 1473
68. Krissan Bal Snohomish, WA 6778 M 15 14:51 :13 82 / 128 937 / 2878 683 / 1473
69. Evan Abraham Duvall, WA 6772 M 15 14:54 :13 83 / 128 950 / 2878 692 / 1473
70. Johann Schmitz Spokane, WA 6938 M 43 14:57 :13 125 / 288 963 / 2878 699 / 1473
71. Marina Roberts Everett, WA 6929 F 11 15:05 :14 16 / 57 993 / 2878 280 / 1405
72. Angie Ekse Brier, WA 6814 F 42 15:10 :14 62 / 364 1016 / 2878 294 / 1405
73. Laurie Balise Everett, WA 6780 F 46 15:18 :14 65 / 364 1040 / 2878 308 / 1405
74. Reese Gillespie Ferndale, WA 6841 F 14 15:18 :14 16 / 68 1041 / 2878 309 / 1405
75. Connor Simpson Lake Stevens, WA 6947 M 13 15:29 :14 88 / 128 1093 / 2878 759 / 1473
76. Mason Coe Everett, WA 6802 M 15 15:38 :14 90 / 128 1134 / 2878 779 / 1473
77. Carson Findley Snohomish, WA 6833 F 14 15:40 :14 20 / 68 1142 / 2878 357 / 1405
78. Katy Hayes Kenmore, WA 6854 F 43 15:43 :14 73 / 364 1155 / 2878 361 / 1405
79. Jeremy Lind Mill Creek, WA 6879 M 42 15:44 :14 139 / 288 1159 / 2878 797 / 1473
80. Edwin Hammarlund Brier, WA 6846 M 14 15:44 :14 93 / 128 1160 / 2878 798 / 1473
81. Beth Fazio Woodinville, WA 6828 F 48 15:46 :14 76 / 364 1172 / 2878 368 / 1405
82. Grace Ekse Brier, WA 6816 F 9 15:47 :14 25 / 57 1176 / 2878 372 / 1405
83. Amanda Ray Port Angeles, WA 6922 F 34 15:52 :14 113 / 371 1200 / 2878 384 / 1405
84. Sheryl Ramm Snohomish, WA 6920 F 44 15:54 :14 79 / 364 1216 / 2878 392 / 1405
85. Nick Russo Everett, WA 6935 M 14 15:55 :14 96 / 128 1225 / 2878 827 / 1473
86. Erin Green Sequim, WA 7600 F 43 15:56 :14 80 / 364 1232 / 2878 401 / 1405
87. Wendy Russell Mill Creek, WA 6931 F 46 15:58 :14 81 / 364 1237 / 2878 403 / 1405
88. Gavin Allen Snohomish, WA 7573 M 14 15:58 :14 98 / 128 1239 / 2878 835 / 1473
89. Mason Peterson Everett, WA 6912 M 15 16:07 :15 102 / 128 1277 / 2878 854 / 1473
90. Gavin Gillespie Ferndale, WA 6839 M 45 16:09 :15 149 / 288 1281 / 2878 857 / 1473
91. Guia Garcia Sammamish, WA 7710 F 46 16:15 :15 92 / 364 1303 / 2878 435 / 1405
92. Brysen Wilkening-Joly Everett, WA 6970 M 10 16:15 :15 59 / 99 1304 / 2878 869 / 1473
93. Drew Swartz Everett, WA 6957 F 13 16:17 :15 22 / 68 1318 / 2878 445 / 1405
94. Tyler Elsemore Snohomish, WA 6821 M 16 16:18 :15 105 / 128 1322 / 2878 875 / 1473
95. Courtney Alcayaga Everett, WA 6776 F 15 16:19 :15 23 / 68 1324 / 2878 449 / 1405
96. Grace Yen Mill Creek, WA 6975 F 10 16:28 :15 26 / 57 1359 / 2878 469 / 1405
97. Shannon Boyer Everett, WA 6796 F 14 16:28 :15 24 / 68 1361 / 2878 470 / 1405
98. Madison Green Sequim, WA 7601 F 15 16:32 :15 25 / 68 1376 / 2878 476 / 1405
99. Brady Judd Bothell, WA 6864 M 13 16:33 :15 106 / 128 1380 / 2878 903 / 1473
100. Aaron Coe Everett, WA 6801 M 44 16:35 :15 161 / 288 1387 / 2878 909 / 1473
101. Rachelle Quarders Bothell, WA 6917 F 40 16:57 :15 117 / 364 1476 / 2878 523 / 1405
102. Jaclyn Stclair Mount Vernon, WA 6949 F 35 16:58 :15 147 / 371 1478 / 2878 525 / 1405
103. Dianne Gillespie Ferndale, WA 6838 F 44 17:07 :15 121 / 364 1517 / 2878 540 / 1405
104. Paul Kummerle Mill Creek, WA 6873 M 35 17:12 :15 278 / 395 1535 / 2878 988 / 1473
105. Todd Wilday Issaquah, WA 6969 M 42 17:37 :16 183 / 288 1620 / 2878 1034 / 1473
106. Alexandria Remington Mill Creek, WA 6925 F 10 17:40 :16 31 / 57 1631 / 2878 595 / 1405
107. Hunter Komine Bothell, WA 6870 F 11 17:44 :16 33 / 57 1653 / 2878 608 / 1405
108. Grace Hammarlund Brier, WA 6847 F 15 17:46 :16 30 / 68 1658 / 2878 613 / 1405
109. Ian Quarders Bothell, WA 6915 M 42 17:55 :16 189 / 288 1687 / 2878 1055 / 1473
110. Suzy Matter Mill Creek, WA 6885 F 44 17:57 :16 144 / 364 1695 / 2878 636 / 1405
111. Oliver Wilday Issaquah, WA 6968 M 11 18:01 :16 69 / 99 1707 / 2878 1063 / 1473
112. James Boyer Everett, WA 6794 M 40 18:06 :16 192 / 288 1733 / 2878 1078 / 1473
113. Nancy Boman Bellevue, WA 15 F 52 18:08 :16 85 / 190 1740 / 2878 660 / 1405
114. Nik Sharma Bothell, WA 7610 M 10 18:13 :16 73 / 99 1761 / 2878 1088 / 1473
115. Annie Stokke Everett, WA 6951 F 41 18:19 :16 160 / 364 1779 / 2878 681 / 1405
116. Colleen Olson Bothell, WA 6906 F 51 18:21 :16 91 / 190 1786 / 2878 686 / 1405
117. Alicia Erickson Bothell, WA 6823 F 42 18:23 :16 163 / 364 1790 / 2878 688 / 1405
118. Pat Hendrickson Snohomish, WA 6857 M 43 18:28 :17 196 / 288 1801 / 2878 1105 / 1473
119. Niccole Weber Longview, WA 7612 F 37 18:28 :17 192 / 371 1802 / 2878 697 / 1405
120. Caleb Hayes Everett, WA 7584 M 15 18:34 :17 111 / 128 1809 / 2878 1109 / 1473
121. Oscar Hendrickson Snohomish, WA 6856 M 7 18:34 :17 75 / 99 1811 / 2878 1110 / 1473
122. Ava Erickson Bothell, WA 6825 F 12 18:36 :17 35 / 57 1817 / 2878 705 / 1405
123. Erin Maynard Snohomish, WA 6886 F 32 18:39 :17 194 / 371 1828 / 2878 711 / 1405
124. Kim Cortright Mill Creek, WA 6809 F 40 18:43 :17 169 / 364 1844 / 2878 721 / 1405
125. Tom Fladland North Bend, WA 7593 M 44 18:46 :17 201 / 288 1847 / 2878 1125 / 1473
126. Jenna Kummerle Mill Creek, WA 6872 F 13 18:51 :17 36 / 68 1863 / 2878 730 / 1405
127. David McCallum Bellingham, WA 6888 M 34 18:58 :17 319 / 395 1883 / 2878 1142 / 1473
128. Adison Lind Mill Creek, WA 6877 F 11 19:00 :17 39 / 57 1891 / 2878 743 / 1405
129. Donna Thornberry Everett, WA 7611 F 54 19:07 :17 102 / 190 1916 / 2878 760 / 1405
130. Jason Massena Everett, WA 6881 M 42 19:07 :17 211 / 288 1918 / 2878 1157 / 1473
131. Sandi Hiles Mount Vernon, WA 6859 F 45 19:13 :17 181 / 364 1931 / 2878 766 / 1405
132. Kristy Mothersbaugh Bothell, WA 6902 F 43 19:17 :17 184 / 364 1943 / 2878 770 / 1405
133. Natalie Ulum Tacoma, WA 6962 F 20 19:20 :17 169 / 284 1950 / 2878 775 / 1405
134. Amy Elsemore Snohomish, WA 7623 F 44 19:36 :18 193 / 364 1995 / 2878 805 / 1405
135. Alicyn Komine Bothell, WA 6869 F 46 19:59 :18 204 / 364 2056 / 2878 837 / 1405
136. Ann Dillon Mill Creek, WA 7628 F 45 20:03 :18 206 / 364 2067 / 2878 845 / 1405
137. Danielle Preder Mill Creek, WA 7606 F 0 20:09 :18 5 / 7 2079 / 2878 856 / 1405
138. Kathy Endreson Everett, WA 6822 F 43 20:19 :18 212 / 364 2106 / 2878 874 / 1405
139. Madeline Elsemore Snohomish, WA 6819 F 14 20:27 :18 46 / 68 2119 / 2878 882 / 1405
140. Deanna Wilday Issaquah, WA 6967 F 44 20:32 :18 215 / 364 2131 / 2878 890 / 1405
141. Angie Balconi Issaquah, WA 6779 F 41 20:33 :18 216 / 364 2133 / 2878 891 / 1405
142. Kathleen Beckmann Snohomish, WA 6785 F 48 20:36 :18 218 / 364 2145 / 2878 897 / 1405
143. Kelli Peterson Everett, WA 7605 F 38 20:41 :18 236 / 371 2156 / 2878 906 / 1405
144. Hannah Roberts Everett, WA 6928 F 15 20:46 :19 49 / 68 2168 / 2878 910 / 1405
145. Tom Elsemore Snohomish, WA 6820 M 47 20:47 :19 233 / 288 2170 / 2878 1259 / 1473
146. Courtney Forthuber Enumclaw, WA 7594 F 30 20:47 :19 237 / 371 2171 / 2878 912 / 1405
147. Jessica Lair Castle Rock, WA 6874 F 18 20:48 :19 199 / 284 2176 / 2878 915 / 1405
148. Shy Sadis Mill Creek, WA 6936 M 43 20:56 :19 236 / 288 2188 / 2878 1265 / 1473
149. Luiza Trahan Everett, WA 6961 F 41 21:27 :19 241 / 364 2253 / 2878 969 / 1405
150. Pam Fuelling Bothell, WA 6836 F 63 21:29 :19 34 / 56 2259 / 2878 974 / 1405
151. Tiffini Pangilinan Everett, WA 7604 F 34 21:30 :19 256 / 371 2260 / 2878 975 / 1405
152. Briauna Lipp Everett, WA 6880 F 17 21:34 :19 52 / 68 2267 / 2878 981 / 1405
153. Wayne Fuelling Bothell, WA 7595 M 58 21:36 :19 188 / 215 2270 / 2878 1288 / 1473
154. Cameron Contreras Everett, WA 6804 M 10 21:49 :19 85 / 99 2290 / 2878 1291 / 1473
155. Kirsten Judd Bothell, WA 6867 F 44 22:02 :20 257 / 364 2319 / 2878 1024 / 1405
156. Jill Lair Castle Rock, WA 6875 F 41 22:07 :20 259 / 364 2327 / 2878 1030 / 1405
157. Alicia Dunham Mukilteo, WA 7590 F 36 22:07 :20 269 / 371 2329 / 2878 1031 / 1405
158. Craig Beckmann Snohomish, WA 6784 M 50 22:08 :20 193 / 215 2330 / 2878 1299 / 1473
159. Steve Dunham Mukilteo, WA 7591 M 37 22:17 :20 356 / 395 2343 / 2878 1301 / 1473
160. Ania Bachta Seattle, WA 7570 F 34 22:46 :20 284 / 371 2390 / 2878 1071 / 1405
161. Greg Schultz Port Angeles, WA 6941 M 37 23:00 :20 365 / 395 2412 / 2878 1328 / 1473
162. Patrick Boyer Everett, WA 6795 M 17 23:11 :21 122 / 128 2421 / 2878 1333 / 1473
163. Colby Quarders Bothell, WA 6913 M 15 23:12 :21 123 / 128 2423 / 2878 1334 / 1473
164. Jodie Fisher Seattle, WA 6834 F 49 23:17 :21 269 / 364 2428 / 2878 1093 / 1405
165. Laura Hammarlund Brier, WA 6848 F 50 23:36 :21 141 / 190 2451 / 2878 1110 / 1405
166. Jennifer Lind Mill Creek, WA 6878 F 43 24:05 :21 278 / 364 2481 / 2878 1130 / 1405
167. Kathleen Reese Mill Creek, WA 6924 F 55 24:13 :22 146 / 190 2489 / 2878 1134 / 1405
168. Mary Pat Hall Carnation, WA 6845 F 43 24:30 :22 280 / 364 2500 / 2878 1142 / 1405
169. Keenan Green Sequim, WA 7599 M 10 24:30 :22 92 / 99 2501 / 2878 1359 / 1473
170. Delly Behen Shoreline, WA 6786 F 48 24:36 :22 282 / 364 2508 / 2878 1149 / 1405
171. Stephen Howarth Kirkland, WA 6860 M 70 24:37 :22 13 / 17 2510 / 2878 1360 / 1473
172. Alexander McKenna Seattle, WA 7569 M 27 24:44 :22 228 / 244 2516 / 2878 1362 / 1473
173. Wendy Hendrickson Snohomish, WA 6858 F 43 24:55 :22 285 / 364 2524 / 2878 1159 / 1405
174. Rob Sutherland Duvall, WA 6954 M 48 25:04 :22 261 / 288 2536 / 2878 1370 / 1473
175. Arthur Green Sequim, WA 7596 M 42 25:08 :22 262 / 288 2539 / 2878 1372 / 1473
176. Sandra Olson Snohomish, WA 6908 F 44 25:17 :22 291 / 364 2549 / 2878 1176 / 1405
177. Tina Sutherland Duvall, WA 6955 F 45 25:43 :23 297 / 364 2572 / 2878 1193 / 1405
178. Sharon Abraham Duvall, WA 6773 F 48 25:46 :23 300 / 364 2579 / 2878 1199 / 1405
179. Jensen Elsemore Snohomish, WA 6818 M 12 25:51 :23 94 / 99 2587 / 2878 1382 / 1473
180. Lisa Siemering Mill Creek, WA 6944 F 49 26:08 :23 307 / 364 2608 / 2878 1217 / 1405
181. Paige Siemering Mill Creek, WA 7568 F 13 26:13 :23 60 / 68 2614 / 2878 1222 / 1405
182. Wendy Bremer Snohomish, WA 6797 F 45 26:32 :24 310 / 364 2632 / 2878 1231 / 1405
183. Thomas Boman Bellevue, WA 7666 M 56 26:32 :24 203 / 215 2633 / 2878 1402 / 1473
184. Damian Clarke Seattle, WA 7581 M 25 26:38 :24 232 / 244 2638 / 2878 1404 / 1473
185. David Quarders Lynnwood, WA 6914 M 63 27:12 :24 60 / 61 2655 / 2878 1410 / 1473
186. Nahal Darvish Seattle, WA 7571 F 42 28:07 :25 321 / 364 2683 / 2878 1263 / 1405
187. Andi Contreras Everett, WA 6803 F 41 28:13 :25 322 / 364 2686 / 2878 1265 / 1405
188. Brandon Walters Covington, WA 6964 M 38 28:45 :25 387 / 395 2695 / 2878 1427 / 1473
189. Carol Kummerle Mill Creek, WA 7655 F 48 29:02 :26 325 / 364 2700 / 2878 1273 / 1405
190. Brooke Alcayaga Everett, WA 6775 F 15 29:41 :26 62 / 68 2711 / 2878 1281 / 1405
191. Bryan Johanson Bothell, WA 6861 M 41 29:50 :26 275 / 288 2718 / 2878 1432 / 1473
192. Amanda Alcayaga Everett, WA 6774 F 15 29:52 :26 65 / 68 2722 / 2878 1290 / 1405
193. Chris Russo Everett, WA 6933 M 49 30:01 :27 276 / 288 2725 / 2878 1434 / 1473
194. Shelly Sadettanh Seattle, WA 7630 F 42 30:07 :27 329 / 364 2727 / 2878 1293 / 1405
195. Erin Russo Everett, WA 6934 F 46 30:10 :27 330 / 364 2730 / 2878 1295 / 1405
196. Ana Ristich Seattle, WA 7631 F 73 31:51 :28 6 / 8 2756 / 2878 1312 / 1405
197. Brian Judd Bothell, WA 6865 M 44 32:12 :28 280 / 288 2761 / 2878 1445 / 1473
198. Lydia Voss Bothell, WA 6963 F 42 32:22 :29 337 / 364 2764 / 2878 1317 / 1405
199. Chris Remington Mill Creek, WA 6926 M 48 32:57 :29 282 / 288 2775 / 2878 1449 / 1473
200. John Remington Bothell, WA 6927 M 79 33:04 :29 17 / 17 2776 / 2878 1450 / 1473
201. Sandy Schultz Port Angeles, WA 6942 F 73 33:26 :30 7 / 8 2782 / 2878 1331 / 1405
202. Tara Deluze Seattle, WA 7572 F 36 33:56 :30 356 / 371 2786 / 2878 1334 / 1405
203. Nicole Croy Snohomish, WA 7589 F 40 34:58 :31 344 / 364 2799 / 2878 1345 / 1405
204. Jeff Matter Mill Creek, WA 6884 M 43 35:01 :31 283 / 288 2800 / 2878 1455 / 1473
205. Colton Matter Mill Creek, WA 1 M 15 35:05 :31 127 / 128 2801 / 2878 1456 / 1473
206. Marilyn Quarders Lynnwood, WA 6916 F 63 35:31 :31 54 / 56 2803 / 2878 1347 / 1405
207. Sarah Partin Bothell, WA 6909 F 42 36:38 :32 347 / 364 2811 / 2878 1353 / 1405
208. Corinne Johanson Bothell, WA 6862 F 43 36:52 :33 348 / 364 2813 / 2878 1355 / 1405
209. Angie Stevens Bothell, WA 6950 F 42 41:31 :37 354 / 364 2838 / 2878 1374 / 1405
210. Craig Eshleman Bellevue, WA 6827 M 44 41:48 :37 285 / 288 2839 / 2878 1465 / 1473
211. Kellie Watenpaugh Longview, WA 6965 F 30 46:17 :41 370 / 371 2860 / 2878 1391 / 1405
212. Greg Erickson Bothell, WA 7659 M 43 47:12 :42 286 / 288 2861 / 2878 1470 / 1473
213. Annika Erickson Bothell, WA 6824 F 14 47:24 :42 67 / 68 2862 / 2878 1392 / 1405

Team Name: Columbia HighRisers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. William Linafelter Seattle, WA 787 M 25 15:08 :14 133 / 244 1012 / 2878 721 / 1473
2. Kaylie Roach Mill Creek, WA 788 F 27 16:33 :15 116 / 284 1381 / 2878 478 / 1405

Team Name: Columbia Tower Club  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Tim Wagner Seattle, WA 3465 M 31 12:28 :11 79 / 395 329 / 2878 283 / 1473
2. John Rosecrans Seattle, WA 3461 M 31 16:26 :15 246 / 395 1352 / 2878 886 / 1473
3. Mark Loika Seattle, WA 3467 F 24 17:35 :16 140 / 284 1616 / 2878 586 / 1405
4. Afton Scudder Seattle, WA 3463 M 31 18:02 :16 299 / 395 1714 / 2878 1068 / 1473
5. Aaron Dubas Seattle, WA 3468 M 0 18:04 :16 15 / 24 1722 / 2878 1074 / 1473

Team Name: Core Centric Climbers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Katie Roggenbuck Vashon, WA 794 F 45 14:09 :13 34 / 364 737 / 2878 161 / 1405
2. Gabe Timmen Vashon, WA 796 M 36 14:12 :13 161 / 395 752 / 2878 587 / 1473
3. Ileana Wojciechowski Vashon, WA 797 F 39 18:43 :17 195 / 371 1843 / 2878 720 / 1405
4. Amanda Richards Vashoni, WA 793 F 39 19:35 :18 212 / 371 1985 / 2878 797 / 1405
5. Anne Theiss Vashon, WA 795 F 58 19:57 :18 111 / 190 2052 / 2878 835 / 1405

Team Name: Corporate Climbers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Trip Volpe Seattle, WA 800 M 30 13:55 :13 150 / 395 661 / 2878 528 / 1473
2. Daniel Pehush Seattle, WA 799 M 28 14:15 :13 118 / 244 766 / 2878 596 / 1473
3. Aleksei Martynov Redmond, WA 798 M 34 15:21 :14 205 / 395 1049 / 2878 735 / 1473

Team Name: Cottage Cheese and Peaches  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Bjorn Soneson Seattle, WA 806 M 29 10:36 :10 20 / 244 72 / 2878 70 / 1473
2. Christian Easley Seattle, WA 802 M 29 13:36 :12 95 / 244 577 / 2878 474 / 1473
3. Justin Oldenhuis Seattle, WA 804 M 28 15:37 :14 146 / 244 1126 / 2878 773 / 1473
4. Rebecca Allexsaht Seattle, WA 801 F 29 16:05 :14 106 / 284 1271 / 2878 419 / 1405
5. Emily Easley Seattle, WA 803 F 29 17:06 :15 132 / 284 1506 / 2878 537 / 1405
6. Sera Rogers Seattle, WA 805 F 29 17:08 :15 134 / 284 1519 / 2878 542 / 1405
7. Jennifer Whitney Seattle, WA 807 F 29 17:13 :15 136 / 284 1538 / 2878 548 / 1405

Team Name: Cougs Against Cancer  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jesse Aspuria Seattle, WA 808 M 34 11:01 :10 31 / 395 111 / 2878 106 / 1473
2. Lindsey Khanfar Seattle, WA 809 F 31 17:47 :16 170 / 371 1661 / 2878 615 / 1405

Team Name: Craig's Legs  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Bill Mann Snohomish, WA 7290 M 26 11:07 :10 30 / 244 117 / 2878 111 / 1473
2. David Anderson Federal Way, WA 7269 M 42 11:21 :10 17 / 288 145 / 2878 135 / 1473
3. Ryan Craig Palo Alto, CA 7279 M 41 11:28 :10 19 / 288 164 / 2878 150 / 1473
4. Stephen Meerdink Des Moines, WA 7292 M 60 11:30 :10 5 / 61 169 / 2878 154 / 1473
5. Kitty Craig Seattle, WA 7278 F 37 12:08 :11 10 / 371 275 / 2878 35 / 1405
6. Linda Reichenbach Bellevue, WA 7306 F 52 12:36 :11 5 / 190 353 / 2878 51 / 1405
7. Charles Beyer Normandy Park, WA 7273 M 66 13:00 :12 11 / 61 434 / 2878 367 / 1473
8. David Nakanishi Bellevue, WA 7294 M 62 13:08 :12 12 / 61 462 / 2878 388 / 1473
9. Jeff Craig Seattle, WA 7277 M 38 13:45 :12 139 / 395 620 / 2878 504 / 1473
10. Chris Koelling Seattle, WA 7287 M 31 13:51 :13 147 / 395 640 / 2878 519 / 1473
11. Kaila Nakanishi Snohomish, WA 7295 F 25 14:02 :13 43 / 284 702 / 2878 151 / 1405
12. Tim Adamsen Kent, WA 7268 M 48 14:02 :13 98 / 288 703 / 2878 552 / 1473
13. Garrett Willis Bellevue, WA 7309 M 25 14:08 :13 111 / 244 731 / 2878 571 / 1473
14. Colin Craig Seattle, WA 7645 M 67 14:10 :13 17 / 61 744 / 2878 581 / 1473
15. Simi Hummer Newcastle, WA 7285 F 65 14:39 :13 4 / 56 882 / 2878 228 / 1405
16. Megan Anderson Federal Way, WA 7270 F 32 15:13 :14 89 / 371 1024 / 2878 299 / 1405
17. Bonnie Beyer Normandy Park, WA 7272 F 61 15:49 :14 8 / 56 1190 / 2878 378 / 1405
18. Jeff Fischer Seattle, WA 3654 M 49 16:42 :15 166 / 288 1414 / 2878 925 / 1473
19. Eric Peterson Redmond, WA 7302 M 26 16:59 :15 172 / 244 1480 / 2878 955 / 1473
20. Diane McLaughlin Burien, WA 7291 F 60 17:38 :16 16 / 56 1627 / 2878 591 / 1405
21. Kari Hammargren Graham, WA 7284 F 49 17:58 :16 146 / 364 1698 / 2878 639 / 1405
22. Alina Yanku Issaquah, WA 7310 F 48 18:50 :17 170 / 364 1859 / 2878 729 / 1405
23. Carmen Nugent Bellevue, WA 7299 F 23 19:00 :17 166 / 284 1889 / 2878 742 / 1405
24. Megan Nakanishi Bellevue, WA 7296 F 28 19:37 :18 177 / 284 1998 / 2878 808 / 1405
25. Lawrence Durbin Kirkland, WA 7280 M 33 19:41 :18 330 / 395 2010 / 2878 1195 / 1473
26. Allison Namba Lake Forest Park, WA 7297 F 15 19:46 :18 42 / 68 2026 / 2878 821 / 1405
27. Corban Cooper Bellevue, WA 7274 M 38 19:47 :18 333 / 395 2027 / 2878 1206 / 1473
28. Angie Barney Kent, WA 7271 F 43 19:56 :18 202 / 364 2049 / 2878 832 / 1405
29. Kaiah Cooper Bothell, WA 7275 F 9 19:57 :18 42 / 57 2051 / 2878 834 / 1405
30. Bobbie Nugent Puyallup, WA 7298 F 53 20:29 :18 118 / 190 2124 / 2878 884 / 1405
31. Sreysros Pech Bellevue, WA 7301 F 23 21:44 :19 213 / 284 2283 / 2878 994 / 1405
32. Annie Purnell Renton, WA 7303 F 60 21:53 :20 37 / 56 2298 / 2878 1005 / 1405
33. Kelly Thompson Seattle, WA 7658 F 61 22:56 :20 47 / 56 2403 / 2878 1082 / 1405
34. Andrew Gilbreath Seattle, WA 7282 M 34 22:59 :20 364 / 395 2409 / 2878 1325 / 1473
35. Robert Lathrop Lynnwood, WA 7289 M 61 23:00 :20 54 / 61 2410 / 2878 1326 / 1473
36. Mauro Quadros Bothell, WA 7304 M 54 23:06 :21 198 / 215 2415 / 2878 1330 / 1473
37. Blake Gomez Redmond, WA 7283 M 29 28:41 :25 237 / 244 2694 / 2878 1426 / 1473
38. Leah O'Connor Redmond, WA 7300 F 29 28:49 :26 266 / 284 2696 / 2878 1269 / 1405

Team Name: DJW Ultimate steppers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Conner Walsh Seattle, WA 915 M 16 10:07 :09 2 / 128 37 / 2878 37 / 1473
2. Mitchell Rennie Seattle, WA 3787 M 23 11:46 :11 45 / 244 204 / 2878 184 / 1473
3. Lorelle Jabs Seattle, WA 914 F 53 14:47 :13 27 / 190 923 / 2878 249 / 1405
4. Janet Williams Hepler Seattle, WA 916 F 55 17:48 :16 77 / 190 1665 / 2878 619 / 1405

Team Name: DOVETAIL + NDH  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jeff Parmenter Edmonds, WA 924 M 40 13:28 :12 80 / 288 554 / 2878 460 / 1473
2. Patrick Conner Seattle, WA 918 M 51 14:13 :13 74 / 215 758 / 2878 591 / 1473
3. Ethan Romnor Seattle, WA 925 M 28 14:18 :13 120 / 244 781 / 2878 602 / 1473
4. Jason Decarteret Seattle, WA 919 M 42 14:29 :13 111 / 288 834 / 2878 631 / 1473
5. Lauren Dennis Seattle, WA 920 F 29 15:17 :14 79 / 284 1035 / 2878 306 / 1405
6. Adam Akullian Seattle, WA 917 M 31 15:21 :14 206 / 395 1051 / 2878 737 / 1473
7. Christopher Mega Seattle, WA 922 M 42 15:45 :14 142 / 288 1166 / 2878 802 / 1473
8. Adam Newman Seattle, WA 923 M 28 16:20 :15 158 / 244 1325 / 2878 876 / 1473

Team Name: Dan's Delivery Service  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kathleen Edick Lake Tapps, WA 899 F 57 13:36 :12 9 / 190 573 / 2878 102 / 1405
2. Alan Jadin Spanaway, WA 900 M 56 14:56 :13 90 / 215 955 / 2878 696 / 1473
3. Jennifer Carolus Bonney Lake, WA 898 F 41 16:50 :15 106 / 364 1440 / 2878 504 / 1405
4. Brenda Pearson Spanaway, WA 903 F 55 17:53 :16 79 / 190 1681 / 2878 630 / 1405
5. Betsy Bertiaux Seattle, WA 897 F 52 19:26 :17 105 / 190 1962 / 2878 784 / 1405
6. Michelle Reinicke Eatonville, WA 904 F 41 19:26 :17 189 / 364 1963 / 2878 785 / 1405
7. Kelly O'Leary Tacoma, WA 902 F 41 20:50 :19 226 / 364 2177 / 2878 916 / 1405
8. Sharon Jadin Spanaway, WA 901 F 50 36:33 :32 178 / 190 2809 / 2878 1351 / 1405

Team Name: Danny's Stairmaster  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jackson Garber Seattle, WA 866 M 19 11:37 :11 40 / 244 182 / 2878 166 / 1473
2. Anne Smart Bainbridge Island, WA 888 F 56 13:42 :12 12 / 190 610 / 2878 113 / 1405
3. Danny Nuttman Bremerton, WA 879 F 30 13:56 :13 44 / 371 674 / 2878 140 / 1405
4. David Tunkkari Seattle, WA 892 M 48 14:40 :13 117 / 288 888 / 2878 659 / 1473
5. Leslie Marie Bremerton, WA 874 F 50 15:04 :14 30 / 190 989 / 2878 278 / 1405
6. Terri Morris Suquamish, WA 876 F 51 16:42 :15 62 / 190 1416 / 2878 490 / 1405
7. Richard Gross Bainbridge Island, WA 869 M 64 21:06 :19 52 / 61 2207 / 2878 1271 / 1473

Team Name: Dawn's Army  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Alex Appel Issaquah, WA 905 M 18 11:14 :10 33 / 244 128 / 2878 120 / 1473
2. Jessie Cunningham North Bend, WA 906 F 39 23:39 :21 301 / 371 2456 / 2878 1113 / 1405

Team Name: Designed to Climb  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Bruce Dahlstrom Seattle, WA 908 M 69 19:01 :17 47 / 61 1894 / 2878 1149 / 1473

Team Name: DewOvers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. James Probala Issaquah, WA 912 M 70 19:27 :17 9 / 17 1967 / 2878 1181 / 1473

Team Name: EGH Team  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Cody Sample McCleary, WA 958 M 32 11:14 :10 37 / 395 129 / 2878 121 / 1473
2. Mike Donnelly Olympia, WA 952 M 56 13:24 :12 50 / 215 535 / 2878 442 / 1473
3. Fernando Herron Olympia, WA 954 M 37 14:23 :13 172 / 395 810 / 2878 620 / 1473
4. Edison Herron Elma, WA 953 M 42 16:13 :15 153 / 288 1297 / 2878 867 / 1473
5. Marcie Sample Elmo, WA 3546 F 53 17:41 :16 76 / 190 1636 / 2878 597 / 1405
6. Ashley Sample McCleary, WA 957 F 28 22:02 :20 223 / 284 2318 / 2878 1023 / 1405
7. Lisa Arnold Elma, WA 951 F 39 22:29 :20 276 / 371 2360 / 2878 1053 / 1405
8. Laura Herron Elma, WA 955 F 39 24:11 :22 306 / 371 2485 / 2878 1132 / 1405

Team Name: East Side Game Devs  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Tommy Mabe 98037, WA 932 M 44 9:06 :08 3 / 288 9 / 2878 9 / 1473
2. Jeff Lester Bellevue, WA 930 M 46 11:56 :11 33 / 288 236 / 2878 208 / 1473
3. Henry Mabe Lynnwood, WA 931 M 11 11:58 :11 11 / 99 242 / 2878 212 / 1473
4. Alicia Jalbert Mountlake Terrace, WA 929 F 25 13:34 :12 29 / 284 567 / 2878 99 / 1405
5. Billy Harper Sammamish, WA 928 M 42 14:32 :13 113 / 288 849 / 2878 638 / 1473

Team Name: Eastside Pace Setters  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kira Seshaiah Kirkland, WA 7660 F 13 20:22 :18 45 / 68 2110 / 2878 878 / 1405

Team Name: Eastside Strength and Conditioning  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Drew Butler Redmond, WA 934 M 17 10:18 :09 5 / 128 48 / 2878 48 / 1473
2. Erik Peterson Seattle, WA 940 M 36 10:52 :10 25 / 395 93 / 2878 90 / 1473
3. Benjamin Randall Seattle, WA 941 M 30 13:22 :12 120 / 395 527 / 2878 437 / 1473
4. Mark Santaniello Redmond, WA 943 M 37 13:35 :12 129 / 395 570 / 2878 470 / 1473
5. James Walsh Issaquah, WA 947 M 38 13:37 :12 132 / 395 581 / 2878 477 / 1473
6. Alyssa Kay Bellevue, WA 937 F 24 13:53 :13 37 / 284 655 / 2878 129 / 1405
7. Rusell Hadley Bellevue, WA 936 M 45 14:45 :13 119 / 288 911 / 2878 667 / 1473
8. Jeffrey Kay Bellevue, WA 938 M 51 14:54 :13 88 / 215 947 / 2878 689 / 1473
9. Kassidy Gerber Redmond, WA 935 F 36 15:53 :14 114 / 371 1205 / 2878 386 / 1405
10. Lisa Santaniello Boston, MA 942 F 24 16:43 :15 121 / 284 1419 / 2878 493 / 1405
11. Daniel Snell Clyde Hill, WA 945 M 38 17:02 :15 267 / 395 1496 / 2878 963 / 1473
12. Mary Ellen Santaniello Charlestown, RI 944 F 63 17:58 :16 19 / 56 1700 / 2878 641 / 1405
13. Caroline Klumpar Bellevue, WA 939 F 47 17:58 :16 147 / 364 1701 / 2878 642 / 1405
14. Beth Walsh Issaquah, WA 946 F 39 24:55 :22 314 / 371 2523 / 2878 1158 / 1405

Team Name: Elite Martial Arts & Fitness  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Morgan Webb Seattle, WA 3691 F 27 12:51 :12 16 / 284 405 / 2878 60 / 1405
2. Alexander Jensen Kirkland, WA 989 M 17 12:58 :12 52 / 128 428 / 2878 361 / 1473
3. Yurah Lim Kirkland, WA 994 M 24 13:03 :12 80 / 244 452 / 2878 379 / 1473
4. Teri Holden Kirkland, WA 987 F 41 14:22 :13 41 / 364 803 / 2878 190 / 1405
5. Jamie Engelking Seattle, WA 3457 F 31 14:48 :13 78 / 371 930 / 2878 253 / 1405
6. Monica Roach Kirkland, WA 1018 F 40 15:21 :14 67 / 364 1048 / 2878 314 / 1405
7. Lindsay Perrigo Kirkland, WA 1012 F 27 15:54 :14 100 / 284 1217 / 2878 393 / 1405
8. Taylor Haynes Kirkland, WA 984 M 16 15:57 :14 97 / 128 1236 / 2878 834 / 1473
9. Michael Boman Kirkland, WA 966 M 34 16:01 :14 236 / 395 1252 / 2878 843 / 1473
10. Corey Sunwold Kirkland, WA 1024 M 28 16:16 :15 157 / 244 1307 / 2878 870 / 1473
11. Lisa McWayne Everett, WA 1001 F 38 16:17 :15 131 / 371 1313 / 2878 442 / 1405
12. Aniqa Minhas Kirkland, WA 1004 M 24 16:26 :15 159 / 244 1349 / 2878 885 / 1473
13. Camille Pascua Kirkland, WA 1011 F 27 16:27 :15 113 / 284 1357 / 2878 468 / 1405
14. Rocky Abild Kirkland, WA 959 M 39 16:34 :15 250 / 395 1382 / 2878 904 / 1473
15. Tyson Miller Kirkland, WA 1003 M 26 16:41 :15 165 / 244 1408 / 2878 922 / 1473
16. Mariam Houhannisyan Kirkland, WA 988 F 25 16:47 :15 124 / 284 1430 / 2878 499 / 1405
17. Sylvia Duggan Kirkland, WA 979 F 45 16:53 :15 112 / 364 1454 / 2878 510 / 1405
18. Chaz Yost Kirkland, WA 1030 M 14 17:06 :15 107 / 128 1511 / 2878 973 / 1473
19. Lee Engelking Seattle, WA 3458 M 32 17:07 :15 273 / 395 1512 / 2878 974 / 1473
20. Kenall Deutsch Kirkland, WA 978 M 16 17:08 :15 108 / 128 1520 / 2878 978 / 1473
21. Orlagh Neary Kirkland, WA 1009 M 42 17:09 :15 174 / 288 1523 / 2878 981 / 1473
22. Johnette Mullings Kirkland, WA 1008 M 37 17:12 :15 279 / 395 1536 / 2878 989 / 1473
23. Roger Wagoner Kirkland, WA 1027 M 38 17:29 :16 285 / 395 1592 / 2878 1017 / 1473
24. Perla Maldonado Kirkland, WA 998 M 36 18:03 :16 300 / 395 1716 / 2878 1069 / 1473
25. Andrea Dusenberry Kirkland, WA 981 F 47 18:12 :16 157 / 364 1757 / 2878 671 / 1405
26. Justine Lybeck Kirkland, WA 996 F 25 18:54 :17 164 / 284 1869 / 2878 734 / 1405
27. Colby Sherrell Kirkland, WA 1020 M 13 19:10 :17 113 / 128 1921 / 2878 1159 / 1473
28. Hector Galindo Kirkland, WA 982 M 12 19:15 :17 77 / 99 1935 / 2878 1168 / 1473
29. Bronwyn Boman Kirkland, WA 965 M 33 19:35 :18 329 / 395 1990 / 2878 1190 / 1473
30. Jodi Sherrell Kirkland, WA 1021 F 0 20:00 :18 4 / 7 2060 / 2878 839 / 1405
31. Caroline Blue Kirkland, WA 964 F 17 20:12 :18 44 / 68 2091 / 2878 866 / 1405
32. Matthew Pursel Kirkland, WA 1016 M 32 20:32 :18 343 / 395 2132 / 2878 1242 / 1473
33. Sona Atanesyan Kirkland, WA 961 M 48 20:39 :18 230 / 288 2149 / 2878 1250 / 1473
34. Mariya Shurhene Kirkland, WA 1022 F 47 20:41 :18 221 / 364 2154 / 2878 904 / 1405
35. Karishma Chainani Kirkland, WA 969 M 26 20:44 :19 217 / 244 2162 / 2878 1255 / 1473
36. Kelsey Ryan Kirkland, WA 1019 M 28 20:58 :19 219 / 244 2190 / 2878 1266 / 1473
37. Malay Phlek Kirkland, WA 1014 M 31 21:00 :19 348 / 395 2197 / 2878 1269 / 1473
38. Brooke Sunwold Kirkland, WA 1023 F 27 21:20 :19 208 / 284 2239 / 2878 960 / 1405
39. Cami Mahan Kirkland, WA 997 F 41 21:28 :19 243 / 364 2255 / 2878 971 / 1405
40. Misty Bertulli Kent, WA 963 F 44 21:34 :19 246 / 364 2265 / 2878 979 / 1405
41. Becky Yip Kirkland, WA 1029 F 26 22:06 :20 224 / 284 2324 / 2878 1028 / 1405
42. Kiki Lee Kirkland, WA 993 F 39 22:30 :20 277 / 371 2362 / 2878 1055 / 1405
43. Cameron Bush Kirkland, WA 967 M 8 22:33 :20 87 / 99 2366 / 2878 1310 / 1473
44. Ryan Molden Kirkland, WA 1006 M 36 22:58 :20 362 / 395 2406 / 2878 1322 / 1473
45. Jessica Misner Kirkland, WA 1005 F 37 23:06 :21 290 / 371 2416 / 2878 1086 / 1405
46. Devin Roach Kirkland, WA 1017 M 12 24:12 :22 91 / 99 2486 / 2878 1354 / 1473
47. Tiffany Lamberth-Hammick Kirkland, WA 992 F 38 24:12 :22 307 / 371 2488 / 2878 1133 / 1405
48. Christine Bush Kirkland, WA 968 F 46 26:49 :24 312 / 364 2645 / 2878 1239 / 1405
49. Jalen McCord Kirkland, WA 1000 M 14 28:03 :25 125 / 128 2680 / 2878 1419 / 1473
50. Grace Bai Kirkland, WA 962 F 37 30:17 :27 346 / 371 2733 / 2878 1298 / 1405
51. Lorayne Mateer Kirkland, WA 999 M 16 30:54 :27 126 / 128 2746 / 2878 1442 / 1473
52. Amara Chatman Kirkland, WA 970 F 8 33:08 :29 55 / 57 2778 / 2878 1327 / 1405
53. Bridget O'Neil Kirkland, WA 1010 F 28 33:29 :30 276 / 284 2783 / 2878 1332 / 1405
54. Tiffany Thorsheim Kirkland, WA 1026 F 27 34:53 :31 277 / 284 2797 / 2878 1344 / 1405
55. Shannon Hentschell Kirkland, WA 985 F 42 48:17 :42 361 / 364 2863 / 2878 1393 / 1405
56. Eric Chatman Kirkland, WA 971 M 44 49:34 :44 287 / 288 2864 / 2878 1471 / 1473
57. Kate Mensah Kirkland, WA 1002 F 38 1:06:36 :58 371 / 371 2877 / 2878 1404 / 1405

Team Name: Elliot Za Bear  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Nathan Decker Bothell, WA 1034 M 42 20:43 :19 232 / 288 2160 / 2878 1253 / 1473
2. Clark Decker Bothell, WA 1033 M 9 20:48 :19 82 / 99 2174 / 2878 1261 / 1473
3. April Decker Bothell, WA 1032 F 43 20:57 :19 228 / 364 2189 / 2878 924 / 1405

Team Name: Exstairminators  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Matthew Maxwell Hansville, WA 7644 M 49 12:40 :12 57 / 288 368 / 2878 316 / 1473
2. Scott Gregory Seattle, WA 1037 M 62 15:06 :14 22 / 61 995 / 2878 715 / 1473
3. Michele Gowin Kent, WA 1036 F 30 21:11 :19 246 / 371 2218 / 2878 943 / 1405

Team Name: FEEL THE BURN  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. John Collins Seattle, WA 1047 M 35 19:21 :17 326 / 395 1954 / 2878 1177 / 1473

Team Name: Fear No Flight  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Tony McNamara Olympia, WA 1044 M 52 12:03 :11 25 / 215 260 / 2878 228 / 1473
2. Tina Frazier Olympia, WA 1041 F 48 13:53 :13 25 / 364 652 / 2878 127 / 1405
3. Julie Calkins Chehalis, WA 1040 F 47 14:36 :13 43 / 364 865 / 2878 220 / 1405
4. Sherry Leduc Centralia, WA 1043 F 47 14:42 :13 48 / 364 898 / 2878 237 / 1405
5. Darrell Noyes Olympia, WA 1045 M 50 15:33 :14 97 / 215 1108 / 2878 766 / 1473
6. Kain Kirkendoll Shelton, WA 1042 M 52 17:34 :16 139 / 215 1607 / 2878 1026 / 1473
7. Melinda Brown Olympia, WA 1039 F 52 19:34 :18 107 / 190 1982 / 2878 795 / 1405

Team Name: Find a Cure  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Randi Olson Federal Way, WA 1051 F 27 14:46 :13 65 / 284 915 / 2878 246 / 1405
2. Andrew Green Seattle, WA 1048 M 27 15:41 :14 150 / 244 1149 / 2878 791 / 1473
3. Ben Green Seattle, WA 1049 M 30 16:00 :14 234 / 395 1246 / 2878 840 / 1473
4. Kalina Hartliep Seattle, WA 1050 F 32 16:31 :15 136 / 371 1372 / 2878 475 / 1405

Team Name: FireMonkeys  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Gavin McLeroy Bonney Lake, WA 1074 M 18 9:06 :08 4 / 244 10 / 2878 10 / 1473
2. Colin Mayes Puyallup, WA 1072 M 18 9:39 :09 5 / 244 20 / 2878 20 / 1473
3. Trevor Lee Seattle, WA 1067 M 18 10:24 :10 18 / 244 56 / 2878 56 / 1473
4. Tino Logerfo Puyallup, WA 1070 M 18 11:10 :10 31 / 244 123 / 2878 116 / 1473
5. Holden Bleha Bonney Lake, WA 1063 M 13 11:34 :11 20 / 128 178 / 2878 162 / 1473
6. Nico Logerfo Puyallup, WA 1068 M 16 11:55 :11 31 / 128 234 / 2878 206 / 1473
7. Eric McLeroy Lake Tapps, WA 1073 M 48 12:22 :11 46 / 288 309 / 2878 266 / 1473
8. Peter Logerfo Puyallup, WA 1069 M 48 14:10 :13 105 / 288 740 / 2878 578 / 1473
9. Kyler Travica Bonney Lake, WA 1075 M 23 14:53 :13 128 / 244 944 / 2878 688 / 1473
10. Yakob Logerfo Puyallup, WA 1071 M 19 15:23 :14 140 / 244 1059 / 2878 741 / 1473
11. Laurie Glavin Bonney Lake, WA 1065 F 44 15:29 :14 69 / 364 1096 / 2878 336 / 1405
12. Lora Bleha Bonney Lake, WA 1064 F 47 16:47 :15 104 / 364 1433 / 2878 501 / 1405
13. David Wylde Federal Way, WA 1077 M 48 16:56 :15 170 / 288 1472 / 2878 951 / 1473
14. Robert Glavin Puyallup, WA 1066 M 48 17:00 :15 172 / 288 1487 / 2878 958 / 1473
15. Anh Wylde Federal Way, WA 1076 F 41 17:23 :16 125 / 364 1569 / 2878 561 / 1405

Team Name: Fired UP  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Linnea Lawson Snohomish, WA 1060 F 46 13:22 :12 19 / 364 528 / 2878 91 / 1405
2. Rick Buck Lake Stevens, WA 1054 M 45 14:37 :13 115 / 288 870 / 2878 649 / 1473
3. Joe Godfrey Snohomish, WA 1058 M 24 14:41 :13 126 / 244 891 / 2878 660 / 1473
4. Cheryl Buck Lake Stevens, WA 1053 F 44 20:12 :18 211 / 364 2090 / 2878 865 / 1405
5. Kaylee Lawson Lake Stevens, WA 1059 F 21 20:30 :18 193 / 284 2125 / 2878 885 / 1405
6. Kathy Smith Lake Stevens, WA 1062 F 49 21:55 :20 254 / 364 2302 / 2878 1008 / 1405
7. Sherri Bear Lake Stevens, WA 1052 F 52 22:03 :20 130 / 190 2320 / 2878 1025 / 1405
8. Matt Lawson Lake Stevens, WA 1061 M 46 27:43 :25 270 / 288 2673 / 2878 1416 / 1473
9. Hillarie Fryer Lake Stevens, WA 1057 M 36 28:09 :25 385 / 395 2684 / 2878 1421 / 1473

Team Name: Foot Loose  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kyllan Tower Seattle, WA 1079 M 39 11:15 :10 40 / 395 134 / 2878 126 / 1473
2. Andy Hunter Seattle, WA 1078 M 36 12:49 :12 90 / 395 396 / 2878 340 / 1473
3. Stuart Turck Kirkland, WA 3550 M 47 18:14 :16 193 / 288 1766 / 2878 1091 / 1473

Team Name: Frankie Fans  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Rhett Haars Maple Valley, WA 1080 M 45 18:33 :17 197 / 288 1807 / 2878 1108 / 1473
2. Randolph Kekauoha Lakewood, WA 1081 M 46 19:49 :18 222 / 288 2031 / 2878 1209 / 1473
3. Gracie Potis University Place, WA 1082 F 12 37:14 :33 57 / 57 2815 / 2878 1357 / 1405
4. Kerry Truax Port Orchard, WA 1085 M 59 37:36 :33 213 / 215 2819 / 2878 1461 / 1473
5. Kelly Potis University Place, WA 1083 F 46 38:24 :34 351 / 364 2822 / 2878 1361 / 1405
6. Cheryl Truax Port Orchard, WA 1084 F 58 39:01 :34 181 / 190 2825 / 2878 1364 / 1405
7. Hayden Varner Lakewood, WA 1086 M 10 39:48 :35 99 / 99 2832 / 2878 1464 / 1473

Team Name: Freestone  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Hale Shaw Seattle, WA 1103 M 26 8:40 :08 1 / 244 2 / 2878 2 / 1473
2. Robbie Carter Sammamish, WA 7657 M 18 10:07 :09 13 / 244 38 / 2878 38 / 1473
3. Mark Farney Bellevue, WA 1092 M 29 12:37 :11 68 / 244 356 / 2878 305 / 1473
4. Maria Siwek Bothell, WA 1104 F 38 13:00 :12 23 / 371 436 / 2878 68 / 1405
5. Jennifer Moreland Seattle, WA 1098 F 41 13:01 :12 14 / 364 438 / 2878 69 / 1405
6. Pete Forras Mercer Island, WA 1093 M 51 13:53 :13 63 / 215 650 / 2878 524 / 1473
7. Kim Hansen Sammamish, WA 1094 F 47 14:15 :13 36 / 364 769 / 2878 171 / 1405
8. Alison Rambaldini Seattle, WA 1100 F 28 14:37 :13 62 / 284 869 / 2878 221 / 1405
9. Erik Morgan Seattle, WA 1099 M 47 14:51 :13 122 / 288 936 / 2878 682 / 1473
10. Tyler Martin Issaquah, WA 1097 M 29 14:56 :13 129 / 244 954 / 2878 695 / 1473
11. Robb Carter Sammamish, WA 1088 M 47 15:45 :14 141 / 288 1163 / 2878 801 / 1473
12. Scott Akins Seattle, WA 1087 M 40 15:49 :14 144 / 288 1186 / 2878 811 / 1473
13. Matt Tigert Seattle, WA 1105 M 35 17:27 :16 284 / 395 1583 / 2878 1014 / 1473
14. Mitch Katzer Seattle, WA 1096 M 29 18:15 :16 188 / 244 1771 / 2878 1095 / 1473
15. Emily Dedmon Seattle, WA 1090 F 26 18:57 :17 165 / 284 1878 / 2878 739 / 1405

Team Name: Fusion Fitness  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jeff Delrow Seattle, WA 1108 M 54 11:59 :11 24 / 215 248 / 2878 217 / 1473

Team Name: GEC  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Evan McLain Seattle, WA 1109 M 42 16:28 :15 156 / 288 1360 / 2878 891 / 1473

Team Name: GEICO  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Katy Spelman Renton, WA 1111 F 26 19:56 :18 182 / 284 2046 / 2878 830 / 1405
2. Anne Vining Sammamish, WA 1112 F 32 23:57 :21 304 / 371 2468 / 2878 1122 / 1405

Team Name: Gharials  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Guhan Ravi Bellevue, WA 1119 M 30 16:29 :15 248 / 395 1364 / 2878 894 / 1473
2. Saroj Dhanya Babu Redmond, WA 1113 F 26 20:52 :19 201 / 284 2182 / 2878 919 / 1405
3. Deepika Ilango Bellevue, WA 1115 F 26 23:31 :21 234 / 284 2443 / 2878 1104 / 1405
4. Aarthi Mohan Ramachandra Mohan Bellevue, WA 1117 F 33 27:12 :24 335 / 371 2654 / 2878 1245 / 1405
5. Subalaekha Rajendran Bothell, WA 3529 F 30 30:50 :27 349 / 371 2745 / 2878 1304 / 1405

Team Name: Gilson Girls  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Savanna Gilson Olympia, WA 1121 F 15 19:07 :17 38 / 68 1914 / 2878 758 / 1405
2. Shannon Gilson Olympia, WA 1122 F 47 20:10 :18 208 / 364 2084 / 2878 860 / 1405

Team Name: Gjallarhomiez  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Nicholas Ling Bellevue, WA 1125 M 26 10:22 :10 17 / 244 52 / 2878 52 / 1473
2. Samuel Keng Seattle, WA 1124 M 30 13:52 :13 148 / 395 645 / 2878 520 / 1473
3. Francisco Mesch Lake Forest Park, WA 1126 M 37 15:52 :14 226 / 395 1201 / 2878 817 / 1473
4. Steven Ip Bellevue, WA 1123 M 27 16:40 :15 164 / 244 1407 / 2878 921 / 1473
5. Tina Pham Bellevue, WA 1127 F 26 19:25 :17 171 / 284 1957 / 2878 780 / 1405
6. Rebecca Yuen Shoreline, WA 1128 F 21 22:27 :20 227 / 284 2354 / 2878 1049 / 1405

Team Name: Gluttons for Punishment  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Tammera Richards Portland, OR 1130 F 44 16:09 :15 89 / 364 1285 / 2878 426 / 1405
2. Melissa Mercier Lynnwood, WA 1129 F 42 19:29 :17 190 / 364 1972 / 2878 789 / 1405

Team Name: Go Dog Go  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Dana Berger Bellingham, WA 1131 F 53 28:16 :25 168 / 190 2690 / 2878 1267 / 1405

Team Name: Going Beast Mode  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Lani White Federal Way, WA 1134 F 56 34:01 :30 176 / 190 2791 / 2878 1339 / 1405
2. Bridget Lammers Renton, WA 1133 F 56 44:35 :39 185 / 190 2853 / 2878 1385 / 1405

Team Name: Guys And Dahls  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Deambrie Blunt Everett, WA 1135 F 16 17:55 :16 32 / 68 1689 / 2878 634 / 1405
2. Sheila Blunt Knudsen Everett, WA 1136 F 48 27:27 :24 316 / 364 2665 / 2878 1251 / 1405

Team Name: HHWELLNESS  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Clayton Anderson Seattle, WA 1175 M 26 10:01 :09 12 / 244 33 / 2878 33 / 1473
2. Miran McCash Seattle, WA 1179 F 26 11:17 :10 1 / 284 138 / 2878 9 / 1405
3. Franklin Gamboa Seattle, WA 1176 M 39 14:59 :14 193 / 395 964 / 2878 700 / 1473
4. Amanda Horvath Seattle, WA 1177 F 26 15:08 :14 73 / 284 1006 / 2878 288 / 1405
5. Valerie Wagner Seattle, WA 1184 F 52 15:55 :14 44 / 190 1224 / 2878 398 / 1405
6. Christi Seymour Seattle, WA 1182 F 50 16:20 :15 55 / 190 1326 / 2878 450 / 1405
7. Maria Mahowald Redmond, WA 1178 F 51 18:08 :16 86 / 190 1741 / 2878 661 / 1405
8. Sara Shelton Seattle, WA 1183 F 40 18:39 :17 168 / 364 1829 / 2878 712 / 1405
9. Beth Riese Seattle, WA 1181 F 32 20:01 :18 222 / 371 2062 / 2878 841 / 1405

Team Name: HIGH TOWER HICE POWER  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kenneth Moothart Mukilteo, WA 1196 M 55 10:59 :10 12 / 215 110 / 2878 105 / 1473
2. Anne Hice Kent, WA 1193 F 30 16:32 :15 137 / 371 1378 / 2878 477 / 1405
3. Aj Barnum Medford, OR 1190 M 21 20:34 :18 216 / 244 2139 / 2878 1245 / 1473
4. Liz Barnum Medford, OR 1191 F 24 20:38 :18 196 / 284 2146 / 2878 898 / 1405
5. Nancy Hice Kent, WA 1194 F 60 22:27 :20 43 / 56 2355 / 2878 1050 / 1405

Team Name: HMA - Couch to Columbia  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Erik Bronnum Renton, WA 1200 M 33 11:52 :11 56 / 395 223 / 2878 199 / 1473
2. Cole Harrison Snohomish, WA 1204 M 30 12:07 :11 66 / 395 272 / 2878 238 / 1473
3. Xin-Liu Yao Kenmore, WA 1211 M 36 12:45 :12 87 / 395 383 / 2878 330 / 1473
4. Don Reese Seattle, WA 1208 M 52 13:58 :13 68 / 215 683 / 2878 540 / 1473
5. Amy Chung Renton, WA 1201 F 23 14:15 :13 49 / 284 765 / 2878 170 / 1405
6. Lindsay Harris Kenmore, WA 1203 F 36 14:41 :13 67 / 371 892 / 2878 232 / 1405
7. Courtney Bowman Kirkland, WA 1199 F 34 15:16 :14 90 / 371 1031 / 2878 304 / 1405
8. Benjamin Haynes Seattle, WA 1205 M 30 16:51 :15 259 / 395 1441 / 2878 937 / 1473
9. Randy Fretland Everett, WA 1202 M 56 17:41 :16 141 / 215 1637 / 2878 1040 / 1473
10. Brandon Nelson Seattle, WA 1207 M 31 18:05 :16 302 / 395 1730 / 2878 1077 / 1473
11. Alicia Romano Everett, WA 1210 F 30 19:23 :17 207 / 371 1956 / 2878 779 / 1405
12. Sarah Rockwell Renton, WA 1209 F 32 22:49 :20 285 / 371 2394 / 2878 1075 / 1405
13. Vanja Knezevic Bellevue, WA 1206 F 35 37:14 :33 361 / 371 2814 / 2878 1356 / 1405
14. Shari Bates Auburn, WA 1198 F 45 37:20 :33 349 / 364 2816 / 2878 1358 / 1405

Team Name: Hallsy  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Isaiah Hall Bonney Lake, WA 3604 M 14 10:22 :10 7 / 128 54 / 2878 54 / 1473
2. Andrew Hall Bonney Lake, WA 3606 M 44 13:44 :12 88 / 288 615 / 2878 500 / 1473
3. Grace Pixton Bonney Lake, WA 3605 F 12 15:45 :14 24 / 57 1170 / 2878 367 / 1405
4. Leeza Thomas East Wenatchee, WA 1142 F 40 16:43 :15 101 / 364 1417 / 2878 491 / 1405
5. Niekol Hall Wenatchee, WA 1141 F 38 17:55 :16 178 / 371 1688 / 2878 633 / 1405
6. Emma Hall Bonney Lake, WA 3603 F 17 19:42 :18 41 / 68 2013 / 2878 818 / 1405

Team Name: Heavenly Hurlers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Dianna Gonzalez Seattle, WA 1163 F 34 12:56 :12 21 / 371 423 / 2878 66 / 1405
2. David Gonzalez Seattle, WA 1162 M 35 14:14 :13 165 / 395 764 / 2878 595 / 1473
3. Ivo Sandrea Bellevue, WA 1168 M 45 16:21 :15 154 / 288 1332 / 2878 879 / 1473
4. Geoff Hatler Seattle, WA 1164 M 47 17:35 :16 182 / 288 1615 / 2878 1030 / 1473
5. Anna Buster Kent, WA 1156 F 31 19:48 :18 220 / 371 2030 / 2878 822 / 1405
6. Nam Dinh Kent, WA 1157 M 32 19:52 :18 334 / 395 2034 / 2878 1212 / 1473
7. Lisa Salazar Bothell, WA 1167 F 64 21:19 :19 33 / 56 2235 / 2878 957 / 1405
8. Richard Fernandes Redmond, WA 1161 M 43 21:26 :19 238 / 288 2249 / 2878 1283 / 1473
9. Jason Tyler Kenmore, WA 1169 M 52 21:50 :19 189 / 215 2291 / 2878 1292 / 1473
10. Satvinder Jnagal Tukwila, WA 1165 M 55 22:45 :20 196 / 215 2389 / 2878 1319 / 1473
11. Sean Ellis Fall City, WA 1160 M 35 22:54 :20 361 / 395 2400 / 2878 1320 / 1473
12. Edward Villacorta Lynnwood, WA 1170 M 55 22:59 :20 197 / 215 2408 / 2878 1324 / 1473

Team Name: Heidi Somero  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Chris Seiler Camano, WA 1173 M 36 12:16 :11 70 / 395 293 / 2878 255 / 1473
2. Jennifer Seiler Camano, WA 1174 F 31 13:43 :12 34 / 371 611 / 2878 114 / 1405
3. Harold Crose Soap Lake, WA 3610 M 67 15:43 :14 29 / 61 1153 / 2878 794 / 1473
4. Erin Yale Tumwater, WA 3611 F 41 17:32 :16 133 / 364 1605 / 2878 580 / 1405
5. Sarah Mutnick Olympia, WA 1172 F 38 20:02 :18 223 / 371 2066 / 2878 844 / 1405

Team Name: High Risers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Michael Lumsden Tacoma, WA 1189 M 42 16:34 :15 159 / 288 1384 / 2878 906 / 1473
2. Katrina Frank Sumner, WA 1185 F 28 17:48 :16 145 / 284 1662 / 2878 616 / 1405
3. Manuel Fualii Puyallup, WA 1186 M 44 18:53 :17 203 / 288 1867 / 2878 1135 / 1473
4. Kristen Lumsden Tacoma, WA 1188 F 42 25:34 :23 295 / 364 2566 / 2878 1189 / 1405
5. Charlene Lenti Tacoma, WA 1187 F 50 40:23 :36 182 / 190 2837 / 2878 1373 / 1405

Team Name: Hop Vines  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Carrie Goodnight Seattle, WA 1213 F 37 14:38 :13 65 / 371 879 / 2878 226 / 1405
2. Brian Goodnight Seattle, WA 1212 M 36 14:39 :13 182 / 395 881 / 2878 654 / 1473
3. Sara Konek Covington, WA 1214 F 44 15:08 :14 60 / 364 1009 / 2878 289 / 1405

Team Name: Hope for ALL  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Andrea Sperberg Spanaway, WA 1220 F 27 13:02 :12 19 / 284 448 / 2878 73 / 1405
2. Robin Horst Seattle, WA 1218 F 35 13:12 :12 25 / 371 483 / 2878 79 / 1405
3. Elisabeth Wendl Seattle, WA 1223 F 33 14:18 :13 52 / 371 783 / 2878 181 / 1405
4. Laura Quante Tacoma, WA 1219 F 27 15:45 :14 91 / 284 1169 / 2878 366 / 1405
5. Michael Thompson Spanaway, WA 1222 M 26 18:50 :17 195 / 244 1860 / 2878 1131 / 1473
6. Shannon Sperberg Spanaway, WA 1221 F 25 23:59 :21 239 / 284 2471 / 2878 1124 / 1405
7. Richard Day Auburn, WA 1217 M 25 24:12 :22 227 / 244 2487 / 2878 1355 / 1473

Team Name: How Far We Will Climb For You  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Caleb Hathaway Everett, WA 1224 M 38 13:18 :12 116 / 395 504 / 2878 420 / 1473
2. Hilaree Hathaway Everett, WA 1225 F 43 22:13 :20 260 / 364 2335 / 2878 1036 / 1405

Team Name: HuffnPuff  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Nick Gerisilo Seattle, WA 1227 M 30 10:48 :10 24 / 395 88 / 2878 86 / 1473
2. Melinda Gerisilo Seattle, WA 1226 F 31 15:28 :14 98 / 371 1090 / 2878 334 / 1405

Team Name: Huge Uber Massive  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Glenn Ellis Neah Bay, WA 1230 M 32 12:17 :11 72 / 395 299 / 2878 259 / 1473
2. Jodell Wimberly Heah Bay, WA 3636 M 9 14:36 :13 44 / 99 868 / 2878 648 / 1473
3. Rachel Venske Heahbay, WA 3637 F 52 16:13 :15 49 / 190 1295 / 2878 430 / 1405
4. Adan Ellis Neah Bay, WA 1229 M 9 17:05 :15 62 / 99 1503 / 2878 967 / 1473
5. Jeff Bartlett Neah Bay, WA 1228 M 44 29:23 :26 273 / 288 2703 / 2878 1428 / 1473
6. Dwight Tevuk Neah Bay, WA 1238 M 35 32:13 :29 390 / 395 2762 / 2878 1446 / 1473
7. Louise Smith Neah Bay, WA 1236 F 46 32:23 :29 338 / 364 2765 / 2878 1318 / 1405
8. Melina Scott Neah Bay, WA 1235 F 27 32:24 :29 272 / 284 2766 / 2878 1319 / 1405
9. Teodosa Tevuk Neah Bay, WA 1239 F 10 33:14 :29 56 / 57 2781 / 2878 1330 / 1405

Team Name: Hunter's Cure  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Lee Fanning Shoreline, WA 1240 M 41 18:58 :17 204 / 288 1882 / 2878 1141 / 1473
2. Megan Saunders Shoreline, WA 1244 F 33 19:36 :18 214 / 371 1991 / 2878 801 / 1405
3. Heather Munro-Fanning Shoreline, WA 7661 F 43 21:01 :19 232 / 364 2201 / 2878 932 / 1405
4. Rick Hunter Star, ID 1241 M 53 30:58 :27 208 / 215 2749 / 2878 1443 / 1473
5. Julie Walls Hermiston, OR 1245 F 42 42:28 :37 355 / 364 2843 / 2878 1377 / 1405
6. Teri Hunter Star, ID 1242 F 50 1:15:20 1:06 190 / 190 2878 / 2878 1405 / 1405

Team Name: Hyperventilate  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Christopher Thomas Seattle, Wa 1249 M 36 13:01 :12 104 / 395 441 / 2878 371 / 1473
2. Dan Donohue Seattle, WA 1247 M 33 13:45 :12 140 / 395 621 / 2878 505 / 1473
3. Lukas Michener Seattle, WA 3633 M 33 13:49 :13 146 / 395 637 / 2878 518 / 1473
4. Bradley Dobbs Seattle, WA 1246 M 33 15:18 :14 204 / 395 1037 / 2878 730 / 1473

Team Name: I Scalatori  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. William Blum Bellevue, WA 1250 M 35 13:01 :12 103 / 395 437 / 2878 369 / 1473
2. William Shi Bellevue, WA 1253 M 15 14:40 :13 76 / 128 883 / 2878 655 / 1473
3. Ashwini Lakshmi Narasimhan Redmond, WA 1251 F 32 20:24 :18 231 / 371 2114 / 2878 880 / 1405
4. Qianhan Lin Bellevue, WA 1252 F 35 20:31 :18 233 / 371 2128 / 2878 888 / 1405

Team Name: Irma  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jesse Emery Bellingham, WA 1257 M 37 13:39 :12 135 / 395 591 / 2878 485 / 1473
2. Joanna Clark Seattle, WA 1254 F 30 13:42 :12 33 / 371 609 / 2878 112 / 1405
3. Rick Risinger Spanaway, WA 1261 M 37 14:21 :13 168 / 395 799 / 2878 611 / 1473
4. Jessica Jones Snohomish, WA 1259 F 36 14:32 :13 60 / 371 848 / 2878 211 / 1405
5. Louie Jones Snohomish, WA 1260 M 36 14:35 :13 179 / 395 862 / 2878 644 / 1473
6. Edward Debroeck Everett, WA 1256 M 30 14:40 :13 183 / 395 884 / 2878 656 / 1473
7. Edward Hocker Marysville, WA 1258 M 44 16:52 :15 168 / 288 1445 / 2878 938 / 1473
8. Cori Welle Bellingham, WA 1265 F 38 17:42 :16 164 / 371 1641 / 2878 600 / 1405
9. Corina Debroeck Everett, WA 1255 F 30 21:39 :19 260 / 371 2274 / 2878 986 / 1405

Team Name: It's a Long Way to the Top  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Josiah Mace Granite Falls, WA 1269 M 16 15:47 :14 94 / 128 1178 / 2878 806 / 1473
2. Kirstin Severe Arlington, WA 1272 F 42 16:30 :15 99 / 364 1368 / 2878 473 / 1405
3. Tony Mace Granite Falls, WA 1271 M 45 17:30 :16 179 / 288 1594 / 2878 1018 / 1473
4. Rachel Shinagawa Lake Stevens, WA 1273 F 38 20:25 :18 232 / 371 2116 / 2878 881 / 1405
5. Mary Mott Lake Stevens, WA 3552 F 0 20:33 :18 6 / 7 2134 / 2878 892 / 1405
6. Taylor Mace Granite Falls, WA 1270 M 13 22:33 :20 121 / 128 2368 / 2878 1311 / 1473
7. Michelle Vanhulle Arlington, WA 1274 F 45 25:30 :23 294 / 364 2564 / 2878 1188 / 1405
8. Jackie Lyon Everett, WA 1266 F 44 26:18 :23 308 / 364 2616 / 2878 1224 / 1405

Team Name: Its A Thing  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Joe Kautz Snohomish, WA 1276 M 30 15:28 :14 209 / 395 1087 / 2878 754 / 1473
2. Nikki Kautz Snohomish, WA 1277 F 29 18:37 :17 158 / 284 1824 / 2878 708 / 1405

Team Name: JK Personal Training  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Peter Williams Woodinville, WA 1322 M 49 10:40 :10 12 / 288 82 / 2878 80 / 1473
2. Judy Sinclaire Kirkland, WA 1317 F 55 13:54 :13 14 / 190 657 / 2878 131 / 1405
3. Steve Bruce Woodinville, WA 1296 M 60 14:36 :13 21 / 61 867 / 2878 647 / 1473
4. Sue Grzesiuk Kirkland, WA 1303 F 55 15:46 :14 40 / 190 1173 / 2878 369 / 1405
5. Michele Mottaz Woodinville, WA 1313 F 57 16:08 :15 47 / 190 1280 / 2878 424 / 1405
6. Jenn Nelson Lynwood, WA 7665 F 46 16:27 :15 98 / 364 1356 / 2878 467 / 1405
7. Su Chang Woodinville, WA 1299 F 46 16:47 :15 103 / 364 1431 / 2878 500 / 1405
8. Alyssa Williams Woodinville, WA 1320 F 12 16:55 :15 29 / 57 1470 / 2878 521 / 1405
9. Juli Howarth Duvall, WA 1305 F 55 17:10 :15 66 / 190 1525 / 2878 544 / 1405
10. Bryce Williams Woodinville, WA 1321 M 15 17:13 :15 109 / 128 1537 / 2878 990 / 1473
11. Les Howarth Duvall, WA 1306 M 53 17:21 :16 137 / 215 1563 / 2878 1007 / 1473
12. Laura Zann Kirkland, WA 1324 F 51 18:04 :16 81 / 190 1723 / 2878 649 / 1405
13. Karen McDonald Woodinville, WA 1311 F 60 18:12 :16 20 / 56 1755 / 2878 669 / 1405
14. Reed West Woodinville, WA 1319 M 59 18:16 :16 157 / 215 1772 / 2878 1096 / 1473
15. Kathleen Shircliff Woodinville, WA 1316 F 26 18:22 :16 152 / 284 1787 / 2878 687 / 1405
16. Susie Bruce Seattle, WA 1297 F 56 18:41 :17 98 / 190 1839 / 2878 718 / 1405
17. Teresa Bruce Woodinville, WA 1298 F 60 18:55 :17 24 / 56 1871 / 2878 735 / 1405
18. Shawn Stewart Woodinville, WA 1318 F 48 19:19 :17 187 / 364 1948 / 2878 774 / 1405
19. David Blatner Woodinville, WA 1294 M 50 19:34 :18 170 / 215 1983 / 2878 1188 / 1473
20. Vicky Jensen Woodinville, WA 1307 F 45 19:57 :18 203 / 364 2050 / 2878 833 / 1405
21. Randi Hedin Woodinville, WA 1304 F 54 20:02 :18 113 / 190 2063 / 2878 842 / 1405
22. Darsi Boyd Woodinville, WA 1295 F 52 20:40 :18 121 / 190 2151 / 2878 901 / 1405
23. Misty Ryan-Gonzales Lynnwood, WA 1315 F 37 23:20 :21 296 / 371 2433 / 2878 1098 / 1405
24. Kelsey Young Woodinville, WA 1323 F 29 25:18 :22 251 / 284 2551 / 2878 1178 / 1405
25. Erik Kaufman Kirkland, WA 1308 M 34 25:27 :23 376 / 395 2563 / 2878 1376 / 1473
26. Rebecca Limberg Woodinville, WA 1309 F 34 26:13 :23 327 / 371 2615 / 2878 1223 / 1405
27. Kent Foreman Seattle, WA 1301 M 72 27:07 :24 16 / 17 2650 / 2878 1407 / 1473
28. Carrie Anderson Seattle, WA 3798 F 0 29:50 :26 7 / 7 2717 / 2878 1286 / 1405

Team Name: Jackie's Crew  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Corissa Kilga University Place, WA 1281 F 42 13:06 :12 15 / 364 461 / 2878 74 / 1405
2. Sara Paradis Lake Tapps, WA 1283 F 42 13:59 :13 30 / 364 692 / 2878 147 / 1405
3. Stephanie Schuldt Snohomish, WA 1284 F 45 21:45 :19 251 / 364 2284 / 2878 995 / 1405
4. Shannon Jacoby Ferndale, WA 1280 F 37 23:42 :21 302 / 371 2458 / 2878 1114 / 1405
5. Stacey Beier Custer, WA 1278 F 43 27:27 :24 317 / 364 2666 / 2878 1252 / 1405

Team Name: Jeff's Kilt Klimbers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Paul Steffenson Seattle, WA 1293 M 50 11:18 :10 15 / 215 139 / 2878 130 / 1473
2. Mark Hummel Lakewood, WA 1287 M 60 12:24 :11 6 / 61 317 / 2878 273 / 1473
3. Greg Kirkpatrick Olympia, WA 1289 M 58 13:13 :12 44 / 215 489 / 2878 408 / 1473
4. Maryann Hummel Lakewood, WA 1288 F 57 16:14 :15 50 / 190 1300 / 2878 432 / 1405
5. Debi Dopps Auburn, WA 1285 F 60 16:22 :15 11 / 56 1337 / 2878 456 / 1405
6. Martin Dopps Auburn, WA 1286 M 59 17:54 :16 146 / 215 1686 / 2878 1054 / 1473
7. Heather Steffenson Des Moines, WA 1292 F 48 19:34 :18 191 / 364 1984 / 2878 796 / 1405
8. Marianne Mason Lakewood, WA 1291 F 60 22:16 :20 41 / 56 2341 / 2878 1041 / 1405
9. Jeffery Mason Lakewood, WA 1290 M 58 27:23 :24 205 / 215 2662 / 2878 1413 / 1473

Team Name: Johns Crew  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Chris Herron Bellingham, WA 1331 M 30 10:25 :10 14 / 395 58 / 2878 58 / 1473
2. James Dupar Renton, WA 1326 M 23 11:26 :10 35 / 244 156 / 2878 145 / 1473
3. Austin Fritsch Centralia, WA 1328 M 28 12:02 :11 52 / 244 258 / 2878 227 / 1473
4. Matthew Frazier Tacoma, WA 1327 M 28 12:15 :11 57 / 244 290 / 2878 252 / 1473
5. Arthur Nez Seattle, WA 1333 M 30 13:02 :12 106 / 395 449 / 2878 376 / 1473
6. Natalie Fritsch Bellingham, WA 1329 F 25 13:09 :12 20 / 284 468 / 2878 75 / 1405
7. James Shedd Olympia, WA 1334 M 53 13:55 :13 64 / 215 664 / 2878 530 / 1473
8. Ryan Lybeck Bothell, WA 1332 M 29 14:04 :13 108 / 244 711 / 2878 557 / 1473
9. Gunnar Grosenick Kirkland, WA 1330 M 28 14:07 :13 110 / 244 723 / 2878 566 / 1473
10. Richie Wight Bellingham, WA 1336 M 27 16:45 :15 166 / 244 1423 / 2878 929 / 1473
11. Ivy Chang Seattle, WA 1325 F 30 18:08 :16 181 / 371 1743 / 2878 662 / 1405
12. Amanda Westby Bothell, WA 1335 F 27 26:32 :24 262 / 284 2631 / 2878 1230 / 1405

Team Name: Jordans Angels  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Mary Tahlequa Covington, WA 1341 F 50 17:34 :16 74 / 190 1609 / 2878 583 / 1405
2. Alana Nelson Puyallup, WA 1338 F 36 17:38 :16 161 / 371 1623 / 2878 588 / 1405
3. Kristin Yates Bonney Lake, WA 1343 F 43 17:53 :16 143 / 364 1680 / 2878 629 / 1405
4. Jordan Yates Covington, WA 1342 M 14 18:38 :17 112 / 128 1826 / 2878 1117 / 1473
5. Linda Yates Federal Way, WA 1344 F 67 22:01 :20 39 / 56 2316 / 2878 1021 / 1405
6. George Coulbourn Covington, WA 1337 M 76 24:44 :22 14 / 17 2518 / 2878 1363 / 1473
7. Chika Roberts Kent, WA 1339 F 44 25:00 :22 287 / 364 2532 / 2878 1165 / 1405
8. Stacy Yates Covington, WA 1345 F 42 27:31 :24 318 / 364 2670 / 2878 1255 / 1405
9. Kerilee Bennett Edmonds, WA 3554 F 54 32:47 :29 173 / 190 2770 / 2878 1323 / 1405
10. Jerry Smith Covington, WA 1340 M 45 57:48 :51 288 / 288 2872 / 2878 1472 / 1473

Team Name: LILIs  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kevin Gleim Seattle, WA 1490 M 58 14:20 :13 75 / 215 793 / 2878 609 / 1473

Team Name: La Familia  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Michael Vollbrecht Shoreline, WA 1368 M 23 11:53 :11 48 / 244 227 / 2878 201 / 1473
2. Garrett Nakamoto New York, NY 1364 M 37 11:59 :11 60 / 395 247 / 2878 216 / 1473
3. Mehran Sepehr Seattle, WA 1366 M 32 12:14 :11 68 / 395 288 / 2878 250 / 1473
4. Adolfo Grajales Seattle, WA 1360 M 27 12:25 :11 61 / 244 321 / 2878 276 / 1473
5. Moises Ramirez Seattle, WA 1365 M 31 12:47 :12 88 / 395 392 / 2878 336 / 1473
6. Redi Mehanzel Seattle, WA 1362 M 38 13:38 :12 134 / 395 585 / 2878 480 / 1473
7. Aaron Moreno Seattle, WA 1363 M 32 14:46 :13 186 / 395 918 / 2878 671 / 1473
8. Marc Anderson Seattle, WA 1356 M 35 14:47 :13 188 / 395 925 / 2878 675 / 1473
9. Mandy Startup Bellevue, WA 1367 F 32 14:53 :13 80 / 371 946 / 2878 258 / 1405
10. Jessica Whitehead Seattle, WA 1369 F 28 16:55 :15 127 / 284 1464 / 2878 517 / 1405
11. Efrem Fesaha Seattle, WA 1359 M 33 17:05 :15 270 / 395 1505 / 2878 969 / 1473
12. Aaron Guerra Bellevue, WA 1361 M 33 18:11 :16 305 / 395 1754 / 2878 1086 / 1473
13. Courtney Chun New York, NY 1357 F 34 21:13 :19 247 / 371 2221 / 2878 945 / 1405
14. Lauren Coombs Seattle, WA 1358 F 28 21:26 :19 209 / 284 2251 / 2878 967 / 1405

Team Name: Lake Washington Christian Church  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Ronald Smith Kirkland, WA 1371 M 55 13:40 :12 60 / 215 600 / 2878 490 / 1473
2. Jesse Wham Bothell, WA 1372 F 13 14:41 :13 14 / 68 890 / 2878 231 / 1405
3. Robert Wham Bothell, WA 1373 M 50 16:21 :15 113 / 215 1333 / 2878 880 / 1473
4. Cynthia Smith Kirkland, WA 1370 F 54 18:35 :17 94 / 190 1816 / 2878 704 / 1405

Team Name: Lake Washington Rowing Club  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. David Peabody Seattle, WA 1390 M 43 10:03 :09 8 / 288 35 / 2878 35 / 1473
2. Tyler Peterson Burien, WA 1391 M 38 10:27 :10 17 / 395 63 / 2878 63 / 1473
3. Natalie McCarthy Seattle, WA 1387 F 29 13:18 :12 24 / 284 508 / 2878 86 / 1405
4. Maria McCoy Seattle, WA 1388 F 43 13:57 :13 28 / 364 677 / 2878 142 / 1405
5. Robyn Fisher Seattle, WA 1380 F 43 14:00 :13 31 / 364 695 / 2878 148 / 1405
6. Vivian Syme Seattle, WA 1392 F 52 14:17 :13 17 / 190 779 / 2878 178 / 1405
7. Alden Byrd Seattle, WA 1376 M 31 14:22 :13 169 / 395 804 / 2878 614 / 1473
8. Nathan Harmon Seattle, WA 1382 M 15 14:24 :13 72 / 128 818 / 2878 625 / 1473
9. Rachel Alexander Shoreline, WA 1375 F 57 14:28 :13 20 / 190 831 / 2878 201 / 1405
10. Michael Cheung Shoreline, WA 1378 M 57 15:24 :14 94 / 215 1061 / 2878 743 / 1473
11. Rachel Van Noord Seattle, WA 1394 F 37 15:51 :14 112 / 371 1194 / 2878 382 / 1405
12. Jan Chow Seattle, WA 1379 F 60 15:51 :14 9 / 56 1196 / 2878 383 / 1405
13. Sara Worsham Seattle, WA 1395 F 53 16:22 :15 56 / 190 1336 / 2878 455 / 1405
14. John Alberti Everett, WA 1374 M 71 16:41 :15 3 / 17 1411 / 2878 924 / 1473
15. Amanda Lee Seattle, WA 1385 F 24 17:31 :16 138 / 284 1599 / 2878 578 / 1405
16. Ada Chen Mercer Island, WA 1377 F 38 17:55 :16 179 / 371 1691 / 2878 635 / 1405
17. Melissa Hayes Seattle, WA 1383 F 35 21:27 :19 255 / 371 2252 / 2878 968 / 1405
18. Dot Hall Seattle, WA 1381 F 37 21:59 :20 268 / 371 2313 / 2878 1018 / 1405
19. Emily Oxenford Seattle, WA 1389 F 28 23:44 :21 237 / 284 2460 / 2878 1116 / 1405

Team Name: Landau Associates  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Cole Davis Shoreline, WA 1396 M 9 12:38 :11 17 / 99 359 / 2878 308 / 1473
2. Jeremy Davis Shoreline, WA 1397 M 38 13:44 :12 138 / 395 618 / 2878 503 / 1473
3. Chloe Halbert Bainbridge Island, WA 1400 F 16 14:28 :13 11 / 68 832 / 2878 202 / 1405
4. Chip Halbert Bainbridge Island, WA 1399 M 40 14:29 :13 112 / 288 836 / 2878 632 / 1473
5. Tina Davis Shoreline, WA 1398 F 39 17:52 :16 176 / 371 1678 / 2878 627 / 1405
6. Chris Kimmel Seattle, WA 3630 F 49 46:02 :41 360 / 364 2859 / 2878 1390 / 1405

Team Name: Larissa's Crew  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Dwayne Magnusson Anchorage, AK 7502 M 37 9:48 :09 4 / 395 25 / 2878 25 / 1473
2. Dustin Dhanani Blaine, WA 7487 M 22 10:43 :10 24 / 244 85 / 2878 83 / 1473
3. Daniel Roberts Surrey, BC 7510 M 24 11:41 :11 43 / 244 194 / 2878 174 / 1473
4. Benjamin Colby Mukilteo, WA 7481 M 14 13:09 :12 55 / 128 467 / 2878 393 / 1473
5. A J Telles Blaine, WA 7518 M 9 13:42 :12 32 / 99 606 / 2878 495 / 1473
6. Griffin Smith Everson, WA 7511 M 10 13:48 :12 34 / 99 632 / 2878 515 / 1473
7. Marnie Gallagher Surrey, CA 7494 F 49 14:14 :13 35 / 364 762 / 2878 169 / 1405
8. Susan Williams Costa Mesa, CA 7523 F 56 14:38 :13 26 / 190 878 / 2878 225 / 1405
9. Mauriay Manning Blaine, WA 7503 F 53 15:19 :14 33 / 190 1043 / 2878 311 / 1405
10. Khalil Dhanani Blaine, WA 7488 M 26 15:27 :14 141 / 244 1075 / 2878 747 / 1473
11. Esther Hills Suquamish, WA 7499 F 9 15:30 :14 21 / 57 1097 / 2878 337 / 1405
12. Kristen Elsbree Blaine, WA 7492 F 25 15:34 :14 88 / 284 1114 / 2878 346 / 1405
13. Piper Smith Blaine, WA 7513 F 8 15:39 :14 23 / 57 1140 / 2878 356 / 1405
14. Connie Stevenson Mukilteo, WA 7514 F 47 15:43 :14 74 / 364 1156 / 2878 362 / 1405
15. Randy Elsbree Blaine, WA 7493 M 56 15:55 :14 105 / 215 1220 / 2878 825 / 1473
16. Shanna Manning Blaine, WA 7504 F 31 16:16 :15 129 / 371 1310 / 2878 439 / 1405
17. Asiff Dhanani Blaine, WA 7648 M 54 16:31 :15 119 / 215 1373 / 2878 898 / 1473
18. Dennis Wanner Edmonds, WA 7521 M 49 16:39 :15 165 / 288 1405 / 2878 919 / 1473
19. Carey Thissen Anchorage, AK 7519 F 35 16:45 :15 142 / 371 1424 / 2878 495 / 1405
20. Spencer Colby Mukilteo, WA 7483 M 50 17:00 :15 126 / 215 1486 / 2878 957 / 1473
21. Valerie Dhanani Kamloops, BC 7490 F 27 17:43 :16 143 / 284 1647 / 2878 603 / 1405
22. Todd Grunert Langley, BC 7496 M 25 19:10 :17 200 / 244 1922 / 2878 1160 / 1473
23. Tina Didonna Tacoma, WA 7491 F 40 19:13 :17 182 / 364 1932 / 2878 767 / 1405
24. Amanda Colby Surrey, BC 7480 F 24 19:39 :18 179 / 284 2006 / 2878 814 / 1405
25. Mackenzie Colby Mukilteo, WA 7482 F 18 20:07 :18 188 / 284 2076 / 2878 853 / 1405
26. Shaylin Davidson Kamloops, BC 7485 F 24 21:04 :19 203 / 284 2204 / 2878 934 / 1405
27. Larissa Dhanani Blaine, WA 20 F 54 21:14 :19 125 / 190 2222 / 2878 946 / 1405
28. Christie McDougall Vancouver, BC 7505 F 40 21:16 :19 234 / 364 2226 / 2878 950 / 1405
29. Julie Wanner Edmonds, WA 7522 F 49 21:39 :19 249 / 364 2276 / 2878 988 / 1405
30. Maria Breitenstein Mukilteo, WA 7479 F 51 23:11 :21 139 / 190 2422 / 2878 1089 / 1405
31. Katie Smith Blaine, WA 7512 F 32 25:09 :22 316 / 371 2541 / 2878 1169 / 1405
32. Marta Kazymyra Blaine, WA 18 F 62 25:47 :23 50 / 56 2580 / 2878 1200 / 1405
33. Denise Magnusson Ferndale, WA 7501 F 56 25:52 :23 158 / 190 2590 / 2878 1207 / 1405
34. Clara Hills Suquamish, WA 7498 F 11 29:50 :26 54 / 57 2716 / 2878 1285 / 1405
35. Cary Hills Indianola, WA 7497 M 51 43:13 :38 215 / 215 2845 / 2878 1468 / 1473
36. Lynn Vanbuskirk Blaine, WA 7520 F 53 45:48 :40 186 / 190 2857 / 2878 1388 / 1405
37. Rebecca Potts Blaine, WA 7507 F 46 45:54 :40 359 / 364 2858 / 2878 1389 / 1405

Team Name: Latte Ladies  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Sadey Goodman Bellingham, WA 1449 F 10 14:35 :13 12 / 57 863 / 2878 219 / 1405
2. Nicole Goodman Bellingham, WA 1448 F 46 15:03 :14 56 / 364 984 / 2878 276 / 1405
3. Malia Terwilliger Edmonds, WA 1450 F 10 15:21 :14 19 / 57 1047 / 2878 313 / 1405

Team Name: Lean Clean Fighting Machines  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Deane Kimerer Wooodinville, WA 1451 F 50 18:40 :17 97 / 190 1833 / 2878 715 / 1405

Team Name: Lean Green Mean E&E.  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Manique Talaia-Murray Seattle, WA 7 F 25 11:28 :10 2 / 284 162 / 2878 14 / 1405
2. Derek Pulvino Seattle, WA 7556 M 42 11:59 :11 35 / 288 250 / 2878 219 / 1473
3. Andrew Davis North Bend, WA 7554 M 41 12:10 :11 40 / 288 277 / 2878 242 / 1473
4. Eric Nuchims Seattle, WA 7555 M 38 17:04 :15 269 / 395 1501 / 2878 965 / 1473

Team Name: Leg Day Skippers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Sarah Weil Redmond, WA 1460 F 37 10:58 :10 3 / 371 108 / 2878 5 / 1405
2. Brendan Law Seattle, WA 1458 M 32 12:22 :11 75 / 395 310 / 2878 267 / 1473
3. Miriam Ayoub Seattle, WA 1456 F 28 13:11 :12 21 / 284 475 / 2878 78 / 1405
4. Jeff Skaanland Seattle, WA 1459 F 32 13:56 :13 41 / 371 668 / 2878 136 / 1405
5. Shane Gray Redmond, WA 1457 M 39 18:22 :16 310 / 395 1788 / 2878 1101 / 1473

Team Name: Leilani's Legion  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Gary Schauble Longview, WA 1462 M 57 17:19 :16 135 / 215 1558 / 2878 1004 / 1473
2. Gail Goetz Gold Bar, WA 1461 F 53 24:03 :21 145 / 190 2477 / 2878 1127 / 1405

Team Name: Let's Climb With Purpose  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jeffrey Sanders Edmonds, WA 1471 M 27 10:30 :10 19 / 244 65 / 2878 65 / 1473
2. Jonsen Palmer Shoreline, WA 1468 M 27 11:47 :11 46 / 244 209 / 2878 188 / 1473
3. Christie Rousso Seattle, WA 1469 F 27 15:01 :14 71 / 284 975 / 2878 270 / 1405
4. Laureen Kuniyoshi Shoreline, WA 1466 F 53 16:05 :14 46 / 190 1270 / 2878 418 / 1405
5. Kristen Kuniyoshi Shoreline, WA 1465 F 27 17:01 :15 128 / 284 1489 / 2878 530 / 1405
6. Alisa Williamson Kenmore, WA 1473 F 29 18:07 :16 149 / 284 1738 / 2878 659 / 1405
7. Danny Rousso Seattle, WA 1470 M 31 18:49 :17 314 / 395 1853 / 2878 1127 / 1473
8. Yimei Wang Seattle, WA 1472 F 55 24:15 :22 147 / 190 2490 / 2878 1135 / 1405
9. Colleen Farrell Seattle, WA 1464 F 43 28:52 :26 324 / 364 2697 / 2878 1270 / 1405
10. Helen Lee Seattle, WA 1467 F 52 36:38 :32 180 / 190 2812 / 2878 1354 / 1405

Team Name: Leuk Stairwalkers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Seth Holsinger Seattle, WA 1479 M 27 10:15 :09 15 / 244 45 / 2878 45 / 1473
2. Bryan Sanderson Bonney Lake, WA 1483 M 27 10:55 :10 27 / 244 100 / 2878 97 / 1473
3. Leif Magnuson Seattle, WA 1480 M 28 12:53 :12 75 / 244 416 / 2878 352 / 1473
4. Anthony Gronotte Renton, WA 1477 M 30 16:02 :14 237 / 395 1260 / 2878 847 / 1473
5. John Getty Seattle, WA 1476 M 28 17:01 :15 174 / 244 1492 / 2878 961 / 1473
6. Larry Feist La Quinta, CA 1475 M 51 17:28 :16 138 / 215 1585 / 2878 1015 / 1473
7. Jonathan Young Tukwila, WA 1487 M 40 19:12 :17 212 / 288 1926 / 2878 1162 / 1473
8. Pete Mauro Anchorage, AK 1481 M 59 20:45 :19 182 / 215 2164 / 2878 1257 / 1473
9. Pam Sanderson Bonney Lake, WA 1484 F 58 21:24 :19 127 / 190 2247 / 2878 965 / 1405
10. Stephanie Rudberg Woodland, WA 1482 F 46 22:36 :20 263 / 364 2375 / 2878 1062 / 1405
11. Paulette Stinson Battle Ground, WA 1485 F 66 22:43 :20 45 / 56 2386 / 2878 1069 / 1405
12. Beth Feist La Quinta, CA 1474 F 50 24:56 :22 151 / 190 2526 / 2878 1160 / 1405
13. Bardee Gronotte Renton, WA 1478 F 53 25:20 :23 153 / 190 2554 / 2878 1181 / 1405
14. Markisa Griffin Port Orchard, WA 3620 F 49 29:49 :26 327 / 364 2714 / 2878 1283 / 1405
15. Theresa Vichich-Weber Belfair, WA 1486 F 48 30:37 :27 332 / 364 2743 / 2878 1303 / 1405

Team Name: Long and Winding Road  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Yancy Burns Shoreline, WA 1502 M 38 27:11 :24 384 / 395 2652 / 2878 1409 / 1473

Team Name: Lung Busting Runz  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Morningstar Jones Seattle, WA 1506 M 34 11:34 :11 50 / 395 176 / 2878 160 / 1473
2. Jacob Vela Seattle, WA 1508 M 32 12:51 :12 96 / 395 409 / 2878 347 / 1473
3. John Lovett Seattle, WA 1507 M 32 19:16 :17 324 / 395 1939 / 2878 1170 / 1473
4. Kyle Frankiewich Seattle, WA 1504 M 32 19:44 :18 331 / 395 2022 / 2878 1202 / 1473

Team Name: Luposlipaphobia  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kenneth Morgan Seattle, WA 1510 M 30 14:01 :13 155 / 395 700 / 2878 551 / 1473

Team Name: Lymph to the Top  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Travis Hamilton Seattle, WA 1511 M 42 16:39 :15 164 / 288 1404 / 2878 918 / 1473

Team Name: M & M  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Megan Cooley Spokane, WA 1512 F 35 15:02 :14 84 / 371 978 / 2878 272 / 1405
2. Monique Jones Portland, OR 1513 F 30 22:34 :20 280 / 371 2371 / 2878 1059 / 1405

Team Name: MSA Maniacs  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Chris Danley Issaquah, WA 1589 M 35 15:06 :14 199 / 395 999 / 2878 717 / 1473
2. Anthony Muhinja Renton, WA 1592 M 36 16:52 :15 262 / 395 1450 / 2878 942 / 1473
3. Shane Fisette Seattle, WA 1591 M 23 18:31 :17 190 / 244 1805 / 2878 1107 / 1473
4. Amay Sankhe Bellevue, WA 1593 M 25 18:55 :17 197 / 244 1870 / 2878 1136 / 1473
5. Resty Arquiza Seattle, WA 1588 M 44 19:00 :17 206 / 288 1888 / 2878 1147 / 1473

Team Name: Margert Agner  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Veronica Boyer Seattle, WA 1517 F 47 23:48 :21 275 / 364 2461 / 2878 1117 / 1405

Team Name: Marsh & McLennan  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Victor Nevarez Bothell, WA 1528 M 28 11:16 :10 34 / 244 136 / 2878 128 / 1473
2. Ian Cox Kenmore, WA 1525 M 23 11:43 :11 44 / 244 197 / 2878 177 / 1473
3. Paul Picardo Mercer Island, WA 1531 M 52 12:41 :12 32 / 215 372 / 2878 319 / 1473
4. Duncan Cox Kenmore, WA 1524 M 52 13:08 :12 41 / 215 466 / 2878 392 / 1473
5. Meredith Celeste Banks Seattle, WA 1518 F 25 14:25 :13 57 / 284 820 / 2878 195 / 1405
6. Jesse Nickerson Edmonds, WA 1529 M 33 14:45 :13 185 / 395 913 / 2878 669 / 1473
7. Cindy Ryden Seattle, WA 1533 F 63 14:52 :13 6 / 56 940 / 2878 256 / 1405
8. Chris Brumfield Seattle, WA 1522 M 33 15:37 :14 215 / 395 1130 / 2878 776 / 1473
9. Lizzy Ryden Seattle, WA 1534 F 25 16:31 :15 115 / 284 1371 / 2878 474 / 1405
10. Daniel Ruiz Edmonds, WA 1532 M 34 18:15 :16 307 / 395 1767 / 2878 1092 / 1473
11. Sarah Steblay Edmonds, WA 1535 F 37 19:41 :18 218 / 371 2012 / 2878 817 / 1405
12. Angela Bonham Edmonds, WA 1520 F 37 28:10 :25 339 / 371 2685 / 2878 1264 / 1405
13. Kiersten Picardo Mercer Island, WA 1530 F 21 40:18 :36 281 / 284 2835 / 2878 1371 / 1405

Team Name: Marvelous Matt Leppell  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jason Moe Burlington, WA 1552 M 38 11:58 :11 59 / 395 243 / 2878 213 / 1473
2. Andy Cross Sedro Woolley, WA 1543 M 34 13:13 :12 114 / 395 487 / 2878 407 / 1473
3. Kathleen Black Gig Harbor, WA 1538 F 54 14:38 :13 25 / 190 874 / 2878 224 / 1405
4. Donte Jennings Puyallup, WA 3623 M 11 15:05 :14 49 / 99 992 / 2878 713 / 1473
5. Tiana Lacross Lacey, WA 1546 F 25 15:10 :14 74 / 284 1017 / 2878 295 / 1405
6. Anthony Jennings Puyallup, WA 1545 M 38 15:13 :14 202 / 395 1023 / 2878 725 / 1473
7. Ginny Dashiell Gig Harbor, WA 1544 F 53 15:42 :14 39 / 190 1152 / 2878 359 / 1405
8. Andy Beagle Lacey, WA 1537 M 28 17:31 :16 180 / 244 1600 / 2878 1022 / 1473
9. Tatyana Jennings Puyallup, WA 3624 F 0 17:43 :16 2 / 7 1648 / 2878 604 / 1405
10. Vanessa Macbride Tacoma, WA 1551 F 31 17:53 :16 177 / 371 1683 / 2878 631 / 1405
11. Kristen Leppell University Place, WA 1549 F 25 18:09 :16 150 / 284 1744 / 2878 663 / 1405
12. Jonny Leppell University Place, WA 1547 M 33 18:36 :17 312 / 395 1819 / 2878 1114 / 1473
13. Taylor Cooper Tacoma, WA 1542 F 65 20:54 :19 32 / 56 2186 / 2878 922 / 1405
14. Kayla Leppell Puyallup, WA 1548 F 30 22:20 :20 274 / 371 2347 / 2878 1046 / 1405
15. Mona Leppell University Place, WA 1550 F 59 22:28 :20 134 / 190 2358 / 2878 1051 / 1405
16. Samantha Carini Tacoma, WA 1540 F 27 24:04 :21 240 / 284 2479 / 2878 1128 / 1405
17. Kathie Stone Ogle University Place, WA 1554 F 52 26:10 :23 159 / 190 2609 / 2878 1218 / 1405
18. Jim Watts Puyallup, WA 1557 M 45 26:22 :23 265 / 288 2619 / 2878 1394 / 1473
19. Krissie Carl Auburn, WA 1541 F 37 32:37 :29 355 / 371 2769 / 2878 1322 / 1405

Team Name: Master Cheif  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Eli Whalen Carnation, WA 3547 M 8 18:23 :16 74 / 99 1789 / 2878 1102 / 1473
2. Collin Whalen Carnation, WA 1559 M 9 25:05 :22 93 / 99 2538 / 2878 1371 / 1473

Team Name: McHink  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Mark Hinkelman Tukwila, WA 1560 M 57 17:43 :16 143 / 215 1645 / 2878 1044 / 1473
2. Debra McGee Tukwila, WA 1561 F 60 17:54 :16 17 / 56 1684 / 2878 632 / 1405

Team Name: Melba's Mighty Marchers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kitty Evenson Snohomish, WA 1564 F 44 16:26 :15 97 / 364 1351 / 2878 466 / 1405
2. Craig Carlson Kirkland, WA 1563 M 47 16:35 :15 160 / 288 1385 / 2878 907 / 1473
3. Robin Floyd Kirkland, WA 1565 F 43 16:38 :15 100 / 364 1402 / 2878 485 / 1405
4. Marc Luedke Woodinville, WA 1567 M 43 23:00 :20 247 / 288 2411 / 2878 1327 / 1473
5. Johny Lee Orting, WA 1566 M 47 36:13 :32 284 / 288 2808 / 2878 1458 / 1473

Team Name: Mighty Men on the Stairway to Heaven  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Chad Krilich Gig Harbor, WA 1571 M 42 11:20 :10 16 / 288 143 / 2878 133 / 1473
2. Jason Caboot Gig Harbor, WA 1568 M 41 11:43 :11 25 / 288 198 / 2878 178 / 1473
3. Darrel Dehaven Gig Harbor, WA 1569 M 55 18:26 :17 158 / 215 1798 / 2878 1104 / 1473
4. Jon Perry Gig Harbor, WA 1574 M 37 34:05 :30 392 / 395 2792 / 2878 1453 / 1473

Team Name: Monkey Business  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kevin Lige Gaithersburg, MD 1575 M 15 12:52 :12 50 / 128 410 / 2878 348 / 1473
2. Jeffrey Moser Washington, DC 1576 M 50 13:14 :12 46 / 215 497 / 2878 415 / 1473
3. Jenny Sun Gaithersburg, MD 1577 F 50 14:29 :13 22 / 190 835 / 2878 204 / 1405
4. Michael Vaughan Seattle, WA 1578 M 52 16:26 :15 116 / 215 1353 / 2878 887 / 1473

Team Name: Movers & Shakers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Traci Jones Lake Stevens, WA 1580 F 41 17:18 :16 122 / 364 1555 / 2878 554 / 1405
2. Joshua Jones Lake Stevens, WA 1579 M 37 20:09 :18 341 / 395 2082 / 2878 1224 / 1473
3. Tierre Natseos Granite Falls, WA 1582 F 41 25:50 :23 302 / 364 2585 / 2878 1204 / 1405

Team Name: Movin' 4 Mona  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Mason Wrolstad Stanwood, WA 1587 M 25 10:20 :09 16 / 244 49 / 2878 49 / 1473
2. Christel Vanassche Snohomish, WA 1585 F 54 14:59 :14 28 / 190 967 / 2878 266 / 1405
3. Alice Shugart Stanwood, WA 26 F 24 15:01 :14 70 / 284 973 / 2878 268 / 1405
4. Colleen Wrolstad Stanwood, WA 1586 F 50 15:27 :14 36 / 190 1079 / 2878 330 / 1405
5. Danielle George Lynnwood, WA 1583 F 31 22:25 :20 275 / 371 2352 / 2878 1048 / 1405

Team Name: Multicare Home Health and Hospice  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kelly Pajinag Tacoma, WA 1601 M 33 15:37 :14 214 / 395 1125 / 2878 772 / 1473
2. Randy Ogburn Tacoma, WA 1600 M 53 16:07 :15 108 / 215 1278 / 2878 855 / 1473
3. Sonny Thompson Tacoma, WA 1603 F 44 18:58 :17 173 / 364 1881 / 2878 741 / 1405
4. Loni Stevenson Tacoma, WA 1602 F 53 20:34 :18 120 / 190 2137 / 2878 893 / 1405
5. John Farber Tacoma, WA 1595 M 70 22:26 :20 11 / 17 2353 / 2878 1305 / 1473
6. George Juipter Tacoma, WA 1597 M 47 22:43 :20 246 / 288 2385 / 2878 1317 / 1473

Team Name: NEXT Biometrics  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kunichika Hongo Seattle, WA 1620 M 26 13:34 :12 93 / 244 564 / 2878 467 / 1473
2. Charles Horkin Everett, WA 1621 M 30 17:19 :16 280 / 395 1557 / 2878 1003 / 1473
3. Stan Sarukhanov Mill Creek, WA 1623 M 35 18:53 :17 317 / 395 1866 / 2878 1134 / 1473

Team Name: Never Ending Stories  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Doug Hodson Seattle, WA 1605 M 44 9:56 :09 7 / 288 31 / 2878 31 / 1473
2. Erica Morris Renton, WA 1607 F 24 16:02 :14 104 / 284 1259 / 2878 413 / 1405
3. Timothy Sweany Renton, WA 1610 M 28 16:40 :15 163 / 244 1406 / 2878 920 / 1473
4. Sue Sweany Renton, WA 1609 F 61 17:09 :15 14 / 56 1524 / 2878 543 / 1405
5. Colin Sweany Sammamish, WA 1608 M 21 19:09 :17 199 / 244 1920 / 2878 1158 / 1473
6. Taylor Goodrich Sammamish, WA 1604 F 21 19:15 :17 167 / 284 1938 / 2878 769 / 1405

Team Name: Never Give Up  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kirsten Freiheit Redmond, WA 1613 F 34 12:16 :11 13 / 371 295 / 2878 39 / 1405
2. Rob Collins University Place, WA 1612 M 36 14:35 :13 180 / 395 864 / 2878 645 / 1473
3. Lisa Jackson Kirkland, WA 1614 F 36 15:55 :14 117 / 371 1223 / 2878 397 / 1405
4. Denise Chan Kirkland, WA 1611 F 53 15:56 :14 45 / 190 1230 / 2878 399 / 1405
5. Dana McAlexander Kirkland, WA 1615 F 33 18:25 :17 189 / 371 1794 / 2878 692 / 1405

Team Name: Newbies  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Lissa Eastvold-Walton Auburn, WA 1617 F 37 11:53 :11 6 / 371 226 / 2878 26 / 1405
2. Michael Brown Seattle, WA 1616 M 38 14:01 :13 153 / 395 698 / 2878 549 / 1473
3. Sara Liechty Seattle, WA 1619 F 31 14:42 :13 70 / 371 899 / 2878 238 / 1405
4. Teresa Hau Seattle, WA 1618 F 34 14:43 :13 72 / 371 905 / 2878 242 / 1405

Team Name: Nick's Flight Crew  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Matthew Miles Seattle, WA 3460 M 17 10:20 :09 6 / 128 50 / 2878 50 / 1473
2. Jeremy Courtney Tacoma, WA 1635 M 0 11:31 :11 2 / 24 170 / 2878 155 / 1473
3. Jorge Malacon Pacific, WA 1659 M 14 12:29 :11 41 / 128 332 / 2878 286 / 1473
4. Josiah Knoll Ferndale, WA 1655 M 17 12:43 :12 47 / 128 377 / 2878 324 / 1473
5. Kyle Byers Auburn, WA 1631 M 21 12:47 :12 73 / 244 387 / 2878 332 / 1473
6. Jake Williams Auburn, WA 1682 M 16 13:28 :12 61 / 128 552 / 2878 458 / 1473
7. Brent Fletcher Auburn, WA 1642 M 48 14:06 :13 101 / 288 718 / 2878 563 / 1473
8. Dave Huhtala Buckley, WA 1653 M 41 14:20 :13 107 / 288 790 / 2878 606 / 1473
9. Conner Wick Auburn, WA 1679 M 13 14:20 :13 71 / 128 791 / 2878 607 / 1473
10. Austin Holcroft Ferndale, WA 1652 M 21 15:23 :14 139 / 244 1054 / 2878 739 / 1473
11. Brandon Dilorenzo Blaine, WA 1637 M 36 16:08 :15 240 / 395 1279 / 2878 856 / 1473
12. Tiffany Mitchell Fife, WA 1667 F 31 16:20 :15 132 / 371 1329 / 2878 452 / 1405
13. Keely Franchini Seattle, WA 1645 F 14 16:36 :15 26 / 68 1391 / 2878 479 / 1405
14. Megan Reynolds Enumclaw, WA 1675 F 27 16:38 :15 118 / 284 1400 / 2878 484 / 1405
15. Jessica Frier Enumclaw, WA 1648 F 27 16:42 :15 120 / 284 1412 / 2878 488 / 1405
16. Lindsey Butler Enumclaw, WA 1630 F 32 16:42 :15 141 / 371 1413 / 2878 489 / 1405
17. Travis Dunn Lynnwood, WA 1641 M 29 16:48 :15 169 / 244 1437 / 2878 935 / 1473
18. Keith Hirschkorn Enumclaw, WA 1651 M 58 17:42 :16 142 / 215 1642 / 2878 1042 / 1473
19. Jackie Konkler Auburn, WA 1657 F 32 17:51 :16 174 / 371 1674 / 2878 624 / 1405
20. Vicki Freelund Milton, WA 1647 F 45 18:06 :16 154 / 364 1734 / 2878 656 / 1405
21. Jasmine Williams Auburn, WA 1683 F 14 18:07 :16 34 / 68 1737 / 2878 658 / 1405
22. Marshall Petersen Fdral Way, WA 1668 M 20 18:40 :17 192 / 244 1834 / 2878 1119 / 1473
23. Nathaniel Mitchell Fife, WA 1666 M 31 19:05 :17 321 / 395 1907 / 2878 1153 / 1473
24. Gina Maroni Enumclaw, WA 1662 F 51 19:08 :17 103 / 190 1919 / 2878 762 / 1405
25. Craig Wick Auburn, WA 1680 M 0 19:11 :17 17 / 24 1925 / 2878 1161 / 1473
26. Kyle Wick Auburn, WA 1681 M 16 19:16 :17 114 / 128 1940 / 2878 1171 / 1473
27. Holly Dilorenzo Blaine, WA 1638 F 35 19:21 :17 206 / 371 1952 / 2878 777 / 1405
28. Cole Franchini Lake Tapps, WA 1644 M 15 19:26 :17 116 / 128 1964 / 2878 1179 / 1473
29. Tarah Pittman Federal Way, WA 1672 F 17 19:30 :17 40 / 68 1975 / 2878 791 / 1405
30. Vince Konkler Auburn, WA 1658 M 47 19:43 :18 220 / 288 2020 / 2878 1201 / 1473
31. Chad Chernoff Auburn, WA 1632 M 31 19:45 :18 332 / 395 2024 / 2878 1204 / 1473
32. Chase Pittman Federal Way, WA 1669 M 16 19:56 :18 118 / 128 2048 / 2878 1217 / 1473
33. Adam Domenowske Auburn, WA 1639 M 20 20:31 :18 214 / 244 2129 / 2878 1241 / 1473
34. Trina Huhtala Buckley, WA 1654 F 39 21:15 :19 249 / 371 2225 / 2878 949 / 1405
35. Miki McKinnon Lake Tapps, WA 1665 F 20 21:19 :19 207 / 284 2238 / 2878 959 / 1405
36. Kayla Pittman Federal Way, WA 1671 F 20 21:28 :19 210 / 284 2257 / 2878 973 / 1405
37. Stori Freelund Milton, WA 1646 F 18 21:45 :19 215 / 284 2286 / 2878 997 / 1405
38. Laura Gloudeman Maple Valley, WA 1650 F 36 22:12 :20 270 / 371 2333 / 2878 1034 / 1405
39. Megan Malacon Pacific, WA 1661 F 18 22:47 :20 229 / 284 2392 / 2878 1073 / 1405
40. Jordan Starks Lake Tapps, WA 1678 M 22 23:55 :21 226 / 244 2466 / 2878 1346 / 1473
41. Karla Malacon Pacific, WA 1660 F 21 24:04 :21 241 / 284 2480 / 2878 1129 / 1405
42. Emily Bryant Bellevue, WA 1627 F 17 26:07 :23 59 / 68 2605 / 2878 1215 / 1405
43. Darryl Pittman Federal Way, WA 1670 M 50 27:57 :25 206 / 215 2677 / 2878 1418 / 1473
44. Brian Franchini Lake Tapps, WA 1643 M 44 28:14 :25 272 / 288 2689 / 2878 1423 / 1473
45. Ian Dunn Lake Tapps, WA 1640 M 26 28:38 :25 236 / 244 2693 / 2878 1425 / 1473
46. Kelli Bryant Bellevue, WA 1629 F 46 30:12 :27 331 / 364 2731 / 2878 1296 / 1405
47. Jessica Slusser Tacoma, WA 1676 F 27 32:55 :29 273 / 284 2772 / 2878 1325 / 1405
48. Tracy Pittman Federal Way, WA 1673 F 47 34:45 :31 342 / 364 2795 / 2878 1342 / 1405
49. Joel Bryant Bellevue, WA 1628 M 52 37:24 :33 211 / 215 2817 / 2878 1459 / 1473
50. Toby Becker Wenatchee, WA 1626 M 20 39:01 :34 244 / 244 2826 / 2878 1462 / 1473
51. Brittany Prather Spanaway, WA 1674 F 31 44:36 :39 368 / 371 2854 / 2878 1386 / 1405
52. Christina Konkler Auburn, WA 1656 F 45 52:05 :46 363 / 364 2869 / 2878 1398 / 1405

Team Name: No Hustle, No Lunch  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kara Tarantino Lawndale, CA 1687 F 53 13:29 :12 7 / 190 556 / 2878 95 / 1405
2. Cheryl Craven Lawndale, CA 1684 F 53 17:10 :15 67 / 190 1529 / 2878 546 / 1405
3. Kim Heidenreich Lawndale, CA 1685 M 49 20:02 :18 223 / 288 2065 / 2878 1222 / 1473
4. Merril Stansbury Lawndale, CA 1686 F 47 20:10 :18 209 / 364 2085 / 2878 861 / 1405

Team Name: No Vacant Stares  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Chad Hopkins Seattle, WA 1710 M 38 9:22 :09 3 / 395 15 / 2878 15 / 1473
2. Nick Constantine Kirkland, WA 1697 M 39 11:14 :10 38 / 395 130 / 2878 122 / 1473
3. Karen King Seattle, WA 1711 F 59 11:23 :10 1 / 190 153 / 2878 11 / 1405
4. Joyce Holloway North Bend, WA 1709 F 54 12:20 :11 3 / 190 306 / 2878 43 / 1405
5. Dennis Higgins Kent, WA 1708 M 45 13:03 :12 65 / 288 450 / 2878 377 / 1473
6. Tony Ohrazda Snoqualmie, WA 7636 M 41 13:05 :12 68 / 288 458 / 2878 385 / 1473
7. Sam Margolis Bellevue, WA 1714 M 22 13:14 :12 84 / 244 496 / 2878 414 / 1473
8. Inigo Chocarro Seattle, WA 1695 M 26 13:17 :12 85 / 244 501 / 2878 419 / 1473
9. Doc Derwin North Bend, WA 1700 M 23 13:22 :12 88 / 244 530 / 2878 438 / 1473
10. Keith Davis Seattle, WA 1698 M 52 13:24 :12 49 / 215 534 / 2878 441 / 1473
11. George Tramountanas Seattle, WA 1725 M 30 13:26 :12 124 / 395 546 / 2878 452 / 1473
12. Charlie Margolis Bellevue, WA 1713 M 58 13:34 :12 56 / 215 565 / 2878 468 / 1473
13. Leon Willey Renton, WA 7641 M 49 13:36 :12 83 / 288 578 / 2878 475 / 1473
14. Misty Hardie Maple Valley, WA 3778 F 35 13:43 :12 35 / 371 612 / 2878 115 / 1405
15. Haldis Glasenapp Kirkland, WA 3781 F 47 13:54 :13 26 / 364 658 / 2878 132 / 1405
16. Thomas Blackwood Issaquah, WA 1691 M 55 14:09 :13 72 / 215 735 / 2878 575 / 1473
17. Steve Henry Issaquah, WA 1707 M 55 14:23 :13 77 / 215 809 / 2878 619 / 1473
18. Caitlin Johnstone Canby, OR 3591 F 25 14:42 :13 64 / 284 897 / 2878 236 / 1405
19. Matt Saxon Snoqualmie, WA 1720 M 51 14:44 :13 83 / 215 907 / 2878 665 / 1473
20. Tom Glasenenapp Kirkland, WA 3779 M 51 14:44 :13 84 / 215 910 / 2878 666 / 1473
21. Bill Ramos Issaquah, WA 7637 M 59 14:53 :13 87 / 215 943 / 2878 687 / 1473
22. Stephanie Stamoolis Snoqualmie, WA 1721 F 31 15:27 :14 95 / 371 1078 / 2878 329 / 1405
23. Gregory Davitte Seattle, WA 3455 M 26 15:41 :14 149 / 244 1146 / 2878 788 / 1473
24. Miles Blackwood Issaquah, WA 1690 M 22 16:01 :14 155 / 244 1253 / 2878 844 / 1473
25. Mark Benson Kent, WA 1689 M 63 16:17 :15 34 / 61 1317 / 2878 873 / 1473
26. John Witmer Seattle, WA 1728 M 55 16:37 :15 121 / 215 1394 / 2878 914 / 1473
27. Cheryl Buma Kent, WA 1692 F 53 17:20 :16 70 / 190 1562 / 2878 556 / 1405
28. Sophia Margolis Seattlew, WA 1715 F 25 17:31 :16 139 / 284 1601 / 2878 579 / 1405
29. Tom Stokes Fall City, WA 1724 M 62 17:34 :16 42 / 61 1610 / 2878 1027 / 1473
30. Haley Hanna Ketchikan, AK 1706 F 17 17:51 :16 31 / 68 1673 / 2878 623 / 1405
31. Karen Derwin North Bend, WA 1701 F 59 17:51 :16 78 / 190 1675 / 2878 625 / 1405
32. Mary Gleason Sammamish, WA 1703 F 58 18:04 :16 82 / 190 1726 / 2878 651 / 1405
33. Peggy Halstead Kirkland, WA 1705 F 56 19:07 :17 101 / 190 1915 / 2878 759 / 1405
34. Mark Griffin Sammamish, WA 1704 M 57 19:42 :18 172 / 215 2015 / 2878 1197 / 1473
35. Nolan Wilson Seattle, WA 1727 M 11 20:23 :18 80 / 99 2112 / 2878 1234 / 1473
36. Amy Changchien Seattle, WA 1694 F 44 20:39 :18 219 / 364 2148 / 2878 899 / 1405
37. Vernon Davitte Woodinville, WA 1699 M 63 21:22 :19 53 / 61 2243 / 2878 1282 / 1473
38. Ariane Caruso Issaquah, WA 1693 F 38 22:50 :20 288 / 371 2397 / 2878 1078 / 1405
39. Beckie Stokes Fall City, WA 1722 F 31 24:18 :22 309 / 371 2493 / 2878 1138 / 1405
40. Pattie Stokes Fall City, WA 1723 F 55 32:11 :28 171 / 190 2760 / 2878 1316 / 1405

Team Name: Nowhere To Go But UP  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Ryan Donaghy Seattle, WA 1733 M 34 10:30 :10 18 / 395 64 / 2878 64 / 1473
2. Greg Anderson Bellingham, WA 1729 M 41 10:30 :10 11 / 288 66 / 2878 66 / 1473
3. Michael Reeves Sammamish, WA 1739 M 47 11:58 :11 34 / 288 244 / 2878 214 / 1473
4. Andrew Donaghy Shoreline, WA 1732 M 29 13:14 :12 83 / 244 492 / 2878 411 / 1473
5. Ryan Bartlett Seattle, WA 1731 M 37 13:37 :12 133 / 395 582 / 2878 478 / 1473
6. Sarahbeth Donaghy Seattle, WA 1734 F 32 14:11 :13 51 / 371 747 / 2878 164 / 1405
7. Thomas Donaghy Blaine, WA 1735 M 59 15:34 :14 98 / 215 1113 / 2878 768 / 1473
8. Laurie Anderson Woodinville, WA 1730 F 40 15:59 :14 82 / 364 1241 / 2878 405 / 1405
9. Lydia Ahn Bellingham, WA 3784 F 32 16:04 :14 123 / 371 1265 / 2878 415 / 1405
10. Daniel Drummey Seattle, WA 3783 M 57 18:06 :16 151 / 215 1736 / 2878 1079 / 1473
11. Lyn James Bellingham, WA 7650 F 55 19:38 :18 110 / 190 2001 / 2878 810 / 1405
12. David Miniken Issaquah, WA 1738 M 51 21:13 :19 185 / 215 2219 / 2878 1276 / 1473

Team Name: Oly Step Sisters  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Melanie Vance Olympia, WA 1745 F 43 16:54 :15 113 / 364 1458 / 2878 512 / 1405
2. Eileen Leingang Olympia, WA 1743 F 54 17:19 :16 69 / 190 1561 / 2878 555 / 1405
3. Charlotte Claybrooke Olympia, WA 1740 F 52 21:09 :19 123 / 190 2211 / 2878 939 / 1405
4. Kathleen Davis Olympia, WA 1741 F 59 21:55 :20 129 / 190 2303 / 2878 1009 / 1405
5. Lorri Johnstone Tumwater, WA 1742 F 54 25:45 :23 155 / 190 2574 / 2878 1195 / 1405
6. Dianna Nausley Olympia, WA 1744 F 49 25:53 :23 303 / 364 2591 / 2878 1208 / 1405

Team Name: On The Way Up  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Mark Anderson Issaquah, WA 1746 M 58 11:27 :10 16 / 215 159 / 2878 146 / 1473
2. Eileen Mikloiche Issaquah, WA 1747 F 42 11:56 :11 6 / 364 238 / 2878 29 / 1405
3. Janine Patrick Issaquah, WA 1748 F 44 15:06 :14 57 / 364 997 / 2878 281 / 1405
4. Robert Sullivan Issaquah, WA 1749 M 52 21:16 :19 186 / 215 2228 / 2878 1277 / 1473

Team Name: On your left  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Brett Nelsen Sn, WA 1752 M 36 11:22 :10 45 / 395 149 / 2878 139 / 1473
2. Tyler Henebry Redmond, WA 1750 M 34 11:44 :11 54 / 395 201 / 2878 181 / 1473
3. Troy Hill Seattle, WA 3531 M 52 12:43 :12 33 / 215 378 / 2878 325 / 1473

Team Name: One step at a time  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Linsey Anglemyer Enumclaw, WA 1753 F 32 39:32 :35 364 / 371 2829 / 2878 1367 / 1405

Team Name: Onwards and Upwards  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Anish Bharadwaj Redmond, WA 1754 M 7 25:56 :23 95 / 99 2597 / 2878 1386 / 1473
2. Rukmani Gopalan Redmond, WA 1756 F 37 29:26 :26 341 / 371 2704 / 2878 1276 / 1405
3. Dhanya Bharadwaj Redmond, WA 1755 F 5 29:30 :26 53 / 57 2708 / 2878 1279 / 1405
4. Sriram Govindarajan Redmond, WA 1757 M 41 29:45 :26 274 / 288 2712 / 2878 1431 / 1473

Team Name: Orange Ascent  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jonathan Laniado Seattle, WA 1759 M 19 15:56 :14 153 / 244 1229 / 2878 831 / 1473
2. Koji Sakuri Bainbridge Island, WA 3634 M 39 18:30 :17 311 / 395 1804 / 2878 1106 / 1473
3. Katherine Cook Seattle, WA 1758 F 30 19:36 :18 215 / 371 1992 / 2878 802 / 1405
4. Nicole Pauls Seatle, WA 1760 F 36 39:00 :34 363 / 371 2824 / 2878 1363 / 1405

Team Name: Orangetheory Fitness  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Andre Ellison Seattle, WA 1771 M 29 9:52 :09 9 / 244 27 / 2878 27 / 1473
2. Philip Grin Seattle, WA 1774 M 33 10:39 :10 20 / 395 75 / 2878 73 / 1473
3. Jake Zukowski Seattle, WA 1789 M 37 11:07 :10 34 / 395 118 / 2878 112 / 1473
4. Kelly Ash Seattle, WA 1761 F 28 11:50 :11 7 / 284 218 / 2878 23 / 1405
5. Whitney Hillis Tacoma, WA 1776 F 26 12:04 :11 11 / 284 264 / 2878 33 / 1405
6. David Jonson Seattle, WA 1779 M 28 12:09 :11 56 / 244 276 / 2878 241 / 1473
7. Melora Riveira Seattle, WA 1787 F 31 12:17 :11 14 / 371 298 / 2878 40 / 1405
8. Kathryn Brehe Seattle, WA 1766 F 30 12:41 :12 16 / 371 371 / 2878 53 / 1405
9. Darsenio Hunter Seattle, WA 1778 M 28 12:44 :12 72 / 244 380 / 2878 327 / 1473
10. Brian Cohrt Seattle, WA 1770 M 32 13:16 :12 115 / 395 500 / 2878 418 / 1473
11. Kelsey Milligan Seattle, WA 1784 F 31 13:36 :12 31 / 371 574 / 2878 103 / 1405
12. Dennis Asis Seattle, WA 1762 M 36 13:59 :13 151 / 395 689 / 2878 544 / 1473
13. Marco Carbone Seattle, WA 1769 M 23 14:03 :13 106 / 244 708 / 2878 555 / 1473
14. Cait McNamara Kirkland, WA 1783 F 30 14:08 :13 50 / 371 730 / 2878 160 / 1405
15. Danielle Palmer Seattle, WA 1786 F 25 14:31 :13 61 / 284 842 / 2878 207 / 1405
16. Jessica Brisson Seattle, WA 1767 F 28 15:15 :14 78 / 284 1029 / 2878 302 / 1405
17. Sarah Fauquet Seattle, WA 1772 F 32 15:26 :14 93 / 371 1070 / 2878 324 / 1405
18. Soraya Nassiri Kirkland, WA 1785 F 28 15:50 :14 97 / 284 1193 / 2878 381 / 1405
19. Kathleen Boyle Seattle, WA 1765 F 22 15:54 :14 99 / 284 1210 / 2878 389 / 1405
20. John McIntosh Kirkland, WA 3632 M 32 16:53 :15 263 / 395 1451 / 2878 943 / 1473
21. Logan Bryant Seattle, WA 1768 M 28 19:12 :17 201 / 244 1930 / 2878 1165 / 1473
22. Ceslie Blass Seattle, WA 1764 F 27 19:18 :17 168 / 284 1944 / 2878 771 / 1405
23. Bryan Thorn Issaqiah, WA 1788 M 42 19:19 :17 215 / 288 1947 / 2878 1174 / 1473
24. Sarah Homer Seattle, WA 1777 F 26 20:40 :18 197 / 284 2153 / 2878 903 / 1405
25. Ella Jurado Seattle, WA 1780 F 34 21:02 :19 242 / 371 2202 / 2878 933 / 1405
26. Krystal McIntosh Kirkland, WA 3631 F 31 21:58 :20 266 / 371 2308 / 2878 1013 / 1405
27. Amy Bernhoft Seattle, WA 1763 F 27 22:53 :20 230 / 284 2399 / 2878 1080 / 1405
28. Courtney Massey Kirkland, WA 1782 F 31 24:38 :22 311 / 371 2511 / 2878 1151 / 1405

Team Name: Outerwall Climbers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Geoffrey Adleman Shoreline, WA 7342 M 33 11:08 :10 35 / 395 119 / 2878 113 / 1473
2. Lindsey Adleman Shoreline, WA 7343 F 35 13:18 :12 27 / 371 506 / 2878 85 / 1405
3. Stacy Lowe Kirkland, WA 7347 F 30 16:15 :15 127 / 371 1305 / 2878 436 / 1405
4. Camie Morisset Bothell, WA 7348 F 34 19:36 :18 216 / 371 1996 / 2878 806 / 1405
5. Kristin Nelson Auburn, WA 7350 F 30 20:21 :18 230 / 371 2109 / 2878 877 / 1405
6. Lindsay Shandera Snohomish, WA 7352 F 31 23:17 :21 293 / 371 2427 / 2878 1092 / 1405

Team Name: Oxygen Debt  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Shane Effgen Seattle, WA 1814 M 9 10:42 :10 2 / 99 83 / 2878 81 / 1473
2. Elisabeth Rosapepe Seattle, WA 1830 F 32 11:12 :10 4 / 371 125 / 2878 8 / 1405
3. Andrea Effgen Seattle, WA 1811 F 42 11:33 :11 3 / 364 175 / 2878 16 / 1405
4. Dan Nelson Seattle, WA 1825 M 65 12:25 :11 7 / 61 319 / 2878 274 / 1473
5. Clare Effgen Seattle, WA 1812 F 6 12:56 :12 5 / 57 421 / 2878 65 / 1405
6. Chris Herrman Seattle, WA 1817 M 42 13:25 :12 78 / 288 544 / 2878 450 / 1473
7. Maximilian Effgen Seattle, WA 1813 M 43 13:56 :13 94 / 288 665 / 2878 531 / 1473
8. J Hutchison Seattle, WA 1818 M 61 13:58 :13 16 / 61 682 / 2878 539 / 1473
9. Marcus Curtis Seattle, WA 1810 M 9 14:08 :13 39 / 99 733 / 2878 573 / 1473
10. Kate Curtis Seattle, WA 1809 F 48 14:16 :13 37 / 364 772 / 2878 173 / 1405
11. Judy Tandog Seattle, WI 1834 F 42 14:37 :13 45 / 364 873 / 2878 223 / 1405
12. David Arbios Seattle, WA 1806 M 39 14:48 :13 189 / 395 931 / 2878 678 / 1473
13. Jack Nelson Seattle, WA 1826 M 17 15:38 :14 89 / 128 1133 / 2878 778 / 1473
14. Ann Petricola Seattle, WA 1829 F 36 15:56 :14 119 / 371 1233 / 2878 402 / 1405
15. Elliot Curtis Seattle, WA 1808 M 49 16:52 :15 169 / 288 1448 / 2878 941 / 1473
16. David Sylvester Moraga, CA 3580 M 60 17:00 :15 39 / 61 1488 / 2878 959 / 1473
17. Zoe Nelson Seattle, WA 1827 F 17 17:35 :16 28 / 68 1612 / 2878 585 / 1405
18. Claire Curtis Seattle, WA 1807 F 12 17:44 :16 32 / 57 1650 / 2878 606 / 1405
19. Roger Larson Mercer Island, WA 1822 M 71 17:44 :16 5 / 17 1652 / 2878 1045 / 1473
20. Catie Light Mercer Island, WA 1823 F 46 18:12 :16 158 / 364 1759 / 2878 672 / 1405
21. Gretchen Hanshew Seattle, WA 1815 F 34 19:02 :17 202 / 371 1896 / 2878 747 / 1405
22. Susan Hutchison Seattle, WA 1819 F 61 19:34 :17 27 / 56 1981 / 2878 794 / 1405
23. Josh Hanshew Burien, WA 1816 M 34 20:00 :18 340 / 395 2059 / 2878 1221 / 1473

Team Name: PCC Natural Markets  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Paul Silvernail Seattle, WA 1846 M 37 13:42 :12 137 / 395 607 / 2878 496 / 1473
2. Chris Fleck Edmonds, WA 30 M 57 13:57 :13 67 / 215 681 / 2878 538 / 1473
3. Stephen Johnson Seattle, WA 1843 M 47 14:59 :14 126 / 288 966 / 2878 701 / 1473
4. Patricia McKay Seattle, WA 1845 F 61 15:55 :14 10 / 56 1221 / 2878 396 / 1405
5. Juliana Edwards Seattle, WA 1841 F 29 16:04 :14 105 / 284 1268 / 2878 417 / 1405

Team Name: PGK Plungers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Dakota Quill Tacoma, WA 1858 F 24 13:20 :12 26 / 284 519 / 2878 89 / 1405

Team Name: PRO3  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jason Vein Hobe Sound, FL 1878 M 41 13:11 :12 70 / 288 478 / 2878 400 / 1473

Team Name: Paula's Personal Training  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Stevie Gulman Hayden, ID 1838 F 15 19:03 :17 37 / 68 1899 / 2878 748 / 1405
2. Kandi Gulman Hayden, ID 1837 M 17 20:38 :18 119 / 128 2147 / 2878 1249 / 1473
3. Paula Williams-Gulman Hayden, ID 1839 F 45 20:46 :19 224 / 364 2167 / 2878 909 / 1405
4. Matt Fox Hayden, ID 1835 M 48 22:24 :20 242 / 288 2351 / 2878 1304 / 1473

Team Name: Planet Express - Climbin' for Camlin  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Lawrence Beck Carnation, WA 1866 M 52 9:18 :09 3 / 215 13 / 2878 13 / 1473
2. Remy Vespaziani Mesa, AZ 1873 F 15 11:26 :10 3 / 68 157 / 2878 12 / 1405
3. Sam Turpin Redmond, WA 3409 M 44 12:04 :11 38 / 288 266 / 2878 233 / 1473
4. Glen Buhlmann Seattle, WA 1868 M 44 13:45 :12 89 / 288 623 / 2878 507 / 1473
5. Holly Beck Carnation, WA 1865 F 55 16:57 :15 63 / 190 1477 / 2878 524 / 1405
6. Paul Haman Redmond, WA 1871 M 53 17:52 :16 145 / 215 1676 / 2878 1051 / 1473
7. Matt Bond Maple Valley, WA 1867 M 41 19:42 :18 218 / 288 2016 / 2878 1198 / 1473
8. Tanner Capp Bothell, WA 3255 M 0 25:46 :23 23 / 24 2578 / 2878 1380 / 1473

Team Name: Porch.com  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Lyria Shaffer-Bauck Seattle, WA 1876 F 31 12:47 :12 17 / 371 389 / 2878 56 / 1405
2. Brady Flynn Seattle, WA 1875 M 34 14:06 :13 156 / 395 721 / 2878 565 / 1473
3. Phillip Duggan Seattle, WA 1874 M 32 14:52 :13 191 / 395 938 / 2878 684 / 1473

Team Name: Project Trevor  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Taylor Berg Bellevue, WA 1881 M 22 11:39 :11 42 / 244 188 / 2878 171 / 1473
2. David Berg Bellevue, WA 1880 M 56 13:25 :12 52 / 215 542 / 2878 448 / 1473
3. Jennifer Umemoto Seattle, WA 1892 F 42 13:58 :13 29 / 364 686 / 2878 144 / 1405
4. Mike Mihalik Seattle, WA 1886 M 49 16:11 :15 151 / 288 1290 / 2878 863 / 1473
5. Tresa Berg Bellevue, WA 1882 F 56 16:14 :15 51 / 190 1301 / 2878 433 / 1405
6. Linda Glas Seattle, WA 1885 F 46 16:43 :15 102 / 364 1418 / 2878 492 / 1405
7. Eric Taylor Benton, WA 3788 M 27 16:45 :15 167 / 244 1426 / 2878 931 / 1473
8. Marian Vazquez Redmond, WA 1893 F 61 18:43 :17 23 / 56 1842 / 2878 719 / 1405
9. Andrew Berg Bellevue, WA 1879 M 25 18:51 :17 196 / 244 1862 / 2878 1133 / 1473
10. Trenton Price Redmond, WA 1888 M 22 19:43 :18 207 / 244 2018 / 2878 1200 / 1473
11. William Taylor Mukilteo, WA 1891 M 22 19:48 :18 210 / 244 2029 / 2878 1208 / 1473
12. Alfie Bourne Bothell, WA 1883 M 18 20:00 :18 211 / 244 2058 / 2878 1220 / 1473
13. Brita Rood Covington, WA 1889 F 50 24:33 :22 148 / 190 2503 / 2878 1144 / 1405
14. Sara Taylor Mukilteo, WA 1890 F 26 30:32 :27 271 / 284 2742 / 2878 1302 / 1405

Team Name: Prom Kings  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Justin Rose Seattle, WA 1898 M 27 11:58 :11 49 / 244 241 / 2878 211 / 1473
2. Jake Doty Kirkland, WA 1894 M 24 12:03 :11 53 / 244 261 / 2878 229 / 1473
3. Lauryn Ernster Bothell, WA 1895 F 24 14:03 :13 44 / 284 709 / 2878 154 / 1405
4. Emily Rose Seattle, WA 1897 F 27 15:24 :14 84 / 284 1062 / 2878 319 / 1405
5. Paul Stariha Seattle, WA 1899 M 52 15:28 :14 95 / 215 1092 / 2878 758 / 1473
6. Steven Prom Auburn, WA 1896 M 31 18:36 :17 313 / 395 1820 / 2878 1115 / 1473

Team Name: RDWHAHB  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Dan Kennedy Woodinville, WA 7649 M 55 11:37 :11 20 / 215 183 / 2878 167 / 1473
2. Doug Freeman Bellevue, WA 1910 M 54 13:38 :12 58 / 215 586 / 2878 481 / 1473
3. Maddie Freeman Bellevue, WA 1911 F 19 14:12 :13 47 / 284 750 / 2878 165 / 1405

Team Name: Rad Racers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Christina Carbajal Stanwood, WA 1900 F 34 15:27 :14 94 / 371 1074 / 2878 328 / 1405
2. Marnie Miller Stanwood, WA 1901 F 34 15:53 :14 115 / 371 1206 / 2878 387 / 1405
3. Dale Wilton N Lakewood, WA 1902 M 42 19:00 :17 207 / 288 1890 / 2878 1148 / 1473

Team Name: Radioactive Stair Monkeys  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Dan Ray Kirkland, WA 1905 M 36 13:54 :13 149 / 395 659 / 2878 527 / 1473
2. Peter Jordan Kirkland, WA 1904 M 46 14:07 :13 102 / 288 724 / 2878 567 / 1473
3. Pamela Jordan Kirkland, WA 1903 F 45 17:37 :16 136 / 364 1622 / 2878 587 / 1405

Team Name: Rainier Climbers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Erica Gavin Seattle, WA 1906 F 33 15:23 :14 91 / 371 1057 / 2878 317 / 1405
2. Elaine Sivey Brier, WA 1908 F 58 41:57 :37 183 / 190 2841 / 2878 1375 / 1405

Team Name: Ramah's Rally  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Elsa Walker Bothell, WA 1909 F 27 12:18 :11 12 / 284 302 / 2878 42 / 1405

Team Name: Robin Aviva  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Annaliese Chilton Edmonds, WA 1917 F 37 13:24 :12 29 / 371 536 / 2878 94 / 1405
2. Kylene Luke Roy, WA 1926 F 27 13:38 :12 31 / 284 589 / 2878 106 / 1405
3. Kelly O'Brian Seattle, WA 1928 F 28 13:53 :13 36 / 284 654 / 2878 128 / 1405
4. Krissti Coonce Seattle, WA 1919 F 30 14:32 :13 59 / 371 845 / 2878 209 / 1405
5. Theresa Anderton Seattle, WA 1914 F 27 14:41 :13 63 / 284 893 / 2878 233 / 1405
6. Kelsey Fortey Seattle, WA 1923 F 24 14:57 :13 68 / 284 957 / 2878 260 / 1405
7. Greg Morrison Seattle, WA 1927 M 40 15:38 :14 138 / 288 1135 / 2878 780 / 1473
8. Sophan Einfeld Lynnwood, WA 1922 F 32 15:40 :14 108 / 371 1143 / 2878 358 / 1405
9. Patty Bagley Tacoma, WA 1915 F 48 15:49 :14 77 / 364 1188 / 2878 377 / 1405
10. Honey Smith Eatonville, WA 1929 F 30 17:45 :16 168 / 371 1657 / 2878 612 / 1405
11. Kenneth Hill Lynnwood, WA 1924 M 47 18:39 :17 199 / 288 1831 / 2878 1118 / 1473
12. Carley Christianson Seattle, WA 1918 F 25 19:39 :18 178 / 284 2003 / 2878 812 / 1405
13. Tonya Hill Lynnwood, WA 1925 F 43 19:55 :18 200 / 364 2042 / 2878 827 / 1405
14. Jessica Donaldson Lynnwood, WA 1921 F 32 20:17 :18 228 / 371 2103 / 2878 872 / 1405
15. Brittanee Beene Steilacoom, WA 1916 F 30 22:40 :20 281 / 371 2378 / 2878 1064 / 1405
16. Andrea Donaldson Arlington, WA 1920 F 30 30:26 :27 348 / 371 2738 / 2878 1300 / 1405

Team Name: Roof Rats  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Wade Atkinson Seattle, WA 1930 M 36 13:48 :12 144 / 395 631 / 2878 514 / 1473
2. Kym Taylor Seattle, WA 1932 F 29 14:19 :13 52 / 284 784 / 2878 182 / 1405
3. Bill Ronan Seattle, WA 1931 M 50 21:58 :20 192 / 215 2307 / 2878 1295 / 1473

Team Name: Rossman Racers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Chris Rossman Seattle, WA 14 M 31 18:57 :17 318 / 395 1879 / 2878 1140 / 1473
2. Ashley Rossman Seattle, WA 1933 F 32 19:03 :17 204 / 371 1902 / 2878 751 / 1405

Team Name: Running Girls  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jade Garrison Auburn, WA 1936 F 38 10:49 :10 2 / 371 90 / 2878 3 / 1405

Team Name: Running with Scissors!  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Hans McCanless Renton, WA 1944 M 10 13:02 :12 21 / 99 442 / 2878 372 / 1473
2. Cameron Seery Snohomish, WA 1948 M 11 14:13 :13 40 / 99 757 / 2878 590 / 1473
3. Logan Meyers Snohomish, WA 1947 M 11 15:42 :14 54 / 99 1151 / 2878 793 / 1473
4. Blaine Ellman Snohomish, WA 1939 M 11 15:51 :14 55 / 99 1198 / 2878 815 / 1473
5. Hans Ebke Lacey, WA 1938 M 72 16:44 :15 4 / 17 1421 / 2878 927 / 1473
6. Christina McCanless Renton, WA 1943 F 44 18:12 :16 156 / 364 1756 / 2878 670 / 1405
7. Maxx McCanless Renton, WA 1945 M 8 20:13 :18 78 / 99 2094 / 2878 1227 / 1473
8. Sam McCanless Renton, WA 1946 M 46 20:17 :18 227 / 288 2105 / 2878 1232 / 1473
9. Garret Gundesen Snohomish, WA 1941 M 11 27:29 :24 98 / 99 2667 / 2878 1415 / 1473
10. Katherine Gundesen Snohomish, WA 1942 F 40 27:32 :24 319 / 364 2671 / 2878 1256 / 1405
11. Anna Gundesen Snohomish, WA 1940 F 9 27:37 :25 50 / 57 2672 / 2878 1257 / 1405

Team Name: SGLRG Stair Crushers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Dan Benson Seattle, WA 2000 M 31 8:56 :08 2 / 395 5 / 2878 5 / 1473
2. Momodou Fatty Seattle, WA 2001 M 33 9:50 :09 5 / 395 26 / 2878 26 / 1473
3. Alfred Fung Seattle, WA 3551 M 35 10:26 :10 16 / 395 62 / 2878 62 / 1473
4. Shrikant Adhikarla Kirkland, WA 1997 M 28 10:49 :10 25 / 244 91 / 2878 88 / 1473
5. Joel Walters Seattle, WA 2007 M 31 11:27 :10 48 / 395 160 / 2878 147 / 1473
6. Emily Anderson Seattle, WA 1998 F 35 13:34 :12 30 / 371 566 / 2878 98 / 1405
7. Holly Zimberoff Bellevue, WA 2008 F 50 13:39 :12 11 / 190 596 / 2878 110 / 1405
8. Danette Proszek Renton, WA 2004 F 46 14:43 :13 49 / 364 902 / 2878 239 / 1405
9. Mayra Ramirez Seattle, WA 2005 F 27 15:55 :14 101 / 284 1218 / 2878 394 / 1405
10. Daniel Sivertson Seattle, WA 2006 M 42 18:01 :16 190 / 288 1709 / 2878 1065 / 1473
11. Stephanie Jensen Seattle, WA 2002 F 56 18:39 :17 96 / 190 1830 / 2878 713 / 1405
12. Don Bannister Seattle, WA 1999 M 56 18:59 :17 166 / 215 1885 / 2878 1144 / 1473
13. Kellina McGurr Kent, WA 2003 F 31 25:57 :23 325 / 371 2598 / 2878 1212 / 1405

Team Name: STEM Cells  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Pauline Pfaffe Sammamish, WA 2260 F 17 20:36 :18 48 / 68 2144 / 2878 896 / 1405

Team Name: Sassy Steppers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Danielle Quint Renton, WA 1950 F 40 10:56 :10 1 / 364 104 / 2878 4 / 1405
2. Trent Roman Wilsonville, OR 1951 M 44 15:01 :14 128 / 288 972 / 2878 705 / 1473
3. Wendy Koob Kirkland, WA 1949 F 53 15:03 :14 29 / 190 981 / 2878 274 / 1405
4. Amy Sehrer Sammamish, WA 1952 F 48 16:02 :14 85 / 364 1256 / 2878 411 / 1405

Team Name: Scrambled legs N achin  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Nicole Eddins Olympia, WA 1958 F 34 14:53 :13 79 / 371 945 / 2878 257 / 1405
2. Larae Howell Olympia, WA 1959 F 51 18:30 :17 92 / 190 1803 / 2878 698 / 1405
3. Nanette Vanauken Olympia, WA 1960 F 28 20:06 :18 186 / 284 2074 / 2878 851 / 1405
4. Tyler Dunnington Shelton, WA 1957 M 24 20:33 :18 215 / 244 2136 / 2878 1244 / 1473

Team Name: Seattle Athletic Club  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kathy Beck Seattle, WA 3621 F 39 12:52 :12 20 / 371 412 / 2878 64 / 1405
2. Ian Martindale Seattle, WA 3543 M 60 13:12 :12 13 / 61 484 / 2878 405 / 1473
3. Huzaif Abdul-Sattar Seattle, WA 1961 M 39 13:23 :12 121 / 395 533 / 2878 440 / 1473
4. Mary Davis Bot He'Ll, WA 1965 F 60 14:33 :13 3 / 56 855 / 2878 215 / 1405
5. Sharon London Seattle, WA 1967 F 46 15:32 :14 70 / 364 1104 / 2878 340 / 1405
6. Jan Martindale Seattle, WA 3542 F 62 16:24 :15 12 / 56 1343 / 2878 460 / 1405
7. Angela Arralde Seattle, WA 1964 F 47 19:54 :18 199 / 364 2039 / 2878 825 / 1405
8. Susan Amundsen Seattle, WA 1963 F 63 20:11 :18 29 / 56 2087 / 2878 862 / 1405
9. Melissa Alvear Seattle, WA 1962 F 30 24:15 :22 308 / 371 2492 / 2878 1137 / 1405
10. Claire Overell Seattle, WA 1969 F 32 24:38 :22 312 / 371 2512 / 2878 1152 / 1405

Team Name: Seattle Sumositos  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Erin Stumbaugh Seattle, WA 1987 F 23 11:50 :11 6 / 284 216 / 2878 22 / 1405
2. Matt Bolte Redmond, WA 1972 M 24 12:02 :11 51 / 244 256 / 2878 225 / 1473
3. Matt Chatham Seattle, WA 1974 M 35 12:29 :11 80 / 395 333 / 2878 287 / 1473
4. Alexander King Seattle, WA 1981 M 24 12:39 :11 71 / 244 364 / 2878 312 / 1473
5. Cassidy Brage Seattle, WA 1973 F 22 13:22 :12 27 / 284 526 / 2878 90 / 1405
6. Kimberly Lowell Tacoma, WA 1982 F 23 14:17 :13 51 / 284 777 / 2878 177 / 1405
7. Kathryn Ginsberg Seattle, WA 1979 F 24 15:36 :14 89 / 284 1123 / 2878 352 / 1405
8. Amy Fletcher Issaquah, WA 1976 F 44 16:10 :15 90 / 364 1287 / 2878 427 / 1405
9. Hannah Smith Seattle, WA 1984 F 23 16:17 :15 109 / 284 1312 / 2878 441 / 1405
10. Eric Streeck Kirkland, WA 1986 M 29 21:10 :19 220 / 244 2212 / 2878 1273 / 1473
11. Kristen Shibuya Kirkland, WA 1983 F 27 23:32 :21 235 / 284 2445 / 2878 1106 / 1405
12. Maria Ivanteeva Seattle, WA 1980 F 33 24:50 :22 313 / 371 2521 / 2878 1156 / 1405
13. Sarah Wallis Seattle, WA 1989 F 23 25:55 :23 257 / 284 2592 / 2878 1209 / 1405
14. Mark Frankle Seattle, WA 1978 M 24 26:04 :23 230 / 244 2600 / 2878 1388 / 1473
15. Vinay Dhundegalla Bellevue, WA 1975 M 32 30:17 :27 388 / 395 2734 / 2878 1436 / 1473
16. Katrina Zamets Sammamish, WA 1990 F 46 39:21 :35 352 / 364 2828 / 2878 1366 / 1405

Team Name: Seattle Survivors  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Howard Klein Moorpark, CA 1991 M 61 10:48 :10 3 / 61 89 / 2878 87 / 1473

Team Name: Sellen Construction  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jake Zuanich Stawood, WA 1992 M 24 14:09 :13 112 / 244 734 / 2878 574 / 1473

Team Name: Serial Steppers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Alexis Barker Seattle, WA 1995 F 33 17:11 :15 151 / 371 1532 / 2878 547 / 1405
2. Beth Hicks Seattle, WA 1996 F 37 38:21 :34 362 / 371 2821 / 2878 1360 / 1405

Team Name: Shoe Fits  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Alan Ohara Vancouver, WA 2015 M 47 14:38 :13 116 / 288 875 / 2878 651 / 1473
2. Jake Ohara Vancouver, WA 2016 M 14 14:45 :13 80 / 128 912 / 2878 668 / 1473
3. Zach Ohara Vancouver, WA 2017 M 17 16:05 :14 101 / 128 1269 / 2878 852 / 1473
4. Amy Ohara Camas, WA 2014 F 48 20:01 :18 205 / 364 2061 / 2878 840 / 1405

Team Name: Simply Measured  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Agasthya Upadhya Seattle, WA 2025 M 33 10:22 :10 12 / 395 53 / 2878 53 / 1473
2. Michael Goldblatt Seattle, WA 2021 M 44 10:57 :10 14 / 288 105 / 2878 101 / 1473
3. Andy Roberts Seattle, WA 2022 M 35 13:18 :12 117 / 395 505 / 2878 421 / 1473
4. Chris Dempewolf Fort Smith, AR 2020 M 27 14:11 :13 115 / 244 746 / 2878 583 / 1473
5. Reed David Seate, WA 2019 F 31 14:47 :13 75 / 371 924 / 2878 250 / 1405
6. Lisa Smith Seattle, WA 2024 F 36 18:46 :17 197 / 371 1849 / 2878 723 / 1405
7. Bryan Short Seattle, WA 2023 M 34 22:22 :20 357 / 395 2350 / 2878 1303 / 1473

Team Name: Sinister Six  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jordan Trudell Marysville, WA 2028 M 25 15:11 :14 134 / 244 1020 / 2878 724 / 1473
2. Jake McCoy Marysville, WA 2027 M 19 15:20 :14 138 / 244 1046 / 2878 734 / 1473
3. Doug McCoy Marysville, WA 2026 M 58 17:49 :16 144 / 215 1667 / 2878 1048 / 1473
4. Sheena Trudell Marysville, WA 2029 F 29 21:11 :19 205 / 284 2216 / 2878 941 / 1405
5. Siearra Trudell Marysville, WA 2031 M 25 27:56 :25 235 / 244 2676 / 2878 1417 / 1473
6. Shellie Trudell Marysville, WA 2030 F 27 30:28 :27 270 / 284 2739 / 2878 1301 / 1405

Team Name: Siona's Winged Warriors  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Shannon Gifford Renton, WA 2036 F 14 10:34 :10 1 / 68 69 / 2878 2 / 1405
2. Shalin Gogri Belleuve, WA 2040 M 16 10:40 :10 8 / 128 77 / 2878 75 / 1473
3. Tom Campbell Renton, WA 2033 M 43 10:54 :10 13 / 288 97 / 2878 94 / 1473
4. Quinn Gifford Renton, WA 2035 M 11 11:06 :10 4 / 99 116 / 2878 110 / 1473
5. Michael Fasano Newcastle, WA 2034 M 14 11:53 :11 28 / 128 225 / 2878 200 / 1473
6. Thomas Campbell Renton, WA 2032 M 11 12:42 :12 18 / 99 376 / 2878 323 / 1473
7. Deven Goel Seattle, WA 2037 M 13 14:30 :13 75 / 128 840 / 2878 635 / 1473
8. Sohil Shah Renton, WA 2041 M 14 15:21 :14 87 / 128 1050 / 2878 736 / 1473
9. Kajal Gogri Belleuve, WA 2039 F 13 16:01 :14 21 / 68 1255 / 2878 410 / 1405

Team Name: Skywork Homes  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Henry Yuen Shoreline, WA 2045 M 34 14:14 :13 163 / 395 760 / 2878 592 / 1473
2. Jackson Ye Shoreline, WA 2044 M 26 14:19 :13 121 / 244 785 / 2878 603 / 1473
3. Kevin Zhu Shoreline, WA 2046 M 35 17:59 :16 296 / 395 1704 / 2878 1061 / 1473
4. Justin Underwood Shoreline, WA 2043 M 26 18:59 :17 198 / 244 1886 / 2878 1145 / 1473
5. Kin Yee Leung Shoreline, WA 2042 F 36 20:07 :18 225 / 371 2077 / 2878 854 / 1405

Team Name: Slice of Life  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. James Rollins Woodinville, WA 2049 M 33 10:03 :09 6 / 395 34 / 2878 34 / 1473
2. Tonya Rollins Woodinville, WA 2050 F 34 12:58 :12 22 / 371 427 / 2878 67 / 1405
3. Jacquelyn Ashley Puyallup, WA 2047 F 44 19:18 :17 185 / 364 1945 / 2878 772 / 1405
4. Saul Thao Federal Way, WA 2051 M 48 22:32 :20 243 / 288 2365 / 2878 1309 / 1473
5. Pa Lao Federal Way, WA 2048 M 40 22:41 :20 245 / 288 2382 / 2878 1315 / 1473

Team Name: Sole Mates  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kellen Yeager Lakewood, WA 2060 M 28 11:48 :11 47 / 244 213 / 2878 192 / 1473
2. Linda Fontanilla Tacoma, WA 2054 F 31 14:42 :13 69 / 371 896 / 2878 235 / 1405
3. Natalie France Newcastle, WA 3595 F 24 15:58 :14 103 / 284 1238 / 2878 404 / 1405
4. Jaime Erickson Lakewood, WA 2053 F 26 16:46 :15 123 / 284 1428 / 2878 497 / 1405
5. Adam France Tacoma, WA 2055 M 25 16:47 :15 168 / 244 1432 / 2878 932 / 1473
6. Kirstin Van Houte Lakewood, WA 2059 F 42 21:19 :19 238 / 364 2237 / 2878 958 / 1405
7. Kayla Collyer Lakewood, WA 2052 F 23 24:57 :22 247 / 284 2528 / 2878 1162 / 1405
8. Lynne Nelson Shelton, WA 2057 F 48 25:18 :22 292 / 364 2552 / 2878 1179 / 1405
9. Patti Fuchs Eatonville, WA 2056 F 61 30:56 :27 53 / 56 2747 / 2878 1305 / 1405

Team Name: Soul Team (Formerly Team Lynette)  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Betsy Amento Bellevue, WA 7537 F 58 15:12 :14 32 / 190 1022 / 2878 298 / 1405

Team Name: South Sound Warriors  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kristian Ramos Kent, WA 2064 F 16 11:10 :10 2 / 68 122 / 2878 7 / 1405
2. Mia Isnardi-Shook Maple Valley, WA 2062 F 49 19:40 :18 195 / 364 2007 / 2878 815 / 1405
3. Becca Ramos Kent, WA 2063 F 46 21:23 :19 239 / 364 2246 / 2878 964 / 1405

Team Name: Squad Goals: Climbing for a Cure  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Dorothy Moore Tukwila, WA 2065 F 32 27:23 :24 336 / 371 2661 / 2878 1249 / 1405
2. Orasa Sudthaya Seattle, WA 2066 F 32 27:30 :24 337 / 371 2668 / 2878 1253 / 1405

Team Name: Stair Down Leukemia Lymphoma  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Allyson Johnson Brier, WA 2067 F 26 15:26 :14 86 / 284 1068 / 2878 322 / 1405
2. Shane Tonsgard Brier, WA 2069 M 24 15:27 :14 143 / 244 1081 / 2878 750 / 1473

Team Name: Stair Monkeys  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Dwayne Colvin Kenmore, WA 3796 M 51 13:02 :12 38 / 215 444 / 2878 373 / 1473
2. Steve Hill Issaquah, VT 2085 M 60 14:31 :13 20 / 61 844 / 2878 636 / 1473
3. Vincent Ruden Lake Stevens, WA 3795 M 24 14:38 :13 125 / 244 877 / 2878 653 / 1473
4. Adania Diaz Kenmore, WA 2082 F 41 15:02 :14 55 / 364 977 / 2878 271 / 1405
5. Dean Byron Renton, WA 2080 M 23 15:07 :14 131 / 244 1000 / 2878 718 / 1473
6. Matt Rankins Lynnwood, WA 2089 M 36 15:49 :14 225 / 395 1189 / 2878 812 / 1473
7. Cory Sims-Fahey Monroe, WA 2091 M 26 16:28 :15 161 / 244 1363 / 2878 893 / 1473
8. Shimaa El Souessy Bothell, WA 2083 F 35 17:25 :16 155 / 371 1573 / 2878 565 / 1405
9. Katelyn Bear Snohomish, WA 2078 F 28 18:37 :17 157 / 284 1823 / 2878 707 / 1405
10. Chandler Helm Bothell, WA 2084 M 26 18:45 :17 193 / 244 1846 / 2878 1124 / 1473
11. Kristen Torseth Redmond, WA 2093 F 26 18:52 :17 162 / 284 1865 / 2878 732 / 1405
12. Tim Wiess Lynnwood, WA 2098 M 35 19:21 :17 325 / 395 1953 / 2878 1176 / 1473
13. Beth Wiess Lynnwood, WA 2097 F 32 19:28 :17 210 / 371 1968 / 2878 787 / 1405
14. Shayla Bullard Snohomish, WA 2079 F 28 22:01 :20 222 / 284 2317 / 2878 1022 / 1405
15. Steve Walker Kirkland, WA 2096 M 35 23:21 :21 366 / 395 2434 / 2878 1336 / 1473
16. Raina Turner Woodinville, WA 2094 F 26 26:10 :23 259 / 284 2610 / 2878 1219 / 1405
17. Kandice Walker Kirkland, WA 2095 F 32 26:37 :24 331 / 371 2637 / 2878 1234 / 1405
18. Priya Santhanam Issaquah, WA 2090 F 45 30:57 :27 333 / 364 2748 / 2878 1306 / 1405
19. Kimberly Koenig Seattle, WA 2087 F 27 35:21 :31 278 / 284 2802 / 2878 1346 / 1405
20. Terri Smay Kirkland, WA 2092 F 30 42:25 :37 367 / 371 2842 / 2878 1376 / 1405

Team Name: Stair Stompin' For Robert!  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Eric Dwyer Seatte, WA 2102 M 53 13:11 :12 43 / 215 479 / 2878 401 / 1473
2. Sharon Bartlett Coeur D' Alene, ID 2101 F 43 13:39 :12 24 / 364 594 / 2878 108 / 1405
3. Mike Murders Burien, WA 2105 M 52 22:35 :20 195 / 215 2373 / 2878 1313 / 1473
4. Michelle Dwyer Seatte, WA 2103 F 50 25:52 :23 157 / 190 2588 / 2878 1206 / 1405
5. Lynnette Sander Lake Stevens, WA 2106 F 51 44:06 :39 184 / 190 2849 / 2878 1381 / 1405
6. Marcia Henry Bothell, WA 2104 F 49 44:27 :39 358 / 364 2851 / 2878 1383 / 1405

Team Name: Stair if you must  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Ryker Belles Camano Island, WA 2071 M 9 11:34 :11 7 / 99 177 / 2878 161 / 1473
2. John Floyd Camano Island, WA 3609 M 9 13:41 :12 31 / 99 603 / 2878 492 / 1473
3. Brandi Franklin Stanwood, WA 2073 F 39 15:54 :14 116 / 371 1214 / 2878 391 / 1405
4. Monirul Hawke Bellevue, WA 3556 M 36 15:58 :14 232 / 395 1240 / 2878 836 / 1473
5. Leticia Frutos Camano Island, WA 3612 F 43 18:34 :17 166 / 364 1813 / 2878 702 / 1405
6. Shanon Crawford Lake Stevens, WA 2072 F 46 19:41 :18 196 / 364 2011 / 2878 816 / 1405
7. Gillian Schlichtman Camano Island, WA 2075 F 15 20:09 :18 43 / 68 2081 / 2878 858 / 1405
8. Kelly Shepherd Camano Island, WA 2076 F 47 20:32 :18 214 / 364 2130 / 2878 889 / 1405
9. Andre Schlichtman Camano Island, WA 2074 M 11 22:31 :20 86 / 99 2363 / 2878 1308 / 1473

Team Name: StairHawks  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Heather Cook Graham, WA 2135 F 41 13:56 :13 27 / 364 673 / 2878 139 / 1405
2. Melissa Callender Puyallup, WA 2134 F 36 16:17 :15 130 / 371 1311 / 2878 440 / 1405

Team Name: StairMcKGeddon  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Marco Navlet Lynnwood, WA 2163 M 49 12:38 :11 54 / 288 362 / 2878 310 / 1473
2. Aaron Grant Seattle, WA 2161 M 0 13:01 :12 4 / 24 440 / 2878 370 / 1473
3. Corinne Ells Tacoma, WA 2159 F 39 14:07 :13 49 / 371 725 / 2878 158 / 1405
4. Joan Smith Seattle, WA 2166 F 30 15:45 :14 110 / 371 1167 / 2878 365 / 1405
5. Emily Nesting Seattle, WA 2164 F 24 17:42 :16 142 / 284 1643 / 2878 601 / 1405
6. Grant Granger Seattle, WA 2160 M 34 18:49 :17 315 / 395 1855 / 2878 1128 / 1473
7. Rod Smith Burien, WA 2167 M 59 19:51 :18 174 / 215 2033 / 2878 1211 / 1473
8. Oukham Saengpraseuth Seattle, WA 3800 M 0 30:59 :27 24 / 24 2750 / 2878 1444 / 1473

Team Name: Stairbusters  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Sandy Malone Mukilteo, WA 2110 F 53 18:34 :17 93 / 190 1814 / 2878 703 / 1405
2. Sukoshi Fahey Mukilteo, WA 2109 F 61 21:39 :19 36 / 56 2277 / 2878 989 / 1405

Team Name: Stairchitects  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Cris Gunter Seattle, WA 2113 F 57 12:47 :12 6 / 190 386 / 2878 55 / 1405
2. Erica Collins Federal Way, WA 2111 F 35 14:27 :13 57 / 371 826 / 2878 198 / 1405
3. Takeshi Okada Kirkland, WA 2116 M 49 15:45 :14 140 / 288 1161 / 2878 799 / 1473
4. Gina Esposito Seattle, WA 2112 F 22 17:10 :15 135 / 284 1526 / 2878 545 / 1405
5. Laurie Sommerville Seattle, WA 2117 F 55 20:30 :18 119 / 190 2126 / 2878 886 / 1405

Team Name: Stairdown  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Charlie Stanton Bellevue, WA 2131 M 44 9:53 :09 6 / 288 29 / 2878 29 / 1473
2. Corey Martin Seattle, WA 2127 M 40 11:31 :11 21 / 288 172 / 2878 157 / 1473
3. Rob Brewer Seattle, WA 2120 M 38 11:54 :11 57 / 395 232 / 2878 205 / 1473
4. Christine Lencioni Renton, WA 2125 F 41 12:22 :11 9 / 364 313 / 2878 44 / 1405
5. Mike Van Maren Bellevue, WA 2133 M 52 12:33 :11 29 / 215 344 / 2878 295 / 1473
6. Yazid Boutejder Seattle, WA 2119 M 41 12:39 :11 56 / 288 366 / 2878 314 / 1473
7. Cody Ransier Maple Valley, WA 2130 M 33 12:50 :12 93 / 395 401 / 2878 343 / 1473
8. Bj Kuula Bellevue, WA 2124 M 33 13:09 :12 109 / 395 469 / 2878 394 / 1473
9. Brian Mueller Kirkland, WA 2128 M 43 13:45 :12 91 / 288 625 / 2878 509 / 1473
10. Jeff Hannon Renton, WA 2123 M 55 15:04 :14 92 / 215 986 / 2878 710 / 1473
11. Chris Swasand Bellevue, WA 2132 M 43 15:51 :14 145 / 288 1197 / 2878 814 / 1473
12. John Prescott Bellevue, WA 2129 M 51 16:29 :15 117 / 215 1365 / 2878 895 / 1473
13. Blake Marks-Dias Seattle, WA 2126 M 42 17:37 :16 184 / 288 1621 / 2878 1035 / 1473
14. Cheryl Carrier Renton, WA 2121 F 50 19:36 :18 109 / 190 1994 / 2878 804 / 1405

Team Name: Stairing Down Death  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Daigo Katagiri Mill Creek, WA 2148 M 38 11:19 :10 41 / 395 140 / 2878 131 / 1473
2. Tai Tran Bothell, WA 2154 M 34 11:26 :10 47 / 395 154 / 2878 143 / 1473
3. Ross Fosler Snohomish, WA 2142 M 43 12:23 :11 48 / 288 315 / 2878 271 / 1473
4. David Wright Woodinville, WA 2157 M 50 12:36 :11 31 / 215 352 / 2878 302 / 1473
5. Alan Douglas Lynnwood, WA 2141 M 28 12:59 :12 78 / 244 432 / 2878 365 / 1473
6. Gary Sterling Shoreline, WA 2152 M 39 13:46 :12 143 / 395 630 / 2878 513 / 1473
7. Scott Harsila Shoreline, WA 2145 M 36 14:11 :13 160 / 395 749 / 2878 585 / 1473
8. Rachael Sewell Seattle, WA 2151 F 34 14:42 :13 68 / 371 895 / 2878 234 / 1405
9. Brittany Harsila Shoreline, WA 2144 F 34 15:27 :14 97 / 371 1082 / 2878 332 / 1405
10. Anneka Boccio Lfp, WA 2140 F 36 16:16 :15 128 / 371 1308 / 2878 438 / 1405
11. Aman Verma Seattle, WA 2155 M 29 17:15 :15 176 / 244 1547 / 2878 997 / 1473
12. Jan Beatty-Adams Lynnwood, WA 2139 F 57 17:58 :16 80 / 190 1699 / 2878 640 / 1405
13. Berit Johansen Edmonds, WA 2146 F 25 20:05 :18 185 / 284 2072 / 2878 849 / 1405
14. Ian Watson Los Angeles, CA 2156 M 54 21:32 :19 187 / 215 2262 / 2878 1286 / 1473
15. Anita Beatty Issaquah, WA 2138 F 68 21:54 :20 38 / 56 2300 / 2878 1007 / 1405
16. Hitesh Kanwathirtha Woodenville, WA 2147 M 29 22:06 :20 222 / 244 2325 / 2878 1297 / 1473
17. Glenn Tibbetts Federal Way, WA 2153 M 41 23:11 :21 249 / 288 2419 / 2878 1331 / 1473
18. Merlita Pacaba Bothell, WA 2150 F 37 24:34 :22 310 / 371 2506 / 2878 1147 / 1405
19. Baboucar Baye Everett, WA 2137 M 38 24:56 :22 374 / 395 2525 / 2878 1366 / 1473
20. Molly Kirk Seattle, WA 2149 F 14 25:15 :22 58 / 68 2547 / 2878 1174 / 1405
21. Deepika Gosain Seattle, WA 2143 F 28 33:12 :29 274 / 284 2779 / 2878 1328 / 1405

Team Name: Stairway to Heavin'  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Matt Mutton Seattle, WA 2178 M 46 12:22 :11 47 / 288 312 / 2878 269 / 1473
2. Ashley Jones Seattle, WA 2173 F 38 14:19 :13 53 / 371 786 / 2878 183 / 1405
3. Adora Moore Seattle, WA 2177 F 45 14:37 :13 44 / 364 871 / 2878 222 / 1405
4. John Blatchford Mountlake Terrace, WA 2168 M 59 15:33 :14 96 / 215 1106 / 2878 765 / 1473
5. Louise Suhr Seattle, WA 2184 F 58 15:53 :14 42 / 190 1208 / 2878 388 / 1405
6. Candice Wong Seattle, WA 2186 F 38 16:37 :15 140 / 371 1398 / 2878 483 / 1405
7. Elmer Elegado Bothell, WA 2170 M 58 16:56 :15 124 / 215 1471 / 2878 950 / 1473
8. Tom McPharlin Seattle, WA 2176 M 0 17:14 :15 14 / 24 1544 / 2878 994 / 1473
9. Marion Hagen Auburn, WA 2171 F 42 17:21 :16 123 / 364 1566 / 2878 558 / 1405
10. Michael Walsh Seattle, WA 2185 M 54 18:10 :16 153 / 215 1746 / 2878 1082 / 1473
11. Rome Salado Puyallup, WA 2182 M 57 19:35 :18 171 / 215 1989 / 2878 1189 / 1473
12. Staci McCole Everett, WA 2175 F 26 21:59 :20 221 / 284 2314 / 2878 1019 / 1405
13. May Heng Lynnwood, WA 2172 F 41 22:00 :20 256 / 364 2315 / 2878 1020 / 1405
14. Kelley Ramsey Redmond, WA 2180 F 50 25:14 :22 152 / 190 2546 / 2878 1173 / 1405
15. Machel Salado Puyallup, WA 2181 F 53 32:25 :29 172 / 190 2768 / 2878 1321 / 1405
16. Lois Nakamura Seattle, WA 2179 F 50 36:35 :32 179 / 190 2810 / 2878 1352 / 1405

Team Name: Stairwell Stealth  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Sebastian Peck Seattle, WA 2217 M 15 10:56 :10 12 / 128 103 / 2878 100 / 1473
2. Elon Slutsky Seattle, WA 2228 M 35 11:46 :11 55 / 395 203 / 2878 183 / 1473
3. August Peck Seattle, WA 2218 M 10 12:12 :11 15 / 99 283 / 2878 246 / 1473
4. Colin Bryant Seattle, WA 2194 M 13 12:37 :11 44 / 128 355 / 2878 304 / 1473
5. Toby Kienzle Seattle, WA 2211 M 32 12:57 :12 100 / 395 426 / 2878 360 / 1473
6. John Paul Pacheaco Bellingham, WA 2215 M 17 13:05 :12 54 / 128 455 / 2878 382 / 1473
7. Adam Peck Seattle, WA 2216 M 47 13:12 :12 71 / 288 482 / 2878 404 / 1473
8. Carly Pacheaco Seattle, WA 2214 F 25 13:14 :12 22 / 284 493 / 2878 82 / 1405
9. Manja Sachet Seattle, WA 2223 F 46 14:22 :13 40 / 364 801 / 2878 189 / 1405
10. Robert Lewandowski Seattle, WA 2212 M 52 14:26 :13 78 / 215 822 / 2878 626 / 1473
11. Todd Glass Mercer Island, WA 2204 M 50 14:32 :13 80 / 215 846 / 2878 637 / 1473
12. Jack Bryant Seattle, WA 21 M 14 14:43 :13 79 / 128 906 / 2878 664 / 1473
13. Ashley Schmidt Seattle, WA 2226 F 26 15:28 :14 87 / 284 1083 / 2878 333 / 1405
14. Grace Winschel Seattle, WA 2235 F 27 15:49 :14 95 / 284 1187 / 2878 376 / 1405
15. James Gannon Seattle, WA 2203 M 34 15:54 :14 229 / 395 1215 / 2878 824 / 1473
16. Josephine Bishop Seattle, WA 2189 F 8 16:54 :15 27 / 57 1459 / 2878 513 / 1405
17. Cooper Pierce Bothell, WA 2219 M 8 17:07 :15 63 / 99 1516 / 2878 977 / 1473
18. William Tronvig Renton, WA 2231 M 29 17:11 :15 175 / 244 1531 / 2878 985 / 1473
19. Chi-Fei Wang Seattle, WA 2232 M 39 17:12 :15 277 / 395 1534 / 2878 987 / 1473
20. Trevor Pierce Bothell, WA 2221 M 12 17:17 :16 68 / 99 1553 / 2878 1001 / 1473
21. Amanda Pollard Seattle, WA 2222 F 36 18:25 :17 188 / 371 1793 / 2878 691 / 1405
22. Sandra Dennis Seattle, WA 2200 F 48 18:52 :17 171 / 364 1864 / 2878 731 / 1405
23. Andrew Brown Seattle, WA 2191 M 32 19:03 :17 320 / 395 1898 / 2878 1151 / 1473
24. Chris Eyler Seattle, WA 2202 M 42 19:15 :17 214 / 288 1937 / 2878 1169 / 1473
25. Zach Bates Seattle, WA 2187 M 24 20:11 :18 212 / 244 2086 / 2878 1225 / 1473
26. Lindsay Kienzle Seattle, WA 2210 F 31 21:00 :19 240 / 371 2198 / 2878 929 / 1405
27. Naomi Pierce Bothell, WA 2220 F 44 21:39 :19 248 / 364 2275 / 2878 987 / 1405
28. Katherine Schuler Seattle, WA 2227 F 29 21:56 :20 218 / 284 2305 / 2878 1011 / 1405
29. Christie Cho Seattle, WA 2197 F 27 21:58 :20 219 / 284 2310 / 2878 1015 / 1405
30. Michelle Savey Seattle, WA 2225 F 51 22:35 :20 136 / 190 2372 / 2878 1060 / 1405
31. Alisha Hussain Seattle, WA 2208 F 26 23:02 :21 231 / 284 2414 / 2878 1085 / 1405
32. Andrew Bryant Seattle, WA 2192 M 46 23:33 :21 253 / 288 2446 / 2878 1340 / 1473
33. Craig Savey Seattle, WA 2224 M 49 23:38 :21 254 / 288 2455 / 2878 1343 / 1473
34. Ben Bryant Seattle, WA 2193 M 12 23:41 :21 89 / 99 2457 / 2878 1344 / 1473
35. Tamsin Bishop Seattle, WA 2190 F 10 24:02 :21 47 / 57 2474 / 2878 1126 / 1405
36. Jim Bishop Seattle, WA 2188 M 42 24:25 :22 257 / 288 2499 / 2878 1358 / 1473
37. Rachel Wilka Seattle, WA 2233 F 25 25:12 :22 250 / 284 2545 / 2878 1172 / 1405
38. John Durkin Issaquah, WA 2201 M 41 26:30 :24 268 / 288 2630 / 2878 1401 / 1473
39. Keli Holzapfel Seattle, WA 2207 F 30 27:11 :24 334 / 371 2653 / 2878 1244 / 1405
40. Harrison Hilliker Lynnwood, WA 2206 M 29 29:55 :27 240 / 244 2723 / 2878 1433 / 1473
41. Allison Colclesser Lynnwood, WA 2198 F 27 30:02 :27 269 / 284 2726 / 2878 1292 / 1405

Team Name: Stairwell Studs  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Tyler McIrvin Ellensburg, WA 2237 M 20 10:52 :10 26 / 244 95 / 2878 92 / 1473
2. Lexi Ott Ellensburg, WA 2238 F 18 12:32 :11 14 / 284 340 / 2878 47 / 1405

Team Name: Stare Up  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Chris Baldus Silverdale, WA 2240 M 29 9:52 :09 10 / 244 28 / 2878 28 / 1473
2. Hannah Orando Silverdale, WA 2251 F 25 12:38 :11 15 / 284 360 / 2878 52 / 1405
3. Zack Forcade Bainbridge Island, WA 3607 M 26 13:03 :12 79 / 244 451 / 2878 378 / 1473
4. Robert Poshusta Shoreline, WA 2254 M 27 13:48 :12 98 / 244 633 / 2878 516 / 1473
5. Alison Richards Poulsbo, WA 2255 F 38 13:52 :13 39 / 371 644 / 2878 125 / 1405
6. Jeff Mason Silverdale, WA 2247 M 45 14:07 :13 103 / 288 726 / 2878 568 / 1473
7. Hans Torrance Keyport, WA 2258 M 58 15:20 :14 93 / 215 1045 / 2878 733 / 1473
8. David Cannon Bremerton, WA 2241 M 60 15:24 :14 23 / 61 1066 / 2878 745 / 1473
9. Leticia Mason Silverdale, WA 2248 F 38 15:35 :14 104 / 371 1115 / 2878 347 / 1405
10. Steven King Bremerton, WA 2246 M 29 15:57 :14 154 / 244 1235 / 2878 833 / 1473
11. Sharon Hike Silverdale, WA 2244 F 51 17:38 :16 75 / 190 1628 / 2878 592 / 1405
12. Kay Hockeiser Bremerton, WA 2245 F 27 19:59 :18 183 / 284 2057 / 2878 838 / 1405
13. Kevin Meier Poulsbo, WA 2250 M 34 22:28 :20 359 / 395 2357 / 2878 1307 / 1473
14. Angelina Meier Poulsbo, WA 2249 F 32 22:33 :20 278 / 371 2367 / 2878 1057 / 1405
15. Anthony Cook Bremerton, WA 2242 M 48 23:15 :21 251 / 288 2425 / 2878 1335 / 1473
16. Carla Peterson Bremerton, WA 2253 F 38 27:50 :25 338 / 371 2674 / 2878 1258 / 1405
17. Kristin Averill Poulsbo, WA 2239 F 44 27:54 :25 320 / 364 2675 / 2878 1259 / 1405
18. Dawn Dizol Poulsbo, WA 2243 F 46 29:36 :26 326 / 364 2709 / 2878 1280 / 1405

Team Name: Step By Step  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Andres Romero Seattle, WA 2265 M 32 14:19 :13 167 / 395 788 / 2878 604 / 1473
2. Andrea Navarrete Seattle, WA 2263 F 35 15:32 :14 99 / 371 1102 / 2878 338 / 1405
3. Agustin Perea Mercer Island, WA 2264 M 34 15:54 :14 228 / 395 1212 / 2878 823 / 1473
4. Kenneth Temiyasathit Seattle, WA 2266 M 32 24:09 :21 372 / 395 2483 / 2878 1353 / 1473

Team Name: Step It Up Buttercup  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jo Lucas Tacoma, WA 2273 F 49 16:17 :15 93 / 364 1314 / 2878 443 / 1405
2. Laura Chapman Gig Harbor, WA 2269 F 51 16:19 :15 54 / 190 1323 / 2878 448 / 1405
3. Michelle Johnson Gig Harbor, WA 2272 F 45 17:25 :16 127 / 364 1571 / 2878 563 / 1405
4. Courtney Scott Port Orchard, WA 2274 F 28 22:13 :20 225 / 284 2337 / 2878 1037 / 1405
5. John Johnson Gig Harbor, WA 2271 M 45 22:39 :20 244 / 288 2377 / 2878 1314 / 1473
6. Ashleigh Johnson Gig Harbor, WA 2270 F 12 24:59 :22 49 / 57 2530 / 2878 1164 / 1405
7. Steve Carter Gig Harbor, WA 2268 M 65 25:32 :23 58 / 61 2565 / 2878 1377 / 1473
8. Betsy Carter Gig Harbor, WA 2267 F 65 25:45 :23 49 / 56 2577 / 2878 1198 / 1405

Team Name: Stepaholics  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Ben Miracle Marysville, WA 2279 M 34 10:42 :10 22 / 395 84 / 2878 82 / 1473
2. Amber Miracle Marysville, WA 2278 F 34 12:51 :12 18 / 371 408 / 2878 62 / 1405
3. Lachlan Pope Greenbank, WA 2282 M 59 14:33 :13 81 / 215 854 / 2878 640 / 1473
4. Christine Soler Everett, WA 2286 F 49 14:57 :13 53 / 364 960 / 2878 262 / 1405
5. Teresa Quitta Everett, WA 2285 F 52 15:34 :14 37 / 190 1112 / 2878 345 / 1405
6. Rebecca Pope Bothell, WA 2284 F 60 17:57 :16 18 / 56 1696 / 2878 637 / 1405
7. Joe Clark Everett, WA 2275 M 55 19:58 :18 175 / 215 2053 / 2878 1218 / 1473
8. Tracy Tellyer Walnut Creek, CA 2287 F 37 21:16 :19 250 / 371 2231 / 2878 953 / 1405
9. Heidi Duran Arlington, WA 2276 F 46 22:37 :20 264 / 364 2376 / 2878 1063 / 1405
10. Yiling Pan Everett, WA 2281 F 40 26:48 :24 311 / 364 2644 / 2878 1238 / 1405
11. Estella Golds Everett, WA 2277 F 50 27:59 :25 167 / 190 2679 / 2878 1261 / 1405
12. Deborah Moore Everett, WA 2280 F 47 31:15 :28 334 / 364 2753 / 2878 1309 / 1405

Team Name: Steps of Faith  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jonathan Callis Stanwood, WA 2288 M 50 13:41 :12 62 / 215 604 / 2878 493 / 1473
2. Dan Cheyney Stanwood, WA 2289 M 42 16:23 :15 155 / 288 1342 / 2878 883 / 1473
3. Kristine Wightman Stanwood, WA 2292 F 49 17:07 :15 120 / 364 1514 / 2878 539 / 1405
4. Devonia Cheyney Stanwood, WA 2290 F 42 17:50 :16 142 / 364 1668 / 2878 620 / 1405
5. Emilee Cheyney Stanwood, WA 2291 F 41 19:03 :17 176 / 364 1901 / 2878 750 / 1405

Team Name: Straight Up  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Tyler Boyles Blaine, WA 2295 M 30 14:24 :13 175 / 395 815 / 2878 623 / 1473
2. Said Hashimi Ferndale, WA 2297 M 24 15:08 :14 132 / 244 1007 / 2878 719 / 1473
3. Tawnya Jacobson Deming, WA 2299 F 44 17:30 :16 132 / 364 1593 / 2878 576 / 1405
4. April Peterson Ferndale, WA 2301 F 43 21:57 :20 255 / 364 2306 / 2878 1012 / 1405
5. Joey Peninger Blaine, WA 2300 M 29 22:42 :20 223 / 244 2383 / 2878 1316 / 1473
6. Kim Jacobson Deming, WA 2298 F 48 25:22 :23 293 / 364 2556 / 2878 1182 / 1405
7. Ronny Tull Bellingham, WA 2302 M 32 28:25 :25 386 / 395 2691 / 2878 1424 / 1473

Team Name: Sunfalls Climbers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Steven Richardson Spokane, WA 2305 M 52 10:35 :10 10 / 215 70 / 2878 68 / 1473
2. Caleb Richardson Spokane, WA 2304 M 11 11:15 :10 6 / 99 133 / 2878 125 / 1473

Team Name: Super Steppin Cancer Crushers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Becky Rose Kent, WA 2311 F 27 15:23 :14 83 / 284 1058 / 2878 318 / 1405
2. Misty Carter Bothell, WA 2306 F 35 17:35 :16 160 / 371 1611 / 2878 584 / 1405
3. Samie Gillie Duvall, WA 2307 M 28 19:47 :18 209 / 244 2028 / 2878 1207 / 1473
4. Susan Gillie Duvall, WA 2308 F 57 26:52 :24 164 / 190 2646 / 2878 1240 / 1405
5. Stephanie Huber Bothell, WA 2309 F 28 38:55 :34 279 / 284 2823 / 2878 1362 / 1405

Team Name: Survivors  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Austin Alvarado Seattle, WA 2312 M 15 12:35 :11 43 / 128 351 / 2878 301 / 1473
2. Jim Alvarado Seattle, WA 2313 M 15 14:55 :13 84 / 128 953 / 2878 694 / 1473

Team Name: TEAM GIL  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Carlito Gacula Everett, WA 2478 M 23 13:12 :12 82 / 244 480 / 2878 402 / 1473
2. Starr Gacula Lynnwood, WA 2480 F 28 13:57 :13 40 / 284 675 / 2878 141 / 1405
3. Joseph Gacula Snohomish, WA 2479 M 11 14:22 :13 41 / 99 800 / 2878 612 / 1473
4. Christine Willerns Snohomish, WA 3616 F 0 15:06 :14 1 / 7 998 / 2878 282 / 1405
5. Jenson Willerns Snohomish, WA 3615 M 11 15:23 :14 51 / 99 1055 / 2878 740 / 1473
6. Francis Ryan Aguinaldo Lynnwood, WA 2476 M 31 15:53 :14 227 / 395 1209 / 2878 821 / 1473
7. Gerald Busque Seattle, WA 2477 M 31 17:10 :15 276 / 395 1528 / 2878 983 / 1473
8. Marisa Palacol Marysville, WA 2481 F 38 22:49 :20 286 / 371 2395 / 2878 1076 / 1405

Team Name: TEAM O.H.E.  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Travis O'Connor Oak Harbor, WA 2651 M 44 19:42 :18 219 / 288 2017 / 2878 1199 / 1473
2. Katie O'Connor Oak Harbor, WA 2650 F 44 34:22 :30 341 / 364 2793 / 2878 1340 / 1405

Team Name: TOPS  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Alyssa Campagna Seattle, WA 2939 F 23 13:52 :13 34 / 284 643 / 2878 124 / 1405
2. Ryan Farmin Seattle, WA 2940 M 28 13:57 :13 102 / 244 679 / 2878 537 / 1473
3. Drew Bryant Seattle, WA 2938 F 23 14:01 :13 42 / 284 697 / 2878 149 / 1405
4. Justin Minaker University Place, WA 2942 M 27 15:15 :14 135 / 244 1026 / 2878 726 / 1473
5. Kendall Neessen Tacoma, WA 2943 M 36 16:28 :15 247 / 395 1362 / 2878 892 / 1473
6. Beau Figliola Puyallup, WA 2941 M 29 25:38 :23 229 / 244 2568 / 2878 1378 / 1473

Team Name: Team Anjali  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Nadia Lumba Sammamish, WA 2325 F 14 11:41 :11 4 / 68 192 / 2878 19 / 1405
2. Samir Lumba Sammamish, WA 2326 M 11 11:57 :11 10 / 99 239 / 2878 210 / 1473
3. Kunaal Sikka Issaquah, WA 2331 M 17 13:43 :12 63 / 128 613 / 2878 498 / 1473
4. Shada Lumba Sammamish, WA 2327 F 45 14:08 :13 33 / 364 729 / 2878 159 / 1405
5. Raman Kohli Redmond, WA 2324 M 48 14:10 :13 104 / 288 739 / 2878 577 / 1473
6. Arjun Grover Sammamish, WA 2322 M 14 14:40 :13 78 / 128 887 / 2878 658 / 1473
7. Kareena Sikka Issaquah, WA 2330 F 12 15:04 :14 15 / 57 988 / 2878 277 / 1405
8. Piyush Lumba Sammamish, WA 3533 M 47 15:47 :14 143 / 288 1177 / 2878 805 / 1473
9. Siddharth Siravara Sammamish, WA 2333 M 8 17:13 :15 65 / 99 1541 / 2878 991 / 1473
10. Bharath Siravara Sammamish, WA 2332 M 38 17:25 :16 282 / 395 1576 / 2878 1010 / 1473
11. Harjinder Chana Maple Valley, WA 2320 M 53 18:15 :16 156 / 215 1768 / 2878 1093 / 1473
12. Sue Chana Maple Valley, WA 2321 F 51 19:58 :18 112 / 190 2054 / 2878 836 / 1405
13. Nakul Grover Sammamish, WA 3528 M 11 21:08 :19 83 / 99 2209 / 2878 1272 / 1473
14. Samruddhi Hurkadli Sammamish, WA 2323 F 38 21:18 :19 252 / 371 2233 / 2878 955 / 1405
15. Kartik Grover Sammamish, WA 3532 M 50 21:51 :19 190 / 215 2293 / 2878 1293 / 1473
16. Ajay Sikka Issaquah, WA 2329 M 49 25:56 :23 263 / 288 2594 / 2878 1384 / 1473
17. Chaitanya Solapurkar Seattle, WA 2334 M 29 29:27 :26 238 / 244 2705 / 2878 1429 / 1473

Team Name: Team Awesomesauce  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jacob Kloefkorn Bellevue, WA 2339 M 24 15:31 :14 145 / 244 1100 / 2878 763 / 1473
2. Jenna Jolley Bellevue, WA 2337 F 35 19:03 :17 203 / 371 1900 / 2878 749 / 1405
3. Sara Kenley Bellevue, WA 2338 F 35 21:09 :19 245 / 371 2210 / 2878 938 / 1405
4. Joshua Lee Bellevue, WA 2340 M 29 21:26 :19 221 / 244 2250 / 2878 1284 / 1473
5. Rachel Greco Bellevue, WA 2336 F 24 24:57 :22 248 / 284 2529 / 2878 1163 / 1405
6. Kristin Geary Bellevue, WA 2335 F 37 27:07 :24 333 / 371 2649 / 2878 1243 / 1405

Team Name: Team BS  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Bill Leyrer Seattle, WA 12 M 67 13:18 :12 15 / 61 510 / 2878 424 / 1473
2. Dennis Daugs Seattle, WA 7388 M 53 13:24 :12 51 / 215 539 / 2878 445 / 1473
3. Polly Skinner Seattle, WA 7405 F 65 14:28 :13 2 / 56 829 / 2878 199 / 1405
4. Richard Amidei Bellevue, WA 7387 M 69 15:40 :14 27 / 61 1141 / 2878 785 / 1473
5. Ashok Mallya Kirkland, WA 8 M 65 15:54 :14 31 / 61 1211 / 2878 822 / 1473
6. Viren Kamdar Seattle, WA 7627 M 39 16:10 :15 241 / 395 1286 / 2878 860 / 1473
7. Charles Dorner Seattle, WA 7389 M 35 17:06 :15 272 / 395 1509 / 2878 971 / 1473
8. Harumi Guiberson Medina, WA 3790 F 72 17:13 :15 3 / 8 1540 / 2878 550 / 1405
9. Robert Schor Mercer Island, WA 7635 M 70 17:49 :16 6 / 17 1666 / 2878 1047 / 1473
10. Jan Stephens Bellevue, WA 7406 M 72 18:02 :16 7 / 17 1713 / 2878 1067 / 1473
11. John Richmond Seattle, WA 7400 M 72 18:50 :17 8 / 17 1857 / 2878 1130 / 1473
12. Lloyd Skinner Seattle, WA 7404 M 66 18:59 :17 46 / 61 1887 / 2878 1146 / 1473
13. Rao Remala Bellevue, WA 7642 M 66 20:43 :19 50 / 61 2159 / 2878 1252 / 1473
14. Christina Richmond Seattle, WA 7399 F 37 21:22 :19 254 / 371 2244 / 2878 962 / 1405
15. Rama Gopinath Bellevue, WA 7390 F 72 22:18 :20 5 / 8 2345 / 2878 1044 / 1405
16. Charles Lotto Maple Valley, WA 7393 M 68 24:22 :22 55 / 61 2498 / 2878 1357 / 1473
17. Matt Rudow Seattle, WA 7402 M 35 26:26 :23 381 / 395 2624 / 2878 1397 / 1473

Team Name: Team Balls Deep  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Sarah Smith Arlington, WA 2341 F 30 19:25 :17 208 / 371 1958 / 2878 781 / 1405

Team Name: Team Believe  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Ken Cates Bremerton, WA 7102 M 61 12:55 :12 9 / 61 420 / 2878 356 / 1473
2. Kevin Rost Puyallup, WA 7121 M 34 13:46 :12 142 / 395 629 / 2878 512 / 1473
3. Nicholas Foseid Renton, WA 7110 M 15 14:27 :13 74 / 128 827 / 2878 629 / 1473
4. Kristin Volk Kent, WA 7124 F 36 15:07 :14 86 / 371 1003 / 2878 285 / 1405
5. Glenda Johnson Renton, WA 7113 F 54 16:26 :15 59 / 190 1350 / 2878 465 / 1405
6. Dave Knoyle Renton, WA 7114 M 51 17:14 :15 132 / 215 1546 / 2878 996 / 1473
7. West Niver Seattle, WA 7117 M 57 18:56 :17 164 / 215 1875 / 2878 1138 / 1473
8. Rachel Raine Seattle, WA 7120 F 25 20:02 :18 184 / 284 2064 / 2878 843 / 1405
9. Paul Foseid Renton, WA 7111 M 52 20:33 :18 180 / 215 2135 / 2878 1243 / 1473
10. Lauren Foseid Renton, WA 7109 F 17 21:43 :19 53 / 68 2282 / 2878 993 / 1405
11. Patricia Raine Seattle, WA 7119 F 54 23:37 :21 143 / 190 2453 / 2878 1112 / 1405
12. Jill Paaso Seattle, WA 7118 F 51 26:59 :24 165 / 190 2647 / 2878 1241 / 1405
13. Karen Helmold Bonney Lake, WA 7112 F 51 27:22 :24 166 / 190 2660 / 2878 1248 / 1405
14. Jean Englehart Masseth Bonney Lake, WA 7106 F 26 27:30 :24 264 / 284 2669 / 2878 1254 / 1405
15. Jennifer Miller Seattle, WA 7116 F 45 31:50 :28 335 / 364 2755 / 2878 1311 / 1405
16. Lewis Wilson Seattle, WA 7125 M 26 33:06 :29 243 / 244 2777 / 2878 1451 / 1473
17. Lachrista Wilson Seattle, WA 7098 F 22 33:13 :29 275 / 284 2780 / 2878 1329 / 1405
18. Julia Corneliuson Renton, WA 7104 F 53 33:59 :30 175 / 190 2789 / 2878 1337 / 1405
19. Jennifer Cearley Seattle, WA 7103 F 43 38:20 :34 350 / 364 2820 / 2878 1359 / 1405

Team Name: Team Brodie - Fight On  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Mark Kirshenbaum Seattle, WA 2370 M 29 15:39 :14 148 / 244 1139 / 2878 784 / 1473
2. Josh Brodie Bellevue, WA 2367 M 29 23:27 :21 225 / 244 2439 / 2878 1338 / 1473
3. Sarah Brodie Bothell, WA 2369 F 27 23:29 :21 233 / 284 2440 / 2878 1102 / 1405
4. Nelsa Brodie Salem, OR 2368 F 57 33:43 :30 174 / 190 2785 / 2878 1333 / 1405

Team Name: Team Bullseye  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Shuk Yan Hung Lynnwood, WA 2393 F 30 13:54 :13 40 / 371 660 / 2878 133 / 1405
2. Fred Liu Lake Forest Park, WA 2395 M 47 14:50 :13 120 / 288 934 / 2878 680 / 1473
3. Denise Tsuji Lynnwood, WA 2399 F 50 15:04 :14 31 / 190 990 / 2878 279 / 1405
4. Rob Yano Lynnwood, WA 2400 M 51 15:49 :14 103 / 215 1185 / 2878 810 / 1473
5. Lynn Muneta Lake Forest Park, WA 2396 F 46 16:57 :15 116 / 364 1474 / 2878 522 / 1405
6. Julianne Tosaya Kenmore, WA 2398 F 51 17:25 :16 72 / 190 1574 / 2878 566 / 1405
7. Andrea Jensen Kenmore, WA 2394 F 34 18:10 :16 182 / 371 1747 / 2878 665 / 1405
8. Jennifer Sronce Lynnwood, WA 2397 F 42 21:07 :19 233 / 364 2208 / 2878 937 / 1405

Team Name: Team CHS Cancer Fighters  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Steven Payne Federal Way, WA 2427 M 50 18:36 :17 159 / 215 1818 / 2878 1113 / 1473

Team Name: Team Charlie  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Scott Shaw Seattle, WA 2420 M 34 11:29 :10 49 / 395 167 / 2878 153 / 1473
2. John Resetar Stanwood, WA 2416 M 50 12:18 :11 27 / 215 304 / 2878 262 / 1473
3. Nick Ramsey Lynden, WA 2415 M 32 12:53 :12 98 / 395 417 / 2878 353 / 1473
4. Elizabeth Brane Snohomish, WA 7651 F 47 14:16 :13 38 / 364 774 / 2878 174 / 1405
5. Matthew Elliott Seattle, WA 2403 M 34 14:23 :13 173 / 395 812 / 2878 621 / 1473
6. Beth Shaw Seattle, WA 2419 F 33 14:55 :13 81 / 371 951 / 2878 259 / 1405
7. Chuck Salmon Poulsbo, WA 2418 M 69 15:28 :14 24 / 61 1084 / 2878 751 / 1473
8. Scott Lechner Bellingham, WA 2411 M 40 15:52 :14 146 / 288 1202 / 2878 818 / 1473
9. Charlie Kennedy Ferndale, WA 2408 M 13 16:16 :15 104 / 128 1309 / 2878 871 / 1473
10. Debrina Gilliam Ferndale, WA 2404 F 27 17:40 :16 141 / 284 1633 / 2878 596 / 1405
11. Claudia Daghofer Kent, WA 2402 F 30 18:28 :17 191 / 371 1800 / 2878 696 / 1405
12. Michelle Resetar Stanwood, WA 2417 F 48 18:56 :17 172 / 364 1873 / 2878 736 / 1405
13. Kristina Maccully Marysville, WA 2412 F 33 18:58 :17 200 / 371 1880 / 2878 740 / 1405
14. Matthew Hatting Marysville, WA 2406 M 35 19:06 :17 322 / 395 1912 / 2878 1155 / 1473
15. Amely Han Everett, WA 2405 F 28 20:07 :18 187 / 284 2075 / 2878 852 / 1405
16. Brian Kennedy Ferndale, WA 2407 M 43 21:47 :19 240 / 288 2288 / 2878 1290 / 1473
17. Quinn Price Kirkland, WA 2414 F 27 27:27 :24 263 / 284 2664 / 2878 1250 / 1405
18. Tessa Nearing Bellingham, WA 2413 F 32 30:09 :27 344 / 371 2729 / 2878 1294 / 1405
19. Richard Wainwright Everett, WA 2421 M 28 30:47 :27 242 / 244 2744 / 2878 1441 / 1473
20. Courtney Kennedy Ferndale, WA 2409 F 41 32:48 :29 339 / 364 2771 / 2878 1324 / 1405

Team Name: Team Chinook  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Douglas Grabski Bellevue, WA 2425 M 49 13:40 :12 86 / 288 597 / 2878 487 / 1473
2. Kassidy Worthwine Seattle, WA 2426 F 25 14:06 :13 45 / 284 719 / 2878 156 / 1405
3. Soheila Bodaghi Bellevue, WA 2422 F 51 15:49 :14 41 / 190 1184 / 2878 375 / 1405
4. Barbara Gomes De Pauls Kirkland, WA 2424 F 32 19:39 :18 217 / 371 2005 / 2878 813 / 1405

Team Name: Team Clark Nuber  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Courtney Hirata Kirkland, WA 2431 F 29 16:06 :14 107 / 284 1275 / 2878 422 / 1405
2. Ian Day Seattle, WA 2430 M 30 17:07 :15 275 / 395 1515 / 2878 976 / 1473
3. George Lampe Bellevue, WA 2432 M 29 17:35 :16 181 / 244 1614 / 2878 1029 / 1473
4. Candice Avery Maple Valley, WA 2429 F 37 18:44 :17 196 / 371 1845 / 2878 722 / 1405

Team Name: Team Climbfighters  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jerry Todd Tumwater, WA 2436 M 45 13:56 :13 95 / 288 666 / 2878 532 / 1473
2. Julie Woods Olympia, WA 2437 F 45 19:18 :17 186 / 364 1946 / 2878 773 / 1405
3. Tina Brooks Tumwater, WA 2433 F 46 21:41 :19 250 / 364 2279 / 2878 991 / 1405
4. Angel Hubbard Olympia, WA 2434 F 43 32:02 :28 336 / 364 2759 / 2878 1315 / 1405

Team Name: Team Davis  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Anthony Davis Bothell, WA 2438 M 45 16:57 :15 171 / 288 1475 / 2878 953 / 1473
2. Kyle Kostoff Redmond, WA 2439 M 56 17:08 :15 129 / 215 1522 / 2878 980 / 1473

Team Name: Team Eng  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Alexander Eng Shoreline, WA 2440 M 12 12:06 :11 12 / 99 271 / 2878 237 / 1473
2. Ronald Eng Shoreline, WA 2441 M 62 16:09 :15 33 / 61 1284 / 2878 859 / 1473

Team Name: Team Escalation  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Andrew Harris Tacoma, WA 2448 M 31 10:21 :09 11 / 395 51 / 2878 51 / 1473
2. Erik Cutts Seattle, WA 2443 M 37 10:52 :10 26 / 395 94 / 2878 91 / 1473
3. Karthik Subramanyam Seattle, WA 2458 M 35 11:20 :10 43 / 395 144 / 2878 134 / 1473
4. Dan Parish Seattle, WA 2456 M 35 12:28 :11 78 / 395 328 / 2878 282 / 1473
5. Evan Malina Seattle, WA 2455 M 27 12:33 :11 66 / 244 343 / 2878 294 / 1473
6. Jonathan Thompson Bothell, WA 2459 M 27 12:38 :11 69 / 244 358 / 2878 307 / 1473
7. Alan Hebert Bellevue, WA 2451 M 34 13:10 :12 111 / 395 474 / 2878 397 / 1473
8. Tyler Arehart Seattle, WA 2442 M 28 13:21 :12 87 / 244 522 / 2878 433 / 1473
9. Scott Harris Seatte, WA 2449 M 27 14:04 :13 109 / 244 713 / 2878 559 / 1473
10. Annie Frederick Seattle, WA 2447 F 27 15:11 :14 76 / 284 1021 / 2878 297 / 1405
11. Grace Lee Seattle, WA 2453 F 23 15:46 :14 92 / 284 1175 / 2878 371 / 1405
12. Brianna Franklin Renton, WA 2446 F 34 15:56 :14 118 / 371 1231 / 2878 400 / 1405
13. Melanie Hebert Bellevue, WA 2452 F 34 17:17 :16 153 / 371 1554 / 2878 553 / 1405
14. Stephen Estevez Seattle, WA 2444 M 33 19:12 :17 323 / 395 1929 / 2878 1164 / 1473

Team Name: Team Ezra  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jacob Greene Seattle, WA 2460 M 18 10:37 :10 21 / 244 73 / 2878 71 / 1473
2. Milo Sherman Seattle, WA 2463 M 17 15:44 :14 92 / 128 1158 / 2878 796 / 1473
3. Ryan Sherman Seattle, WA 2464 M 52 20:24 :18 177 / 215 2115 / 2878 1235 / 1473
4. Richard Greene Seattle, WA 2461 M 49 20:47 :19 234 / 288 2172 / 2878 1260 / 1473

Team Name: Team Funance  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kelsy Foulstone Seattle, WA 2466 F 28 11:58 :11 10 / 284 245 / 2878 31 / 1405

Team Name: Team G-Ray  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Gary Ward Federal Way, WA 2490 M 56 26:12 :23 202 / 215 2612 / 2878 1392 / 1473

Team Name: Team GG  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Val Pingree Seattle, WA 2473 M 34 11:59 :11 61 / 395 249 / 2878 218 / 1473

Team Name: Team Generations  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Grant Cetina Covington, WA 7549 M 15 11:13 :10 14 / 128 127 / 2878 119 / 1473
2. Will Parks Medina, WA 6 M 43 13:18 :12 73 / 288 507 / 2878 422 / 1473
3. Mason Cetina Covington, WA 7550 M 11 17:01 :15 61 / 99 1494 / 2878 962 / 1473
4. Marylee McElroy Bellevue, WA 7552 F 74 44:34 :39 8 / 8 2852 / 2878 1384 / 1405

Team Name: Team Giger  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Lisa Giger Black Diamond, WA 2474 F 34 14:39 :13 66 / 371 880 / 2878 227 / 1405
2. Mike Giger Black Diamond, WA 2475 M 38 23:58 :21 368 / 395 2469 / 2878 1347 / 1473

Team Name: Team Goober  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Michael Andescavage Seattle, WA 2483 M 33 11:40 :11 53 / 395 189 / 2878 172 / 1473
2. Jovanna Andescavavage Seattle, WA 2484 F 30 14:57 :13 83 / 371 961 / 2878 263 / 1405
3. Eric Bodenman Seattle, WA 2485 M 36 16:00 :14 235 / 395 1248 / 2878 842 / 1473
4. Sunny Gagliano Shoreline, WA 2487 F 43 17:00 :15 119 / 364 1484 / 2878 529 / 1405
5. Paul Gagliano Shoreline, WA 2486 M 41 20:04 :18 224 / 288 2068 / 2878 1223 / 1473

Team Name: Team Ground n Pound  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Nicole Johnson Gig Harbor, WA 2497 F 42 12:49 :12 12 / 364 399 / 2878 58 / 1405
2. Nelson Valladares Tacoma, WA 2501 M 33 12:50 :12 94 / 395 403 / 2878 344 / 1473
3. Donna McKeever Gig Harboe, WA 3541 F 57 14:18 :13 18 / 190 782 / 2878 180 / 1405
4. Miriam Calkins Tacoma, WA 2492 F 29 14:59 :14 69 / 284 965 / 2878 265 / 1405
5. Iris Valladares Tacoma, WA 2500 F 43 16:55 :15 114 / 364 1462 / 2878 515 / 1405
6. Allyce Valladares Tacoma, WA 2499 F 33 17:43 :16 166 / 371 1649 / 2878 605 / 1405
7. Carrie Olson Port Orchard, WA 2498 F 41 19:06 :17 178 / 364 1910 / 2878 756 / 1405
8. Olga Inglebritson Fox Island, WA 2496 F 46 22:19 :20 261 / 364 2346 / 2878 1045 / 1405
9. Ann Howe Lakewood, WA 2494 F 34 26:25 :23 329 / 371 2623 / 2878 1227 / 1405
10. Debra Hankle , WA 3618 F 34 26:40 :24 332 / 371 2640 / 2878 1235 / 1405

Team Name: Team Hope  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Aaron Brabeck Seattle, WA 2502 M 33 23:38 :21 367 / 395 2454 / 2878 1342 / 1473

Team Name: Team Hustle  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Saunya Miller Seabeck, WA 2505 F 34 17:43 :16 165 / 371 1646 / 2878 602 / 1405
2. Desiree Goodwin Ocean Shores, WA 2504 F 36 19:02 :17 201 / 371 1895 / 2878 746 / 1405
3. Jolene Attolini Ferndale, WA 2503 F 38 21:30 :19 257 / 371 2261 / 2878 976 / 1405

Team Name: Team JT  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Nancy Higgins Bothell, WA 2529 F 59 18:37 :17 95 / 190 1821 / 2878 706 / 1405
2. Christine Gustafson San Jose, CA 2527 F 34 18:47 :17 198 / 371 1850 / 2878 724 / 1405
3. Mike Gustafson San Jose, CA 2528 M 40 19:12 :17 213 / 288 1927 / 2878 1163 / 1473

Team Name: Team Jordan  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Noah Kreyenhagen Seattle, WA 2513 M 17 9:23 :09 1 / 128 16 / 2878 16 / 1473
2. Jim Kreyenhagen Seattle, WA 2509 M 50 10:33 :10 9 / 215 68 / 2878 67 / 1473
3. Thomas McElfresh Redmond, WA 2516 M 14 11:17 :10 15 / 128 137 / 2878 129 / 1473
4. Micah Tratt Seattle, WA 2525 M 15 11:51 :11 26 / 128 220 / 2878 197 / 1473
5. Bryce McElfresh Redmond, WA 2515 M 15 12:16 :11 37 / 128 297 / 2878 258 / 1473
6. Jordan Kreyenhagen Seattle, WA 2510 M 14 12:34 :11 42 / 128 345 / 2878 296 / 1473
7. Dan O'Neill Seattle, WA 2519 M 46 12:39 :11 55 / 288 365 / 2878 313 / 1473
8. Jake O'Neill Seattle, WA 2520 M 15 15:59 :14 99 / 128 1244 / 2878 838 / 1473
9. Lara Kreyenhagen Seattle, WA 2511 F 46 16:52 :15 109 / 364 1444 / 2878 507 / 1405
10. Leah Kreyenhagen Seattle, WA 2512 F 10 16:55 :15 28 / 57 1460 / 2878 514 / 1405
11. Daphne Minkoff Seattle, WA 2518 F 48 19:12 :17 180 / 364 1928 / 2878 765 / 1405
12. Amy McElfresh Redmond, WA 2514 F 44 19:38 :18 194 / 364 2000 / 2878 809 / 1405
13. Paul Schneider Gig Harbor, WA 2524 M 3 26:07 :23 96 / 99 2604 / 2878 1390 / 1473
14. Amara Poindexter Seattle, WA 2523 F 13 29:51 :26 63 / 68 2719 / 2878 1287 / 1405

Team Name: Team Judy  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Christina Blewett Spokane, WA 2530 F 44 12:17 :11 8 / 364 301 / 2878 41 / 1405
2. Susan Salas Seattle, WA 2533 F 43 22:57 :20 268 / 364 2405 / 2878 1084 / 1405
3. Christian Salas Seattle, WA 2532 M 45 23:11 :21 250 / 288 2420 / 2878 1332 / 1473

Team Name: Team Julian  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Edward Hudek Seattle, WA 2537 M 45 13:04 :12 67 / 288 454 / 2878 381 / 1473
2. Andrew Hartpence Redmond, WA 2536 M 41 14:05 :13 100 / 288 716 / 2878 561 / 1473
3. Andy Myers Seattle, WA 2540 M 38 14:35 :13 178 / 395 861 / 2878 643 / 1473
4. Bethany Rose Clayton, CA 2542 F 36 15:08 :14 88 / 371 1013 / 2878 292 / 1405
5. Kristin Kildall Seattle, WA 2538 F 44 16:05 :14 87 / 364 1272 / 2878 420 / 1405
6. Mary Lambert Seattle, WA 2539 F 54 16:26 :15 58 / 190 1348 / 2878 464 / 1405
7. Amy Besunder Seattle, WA 2534 F 42 18:01 :16 149 / 364 1710 / 2878 645 / 1405
8. Paul Comrie Seattle, WA 2535 M 28 19:17 :17 202 / 244 1942 / 2878 1173 / 1473

Team Name: Team Juno  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Ben Haber Seattle, WA 2557 M 41 9:13 :09 4 / 288 12 / 2878 12 / 1473
2. Sam Douglas Seattle, WA 2555 M 12 11:13 :10 5 / 99 126 / 2878 118 / 1473
3. Eli Wang Seattle, WA 2577 M 30 11:20 :10 42 / 395 142 / 2878 132 / 1473
4. Reinder Vanderschoot Kirkland, WA 2576 M 45 11:42 :11 24 / 288 196 / 2878 176 / 1473
5. Christian Hordo Seattle, WA 2560 M 33 12:35 :11 83 / 395 350 / 2878 300 / 1473
6. Terrence Rindler Seattle, WA 2574 M 34 12:49 :12 91 / 395 397 / 2878 341 / 1473
7. Nathaniel Chartrand Seattle, WA 2550 M 32 13:05 :12 108 / 395 457 / 2878 384 / 1473
8. Dan Zasloff Seattle, WA 2582 M 43 13:20 :12 75 / 288 518 / 2878 430 / 1473
9. Mary Mallaney Seattle, WA 2565 F 29 13:31 :12 28 / 284 559 / 2878 96 / 1405
10. Eden Zasloff Seattle, WA 2583 F 46 14:52 :13 52 / 364 939 / 2878 255 / 1405
11. Sean Carl Seattle, WA 2549 M 34 15:09 :14 200 / 395 1014 / 2878 722 / 1473
12. Robin Andrulevich Seattle, WA 2544 F 50 15:26 :14 35 / 190 1073 / 2878 327 / 1405
13. Rosie Peterson Seattle, WA 2571 F 25 15:55 :14 102 / 284 1219 / 2878 395 / 1405
14. Rob Hill Seattle, WA 2559 M 44 15:56 :14 147 / 288 1228 / 2878 830 / 1473
15. Nicole Quinones Seattle, WA 2573 F 35 15:59 :14 120 / 371 1242 / 2878 406 / 1405
16. Kyle Woyshnis Port Orchard, WA 2580 M 27 16:27 :15 160 / 244 1358 / 2878 890 / 1473
17. Kelly Donovan Seattle, WA 2554 F 42 16:53 :15 111 / 364 1452 / 2878 509 / 1405
18. Nellie Dillery Seattle, WA 2553 F 35 16:59 :15 148 / 371 1481 / 2878 526 / 1405
19. Clinton Weber Lake Forest Park, WA 2578 M 47 17:13 :15 175 / 288 1542 / 2878 992 / 1473
20. He Li Bellevue, WA 2563 M 37 17:31 :16 287 / 395 1596 / 2878 1020 / 1473
21. Mary Chase Seattle, WA 2551 F 31 17:48 :16 171 / 371 1664 / 2878 618 / 1405
22. Glynnis Marcus Bainbridge Island, WA 2567 M 17 18:19 :16 110 / 128 1781 / 2878 1099 / 1473
23. David Marcus Bainbridge Island, WA 2566 M 52 18:57 :17 165 / 215 1877 / 2878 1139 / 1473
24. Kile Imus Seattle, WA 2561 M 38 21:00 :19 347 / 395 2194 / 2878 1268 / 1473
25. Amanda Haber Seattle, WA 2556 F 36 25:47 :23 323 / 371 2582 / 2878 1202 / 1405

Team Name: Team Kaneshiro  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jordann Mullenax Steilacoom, WA 7432 F 24 17:16 :16 137 / 284 1551 / 2878 552 / 1405
2. Zach Mullenax Steilacoom, WA 7433 M 20 17:26 :16 178 / 244 1577 / 2878 1011 / 1473

Team Name: Team Kristen Lopez  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. David Bunker Mercer Island, WA 2586 M 47 12:23 :11 49 / 288 316 / 2878 272 / 1473

Team Name: Team Lisa A  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Olivia Rohleder Sammamish, WA 2598 F 11 11:26 :10 2 / 57 158 / 2878 13 / 1405
2. Annika Beck Issaquah, WA 2591 F 11 12:34 :11 4 / 57 347 / 2878 50 / 1405
3. Evan Wate Sammamish, WA 2602 M 14 12:52 :12 51 / 128 413 / 2878 349 / 1473
4. Hailey Wilkinson Sammamish, WA 2603 F 11 13:38 :12 6 / 57 583 / 2878 105 / 1405
5. Michaela Calvert Lee Issaquah, WA 2592 F 11 13:45 :12 7 / 57 619 / 2878 116 / 1405
6. Jordan Park Newcastle, WA 2594 F 10 15:01 :14 14 / 57 974 / 2878 269 / 1405
7. Kate Schei Sammamish, WA 2599 F 11 15:08 :14 17 / 57 1005 / 2878 287 / 1405
8. Rachel Hines Issaquah, WA 2593 F 11 15:16 :14 18 / 57 1032 / 2878 305 / 1405
9. Luke Rohleder Sammamish, WA 2597 M 14 15:51 :14 95 / 128 1195 / 2878 813 / 1473
10. John Rohleder Sammamish, WA 2596 M 8 15:55 :14 56 / 99 1222 / 2878 826 / 1473

Team Name: Team Love  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Will Sandnes Seattle, WA 2611 M 10 10:08 :09 1 / 99 39 / 2878 39 / 1473
2. Randal Andersen Seattle, WA 2604 M 58 12:57 :12 37 / 215 425 / 2878 359 / 1473
3. Logan Britt Seattle, WA 2605 M 11 13:06 :12 22 / 99 459 / 2878 386 / 1473
4. Connor Johnson Woodway, WA 3211 M 12 14:48 :13 48 / 99 929 / 2878 677 / 1473
5. Jill Sandnes Seattle, WA 2610 F 38 15:32 :14 100 / 371 1103 / 2878 339 / 1405
6. Anna Sandnes Seattle, WA 2609 F 8 15:36 :14 22 / 57 1119 / 2878 350 / 1405
7. Christopher Clark Mercer Island, WA 2606 M 12 20:35 :18 81 / 99 2142 / 2878 1247 / 1473
8. Nicole Mertes Bellevue, WA 2608 F 71 21:11 :19 4 / 8 2217 / 2878 942 / 1405
9. Lou Mertes Bellevue, WA 2607 M 77 21:21 :19 10 / 17 2240 / 2878 1280 / 1473

Team Name: Team MJG 2016  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Noe Renteria Quincy, WA 2640 M 25 13:58 :13 103 / 244 684 / 2878 541 / 1473

Team Name: Team Mason  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kyle Watamura University Place, WA 2617 M 10 11:41 :11 8 / 99 191 / 2878 173 / 1473
2. Mason Watamura University Place, WA 2618 M 13 12:01 :11 34 / 128 254 / 2878 223 / 1473
3. Brad Watamura Up, WA 2616 M 41 13:45 :12 90 / 288 624 / 2878 508 / 1473
4. Mindy Churchwell Juneau, AK 2612 F 42 15:15 :14 63 / 364 1027 / 2878 301 / 1405
5. Christina Nicholson Tacoma, WA 2615 F 36 15:27 :14 96 / 371 1080 / 2878 331 / 1405
6. Troy Churchwell Olympia, WA 2613 M 45 15:28 :14 134 / 288 1089 / 2878 756 / 1473
7. Shana Weber University Place, WA 2619 F 40 16:51 :15 108 / 364 1443 / 2878 506 / 1405
8. Lanette McGauley Port Orchard, WA 2614 F 46 19:01 :17 175 / 364 1893 / 2878 745 / 1405

Team Name: Team Meagan  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Benson Dastrup Seattle, WA 2624 M 41 12:14 :11 43 / 288 289 / 2878 251 / 1473
2. Brent Woodham Shoreline, WA 2632 M 29 12:54 :12 76 / 244 419 / 2878 355 / 1473
3. Mitchell Cook Edmonds, WA 2623 M 11 13:27 :12 29 / 99 547 / 2878 453 / 1473
4. Matt Cook Edmonds, WA 2622 M 43 14:17 :13 106 / 288 778 / 2878 601 / 1473
5. Hannah Rupple Shoreline, WA 2629 F 20 14:21 :13 54 / 284 795 / 2878 186 / 1405
6. Ian Michaels Shoreline, WA 2628 M 30 14:24 :13 174 / 395 814 / 2878 622 / 1473
7. Makenna Cook Edmonds, WA 2621 F 8 14:32 :13 11 / 57 850 / 2878 212 / 1405
8. Kathryn Cook Edmonds, WA 2620 F 43 15:07 :14 58 / 364 1001 / 2878 283 / 1405
9. Maddy McDevitt Shoreline, WA 2627 F 24 15:48 :14 93 / 284 1179 / 2878 373 / 1405
10. Cindy Williamson Kenmore, WA 2631 F 54 16:59 :15 64 / 190 1482 / 2878 527 / 1405
11. Anna Gigliotti Edmonds, WA 2625 F 38 17:29 :16 157 / 371 1589 / 2878 573 / 1405
12. Sonja Groset Lake Forest Park, WA 2626 F 42 17:48 :16 141 / 364 1663 / 2878 617 / 1405

Team Name: Team Mikita  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Greg Fisher University Place, WA 2633 M 42 13:18 :12 74 / 288 509 / 2878 423 / 1473
2. Raelyn Mikita University Place, WA 2639 M 11 16:41 :15 60 / 99 1410 / 2878 923 / 1473
3. Jeanette Mikita University Place, WA 2636 F 44 19:00 :17 174 / 364 1892 / 2878 744 / 1405
4. Shannon Fisher University Place, WA 2635 F 42 19:07 :17 179 / 364 1917 / 2878 761 / 1405
5. Matt Mikita University Place, WA 2638 M 16 21:35 :19 120 / 128 2269 / 2878 1287 / 1473
6. Jeff Mikita University Place, WA 2637 M 44 27:25 :24 269 / 288 2663 / 2878 1414 / 1473

Team Name: Team Mojentum  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Paige Roberts Seattle, WA 2644 F 41 13:13 :12 17 / 364 485 / 2878 80 / 1405
2. Carly Goosman Bellevue, WA 2643 F 34 16:21 :15 133 / 371 1330 / 2878 453 / 1405
3. Olivia Becker Redmond, WA 2641 F 34 18:26 :17 190 / 371 1797 / 2878 694 / 1405

Team Name: Team No Knees  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Angelo Quevedo Lynnwood, WA 2647 M 38 12:58 :12 102 / 395 430 / 2878 363 / 1473
2. Leonardo Uribe Kent, WA 2648 M 30 13:59 :13 152 / 395 693 / 2878 546 / 1473
3. Melissa Uribe Kent, WA 2649 F 39 14:35 :13 64 / 371 860 / 2878 218 / 1405

Team Name: Team PCS  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Cory West Tacoma, WA 2659 M 29 14:12 :13 116 / 244 751 / 2878 586 / 1473
2. Brent Olson Seattle, WA 2657 M 25 16:01 :14 156 / 244 1254 / 2878 845 / 1473
3. Andrew Schildmeyer Tacoma, WA 2658 M 34 16:13 :15 242 / 395 1294 / 2878 865 / 1473
4. Kelsey West Tacoma, WA 2660 F 29 18:33 :17 155 / 284 1808 / 2878 700 / 1405

Team Name: Team Panda  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. David Hsieh Seattle, WA 2654 M 49 13:42 :12 87 / 288 608 / 2878 497 / 1473
2. Jessica Gonser Seattle, WA 2653 F 24 15:11 :14 75 / 284 1018 / 2878 296 / 1405
3. Anastacia Lee Spokane, WA 2655 F 24 19:25 :17 173 / 284 1960 / 2878 783 / 1405

Team Name: Team Perseverance  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Drew Radovich Kenmore, WA 2664 M 19 9:46 :09 7 / 244 23 / 2878 23 / 1473
2. Robert Horn Bothell, WA 2662 M 46 12:40 :12 58 / 288 370 / 2878 318 / 1473
3. Chris Peppler Bothell, WA 2663 M 35 16:55 :15 264 / 395 1466 / 2878 949 / 1473

Team Name: Team Purple  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Brian Campbell Lake Tapps, WA 2665 M 31 11:38 :11 52 / 395 185 / 2878 168 / 1473
2. Laura Doman Lake Tapps, WA 2667 F 26 18:32 :17 154 / 284 1806 / 2878 699 / 1405
3. Steven Doman Lake Tapps, WA 2668 M 59 39:44 :35 214 / 215 2830 / 2878 1463 / 1473
4. Deborah Doman Lake Tapps, WA 2666 F 62 39:50 :35 55 / 56 2833 / 2878 1369 / 1405

Team Name: Team Rally  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Tina Torres Lynnwood, WA 2670 F 45 21:27 :19 242 / 364 2254 / 2878 970 / 1405
2. Vanessa Halverson Seattle, WA 2669 F 50 26:35 :24 160 / 190 2634 / 2878 1232 / 1405

Team Name: Team Ryan  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Michelle Hirawady Bothell, WA 2672 F 33 21:14 :19 248 / 371 2223 / 2878 947 / 1405
2. Yuiet Ireland Duvall, WA 2673 F 42 21:50 :19 252 / 364 2292 / 2878 1000 / 1405
3. Kent Kiernan Sammamish, WA 2674 M 63 26:27 :23 59 / 61 2626 / 2878 1398 / 1473
4. Barb Clayton Sammamish, WA 2671 F 55 26:36 :24 161 / 190 2635 / 2878 1233 / 1405

Team Name: Team Samuel Adams  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kim Bogajczyk Renton, WA 3608 F 31 16:48 :15 145 / 371 1435 / 2878 502 / 1405
2. Lindsey Michelson Honolulu, HI 2677 F 31 18:01 :16 180 / 371 1712 / 2878 646 / 1405

Team Name: Team Sandy and Brian  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Uriah Larson Enumclaw, WA 2678 M 35 10:55 :10 30 / 395 102 / 2878 99 / 1473
2. Andrew Ziltener Tacoma, WA 2679 M 37 13:11 :12 112 / 395 477 / 2878 399 / 1473

Team Name: Team Skip A Step  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Patrick Gowan Seattle, WA 2683 M 59 13:02 :12 39 / 215 447 / 2878 375 / 1473
2. Mary Cohan Seattle, WA 2681 F 27 17:03 :15 131 / 284 1500 / 2878 536 / 1405
3. Lizzy Gowan Seattle, WA 2682 F 28 18:47 :17 160 / 284 1851 / 2878 725 / 1405
4. Maria Carvajal Seattle, WA 2680 F 29 22:22 :20 226 / 284 2349 / 2878 1047 / 1405

Team Name: Team Stewart  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Alexander Stewart Seattle, WA 2684 M 10 14:04 :13 36 / 99 714 / 2878 560 / 1473
2. Ian Stewart Seattle, WA 2685 M 42 14:23 :13 109 / 288 808 / 2878 618 / 1473
3. Nicole Stewart Seattle, WA 2686 F 42 17:24 :16 126 / 364 1570 / 2878 562 / 1405

Team Name: Team Stoppler  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Wayne Stoppler Bothell, WA 2691 M 49 11:51 :11 31 / 288 219 / 2878 196 / 1473
2. Michael Stoppler Bothell, WA 2688 M 17 11:52 :11 27 / 128 222 / 2878 198 / 1473
3. Sharon Stoppler Bellevue, WA 2689 F 72 16:20 :15 2 / 8 1327 / 2878 451 / 1405
4. Matthew Vincent Lynnwood, WA 2694 M 35 16:36 :15 252 / 395 1388 / 2878 910 / 1473
5. Anthony Veteto Bellevue, WA 2693 M 25 16:55 :15 171 / 244 1465 / 2878 948 / 1473
6. Megan Stoppler Bothell, WA 2687 F 14 17:31 :16 27 / 68 1598 / 2878 577 / 1405
7. Socorro Stoppler Bothell, WA 2690 F 45 18:19 :16 161 / 364 1780 / 2878 682 / 1405
8. Brandi Terrell Bellevue, WA 2692 F 42 19:20 :17 188 / 364 1951 / 2878 776 / 1405

Team Name: Team Stump Cancer  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Javier Jurado Kenmore, WA 2700 M 45 14:54 :13 123 / 288 948 / 2878 690 / 1473
2. Mike Atangan Seattle, WA 2697 M 34 15:56 :14 230 / 395 1227 / 2878 829 / 1473
3. Kyle Flores Kent, WA 2698 M 29 17:40 :16 184 / 244 1634 / 2878 1038 / 1473
4. Michael Louie Seattle, WA 2701 M 38 21:29 :19 353 / 395 2258 / 2878 1285 / 1473
5. Eliza Quito Kent, WA 2702 F 36 21:46 :19 262 / 371 2287 / 2878 998 / 1405

Team Name: Team Super Gavin  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Joelene Werden Gig Harbor, WA 2710 F 40 12:46 :12 10 / 364 384 / 2878 54 / 1405
2. Leif Thorson Monroe, WA 2709 M 34 14:42 :13 184 / 395 901 / 2878 663 / 1473
3. Annika Simmons Monroe, WA 2706 F 12 18:57 :17 38 / 57 1876 / 2878 738 / 1405
4. Heidi Simmons Monroe, WA 2707 F 42 19:15 :17 183 / 364 1936 / 2878 768 / 1405
5. Genevieve Dujenski Monroe, WA 2703 F 41 20:42 :18 222 / 364 2157 / 2878 907 / 1405
6. Kristi Wilson Monroe, WA 2711 F 50 21:23 :19 126 / 190 2245 / 2878 963 / 1405
7. Danica Hatch Snohomish, WA 2704 F 42 23:19 :21 271 / 364 2432 / 2878 1097 / 1405
8. Jerry Martin Monroe, WA 2705 M 45 24:02 :21 255 / 288 2475 / 2878 1349 / 1473
9. Cristina Thorson Monroe, WA 2708 F 33 29:00 :26 340 / 371 2699 / 2878 1272 / 1405

Team Name: Team Synergy  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Andrea Ulitsch Issaquah, WA 2717 F 40 13:22 :12 20 / 364 529 / 2878 92 / 1405
2. Tina Babington Bellevue, WA 2712 F 44 17:45 :16 140 / 364 1654 / 2878 609 / 1405
3. Rich Barrientos Seattle, WA 2713 M 52 20:29 :18 179 / 215 2123 / 2878 1240 / 1473
4. Sabrina Yoshitomi Seattle, WA 2718 F 48 20:58 :19 229 / 364 2191 / 2878 925 / 1405
5. Tori Larson Seattle, WA 2715 F 41 24:51 :22 284 / 364 2522 / 2878 1157 / 1405

Team Name: Team THG  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Charles Grove Bothell, WA 2720 M 32 13:42 :12 136 / 395 605 / 2878 494 / 1473
2. Naomi Grove Bothell, WA 2721 F 28 20:31 :18 194 / 284 2127 / 2878 887 / 1405

Team Name: Team Too High  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jana Tidwell Marysville, WA 2731 F 41 15:16 :14 64 / 364 1030 / 2878 303 / 1405
2. James Pirsch Shoreline, WA 7653 M 52 15:55 :14 106 / 215 1226 / 2878 828 / 1473
3. Payton Perez Marysville, WA 2728 F 18 17:01 :15 129 / 284 1495 / 2878 533 / 1405
4. Troy Hanson Lake Stevens, WA 7640 M 47 17:28 :16 178 / 288 1588 / 2878 1016 / 1473
5. Ryan Spiva Marysville, WA 2730 M 20 17:35 :16 182 / 244 1617 / 2878 1031 / 1473
6. Mike Tidwell Marysville, WA 2732 M 41 17:42 :16 186 / 288 1640 / 2878 1041 / 1473
7. Stormy Gettmann Arlington, WA 2726 F 46 21:53 :20 253 / 364 2297 / 2878 1004 / 1405
8. Karla Willard Marysville, WA 2733 F 45 24:56 :22 286 / 364 2527 / 2878 1161 / 1405

Team Name: Team Tread  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Bing Wong Seattle, WA 2740 M 47 13:39 :12 85 / 288 592 / 2878 486 / 1473
2. Paul Tran Bellevue, WA 3792 M 56 15:35 :14 99 / 215 1116 / 2878 769 / 1473
3. Yasuhiko Obara Redmond, WA 2739 M 61 15:41 :14 28 / 61 1147 / 2878 789 / 1473
4. Tina Tran Bellevue, WA 3791 F 51 20:04 :18 114 / 190 2069 / 2878 846 / 1405

Team Name: Team Trio  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Tim Larson Gig Harbor, WA 2742 M 40 12:50 :12 63 / 288 404 / 2878 345 / 1473
2. Jenna Soriano Kent, WA 2744 F 32 17:41 :16 163 / 371 1638 / 2878 598 / 1405
3. Anj Littleton Puyallup, WA 2743 F 64 22:49 :20 46 / 56 2393 / 2878 1074 / 1405

Team Name: Team Up Chuck!  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Rachelle Bailey Austin Lacey, WA 2745 F 51 21:52 :20 128 / 190 2295 / 2878 1002 / 1405

Team Name: Team Veterans NW Construction  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jeff Fogarty Kirkland, WA 2747 M 62 16:37 :15 36 / 61 1399 / 2878 916 / 1473
2. Anne Fogarty Kirkland, WA 2746 F 26 18:28 :17 153 / 284 1799 / 2878 695 / 1405

Team Name: Team Weebles  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Chris Mapp Seattle, WA 2755 M 24 13:44 :12 97 / 244 616 / 2878 501 / 1473
2. Dave Johnson Seattle, WA 2753 M 40 14:04 :13 99 / 288 712 / 2878 558 / 1473
3. Tony Greer Puyallup, WA 2752 M 39 16:00 :14 233 / 395 1245 / 2878 839 / 1473
4. Ken Mapp Seattle, WA 2756 M 57 16:13 :15 111 / 215 1298 / 2878 868 / 1473
5. Jen Durban Puyallup, WA 2751 F 37 16:36 :15 138 / 371 1393 / 2878 480 / 1405
6. William Mapp Seattle, WA 2757 M 25 16:53 :15 170 / 244 1453 / 2878 944 / 1473
7. Karen Dunn Seattle, WA 2750 F 55 23:59 :21 144 / 190 2470 / 2878 1123 / 1405
8. Paul Kerbrat Bainbridge Island, WA 2754 M 65 25:23 :23 57 / 61 2559 / 2878 1375 / 1473

Team Name: Team Weston Baby  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Fred Ancheta Seattle, WA 2759 M 30 12:20 :11 74 / 395 307 / 2878 264 / 1473
2. Joel Estrada Lynnwood, WA 2769 M 28 12:34 :11 67 / 244 346 / 2878 297 / 1473
3. Kevin Lui Renton, WA 2772 M 27 12:57 :12 77 / 244 424 / 2878 358 / 1473
4. Justin Apolonio Renton, WA 2763 M 18 14:09 :13 113 / 244 736 / 2878 576 / 1473
5. Lawrence Ancheta Kent, WA 2760 M 28 14:20 :13 122 / 244 792 / 2878 608 / 1473
6. Ryan Guevara Seattle, WA 2771 M 27 15:18 :14 136 / 244 1038 / 2878 731 / 1473
7. Jess Estrada Seattle, WA 2768 F 32 17:45 :16 167 / 371 1655 / 2878 610 / 1405
8. Katelynn Apolonio Renton, WA 2764 F 14 19:10 :17 39 / 68 1923 / 2878 763 / 1405
9. Manuelito Ancheta Kent, WA 2761 M 54 20:26 :18 178 / 215 2118 / 2878 1237 / 1473
10. Ashley Alejandria Ancheta Seattle, WA 2758 F 29 21:59 :20 220 / 284 2312 / 2878 1017 / 1405
11. Lorilynn Apolonio Renton, WA 2766 F 14 22:52 :20 55 / 68 2398 / 2878 1079 / 1405
12. Sabrina Ancheta Kent, WA 2762 F 19 25:47 :23 256 / 284 2581 / 2878 1201 / 1405
13. Markus Apolonio Renton, WA 2767 M 9 26:36 :24 97 / 99 2636 / 2878 1403 / 1473
14. Edward Guevara Seattle, WA 2770 M 25 30:19 :27 241 / 244 2735 / 2878 1437 / 1473
15. Larry Apolonio Renton, WA 2765 M 45 32:55 :29 281 / 288 2773 / 2878 1448 / 1473

Team Name: Team Willer  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Kyle Murray Seattle, WA 3557 M 31 12:53 :12 97 / 395 414 / 2878 350 / 1473
2. Michael Willer Kelso, WA 2774 M 30 16:17 :15 243 / 395 1316 / 2878 872 / 1473

Team Name: Team Work  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Trish Gwinn Moses Lake, WA 2776 F 41 16:55 :15 115 / 364 1469 / 2878 520 / 1405
2. Cody Hall Moses Lake, WA 2777 M 31 17:07 :15 274 / 395 1513 / 2878 975 / 1473
3. Kristine Hall Moses Lake, WA 2778 F 30 25:02 :22 315 / 371 2533 / 2878 1166 / 1405
4. Katrina Betes-Horst Moses Lake, WA 2775 F 36 25:39 :23 321 / 371 2570 / 2878 1192 / 1405
5. Richard Penrose Moses Lake, WA 2779 M 59 25:49 :23 200 / 215 2583 / 2878 1381 / 1473

Team Name: Team YOLO!  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Saroeun Sam Lacey, WA 2786 M 35 15:27 :14 208 / 395 1077 / 2878 749 / 1473
2. James McCalester Kent, WA 2781 M 32 15:36 :14 212 / 395 1121 / 2878 770 / 1473
3. Michael Hamler Kirkland, WA 2780 M 34 17:36 :16 291 / 395 1618 / 2878 1032 / 1473
4. Sarom Pich Kent, WA 2784 F 29 18:01 :16 147 / 284 1706 / 2878 644 / 1405
5. Mary Pasion Lacey, WA 2783 F 36 20:41 :18 235 / 371 2155 / 2878 905 / 1405
6. So Mey Tacoma, WA 2782 M 40 20:42 :18 231 / 288 2158 / 2878 1251 / 1473
7. Mary Sam Kirkland, WA 2785 F 33 22:50 :20 287 / 371 2396 / 2878 1077 / 1405
8. Susan Son Seattle, WA 2787 F 33 30:24 :27 347 / 371 2737 / 2878 1299 / 1405

Team Name: The 1/5 Mile High Club  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Colleen Northcutt Seattle, WA 2801 F 30 11:57 :11 7 / 371 240 / 2878 30 / 1405
2. Nathan Northcutt Seattle, WA 2802 M 32 17:46 :16 292 / 395 1659 / 2878 1046 / 1473

Team Name: The Bald and the Beautiful  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Mark Flieg Seattle, WA 2803 M 33 13:36 :12 130 / 395 575 / 2878 472 / 1473
2. Clydia Valibeigi Seattle, WA 2804 F 60 14:43 :13 5 / 56 903 / 2878 240 / 1405

Team Name: The Cascadians  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Suparno Chakrabarti Bellevue, WA 2807 M 25 14:15 :13 119 / 244 768 / 2878 598 / 1473
2. Jeffrey Johnson Seattle, WA 2809 M 27 15:31 :14 144 / 244 1099 / 2878 762 / 1473
3. Zach Baker Seattle, WA 2806 M 30 16:31 :15 249 / 395 1374 / 2878 899 / 1473
4. Alex Cortez Beaverton, OR 2808 M 26 19:45 :18 208 / 244 2023 / 2878 1203 / 1473
5. Tai Thomas Beaverton, OR 2810 F 30 26:27 :23 330 / 371 2625 / 2878 1228 / 1405

Team Name: The Climbing Force  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Mark Morin Mountlake Terrace, WA 2816 M 55 18:55 :17 163 / 215 1872 / 2878 1137 / 1473
2. Sheri Caruso Mountlake Terrace, WA 2814 F 53 19:10 :17 104 / 190 1924 / 2878 764 / 1405
3. Debbie Jensen Renton, WA 2815 F 59 20:12 :18 117 / 190 2092 / 2878 867 / 1405
4. Julie Paquet Brier, WA 2817 F 36 21:18 :19 251 / 371 2232 / 2878 954 / 1405

Team Name: The Colorful Climbers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Camryn Steiner Mercer Island, WA 2819 F 16 14:02 :13 7 / 68 705 / 2878 153 / 1405
2. Hanna Puetz Mercer Island, WA 2818 F 16 14:10 :13 8 / 68 743 / 2878 163 / 1405
3. Glynda Steiner Mercer Island, WA 2820 F 57 16:17 :15 53 / 190 1315 / 2878 444 / 1405

Team Name: The Hermanns  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Nathan Hermann Olympia, WA 2828 M 14 11:26 :10 19 / 128 155 / 2878 144 / 1473
2. Scott Hermann Olympia, WA 2829 M 10 13:53 :13 35 / 99 653 / 2878 526 / 1473
3. Bethany Hermann Olympia, WA 2827 F 16 23:32 :21 56 / 68 2444 / 2878 1105 / 1405

Team Name: The Lymphomaniacs  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Cordell Whalen Seattle, WA 2852 M 29 12:16 :11 58 / 244 294 / 2878 256 / 1473
2. Michael Douglas University Place, WA 2834 M 39 13:21 :12 118 / 395 521 / 2878 432 / 1473
3. Chrystle Taylor Graham, WA 2849 M 27 15:18 :14 137 / 244 1039 / 2878 732 / 1473
4. Heather Shook Tacoma, WA 2847 F 38 15:24 :14 92 / 371 1064 / 2878 320 / 1405
5. Brian Powell Eatonville, WA 2843 M 44 15:28 :14 133 / 288 1085 / 2878 752 / 1473
6. Jeanette Foafoa-Coates Graham, WA 2837 F 37 15:37 :14 107 / 371 1128 / 2878 354 / 1405
7. Robin Mairs Tacoma, WA 2840 F 51 16:29 :15 60 / 190 1367 / 2878 472 / 1405
8. Levi Taylor Graham, WA 2850 M 26 16:30 :15 162 / 244 1370 / 2878 897 / 1473
9. Georgia Riddle Tacoma, WA 2845 F 38 17:01 :15 149 / 371 1491 / 2878 531 / 1405
10. Michaela Coates Graham, WA 2833 F 15 18:11 :16 35 / 68 1753 / 2878 668 / 1405
11. Morgan Finch Anacortes, WA 2835 F 25 19:55 :18 181 / 284 2044 / 2878 828 / 1405
12. Kris Shook Tacoma, WA 2848 F 45 20:05 :18 207 / 364 2073 / 2878 850 / 1405
13. Melissa Lacount Lakewood, WA 2839 F 23 20:09 :18 189 / 284 2083 / 2878 859 / 1405
14. William Buchheimer Graham, WA 2831 M 40 20:28 :18 229 / 288 2122 / 2878 1239 / 1473
15. Burgandy Poynter Olympia, WA 2844 F 23 20:47 :19 198 / 284 2173 / 2878 913 / 1405
16. Ashley Shook Tacoma, WA 2846 F 24 21:56 :20 217 / 284 2304 / 2878 1010 / 1405
17. Howie Washington Tacoma, WA 2851 M 33 24:03 :21 370 / 395 2478 / 2878 1351 / 1473
18. Jazmenn Coates Graham, WA 2832 F 13 24:43 :22 57 / 68 2515 / 2878 1154 / 1405
19. Lance Mathes Gig Harbor, WA 2842 M 24 26:24 :23 231 / 244 2622 / 2878 1396 / 1473
20. Stacey Green Tacoma, WA 2838 F 39 31:02 :27 350 / 371 2751 / 2878 1307 / 1405
21. Nicole Buchheimer Graham, WA 2830 F 36 32:25 :29 354 / 371 2767 / 2878 1320 / 1405

Team Name: The Mile Thigh Club  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Sean Reehoorn Seattle, WA 2856 M 34 17:54 :16 293 / 395 1685 / 2878 1053 / 1473
2. Danica Stickel Seattle, WA 2857 F 33 18:47 :17 199 / 371 1852 / 2878 726 / 1405
3. Carol Nord Bothell, WA 2854 F 44 21:34 :19 245 / 364 2264 / 2878 978 / 1405
4. John Kunkel Bothell, WA 2853 M 59 37:34 :33 212 / 215 2818 / 2878 1460 / 1473

Team Name: The Motley Crew  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Nolan Penrose Seattle, WA 2863 M 18 12:22 :11 60 / 244 311 / 2878 268 / 1473
2. Julien Desplanches Seattle, WA 2859 M 17 13:58 :13 68 / 128 685 / 2878 542 / 1473
3. Alain Desplanches Seattle, WA 2858 M 20 17:01 :15 173 / 244 1490 / 2878 960 / 1473
4. Sam Lange Seattle, WA 2861 M 17 19:30 :17 117 / 128 1974 / 2878 1184 / 1473

Team Name: The Pen Is Mightier  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Alex Kocan Mill Creek, WA 2866 F 30 26:12 :23 326 / 371 2613 / 2878 1221 / 1405
2. Dan Custer Mill Creek, WA 2865 M 32 26:19 :23 379 / 395 2618 / 2878 1393 / 1473

Team Name: The Remaining SCDS Wildcats  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Adam Larson Seattle, WA 2867 M 44 12:25 :11 50 / 288 320 / 2878 275 / 1473
2. Henrietta Larson Seattle, WA 2868 F 13 15:22 :14 17 / 68 1053 / 2878 315 / 1405

Team Name: The Retreads v6.0  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Helene Dersham Bonney Lake, WA 2870 F 40 16:25 :15 96 / 364 1346 / 2878 462 / 1405
2. Angela Saladis Covington, WA 2873 F 40 17:40 :16 138 / 364 1630 / 2878 594 / 1405
3. Will Beatie Bellevue, WA 2869 M 54 17:40 :16 140 / 215 1632 / 2878 1037 / 1473
4. Scott Saladis Covington, WA 2875 M 41 19:04 :17 209 / 288 1905 / 2878 1152 / 1473
5. Sara Munoz Kent, WA 2872 F 52 22:32 :20 135 / 190 2364 / 2878 1056 / 1405
6. Marilee Veniegas Renton, WA 2876 F 40 24:44 :22 283 / 364 2517 / 2878 1155 / 1405

Team Name: The Sherpas  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Adam Dunn Bothell, WA 2878 M 32 10:23 :10 13 / 395 55 / 2878 55 / 1473
2. Muhammad Syahril Pabir Everett, WA 2880 M 31 18:50 :17 316 / 395 1856 / 2878 1129 / 1473
3. Trace Cantrell Mukilteo, WA 2877 M 45 19:02 :17 208 / 288 1897 / 2878 1150 / 1473
4. Mohan Mitturr Lynnwood, WA 2879 M 34 19:33 :17 328 / 395 1980 / 2878 1187 / 1473

Team Name: The Strong Center  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Jennifer Morgenstern Olympia, WA 2895 F 49 13:10 :12 16 / 364 473 / 2878 77 / 1405
2. Tina Martin Tumwater, WA 2894 F 45 16:05 :14 88 / 364 1273 / 2878 421 / 1405
3. David Ross Olympia, WA 2896 M 46 17:25 :16 177 / 288 1575 / 2878 1009 / 1473
4. Stephanie Geoghegan Lacey, WA 2893 F 29 18:10 :16 151 / 284 1748 / 2878 666 / 1405
5. Kathleen Derry Olympia, WA 2891 F 67 20:17 :18 31 / 56 2102 / 2878 871 / 1405
6. Dean Atkins Olympia, WA 2890 M 50 22:13 :20 194 / 215 2336 / 2878 1300 / 1473
7. Shanna Pratt Olympia, WA 3638 F 37 23:57 :21 303 / 371 2467 / 2878 1121 / 1405

Team Name: The Wild Kats  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Angela Iverson Arlington, WA 3625 F 45 19:04 :17 177 / 364 1903 / 2878 752 / 1405
2. Jacinda Lyons Everett, WA 2899 F 47 35:56 :32 345 / 364 2806 / 2878 1349 / 1405
3. Patty Brandt Snohomish, WA 2897 F 60 44:04 :39 56 / 56 2848 / 2878 1380 / 1405
4. Valencia McNair Everett, WA 2900 F 52 1:01:30 :54 189 / 190 2873 / 2878 1401 / 1405
5. Maria Lopez Mukilteo, WA 2898 F 46 1:04:21 :56 364 / 364 2875 / 2878 1402 / 1405

Team Name: The escalators  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Bill Sharer Auburn, WA 2825 M 56 17:10 :15 130 / 215 1527 / 2878 982 / 1473
2. Tina Sharer Auburn, WA 2826 F 48 17:34 :16 135 / 364 1608 / 2878 582 / 1405
3. Jordan Dusek Auburn, WA 2821 F 26 29:28 :26 268 / 284 2706 / 2878 1277 / 1405
4. Peter Huyser Auburn, WA 2822 M 26 29:41 :26 239 / 244 2710 / 2878 1430 / 1473

Team Name: Time wounds all heels  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Alex Nachman Seattle, WA 2904 M 51 13:40 :12 61 / 215 601 / 2878 491 / 1473

Team Name: To Fast To Furious  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Gary Cummins Kent, WA 2907 M 54 10:40 :10 11 / 215 76 / 2878 74 / 1473
2. Haley Cummins Kent, WA 2908 F 17 29:52 :26 64 / 68 2721 / 2878 1289 / 1405

Team Name: To The Top  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Lauren Shoemaker Normandy Park, WA 7471 F 16 13:34 :12 6 / 68 568 / 2878 100 / 1405
2. Logan Shoemaker Normandy Park, WA 7472 M 12 13:38 :12 30 / 99 588 / 2878 483 / 1473
3. Cole McKittrick Seattle, WA 7469 M 0 13:40 :12 5 / 24 599 / 2878 489 / 1473
4. Emily Marie Seattle, WA 7468 F 29 16:14 :15 108 / 284 1299 / 2878 431 / 1405
5. Vk Hadley Silvana, WA 7466 F 57 26:46 :24 163 / 190 2642 / 2878 1237 / 1405

Team Name: Too Inspired to be Tired  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Thomas Gilbert Bothell, WA 2921 M 26 12:05 :11 55 / 244 269 / 2878 236 / 1473
2. Mason Taylor Bothell, WA 2933 M 15 13:12 :12 57 / 128 481 / 2878 403 / 1473
3. Andrew Kennedy Bellevue, WA 2923 M 9 14:06 :13 37 / 99 720 / 2878 564 / 1473
4. Alex Kennedy Bellevue, WA 2922 M 9 16:05 :14 58 / 99 1274 / 2878 853 / 1473
5. Owen Smith Bothell, WA 2931 M 20 18:01 :16 187 / 244 1708 / 2878 1064 / 1473
6. Christopher Kennedy Bellevue, WA 2924 M 43 18:51 :17 202 / 288 1861 / 2878 1132 / 1473
7. William Kennedy Bellevue, WA 2926 M 11 19:14 :17 76 / 99 1934 / 2878 1167 / 1473
8. Julie Kennedy Bellevue, WA 2925 F 44 19:35 :18 192 / 364 1988 / 2878 800 / 1405
9. Jason Carmichael Welaka, FL 2920 M 51 20:35 :18 181 / 215 2141 / 2878 1246 / 1473
10. Michelle Taylor Bothell, WA 2935 F 49 20:46 :19 225 / 364 2169 / 2878 911 / 1405
11. Marie Bury Kirkland, WA 2919 F 27 20:50 :19 200 / 284 2178 / 2878 917 / 1405
12. Kelcee Taylor West Jordan, UT 2932 F 20 21:00 :19 202 / 284 2195 / 2878 927 / 1405
13. Darshanna Smith Bothell, WA 2929 F 50 22:12 :20 132 / 190 2334 / 2878 1035 / 1405
14. Mark Smith Bothell, WA 2930 M 48 22:20 :20 241 / 288 2348 / 2878 1302 / 1473
15. Megan Taylor Bothell, WA 2934 F 22 24:22 :22 243 / 284 2497 / 2878 1141 / 1405
16. Megan Pearson Bothell, WA 2928 F 25 26:11 :23 260 / 284 2611 / 2878 1220 / 1405
17. Hayley Myers Bothell, WA 2927 F 16 43:33 :38 66 / 68 2846 / 2878 1378 / 1405

Team Name: Top O' the Tower  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Amanda Lewis Kirkland, WA 2936 F 25 28:05 :25 265 / 284 2681 / 2878 1262 / 1405

Team Name: Tortoise Trekkers  
      Division: Timed Racers    
            CHIP CHIP AGE PLACE SEX
NO. NAME CITY, STATE RACE # SEX AGE TIME PACE DIV OVERALL OVERALL
1. Matthew Sears Issaquah, WA 2958 M 9 12:44 :12 19 / 99 381 / 2878 328 / 1473
2. Alandra Crowley Renton, WA 2947 F 13 12:50 :12 5 / 68 402 / 2878 59 / 1405
3. Matthew Sears Issaquah, WA 2957 M 43 14:56 :13 124 / 288 956 / 2878 697 / 1473
4. Michael Sears Issaquah, WA 2959 M 6 15:15 :14 50 / 99 1028 / 2878 727 / 1473
5. Trevor Clark Issaquah, WA 2946 M 50 16:11 :15 110 / 215 1289 / 2878 862 / 1473
6. Eleanor Crowley Renton, WA 2949 F 9 17:06 :15 30 / 57 1508 / 2878 538 / 1405
7. Margaret Sears Chicago, IL 2956 F 51 17:22 :16 71 / 190 1568 / 2878 560 / 1405
8. Allison Crowley Seattle, WA 2948 F 45 18:15 :16 159 / 364 1770 / 2878 676 / 1405
9. Greg Smith Seattle, WA 2960 M 48 18:26 :17 195 / 288 1795 / 2878 1103 / 1473
10. Greer Rattray Seattle, WA 2952 F 11 18:40 :17 37 / 57 1835 / 2878 716 / 1405
11. Julie Clark Issaquah, WA 2944 F 52 19:31 :17 106 / 190 1977 / 2878 792 / 1405
12. Elizabeth Sears Issaquah, WA 2955 F 12 21:58 :20 45 / 57 2309 / 2878 1014 / 1405
13. Mikayla McGrath Issaquah, WA 2950 F 11 22:07 :20 46 / 57