ON-LINE RESULTS
BY AA SPORTS, LTD |
CRESCENT CITY TRIATHLON
SUNDAY, AUGUST 16, 2015
Report Last Updated On August 16, 2015
Participants, please e-mail AA Sports, Ltd (the timing company)
at: jon@racecenter.com
with any corrections that need to be made to the information listed below.
Please include the following to help expedite the fix:
A REMINDER TO ATHLETES: Did you remember to return your Timing
Chip (pictured at right). When you register for a chip timed event you
agreed to the safe return of the Timing Chip back tothe Timing Company
or pay a $30.00 replacement fee (receiving the chip back is prefered). Instruction to return the Timing Chip are on the packet and are again provided below: |
You MUST use a padded envelope or the Timing Chip will be torn from the envelope
Thanks!
78 | - # OF FINISHERS |
41 | - # OF FINISHERS - MALES |
37 | - # OF FINISHERS - FEMALES |
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Isaac Blundell 20 M 1:02:20 1 0:07:06 3 0:22 0:32:45 1 0:24 1 0:21:43 1 Crescent City, CA 2. Sergei Boutenko 30 M 1:09:45 1 0:08:04 6 1:05 0:38:21 14 0:25 8 0:21:49 3 Ashland, OR 3. David Hollensbe 15 M 1:11:15 1 0:08:58 15 1:08 0:38:42 17 0:37 14 0:21:49 2 Ashland, OR 4. Bryan Thompson 37 M 1:11:41 2 0:08:58 16 0:47 0:38:28 15 0:46 10 0:22:42 6 Grants Pass, OR 5. Mark Cory 52 M 1:12:22 1 0:08:15 9 0:51 0:36:56 6 0:54 4 0:25:24 14 Eureka, CA 6. Scott Winfield 54 M 1:13:18 2 0:09:14 18 0:58 0:38:18 13 0:54 12 0:23:54 8 McKinleyville, CA 7. Scott Lenz 45 M 1:13:34 1 0:09:56 26 0:58 0:37:51 12 0:19 13 0:24:31 10 Eagle Point, OR 8. Jacob Mullins 28 M 1:13:37 2 0:08:39 11 1:04 0:36:59 7 1:17 5 0:25:37 18 Crescent City, CA 9. Clay Speaker 64 M 1:15:20 1 0:09:27 21 0:57 0:37:36 11 0:44 9 0:26:35 21 Crescent City, CA 10. James Cox 30 M 1:20:13 3 0:07:49 5 1:49 0:39:32 19 0:31 15 0:30:32 43 Belmont, CA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Megan Abel 35 F 1:06:37 1 0:07:05 2 0:26 0:36:24 3 0:41 3 0:22:01 4 Gasquet, CA 2. Linda Blundell 57 F 1:13:36 1 0:08:53 14 0:55 0:37:19 8 1:01 6 0:25:27 15 Crescent City, CA 3. Sheri Jensen 50 F 1:17:43 2 0:12:04 50 2:00 0:38:38 16 0:42 24 0:24:18 9 Eureka, CA 4. Laura Berreth 32 F 1:20:10 2 0:10:21 30 0:58 0:40:48 25 0:58 23 0:27:05 24 Mckinleyville, CA 5. Katie Stollmeyer 35 F 1:21:51 3 0:11:24 42 1:18 0:39:12 18 0:46 22 0:29:11 35 Salyer, CA 6. Maia Mello 37 F 1:22:00 4 0:08:46 12 1:45 0:41:20 26 1:06 21 0:29:03 34 Gasquet CA 7. Angela Lottes 28 F 1:22:45 1 0:11:23 41 1:53 0:41:47 29 1:43 29 0:25:58 19 Arcata, CA 8. Leigh Lenz 37 F 1:23:46 5 0:10:05 28 1:17 0:44:50 39 0:20 31 0:27:14 25 Eagle Point, OR 9. Patricia Terry 36 F 1:24:56 6 0:12:27 54 1:34 0:44:46 37 0:34 42 0:25:35 17 Eureka, CA 10. Jennifer Foesig 43 F 1:25:51 1 0:11:29 44 2:08 0:45:06 42 0:28 41 0:26:40 22 Mckinleyville, CA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Mark Cory 52 M 1:12:22 1 0:08:15 9 0:51 0:36:56 6 0:54 4 0:25:24 14 Eureka, CA 2. Scott Winfield 54 M 1:13:18 2 0:09:14 18 0:58 0:38:18 13 0:54 12 0:23:54 8 McKinleyville, CA 3. Scott Lenz 45 M 1:13:34 1 0:09:56 26 0:58 0:37:51 12 0:19 13 0:24:31 10 Eagle Point, OR 4. Clay Speaker 64 M 1:15:20 1 0:09:27 21 0:57 0:37:36 11 0:44 9 0:26:35 21 Crescent City, CA 5. Mike Henderson 46 M 1:20:21 2 0:10:06 29 2:08 0:41:33 28 1:32 27 0:25:02 12 Crescent City, CA 6. Michael Slaver 44 M 1:20:21 3 0:11:25 43 2:47 0:36:42 4 0:40 20 0:28:46 31 Crescent City, CA 7. Loren Azevedo 62 M 1:20:38 2 0:08:15 8 1:46 0:39:52 22 0:42 17 0:30:02 41 Bayside, CA 8. Eric Nusbaum 48 M 1:20:42 4 0:09:59 27 1:20 0:39:34 20 1:19 19 0:28:30 30 Williams, OR 9. David Slegle 63 M 1:21:50 3 0:10:55 34 1:59 0:37:25 10 0:54 18 0:30:37 44 Crescent City, CA 10. Brent Bayon 62 M 1:22:40 4 0:09:36 24 1:23 0:37:20 9 1:14 11 0:33:07 50 Livermore, CA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Linda Blundell 57 F 1:13:36 1 0:08:53 14 0:55 0:37:19 8 1:01 6 0:25:27 15 Crescent City, CA 2. Sheri Jensen 50 F 1:17:43 2 0:12:04 50 2:00 0:38:38 16 0:42 24 0:24:18 9 Eureka, CA 3. Jennifer Foesig 43 F 1:25:51 1 0:11:29 44 2:08 0:45:06 42 0:28 41 0:26:40 22 Mckinleyville, CA 4. Jennifer Tavares 41 F 1:26:13 2 0:10:27 32 3:28 0:43:11 34 1:15 34 0:27:52 27 Eureka, CA 5. Jessie Christiansen 52 F 1:27:12 3 0:11:30 45 2:50 0:42:09 32 1:42 33 0:29:01 32 Eureka, CA 6. Erin McBride 52 F 1:27:59 4 0:11:48 47 1:27 0:39:38 21 1:16 25 0:33:50 53 Eureka, CA 7. Marlene Allen 59 F 1:31:17 5 0:14:59 62 3:25 0:44:37 36 0:31 47 0:27:44 26 Bayside, CA 8. Margaret Morris 62 F 1:34:16 1 0:12:24 53 2:19 0:46:54 47 2:07 44 0:30:32 42 Eureka, CA 9. Valerie Markin 67 F 1:34:28 2 0:13:09 58 1:15 0:48:25 53 0:32 46 0:31:07 45 Crescent City, CA 10. Diana Nawrocki 43 F 1:40:26 3 0:16:34 65 4:29 0:49:04 54 1:03 55 0:29:16 36 Eureka, CA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Isaac Blundell 20 M 1:02:20 1 0:07:06 3 0:22 0:32:45 1 0:24 1 0:21:43 1 Crescent City, CA 2. Megan Abel 35 F 1:06:37 1 0:07:05 2 0:26 0:36:24 3 0:41 3 0:22:01 4 Gasquet, CA 3. Sergei Boutenko 30 M 1:09:45 1 0:08:04 6 1:05 0:38:21 14 0:25 8 0:21:49 3 Ashland, OR 4. David Hollensbe 15 M 1:11:15 1 0:08:58 15 1:08 0:38:42 17 0:37 14 0:21:49 2 Ashland, OR 5. Bryan Thompson 37 M 1:11:41 2 0:08:58 16 0:47 0:38:28 15 0:46 10 0:22:42 6 Grants Pass, OR 6. Mark Cory 52 M 1:12:22 1 0:08:15 9 0:51 0:36:56 6 0:54 4 0:25:24 14 Eureka, CA 7. Scott Winfield 54 M 1:13:18 2 0:09:14 18 0:58 0:38:18 13 0:54 12 0:23:54 8 McKinleyville, CA 8. Scott Lenz 45 M 1:13:34 1 0:09:56 26 0:58 0:37:51 12 0:19 13 0:24:31 10 Eagle Point, OR 9. Linda Blundell 57 F 1:13:36 1 0:08:53 14 0:55 0:37:19 8 1:01 6 0:25:27 15 Crescent City, CA 10. Jacob Mullins 28 M 1:13:37 2 0:08:39 11 1:04 0:36:59 7 1:17 5 0:25:37 18 Crescent City, CA 11. Clay Speaker 64 M 1:15:20 1 0:09:27 21 0:57 0:37:36 11 0:44 9 0:26:35 21 Crescent City, CA 12. Sheri Jensen 50 F 1:17:43 2 0:12:04 50 2:00 0:38:38 16 0:42 24 0:24:18 9 Eureka, CA 13. Laura Berreth 32 F 1:20:10 2 0:10:21 30 0:58 0:40:48 25 0:58 23 0:27:05 24 Mckinleyville, CA 14. James Cox 30 M 1:20:13 3 0:07:49 5 1:49 0:39:32 19 0:31 15 0:30:32 43 Belmont, CA 15. Mike Henderson 46 M 1:20:21 2 0:10:06 29 2:08 0:41:33 28 1:32 27 0:25:02 12 Crescent City, CA 16. Michael Slaver 44 M 1:20:21 3 0:11:25 43 2:47 0:36:42 4 0:40 20 0:28:46 31 Crescent City, CA 17. Loren Azevedo 62 M 1:20:38 2 0:08:15 8 1:46 0:39:52 22 0:42 17 0:30:02 41 Bayside, CA 18. Eric Nusbaum 48 M 1:20:42 4 0:09:59 27 1:20 0:39:34 20 1:19 19 0:28:30 30 Williams, OR 19. Daniel Waller 34 M 1:21:20 4 0:08:52 13 3:12 0:41:21 27 1:01 26 0:26:54 23 Klamath Falls, OR 20. David Slegle 63 M 1:21:50 3 0:10:55 34 1:59 0:37:25 10 0:54 18 0:30:37 44 Crescent City, CA 21. Katie Stollmeyer 35 F 1:21:51 3 0:11:24 42 1:18 0:39:12 18 0:46 22 0:29:11 35 Salyer, CA 22. Maia Mello 37 F 1:22:00 4 0:08:46 12 1:45 0:41:20 26 1:06 21 0:29:03 34 Gasquet CA 23. Brent Bayon 62 M 1:22:40 4 0:09:36 24 1:23 0:37:20 9 1:14 11 0:33:07 50 Livermore, CA 24. Angela Lottes 28 F 1:22:45 1 0:11:23 41 1:53 0:41:47 29 1:43 29 0:25:58 19 Arcata, CA 25. Leigh Lenz 37 F 1:23:46 5 0:10:05 28 1:17 0:44:50 39 0:20 31 0:27:14 25 Eagle Point, OR 26. Patricia Terry 36 F 1:24:56 6 0:12:27 54 1:34 0:44:46 37 0:34 42 0:25:35 17 Eureka, CA 27. Jennifer Foesig 43 F 1:25:51 1 0:11:29 44 2:08 0:45:06 42 0:28 41 0:26:40 22 Mckinleyville, CA 28. Jennifer Tavares 41 F 1:26:13 2 0:10:27 32 3:28 0:43:11 34 1:15 34 0:27:52 27 Eureka, CA 29. Uchenna Ajero 41 M 1:27:01 5 0:10:35 33 2:04 0:47:26 49 1:24 43 0:25:31 16 Redding, CA 30. John Cherland 65 M 1:27:04 5 0:11:16 39 1:33 0:42:13 33 0:52 28 0:31:10 46 Redding, CA 31. Jessie Christiansen 52 F 1:27:12 3 0:11:30 45 2:50 0:42:09 32 1:42 33 0:29:01 32 Eureka, CA 32. Doug Madsen 68 M 1:27:43 6 0:12:17 51 3:07 0:41:57 31 1:53 35 0:28:28 28 Bonanza, OR 33. Marissa Northrup 39 F 1:27:43 7 0:09:24 20 2:08 0:46:33 46 1:09 38 0:28:29 29 O'brien, OR 34. Erin McBride 52 F 1:27:59 4 0:11:48 47 1:27 0:39:38 21 1:16 25 0:33:50 53 Eureka, CA 35. Xena Dreyfuss 23 F 1:28:23 2 0:11:38 46 0:55 0:45:20 43 0:38 37 0:29:52 39 Silver Spring, MA 36. Elizabeth Knaus 31 F 1:28:48 8 0:11:08 36 1:18 0:45:58 45 0:31 40 0:29:53 40 Arcata, CA 37. Marlene Allen 59 F 1:31:17 5 0:14:59 62 3:25 0:44:37 36 0:31 47 0:27:44 26 Bayside, CA 38. Randy Landenberger 59 M 1:31:26 3 0:09:34 23 3:23 0:45:26 44 0:54 39 0:32:09 48 Crescent City, CA 39. Alyse Eckenrode 34 F 1:33:40 9 0:09:20 19 2:39 0:43:33 35 1:45 30 0:36:23 57 Eureka, CA 40. Malinda Wiley 29 F 1:33:48 3 0:13:43 59 1:32 0:48:06 52 1:02 48 0:29:24 37 Crescent City, CA 41. Margaret Morris 62 F 1:34:16 1 0:12:24 53 2:19 0:46:54 47 2:07 44 0:30:32 42 Eureka, CA 42. Valerie Markin 67 F 1:34:28 2 0:13:09 58 1:15 0:48:25 53 0:32 46 0:31:07 45 Crescent City, CA 43. Damon Arthur 55 M 1:34:49 4 0:12:43 56 3:26 0:40:12 23 1:53 32 0:36:34 58 Anderson, CA 44. Kate Kralik 36 F 1:35:42 10 0:10:27 31 2:59 0:51:48 58 1:26 51 0:29:02 33 Medford, OR 45. Jurgen Giessel 78 M 1:36:50 7 0:10:58 35 1:41 0:44:49 38 2:34 36 0:36:48 59 Garberville, CA 46. Kara Riddle 36 F 1:37:24 11 0:11:48 48 3:08 0:49:21 55 0:55 50 0:32:12 49 Mount Shasta, CA 47. Diana Nawrocki 43 F 1:40:26 3 0:16:34 65 4:29 0:49:04 54 1:03 55 0:29:16 36 Eureka, CA 48. Kathleen Strickland 47 F 1:41:12 4 0:14:22 61 3:26 0:47:36 51 2:03 53 0:33:45 52 Eureka, CA 49. Nancy Hall 59 F 1:41:13 6 0:11:13 38 6:33 0:47:32 50 2:11 52 0:33:44 51 Eureka, CA 50. Jenny Dawson 39 F 1:41:50 12 0:08:13 7 2:04 0:55:44 60 1:17 54 0:34:32 54 Central Point, OR 51. Travis Bille 28 M 1:46:11 3 0:11:11 37 1:32 1:03:05 66 0:38 59 0:29:45 38 Arcata, CA 52. Julianne Lord 27 F 1:46:12 4 0:09:32 22 3:13 0:51:07 56 1:09 49 0:41:10 61 Eureka, CA 53. Joseph Wismann 64 M 1:47:35 8 0:12:59 57 4:09 0:44:56 41 1:05 45 0:44:26 62 Talent, OR 54. De Kelner 60 F 1:50:42 3 0:15:16 63 2:59 0:55:48 61 0:37 58 0:36:01 56 Crescent City, CA 55. Len McVay 13 M 1:53:05 2 0:09:49 25 2:23 0:59:39 63 0:31 56 0:40:43 60 Klamath Falls, OR 56. Daniel McVay 12 M 1:58:44 1 0:12:03 49 1:34 0:58:29 62 0:36 57 0:46:01 64 Klamath Falls, OR 57. Judy Wismann 65 F 2:00:46 4 0:16:10 64 4:05 1:01:44 64 3:57 60 0:34:50 55 Talent, OR
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Abel, Megan 35 F 1:06:37 1 0:07:05 2 0:26 0:36:24 3 0:41 3 0:22:01 4 Gasquet, CA 2. Ajero, Uchenna 41 M 1:27:01 5 0:10:35 33 2:04 0:47:26 49 1:24 43 0:25:31 16 Redding, CA 3. Allen, Marlene 59 F 1:31:17 5 0:14:59 62 3:25 0:44:37 36 0:31 47 0:27:44 26 Bayside, CA 4. Arthur, Damon 55 M 1:34:49 4 0:12:43 56 3:26 0:40:12 23 1:53 32 0:36:34 58 Anderson, CA 5. Azevedo, Loren 62 M 1:20:38 2 0:08:15 8 1:46 0:39:52 22 0:42 17 0:30:02 41 Bayside, CA 6. Bayon, Brent 62 M 1:22:40 4 0:09:36 24 1:23 0:37:20 9 1:14 11 0:33:07 50 Livermore, CA 7. Berreth, Laura 32 F 1:20:10 2 0:10:21 30 0:58 0:40:48 25 0:58 23 0:27:05 24 Mckinleyville, CA 8. Bille, Travis 28 M 1:46:11 3 0:11:11 37 1:32 1:03:05 66 0:38 59 0:29:45 38 Arcata, CA 9. Blundell, Isaac 20 M 1:02:20 1 0:07:06 3 0:22 0:32:45 1 0:24 1 0:21:43 1 Crescent City, CA 10. Blundell, Linda 57 F 1:13:36 1 0:08:53 14 0:55 0:37:19 8 1:01 6 0:25:27 15 Crescent City, CA 11. Boutenko, Sergei 30 M 1:09:45 1 0:08:04 6 1:05 0:38:21 14 0:25 8 0:21:49 3 Ashland, OR 12. Cherland, John 65 M 1:27:04 5 0:11:16 39 1:33 0:42:13 33 0:52 28 0:31:10 46 Redding, CA 13. Christiansen, Jessie 52 F 1:27:12 3 0:11:30 45 2:50 0:42:09 32 1:42 33 0:29:01 32 Eureka, CA 14. Cory, Mark 52 M 1:12:22 1 0:08:15 9 0:51 0:36:56 6 0:54 4 0:25:24 14 Eureka, CA 15. Cox, James 30 M 1:20:13 3 0:07:49 5 1:49 0:39:32 19 0:31 15 0:30:32 43 Belmont, CA 16. Dawson, Jenny 39 F 1:41:50 12 0:08:13 7 2:04 0:55:44 60 1:17 54 0:34:32 54 Central Point, OR 17. Dreyfuss, Xena 23 F 1:28:23 2 0:11:38 46 0:55 0:45:20 43 0:38 37 0:29:52 39 Silver Spring, MA 18. Eckenrode, Alyse 34 F 1:33:40 9 0:09:20 19 2:39 0:43:33 35 1:45 30 0:36:23 57 Eureka, CA 19. Foesig, Jennifer 43 F 1:25:51 1 0:11:29 44 2:08 0:45:06 42 0:28 41 0:26:40 22 Mckinleyville, CA 20. Giessel, Jurgen 78 M 1:36:50 7 0:10:58 35 1:41 0:44:49 38 2:34 36 0:36:48 59 Garberville, CA 21. Hall, Nancy 59 F 1:41:13 6 0:11:13 38 6:33 0:47:32 50 2:11 52 0:33:44 51 Eureka, CA 22. Henderson, Mike 46 M 1:20:21 2 0:10:06 29 2:08 0:41:33 28 1:32 27 0:25:02 12 Crescent City, CA 23. Hollensbe, David 15 M 1:11:15 1 0:08:58 15 1:08 0:38:42 17 0:37 14 0:21:49 2 Ashland, OR 24. Jensen, Sheri 50 F 1:17:43 2 0:12:04 50 2:00 0:38:38 16 0:42 24 0:24:18 9 Eureka, CA 25. Kelner, De 60 F 1:50:42 3 0:15:16 63 2:59 0:55:48 61 0:37 58 0:36:01 56 Crescent City, CA 26. Knaus, Elizabeth 31 F 1:28:48 8 0:11:08 36 1:18 0:45:58 45 0:31 40 0:29:53 40 Arcata, CA 27. Kralik, Kate 36 F 1:35:42 10 0:10:27 31 2:59 0:51:48 58 1:26 51 0:29:02 33 Medford, OR 28. Landenberger, Randy 59 M 1:31:26 3 0:09:34 23 3:23 0:45:26 44 0:54 39 0:32:09 48 Crescent City, CA 29. Lenz, Leigh 37 F 1:23:46 5 0:10:05 28 1:17 0:44:50 39 0:20 31 0:27:14 25 Eagle Point, OR 30. Lenz, Scott 45 M 1:13:34 1 0:09:56 26 0:58 0:37:51 12 0:19 13 0:24:31 10 Eagle Point, OR 31. Lord, Julianne 27 F 1:46:12 4 0:09:32 22 3:13 0:51:07 56 1:09 49 0:41:10 61 Eureka, CA 32. Lottes, Angela 28 F 1:22:45 1 0:11:23 41 1:53 0:41:47 29 1:43 29 0:25:58 19 Arcata, CA 33. Madsen, Doug 68 M 1:27:43 6 0:12:17 51 3:07 0:41:57 31 1:53 35 0:28:28 28 Bonanza, OR 34. Markin, Valerie 67 F 1:34:28 2 0:13:09 58 1:15 0:48:25 53 0:32 46 0:31:07 45 Crescent City, CA 35. McBride, Erin 52 F 1:27:59 4 0:11:48 47 1:27 0:39:38 21 1:16 25 0:33:50 53 Eureka, CA 36. McVay, Daniel 12 M 1:58:44 1 0:12:03 49 1:34 0:58:29 62 0:36 57 0:46:01 64 Klamath Falls, OR 37. McVay, Len 13 M 1:53:05 2 0:09:49 25 2:23 0:59:39 63 0:31 56 0:40:43 60 Klamath Falls, OR 38. Mello, Maia 37 F 1:22:00 4 0:08:46 12 1:45 0:41:20 26 1:06 21 0:29:03 34 Gasquet CA 39. Morris, Margaret 62 F 1:34:16 1 0:12:24 53 2:19 0:46:54 47 2:07 44 0:30:32 42 Eureka, CA 40. Mullins, Jacob 28 M 1:13:37 2 0:08:39 11 1:04 0:36:59 7 1:17 5 0:25:37 18 Crescent City, CA 41. Nawrocki, Diana 43 F 1:40:26 3 0:16:34 65 4:29 0:49:04 54 1:03 55 0:29:16 36 Eureka, CA 42. Northrup, Marissa 39 F 1:27:43 7 0:09:24 20 2:08 0:46:33 46 1:09 38 0:28:29 29 O'brien, OR 43. Nusbaum, Eric 48 M 1:20:42 4 0:09:59 27 1:20 0:39:34 20 1:19 19 0:28:30 30 Williams, OR 44. Riddle, Kara 36 F 1:37:24 11 0:11:48 48 3:08 0:49:21 55 0:55 50 0:32:12 49 Mount Shasta, CA 45. Slaver, Michael 44 M 1:20:21 3 0:11:25 43 2:47 0:36:42 4 0:40 20 0:28:46 31 Crescent City, CA 46. Slegle, David 63 M 1:21:50 3 0:10:55 34 1:59 0:37:25 10 0:54 18 0:30:37 44 Crescent City, CA 47. Speaker, Clay 64 M 1:15:20 1 0:09:27 21 0:57 0:37:36 11 0:44 9 0:26:35 21 Crescent City, CA 48. Stollmeyer, Katie 35 F 1:21:51 3 0:11:24 42 1:18 0:39:12 18 0:46 22 0:29:11 35 Salyer, CA 49. Strickland, Kathleen 47 F 1:41:12 4 0:14:22 61 3:26 0:47:36 51 2:03 53 0:33:45 52 Eureka, CA 50. Tavares, Jennifer 41 F 1:26:13 2 0:10:27 32 3:28 0:43:11 34 1:15 34 0:27:52 27 Eureka, CA 51. Terry, Patricia 36 F 1:24:56 6 0:12:27 54 1:34 0:44:46 37 0:34 42 0:25:35 17 Eureka, CA 52. Thompson, Bryan 37 M 1:11:41 2 0:08:58 16 0:47 0:38:28 15 0:46 10 0:22:42 6 Grants Pass, OR 53. Waller, Daniel 34 M 1:21:20 4 0:08:52 13 3:12 0:41:21 27 1:01 26 0:26:54 23 Klamath Falls, OR 54. Wiley, Malinda 29 F 1:33:48 3 0:13:43 59 1:32 0:48:06 52 1:02 48 0:29:24 37 Crescent City, CA 55. Winfield, Scott 54 M 1:13:18 2 0:09:14 18 0:58 0:38:18 13 0:54 12 0:23:54 8 McKinleyville, CA 56. Wismann, Joseph 64 M 1:47:35 8 0:12:59 57 4:09 0:44:56 41 1:05 45 0:44:26 62 Talent, OR 57. Wismann, Judy 65 F 2:00:46 4 0:16:10 64 4:05 1:01:44 64 3:57 60 0:34:50 55 Talent, OR
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Daniel McVay 43 12 M 1:58:44 1 0:12:03 49 1:34 0:58:29 62 0:36 57 0:46:01 64 Klamath Falls, OR
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. David Hollensbe 50 15 M 1:11:15 1 0:08:58 15 1:08 0:38:42 17 0:37 14 0:21:49 2 Ashland, OR 2. Len McVay 42 13 M 1:53:05 2 0:09:49 25 2:23 0:59:39 63 0:31 56 0:40:43 60 Klamath Falls, OR
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Isaac Blundell 1 20 M 1:02:20 1 0:07:06 3 0:22 0:32:45 1 0:24 1 0:21:43 1 Crescent City, CA 2. Jacob Mullins 56 28 M 1:13:37 2 0:08:39 11 1:04 0:36:59 7 1:17 5 0:25:37 18 Crescent City, CA 3. Travis Bille 45 28 M 1:46:11 3 0:11:11 37 1:32 1:03:05 66 0:38 59 0:29:45 38 Arcata, CA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Angela Lottes 16 28 F 1:22:45 1 0:11:23 41 1:53 0:41:47 29 1:43 29 0:25:58 19 Arcata, CA 2. Xena Dreyfuss 41 23 F 1:28:23 2 0:11:38 46 0:55 0:45:20 43 0:38 37 0:29:52 39 Silver Spring, MA 3. Malinda Wiley 49 29 F 1:33:48 3 0:13:43 59 1:32 0:48:06 52 1:02 48 0:29:24 37 Crescent City, CA 4. Julianne Lord 58 27 F 1:46:12 4 0:09:32 22 3:13 0:51:07 56 1:09 49 0:41:10 61 Eureka, CA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Sergei Boutenko 26 30 M 1:09:45 1 0:08:04 6 1:05 0:38:21 14 0:25 8 0:21:49 3 Ashland, OR 2. Bryan Thompson 57 37 M 1:11:41 2 0:08:58 16 0:47 0:38:28 15 0:46 10 0:22:42 6 Grants Pass, OR 3. James Cox 48 30 M 1:20:13 3 0:07:49 5 1:49 0:39:32 19 0:31 15 0:30:32 43 Belmont, CA 4. Daniel Waller 46 34 M 1:21:20 4 0:08:52 13 3:12 0:41:21 27 1:01 26 0:26:54 23 Klamath Falls, OR
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Megan Abel 2 35 F 1:06:37 1 0:07:05 2 0:26 0:36:24 3 0:41 3 0:22:01 4 Gasquet, CA 2. Laura Berreth 60 32 F 1:20:10 2 0:10:21 30 0:58 0:40:48 25 0:58 23 0:27:05 24 Mckinleyville, CA 3. Katie Stollmeyer 25 35 F 1:21:51 3 0:11:24 42 1:18 0:39:12 18 0:46 22 0:29:11 35 Salyer, CA 4. Maia Mello 62 37 F 1:22:00 4 0:08:46 12 1:45 0:41:20 26 1:06 21 0:29:03 34 Gasquet CA 5. Leigh Lenz 36 37 F 1:23:46 5 0:10:05 28 1:17 0:44:50 39 0:20 31 0:27:14 25 Eagle Point, OR 6. Patricia Terry 18 36 F 1:24:56 6 0:12:27 54 1:34 0:44:46 37 0:34 42 0:25:35 17 Eureka, CA 7. Marissa Northrup 14 39 F 1:27:43 7 0:09:24 20 2:08 0:46:33 46 1:09 38 0:28:29 29 O'brien, OR 8. Elizabeth Knaus 17 31 F 1:28:48 8 0:11:08 36 1:18 0:45:58 45 0:31 40 0:29:53 40 Arcata, CA 9. Alyse Eckenrode 20 34 F 1:33:40 9 0:09:20 19 2:39 0:43:33 35 1:45 30 0:36:23 57 Eureka, CA 10. Kate Kralik 21 36 F 1:35:42 10 0:10:27 31 2:59 0:51:48 58 1:26 51 0:29:02 33 Medford, OR 11. Kara Riddle 35 36 F 1:37:24 11 0:11:48 48 3:08 0:49:21 55 0:55 50 0:32:12 49 Mount Shasta, CA 12. Jenny Dawson 39 39 F 1:41:50 12 0:08:13 7 2:04 0:55:44 60 1:17 54 0:34:32 54 Central Point, OR
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Scott Lenz 52 45 M 1:13:34 1 0:09:56 26 0:58 0:37:51 12 0:19 13 0:24:31 10 Eagle Point, OR 2. Mike Henderson 31 46 M 1:20:21 2 0:10:06 29 2:08 0:41:33 28 1:32 27 0:25:02 12 Crescent City, CA 3. Michael Slaver 7 44 M 1:20:21 3 0:11:25 43 2:47 0:36:42 4 0:40 20 0:28:46 31 Crescent City, CA 4. Eric Nusbaum 27 48 M 1:20:42 4 0:09:59 27 1:20 0:39:34 20 1:19 19 0:28:30 30 Williams, OR 5. Uchenna Ajero 55 41 M 1:27:01 5 0:10:35 33 2:04 0:47:26 49 1:24 43 0:25:31 16 Redding, CA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Jennifer Foesig 44 43 F 1:25:51 1 0:11:29 44 2:08 0:45:06 42 0:28 41 0:26:40 22 Mckinleyville, CA 2. Jennifer Tavares 22 41 F 1:26:13 2 0:10:27 32 3:28 0:43:11 34 1:15 34 0:27:52 27 Eureka, CA 3. Diana Nawrocki 33 43 F 1:40:26 3 0:16:34 65 4:29 0:49:04 54 1:03 55 0:29:16 36 Eureka, CA 4. Kathleen Strickland 29 47 F 1:41:12 4 0:14:22 61 3:26 0:47:36 51 2:03 53 0:33:45 52 Eureka, CA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Mark Cory 3 52 M 1:12:22 1 0:08:15 9 0:51 0:36:56 6 0:54 4 0:25:24 14 Eureka, CA 2. Scott Winfield 51 54 M 1:13:18 2 0:09:14 18 0:58 0:38:18 13 0:54 12 0:23:54 8 McKinleyville, CA 3. Randy Landenberger 59 59 M 1:31:26 3 0:09:34 23 3:23 0:45:26 44 0:54 39 0:32:09 48 Crescent City, CA 4. Damon Arthur 19 55 M 1:34:49 4 0:12:43 56 3:26 0:40:12 23 1:53 32 0:36:34 58 Anderson, CA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Linda Blundell 4 57 F 1:13:36 1 0:08:53 14 0:55 0:37:19 8 1:01 6 0:25:27 15 Crescent City, CA 2. Sheri Jensen 47 50 F 1:17:43 2 0:12:04 50 2:00 0:38:38 16 0:42 24 0:24:18 9 Eureka, CA 3. Jessie Christiansen 38 52 F 1:27:12 3 0:11:30 45 2:50 0:42:09 32 1:42 33 0:29:01 32 Eureka, CA 4. Erin McBride 53 52 F 1:27:59 4 0:11:48 47 1:27 0:39:38 21 1:16 25 0:33:50 53 Eureka, CA 5. Marlene Allen 8 59 F 1:31:17 5 0:14:59 62 3:25 0:44:37 36 0:31 47 0:27:44 26 Bayside, CA 6. Nancy Hall 34 59 F 1:41:13 6 0:11:13 38 6:33 0:47:32 50 2:11 52 0:33:44 51 Eureka, CA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Clay Speaker 13 64 M 1:15:20 1 0:09:27 21 0:57 0:37:36 11 0:44 9 0:26:35 21 Crescent City, CA 2. Loren Azevedo 37 62 M 1:20:38 2 0:08:15 8 1:46 0:39:52 22 0:42 17 0:30:02 41 Bayside, CA 3. David Slegle 54 63 M 1:21:50 3 0:10:55 34 1:59 0:37:25 10 0:54 18 0:30:37 44 Crescent City, CA 4. Brent Bayon 6 62 M 1:22:40 4 0:09:36 24 1:23 0:37:20 9 1:14 11 0:33:07 50 Livermore, CA 5. John Cherland 24 65 M 1:27:04 5 0:11:16 39 1:33 0:42:13 33 0:52 28 0:31:10 46 Redding, CA 6. Doug Madsen 30 68 M 1:27:43 6 0:12:17 51 3:07 0:41:57 31 1:53 35 0:28:28 28 Bonanza, OR 7. Jurgen Giessel 12 78 M 1:36:50 7 0:10:58 35 1:41 0:44:49 38 2:34 36 0:36:48 59 Garberville, CA 8. Joseph Wismann 11 64 M 1:47:35 8 0:12:59 57 4:09 0:44:56 41 1:05 45 0:44:26 62 Talent, OR
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Margaret Morris 28 62 F 1:34:16 1 0:12:24 53 2:19 0:46:54 47 2:07 44 0:30:32 42 Eureka, CA 2. Valerie Markin 15 67 F 1:34:28 2 0:13:09 58 1:15 0:48:25 53 0:32 46 0:31:07 45 Crescent City, CA 3. De Kelner 32 60 F 1:50:42 3 0:15:16 63 2:59 0:55:48 61 0:37 58 0:36:01 56 Crescent City, CA 4. Judy Wismann 10 65 F 2:00:46 4 0:16:10 64 4:05 1:01:44 64 3:57 60 0:34:50 55 Talent, OR
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION (SWIM: MIN PER 100 YARDS & BIKE: MPH) PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE
1. 1:07:51 1 / 2 Old But Good Roy Wessbecher 0:07:01 1.24 1 1 57 M 171 Brookings, OR 0:00:19 TRANSITION #1 TIME Ron Griswold 0:35:00 20.57 2 2 70 M 170 Brookings, OR 0:00:10 TRANSITION #2 TIME PLACE OVERALL AFTER BIKE Tony Ellsworth 0:25:21 8:10 13 10 54 M 169 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 1:13:46 1 / 6 COACHHACKER.COM John Hacker 0:07:37 1.31 4 3 53 M 159 Ashland, OR 0:00:15 TRANSITION #1 TIME Becky Hacker 0:41:49 17.22 30 9 45 F 160 Ashland, OR 0:00:35 TRANSITION #2 TIME 61 PLACE OVERALL AFTER BIKE Becky Hacker 0:23:29 7:34 7 2 45 F 160 Ashland, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3. 1:19:33 2 / 6 THE G TEAM Nathan Goldsmith 0:08:22 1.40 10 8 0 M 151 Tucson, AZ 0:02:11 TRANSITION #1 TIME Nathan Goldsmith 0:36:50 19.55 5 4 0 M 151 Tucson, AZ 0:00:12 TRANSITION #2 TIME PLACE OVERALL AFTER BIKE Monica Goldsmith 0:31:57 10:17 47 23 36 F 152 Tucson, AZ ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 4. 1:26:40 3 / 6 FOOD FORCE 3 Melissa Lockwood 0:09:01 1.48 17 5 25 F 156 Crescent City, CA 0:00:17 TRANSITION #1 TIME Connor Caldwell 0:52:34 13.70 59 31 28 M 157 Crescent City, CA 0:00:08 TRANSITION #2 TIME PLACE OVERALL AFTER BIKE Thomas Anderson 0:24:39 7:56 11 8 34 M 158 Crescent City, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 5. 1:30:29 2 / 2 STATE FARM Matthew Chadwick 0:12:17 2.27 52 29 27 M 164 Crescent City, CA 0:00:13 TRANSITION #1 TIME Richard Ybarra 0:51:38 13.94 57 30 26 M 165 Crescent City, CA 0:00:10 TRANSITION #2 TIME PLACE OVERALL AFTER BIKE Frank Cardenas 0:26:10 8:25 20 14 26 M 172 Crescent City, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 6. 1:40:07 4 / 6 TEAM C.M.T. Alyson O'Connor 0:14:12 2.50 60 29 34 F 161 Astoria, OR 0:00:50 TRANSITION #1 TIME Dick Rogerts 1:02:08 11.59 65 34 0 M 162 Longview, WA 0:00:25 TRANSITION #2 TIME PLACE OVERALL AFTER BIKE Jim O'Connor 0:22:32 7:15 5 4 35 M 163 Astoria, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 7. 1:46:12 5 / 6 SUNNY SIDE UP Katherine Short 0:12:34 2.31 55 26 33 F 166 Central Point, OR 0:00:21 TRANSITION #1 TIME Jason Edwards 0:47:24 15.19 48 28 38 M 168 Eureka, CA 0:00:19 TRANSITION #2 TIME PLACE OVERALL AFTER BIKE Elizabeth Edwards 0:45:33 14:40 63 33 34 F 167 Eureka, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 8. 2:02:20 6 / 6 TEAM VARNEY Dawn Varney 0:11:20 2.16 40 15 32 F 153 Ashland, OR 0:00:19 TRANSITION #1 TIME Ronald Varney 0:44:51 16.05 40 25 61 M 154 Kerby, OR 0:00:21 TRANSITION #2 TIME PLACE OVERALL AFTER BIKE Darlene Varney 1:05:29 21:05 65 34 61 F 155 Kerby, OR -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION (SWIM: MIN PER 100 YARDS & BIKE: MPH) PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE
1. 1:07:51 1 / 2 Old But Good Roy Wessbecher 0:07:01 1.24 1 1 57 M 171 Brookings, OR 0:00:19 TRANSITION #1 TIME Ron Griswold 0:35:00 20.57 2 2 70 M 170 Brookings, OR 0:00:10 TRANSITION #2 TIME PLACE OVERALL AFTER BIKE Tony Ellsworth 0:25:21 8:10 13 10 54 M 169 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 1:30:29 2 / 2 STATE FARM Matthew Chadwick 0:12:17 2.27 52 29 27 M 164 Crescent City, CA 0:00:13 TRANSITION #1 TIME Richard Ybarra 0:51:38 13.94 57 30 26 M 165 Crescent City, CA 0:00:10 TRANSITION #2 TIME PLACE OVERALL AFTER BIKE Frank Cardenas 0:26:10 8:25 20 14 26 M 172 Crescent City, CA -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION (SWIM: MIN PER 100 YARDS & BIKE: MPH) PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE
1. 1:13:46 1 / 6 COACHHACKER.COM John Hacker 0:07:37 1.31 4 3 53 M 159 Ashland, OR 0:00:15 TRANSITION #1 TIME Becky Hacker 0:41:49 17.22 30 9 45 F 160 Ashland, OR 0:00:35 TRANSITION #2 TIME 61 PLACE OVERALL AFTER BIKE Becky Hacker 0:23:29 7:34 7 2 45 F 160 Ashland, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 1:19:33 2 / 6 THE G TEAM Nathan Goldsmith 0:08:22 1.40 10 8 0 M 151 Tucson, AZ 0:02:11 TRANSITION #1 TIME Nathan Goldsmith 0:36:50 19.55 5 4 0 M 151 Tucson, AZ 0:00:12 TRANSITION #2 TIME PLACE OVERALL AFTER BIKE Monica Goldsmith 0:31:57 10:17 47 23 36 F 152 Tucson, AZ ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3. 1:26:40 3 / 6 FOOD FORCE 3 Melissa Lockwood 0:09:01 1.48 17 5 25 F 156 Crescent City, CA 0:00:17 TRANSITION #1 TIME Connor Caldwell 0:52:34 13.70 59 31 28 M 157 Crescent City, CA 0:00:08 TRANSITION #2 TIME PLACE OVERALL AFTER BIKE Thomas Anderson 0:24:39 7:56 11 8 34 M 158 Crescent City, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 4. 1:40:07 4 / 6 TEAM C.M.T. Alyson O'Connor 0:14:12 2.50 60 29 34 F 161 Astoria, OR 0:00:50 TRANSITION #1 TIME Dick Rogerts 1:02:08 11.59 65 34 0 M 162 Longview, WA 0:00:25 TRANSITION #2 TIME PLACE OVERALL AFTER BIKE Jim O'Connor 0:22:32 7:15 5 4 35 M 163 Astoria, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 5. 1:46:12 5 / 6 SUNNY SIDE UP Katherine Short 0:12:34 2.31 55 26 33 F 166 Central Point, OR 0:00:21 TRANSITION #1 TIME Jason Edwards 0:47:24 15.19 48 28 38 M 168 Eureka, CA 0:00:19 TRANSITION #2 TIME PLACE OVERALL AFTER BIKE Elizabeth Edwards 0:45:33 14:40 63 33 34 F 167 Eureka, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 6. 2:02:20 6 / 6 TEAM VARNEY Dawn Varney 0:11:20 2.16 40 15 32 F 153 Ashland, OR 0:00:19 TRANSITION #1 TIME Ronald Varney 0:44:51 16.05 40 25 61 M 154 Kerby, OR 0:00:21 TRANSITION #2 TIME PLACE OVERALL AFTER BIKE Darlene Varney 1:05:29 21:05 65 34 61 F 155 Kerby, OR -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
EVENT PLACE TIME PACE CODE NAME AGE SEX RACE # CITY & STATE
1. 0:07:01 1.24 S Roy Wessbecher 57 M 171 Brookings, OR 2. 0:07:05 1.25 AE Megan Abel 35 F 2 Gasquet, CA 3. 0:07:06 1.25 AE Isaac Blundell 20 M 1 Crescent City, CA 4. 0:07:37 1.31 S John Hacker 53 M 159 Ashland, OR 5. 0:07:49 1.34 AE James Cox 30 M 48 Belmont, CA 6. 0:08:04 1.37 AE Sergei Boutenko 30 M 26 Ashland, OR 7. 0:08:13 1.39 AE Jenny Dawson 39 F 39 Central Point, OR 8. 0:08:15 1.39 AE Loren Azevedo 62 M 37 Bayside, CA 9. 0:08:15 1.39 AE Mark Cory 52 M 3 Eureka, CA 10. 0:08:22 1.40 SB Nathan Goldsmith 0 M 151 Tucson, AZ 11. 0:08:39 1.44 AE Jacob Mullins 28 M 56 Crescent City, CA 12. 0:08:46 1.45 AE Maia Mello 37 F 62 Gasquet CA 13. 0:08:52 1.46 AE Daniel Waller 34 M 46 Klamath Falls, OR 14. 0:08:53 1.47 AE Linda Blundell 57 F 4 Crescent City, CA 15. 0:08:58 1.48 AE David Hollensbe 15 M 50 Ashland, OR 16. 0:08:58 1.48 AE Bryan Thompson 37 M 57 Grants Pass, OR 17. 0:09:01 1.48 S Melissa Lockwood 25 F 156 Crescent City, CA 18. 0:09:14 1.51 AE Scott Winfield 54 M 51 McKinleyville, CA 19. 0:09:20 1.52 AE Alyse Eckenrode 34 F 20 Eureka, CA 20. 0:09:24 1.53 AE Marissa Northrup 39 F 14 O'brien, OR 21. 0:09:27 1.53 AE Clay Speaker 64 M 13 Crescent City, CA 22. 0:09:32 1.54 AE Julianne Lord 27 F 58 Eureka, CA 23. 0:09:34 1.55 AE Randy Landenberger 59 M 59 Crescent City, CA 24. 0:09:36 1.55 AE Brent Bayon 62 M 6 Livermore, CA 25. 0:09:49 1.58 AE Len McVay 13 M 42 Klamath Falls, OR 26. 0:09:56 1.59 AE Scott Lenz 45 M 52 Eagle Point, OR 27. 0:09:59 2.00 AE Eric Nusbaum 48 M 27 Williams, OR 28. 0:10:05 2.01 AE Leigh Lenz 37 F 36 Eagle Point, OR 29. 0:10:06 2.01 AE Mike Henderson 46 M 31 Crescent City, CA 30. 0:10:21 2.04 AE Laura Berreth 32 F 60 Mckinleyville, CA 31. 0:10:27 2.05 AE Kate Kralik 36 F 21 Medford, OR 32. 0:10:27 2.05 AE Jennifer Tavares 41 F 22 Eureka, CA 33. 0:10:35 2.07 AE Uchenna Ajero 41 M 55 Redding, CA 34. 0:10:55 2.11 AE David Slegle 63 M 54 Crescent City, CA 35. 0:10:58 2.12 AE Jurgen Giessel 78 M 12 Garberville, CA 36. 0:11:08 2.14 AE Elizabeth Knaus 31 F 17 Arcata, CA 37. 0:11:11 2.14 AE Travis Bille 28 M 45 Arcata, CA 38. 0:11:13 2.15 AE Nancy Hall 59 F 34 Eureka, CA 39. 0:11:16 2.15 AE John Cherland 65 M 24 Redding, CA 40. 0:11:20 2.16 S Dawn Varney 32 F 153 Ashland, OR 41. 0:11:23 2.17 AE Angela Lottes 28 F 16 Arcata, CA 42. 0:11:24 2.17 AE Katie Stollmeyer 35 F 25 Salyer, CA 43. 0:11:25 2.17 AE Michael Slaver 44 M 7 Crescent City, CA 44. 0:11:29 2.18 AE Jennifer Foesig 43 F 44 Mckinleyville, CA 45. 0:11:30 2.18 AE Jessie Christiansen 52 F 38 Eureka, CA 46. 0:11:38 2.20 AE Xena Dreyfuss 23 F 41 Silver Spring, MA 47. 0:11:48 2.22 AE Erin McBride 52 F 53 Eureka, CA 48. 0:11:48 2.22 AE Kara Riddle 36 F 35 Mount Shasta, CA 49. 0:12:03 2.25 AE Daniel McVay 12 M 43 Klamath Falls, OR 50. 0:12:04 2.25 AE Sheri Jensen 50 F 47 Eureka, CA 51. 0:12:17 2.27 AE Doug Madsen 68 M 30 Bonanza, OR 52. 0:12:17 2.27 S Matthew Chadwick 27 M 164 Crescent City, CA 53. 0:12:24 2.29 AE Margaret Morris 62 F 28 Eureka, CA 54. 0:12:27 2.29 AE Patricia Terry 36 F 18 Eureka, CA 55. 0:12:34 2.31 S Katherine Short 33 F 166 Central Point, OR 56. 0:12:43 2.33 AE Damon Arthur 55 M 19 Anderson, CA 57. 0:12:59 2.36 AE Joseph Wismann 64 M 11 Talent, OR 58. 0:13:09 2.38 AE Valerie Markin 67 F 15 Crescent City, CA 59. 0:13:43 2.45 AE Malinda Wiley 29 F 49 Crescent City, CA 60. 0:14:12 2.50 S Alyson O'Connor 34 F 161 Astoria, OR 61. 0:14:22 2.52 AE Kathleen Strickland 47 F 29 Eureka, CA 62. 0:14:59 3.00 AE Marlene Allen 59 F 8 Bayside, CA 63. 0:15:16 3.03 AE De Kelner 60 F 32 Crescent City, CA 64. 0:16:10 3.14 AE Judy Wismann 65 F 10 Talent, OR 65. 0:16:34 3.19 AE Diana Nawrocki 43 F 33 Eureka, CA 66. 0:56:09 11.14 R Frank Cardenas 26 M 172 Crescent City, CA 67. 2:20:38 28.08 B Jason Edwards 38 M 168 Eureka, CA
EVENT PLACE TIME PACE CODE NAME AGE SEX RACE # CITY & STATE
1. 0:32:45 21.98 AE Isaac Blundell 20 M 1 Crescent City, CA 2. 0:35:00 20.57 B Ron Griswold 70 M 170 Brookings, OR 3. 0:36:24 19.78 AE Megan Abel 35 F 2 Gasquet, CA 4. 0:36:42 19.62 AE Michael Slaver 44 M 7 Crescent City, CA 5. 0:36:50 19.55 SB Nathan Goldsmith 0 M 151 Tucson, AZ 6. 0:36:56 19.49 AE Mark Cory 52 M 3 Eureka, CA 7. 0:36:59 19.47 AE Jacob Mullins 28 M 56 Crescent City, CA 8. 0:37:19 19.29 AE Linda Blundell 57 F 4 Crescent City, CA 9. 0:37:20 19.29 AE Brent Bayon 62 M 6 Livermore, CA 10. 0:37:25 19.24 AE David Slegle 63 M 54 Crescent City, CA 11. 0:37:36 19.15 AE Clay Speaker 64 M 13 Crescent City, CA 12. 0:37:51 19.02 AE Scott Lenz 45 M 52 Eagle Point, OR 13. 0:38:18 18.80 AE Scott Winfield 54 M 51 McKinleyville, CA 14. 0:38:21 18.77 AE Sergei Boutenko 30 M 26 Ashland, OR 15. 0:38:28 18.72 AE Bryan Thompson 37 M 57 Grants Pass, OR 16. 0:38:38 18.64 AE Sheri Jensen 50 F 47 Eureka, CA 17. 0:38:42 18.60 AE David Hollensbe 15 M 50 Ashland, OR 18. 0:39:12 18.37 AE Katie Stollmeyer 35 F 25 Salyer, CA 19. 0:39:32 18.21 AE James Cox 30 M 48 Belmont, CA 20. 0:39:34 18.20 AE Eric Nusbaum 48 M 27 Williams, OR 21. 0:39:38 18.17 AE Erin McBride 52 F 53 Eureka, CA 22. 0:39:52 18.06 AE Loren Azevedo 62 M 37 Bayside, CA 23. 0:40:12 17.91 AE Damon Arthur 55 M 19 Anderson, CA 24. 0:40:39 17.71 S John Hacker 53 M 159 Ashland, OR 25. 0:40:48 17.65 AE Laura Berreth 32 F 60 Mckinleyville, CA 26. 0:41:20 17.42 AE Maia Mello 37 F 62 Gasquet CA 27. 0:41:21 17.41 AE Daniel Waller 34 M 46 Klamath Falls, OR 28. 0:41:33 17.33 AE Mike Henderson 46 M 31 Crescent City, CA 29. 0:41:47 17.23 AE Angela Lottes 28 F 16 Arcata, CA 30. 0:41:49 17.22 BR Becky Hacker 45 F 160 Ashland, OR 31. 0:41:57 17.16 AE Doug Madsen 68 M 30 Bonanza, OR 32. 0:42:09 17.08 AE Jessie Christiansen 52 F 38 Eureka, CA 33. 0:42:13 17.05 AE John Cherland 65 M 24 Redding, CA 34. 0:43:11 16.67 AE Jennifer Tavares 41 F 22 Eureka, CA 35. 0:43:33 16.53 AE Alyse Eckenrode 34 F 20 Eureka, CA 36. 0:44:37 16.14 AE Marlene Allen 59 F 8 Bayside, CA 37. 0:44:46 16.08 AE Patricia Terry 36 F 18 Eureka, CA 38. 0:44:49 16.07 AE Jurgen Giessel 78 M 12 Garberville, CA 39. 0:44:50 16.06 AE Leigh Lenz 37 F 36 Eagle Point, OR 40. 0:44:51 16.05 B Ronald Varney 61 M 154 Kerby, OR 41. 0:44:56 16.02 AE Joseph Wismann 64 M 11 Talent, OR 42. 0:45:06 15.96 AE Jennifer Foesig 43 F 44 Mckinleyville, CA 43. 0:45:20 15.88 AE Xena Dreyfuss 23 F 41 Silver Spring, MA 44. 0:45:26 15.85 AE Randy Landenberger 59 M 59 Crescent City, CA 45. 0:45:58 15.66 AE Elizabeth Knaus 31 F 17 Arcata, CA 46. 0:46:33 15.47 AE Marissa Northrup 39 F 14 O'brien, OR 47. 0:46:54 15.35 AE Margaret Morris 62 F 28 Eureka, CA 48. 0:47:24 15.19 B Jason Edwards 38 M 168 Eureka, CA 49. 0:47:26 15.18 AE Uchenna Ajero 41 M 55 Redding, CA 50. 0:47:32 15.15 AE Nancy Hall 59 F 34 Eureka, CA 51. 0:47:36 15.13 AE Kathleen Strickland 47 F 29 Eureka, CA 52. 0:48:06 14.97 AE Malinda Wiley 29 F 49 Crescent City, CA 53. 0:48:25 14.87 AE Valerie Markin 67 F 15 Crescent City, CA 54. 0:49:04 14.67 AE Diana Nawrocki 43 F 33 Eureka, CA 55. 0:49:21 14.59 AE Kara Riddle 36 F 35 Mount Shasta, CA 56. 0:51:07 14.09 AE Julianne Lord 27 F 58 Eureka, CA 57. 0:51:38 13.94 B Richard Ybarra 26 M 165 Crescent City, CA 58. 0:51:48 13.90 AE Kate Kralik 36 F 21 Medford, OR 59. 0:52:34 13.70 B Connor Caldwell 28 M 157 Crescent City, CA 60. 0:55:44 12.92 AE Jenny Dawson 39 F 39 Central Point, OR 61. 0:55:48 12.90 AE De Kelner 60 F 32 Crescent City, CA 62. 0:58:29 12.31 AE Daniel McVay 12 M 43 Klamath Falls, OR 63. 0:59:39 12.07 AE Len McVay 13 M 42 Klamath Falls, OR 64. 1:01:44 11.66 AE Judy Wismann 65 F 10 Talent, OR 65. 1:02:08 11.59 B Dick Rogerts 0 M 162 Longview, WA 66. 1:03:05 11.41 AE Travis Bille 28 M 45 Arcata, CA
EVENT PLACE TIME PACE CODE NAME AGE SEX RACE # CITY & STATE
1. 0:21:43 6:59 AE Isaac Blundell 20 M 1 Crescent City, CA 2. 0:21:49 7:01 AE David Hollensbe 15 M 50 Ashland, OR 3. 0:21:49 7:01 AE Sergei Boutenko 30 M 26 Ashland, OR 4. 0:22:01 7:05 AE Megan Abel 35 F 2 Gasquet, CA 5. 0:22:32 7:15 R Jim O'Connor 35 M 163 Astoria, OR 6. 0:22:42 7:18 AE Bryan Thompson 37 M 57 Grants Pass, OR 7. 0:23:29 7:34 BR Becky Hacker 45 F 160 Ashland, OR 8. 0:23:54 7:42 AE Scott Winfield 54 M 51 McKinleyville, CA 9. 0:24:18 7:49 AE Sheri Jensen 50 F 47 Eureka, CA 10. 0:24:31 7:53 AE Scott Lenz 45 M 52 Eagle Point, OR 11. 0:24:39 7:56 R Thomas Anderson 34 M 158 Crescent City, CA 12. 0:25:02 8:03 AE Mike Henderson 46 M 31 Crescent City, CA 13. 0:25:21 8:10 R Tony Ellsworth 54 M 169 14. 0:25:24 8:11 AE Mark Cory 52 M 3 Eureka, CA 15. 0:25:27 8:11 AE Linda Blundell 57 F 4 Crescent City, CA 16. 0:25:31 8:13 AE Uchenna Ajero 41 M 55 Redding, CA 17. 0:25:35 8:14 AE Patricia Terry 36 F 18 Eureka, CA 18. 0:25:37 8:15 AE Jacob Mullins 28 M 56 Crescent City, CA 19. 0:25:58 8:21 AE Angela Lottes 28 F 16 Arcata, CA 20. 0:26:10 8:25 R Frank Cardenas 26 M 172 Crescent City, CA 21. 0:26:35 8:33 AE Clay Speaker 64 M 13 Crescent City, CA 22. 0:26:40 8:35 AE Jennifer Foesig 43 F 44 Mckinleyville, CA 23. 0:26:54 8:39 AE Daniel Waller 34 M 46 Klamath Falls, OR 24. 0:27:05 8:43 AE Laura Berreth 32 F 60 Mckinleyville, CA 25. 0:27:14 8:46 AE Leigh Lenz 37 F 36 Eagle Point, OR 26. 0:27:44 8:56 AE Marlene Allen 59 F 8 Bayside, CA 27. 0:27:52 8:58 AE Jennifer Tavares 41 F 22 Eureka, CA 28. 0:28:28 9:10 AE Doug Madsen 68 M 30 Bonanza, OR 29. 0:28:29 9:10 AE Marissa Northrup 39 F 14 O'brien, OR 30. 0:28:30 9:10 AE Eric Nusbaum 48 M 27 Williams, OR 31. 0:28:46 9:16 AE Michael Slaver 44 M 7 Crescent City, CA 32. 0:29:01 9:20 AE Jessie Christiansen 52 F 38 Eureka, CA 33. 0:29:02 9:21 AE Kate Kralik 36 F 21 Medford, OR 34. 0:29:03 9:21 AE Maia Mello 37 F 62 Gasquet CA 35. 0:29:11 9:24 AE Katie Stollmeyer 35 F 25 Salyer, CA 36. 0:29:16 9:25 AE Diana Nawrocki 43 F 33 Eureka, CA 37. 0:29:24 9:28 AE Malinda Wiley 29 F 49 Crescent City, CA 38. 0:29:45 9:35 AE Travis Bille 28 M 45 Arcata, CA 39. 0:29:52 9:37 AE Xena Dreyfuss 23 F 41 Silver Spring, MA 40. 0:29:53 9:37 AE Elizabeth Knaus 31 F 17 Arcata, CA 41. 0:30:02 9:40 AE Loren Azevedo 62 M 37 Bayside, CA 42. 0:30:32 9:50 AE Margaret Morris 62 F 28 Eureka, CA 43. 0:30:32 9:50 AE James Cox 30 M 48 Belmont, CA 44. 0:30:37 9:51 AE David Slegle 63 M 54 Crescent City, CA 45. 0:31:07 10:01 AE Valerie Markin 67 F 15 Crescent City, CA 46. 0:31:10 10:02 AE John Cherland 65 M 24 Redding, CA 47. 0:31:57 10:17 R Monica Goldsmith 36 F 152 Tucson, AZ 48. 0:32:09 10:21 AE Randy Landenberger 59 M 59 Crescent City, CA 49. 0:32:12 10:22 AE Kara Riddle 36 F 35 Mount Shasta, CA 50. 0:33:07 10:40 AE Brent Bayon 62 M 6 Livermore, CA 51. 0:33:44 10:51 AE Nancy Hall 59 F 34 Eureka, CA 52. 0:33:45 10:52 AE Kathleen Strickland 47 F 29 Eureka, CA 53. 0:33:50 10:53 AE Erin McBride 52 F 53 Eureka, CA 54. 0:34:32 11:07 AE Jenny Dawson 39 F 39 Central Point, OR 55. 0:34:50 11:13 AE Judy Wismann 65 F 10 Talent, OR 56. 0:36:01 11:36 AE De Kelner 60 F 32 Crescent City, CA 57. 0:36:23 11:43 AE Alyse Eckenrode 34 F 20 Eureka, CA 58. 0:36:34 11:46 AE Damon Arthur 55 M 19 Anderson, CA 59. 0:36:48 11:51 AE Jurgen Giessel 78 M 12 Garberville, CA 60. 0:40:43 13:06 AE Len McVay 13 M 42 Klamath Falls, OR 61. 0:41:10 13:15 AE Julianne Lord 27 F 58 Eureka, CA 62. 0:44:26 14:18 AE Joseph Wismann 64 M 11 Talent, OR 63. 0:45:33 14:40 R Elizabeth Edwards 34 F 167 Eureka, CA 64. 0:46:01 14:49 AE Daniel McVay 12 M 43 Klamath Falls, OR 65. 1:05:29 21:05 R Darlene Varney 61 F 155 Kerby, OR