ON-LINE RESULTS
BY AA SPORTS, LTD |
BLACK DIAMOND SPRINT TRIATHLON
SUNDAY, SEPTEMBER 16, 2012
Report Last Updated On September 20, 2012
Participants, please e-mail AA Sports, Ltd (the timing company)
at: jon@racecenter.com
with any corrections that need to be made to the information listed below.
Please include the following to help expedite the fix:
A REMINDER TO ATHLETES: Did you remember to return your Timing
Chip (pictured at right). When you register for a chip timed event you
agreed to the safe return of the Timing Chip back tothe Timing Company
or pay a $30.00 replacement fee (receiving the chip back is prefered). Instruction to return the Timing Chip are on the packet and are again provided below: |
You MUST use a padded envelope or the Timing Chip will be torn from the envelope
Thanks!
123 | - # OF FINISHERS |
64 | - # OF FINISHERS - MALES |
59 | - # OF FINISHERS - FEMALES |
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Colin Gibson 25 M 1:01:47 1 0:11:55 7 2:12 0:26:45 2 1:19 2 0:19:36 14 Seattle, WA 2. Chris Blair 44 M 1:02:24 1 0:12:17 8 2:03 0:28:37 3 1:07 6 0:18:19 4 Bonney Lake, WA 3. Jason Licht 32 M 1:03:10 1 0:11:33 6 1:31 0:29:41 7 1:00 4 0:19:25 12 Seattle, WA 4. Mark Doane 37 M 1:03:43 1 0:11:33 5 1:40 0:29:23 5 1:11 5 0:19:55 17 Ruston, WA 5. Eric Helsor 52 M 1:04:10 1 0:13:18 12 2:11 0:29:35 6 1:08 7 0:17:57 2 Portland, OR 6. Curtis Troupe 55 M 1:05:44 1 0:11:28 4 2:00 0:31:39 11 1:22 8 0:19:14 9 Seattle, WA 7. Joe Baisch 29 M 1:07:17 2 0:13:20 13 1:56 0:33:10 18 1:15 12 0:17:36 1 Burien, WA 8. Richard Ling 48 M 1:07:51 1 0:14:25 27 2:28 0:30:43 8 1:03 10 0:19:12 8 Steilacoom, WA 9. Bryan Gormley 46 M 1:10:15 2 0:13:55 16 2:14 0:33:01 17 1:14 14 0:19:51 16 Black Diamond, WA 10. Chris Hoch 38 M 1:11:17 2 0:15:25 34 2:05 0:33:54 27 1:07 22 0:18:45 6 Nine Mile Falls, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Victoria Boivin 34 F 1:10:09 1 0:14:07 19 2:00 0:34:01 28 1:21 16 0:18:40 5 Seattle, WA 2. Linda McCandless 45 F 1:10:45 1 0:14:11 22 2:16 0:31:50 13 1:23 11 0:21:04 29 Maple Valley, WA 3. Netanya Beard 19 F 1:15:29 1 0:17:50 83 3:11 0:33:38 23 1:33 37 0:19:17 10 Portland, OR 4. Leslie Beard 47 F 1:15:30 2 0:14:15 26 2:43 0:36:17 48 1:38 33 0:20:37 23 Portland, OR 5. Lacaia Sauer 18 F 1:17:37 2 0:13:00 10 2:27 0:37:40 57 1:17 30 0:23:13 50 Seattle, WA 6. Kris Allan 47 F 1:18:41 3 0:16:16 53 3:07 0:35:47 44 1:50 42 0:21:40 38 Newcastle, WA 7. Erin Burraston 32 F 1:19:45 2 0:17:04 67 3:59 0:35:45 43 1:22 53 0:21:35 36 Kent, WA 8. Lindsay Lafran 28 F 1:21:35 1 0:13:57 18 3:07 0:35:57 45 1:36 31 0:26:58 94 Seattle, WA 9. Amy Taylor 41 F 1:23:00 1 0:15:30 36 2:47 0:39:02 67 1:40 55 0:24:00 57 Covington, WA 10. Angie Heuer 36 F 1:23:18 1 0:17:29 76 2:54 0:34:54 35 1:33 40 0:26:28 89 Kingston, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Chris Blair 44 M 1:02:24 1 0:12:17 8 2:03 0:28:37 3 1:07 6 0:18:19 4 Bonney Lake, WA 2. Eric Helsor 52 M 1:04:10 1 0:13:18 12 2:11 0:29:35 6 1:08 7 0:17:57 2 Portland, OR 3. Curtis Troupe 55 M 1:05:44 1 0:11:28 4 2:00 0:31:39 11 1:22 8 0:19:14 9 Seattle, WA 4. Richard Ling 48 M 1:07:51 1 0:14:25 27 2:28 0:30:43 8 1:03 10 0:19:12 8 Steilacoom, WA 5. Bryan Gormley 46 M 1:10:15 2 0:13:55 16 2:14 0:33:01 17 1:14 14 0:19:51 16 Black Diamond, WA 6. Mark Everitt 45 M 1:11:47 3 0:14:13 24 2:42 0:33:44 24 1:20 21 0:19:48 15 Seattle, WA 7. Michael McNaul 42 M 1:12:06 2 0:16:00 50 2:27 0:32:04 14 1:18 19 0:20:17 21 Seattle, WA 8. Rob Goldberg 49 M 1:12:29 4 0:15:31 37 2:57 0:31:40 12 1:28 18 0:20:53 27 Seattle, WA 9. Brad Deckel 40 M 1:14:36 3 0:16:27 56 2:03 0:34:25 31 1:04 28 0:20:37 24 Olympia, WA 10. Geoff Owen 41 M 1:16:17 1 0:16:08 52 3:02 0:33:29 21 1:41 29 0:21:57 44 Snohomish, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Linda McCandless 45 F 1:10:45 1 0:14:11 22 2:16 0:31:50 13 1:23 11 0:21:04 29 Maple Valley, WA 2. Leslie Beard 47 F 1:15:30 2 0:14:15 26 2:43 0:36:17 48 1:38 33 0:20:37 23 Portland, OR 3. Kris Allan 47 F 1:18:41 3 0:16:16 53 3:07 0:35:47 44 1:50 42 0:21:40 38 Newcastle, WA 4. Amy Taylor 41 F 1:23:00 1 0:15:30 36 2:47 0:39:02 67 1:40 55 0:24:00 57 Covington, WA 5. Jennifer Vanderhoof 43 F 1:23:28 2 0:17:52 84 2:32 0:36:26 50 1:29 54 0:25:08 71 Seattle, WA 6. Lora VanSickle 43 F 1:25:04 3 0:14:50 29 3:39 0:39:20 70 1:47 61 0:25:27 76 Sammamish, WA 7. Susan Marrs 46 F 1:25:16 4 0:12:21 9 3:39 0:39:16 68 2:01 46 0:27:59 104 Des Moines, WA 8. Susan Doolittle 57 F 1:25:37 1 0:17:24 75 3:48 0:36:27 51 1:43 59 0:26:14 85 Olympia, WA 9. Annette Herrick 41 F 1:26:44 4 0:17:46 81 2:35 0:40:14 78 1:39 75 0:24:29 65 Seattle, WA 10. Christina Dittmer 47 F 1:27:00 5 0:18:35 90 3:50 0:37:51 59 2:01 76 0:24:43 67 Portland, OR
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Colin Gibson 25 M 1:01:47 1 0:11:55 7 2:12 0:26:45 2 1:19 2 0:19:36 14 Seattle, WA 2. Chris Blair 44 M 1:02:24 1 0:12:17 8 2:03 0:28:37 3 1:07 6 0:18:19 4 Bonney Lake, WA 3. Jason Licht 32 M 1:03:10 1 0:11:33 6 1:31 0:29:41 7 1:00 4 0:19:25 12 Seattle, WA 4. Mark Doane 37 M 1:03:43 1 0:11:33 5 1:40 0:29:23 5 1:11 5 0:19:55 17 Ruston, WA 5. Eric Helsor 52 M 1:04:10 1 0:13:18 12 2:11 0:29:35 6 1:08 7 0:17:57 2 Portland, OR 6. Curtis Troupe 55 M 1:05:44 1 0:11:28 4 2:00 0:31:39 11 1:22 8 0:19:14 9 Seattle, WA 7. Joe Baisch 29 M 1:07:17 2 0:13:20 13 1:56 0:33:10 18 1:15 12 0:17:36 1 Burien, WA 8. Richard Ling 48 M 1:07:51 1 0:14:25 27 2:28 0:30:43 8 1:03 10 0:19:12 8 Steilacoom, WA 9. Victoria Boivin 34 F 1:10:09 1 0:14:07 19 2:00 0:34:01 28 1:21 16 0:18:40 5 Seattle, WA 10. Bryan Gormley 46 M 1:10:15 2 0:13:55 16 2:14 0:33:01 17 1:14 14 0:19:51 16 Black Diamond, WA 11. Linda McCandless 45 F 1:10:45 1 0:14:11 22 2:16 0:31:50 13 1:23 11 0:21:04 29 Maple Valley, WA 12. Chris Hoch 38 M 1:11:17 2 0:15:25 34 2:05 0:33:54 27 1:07 22 0:18:45 6 Nine Mile Falls, WA 13. Grant Harrington 36 M 1:11:35 3 0:15:40 42 2:18 0:31:07 10 1:08 13 0:21:22 32 Mukilteo, WA 14. Mark Everitt 45 M 1:11:47 3 0:14:13 24 2:42 0:33:44 24 1:20 21 0:19:48 15 Seattle, WA 15. Michael McNaul 42 M 1:12:06 2 0:16:00 50 2:27 0:32:04 14 1:18 19 0:20:17 21 Seattle, WA 16. Jesse Licht 29 M 1:12:17 3 0:14:15 25 2:41 0:32:35 15 1:31 15 0:21:14 30 Seattle, WA 17. Brian Falkowski 36 M 1:12:19 4 0:16:41 60 2:24 0:31:02 9 1:23 17 0:20:48 25 Maple Valley, WA 18. Rob Goldberg 49 M 1:12:29 4 0:15:31 37 2:57 0:31:40 12 1:28 18 0:20:53 27 Seattle, WA 19. Christopher Cutting 29 M 1:13:43 4 0:14:09 20 2:41 0:33:45 26 1:18 20 0:21:50 42 Seattle, WA 20. Brad Deckel 40 M 1:14:36 3 0:16:27 56 2:03 0:34:25 31 1:04 28 0:20:37 24 Olympia, WA 21. Nick Lawson 16 M 1:14:45 1 0:16:37 58 3:15 0:34:55 36 1:42 38 0:18:15 3 Maple Valley, WA 22. Netanya Beard 19 F 1:15:29 1 0:17:50 83 3:11 0:33:38 23 1:33 37 0:19:17 10 Portland, OR 23. Leslie Beard 47 F 1:15:30 2 0:14:15 26 2:43 0:36:17 48 1:38 33 0:20:37 23 Portland, OR 24. Thomas Graves 29 M 1:15:42 5 0:15:57 47 2:51 0:32:48 16 1:36 24 0:22:29 47 Seattle, WA 25. Matt Viss 26 M 1:16:02 6 0:16:44 61 3:17 0:33:44 25 1:41 35 0:20:35 22 Kent, WA 26. Geoff Owen 41 M 1:16:17 1 0:16:08 52 3:02 0:33:29 21 1:41 29 0:21:57 44 Snohomish, WA 27. Ernie Burmeister 44 M 1:16:23 4 0:15:41 44 2:58 0:34:29 32 1:34 32 0:21:40 39 Normandy Park, WA 28. Brian Velatequi 30 M 1:16:40 2 0:15:35 40 2:14 0:34:03 29 1:15 23 0:23:32 54 Sammamish, WA 29. John Forsyth 48 M 1:16:58 5 0:16:24 55 2:00 0:33:27 20 1:31 25 0:23:36 55 Tukwila, WA 30. Andrew Lackman 25 M 1:17:12 7 0:17:46 80 3:03 0:34:58 37 1:18 45 0:20:06 19 Gig Harbor, WA 31. Lacaia Sauer 18 F 1:17:37 2 0:13:00 10 2:27 0:37:40 57 1:17 30 0:23:13 50 Seattle, WA 32. Frazer Mann 64 M 1:18:02 1 0:15:43 45 2:55 0:35:22 41 1:47 36 0:22:15 45 Clinton, WA 33. David Ling 13 M 1:18:12 1 0:13:57 17 2:17 0:35:30 42 1:40 26 0:24:47 68 Steilacoom, WA 34. Doug Dempster 65 M 1:18:33 1 0:15:59 48 3:04 0:34:37 34 1:29 34 0:23:23 51 Seattle, WA 35. Mintu Uppal 45 M 1:18:36 6 0:16:55 64 3:16 0:35:13 38 1:36 43 0:21:35 37 Seattle, WA 36. Michael Caniglia 42 M 1:18:40 5 0:16:40 59 3:13 0:36:16 47 1:41 49 0:20:50 26 Camano Island, WA 37. Kris Allan 47 F 1:18:41 3 0:16:16 53 3:07 0:35:47 44 1:50 42 0:21:40 38 Newcastle, WA 38. Steve Strong 30 M 1:19:32 3 0:18:54 94 2:57 0:33:30 22 1:42 44 0:22:28 46 Everett, WA 39. Erin Burraston 32 F 1:19:45 2 0:17:04 67 3:59 0:35:45 43 1:22 53 0:21:35 36 Kent, WA 40. Mark Wagar 47 M 1:19:51 7 0:18:37 91 2:41 0:35:18 40 1:26 51 0:21:48 41 Redmond, WA 41. Drake Apablasa 20 M 1:19:58 1 0:15:38 41 4:25 0:38:11 62 1:48 63 0:19:56 18 Pt Angeles, WA 42. Paul Watts 26 M 1:21:02 8 0:16:59 65 3:21 0:34:30 33 1:56 39 0:24:16 62 Bellevue, WA 43. Lee Tye 46 M 1:21:35 8 0:15:03 33 3:52 0:33:26 19 1:31 27 0:27:43 99 Portland, OR 44. Lindsay Lafran 28 F 1:21:35 1 0:13:57 18 3:07 0:35:57 45 1:36 31 0:26:58 94 Seattle, WA 45. Trevor Boyle 36 M 1:22:49 5 0:17:05 68 3:19 0:39:24 71 1:27 67 0:21:33 35 Bonney Lake, WA 46. Matthew Owen 14 M 1:22:57 2 0:15:41 43 4:19 0:40:55 88 1:01 71 0:21:01 28 Snohomish, WA 47. Amy Taylor 41 F 1:23:00 1 0:15:30 36 2:47 0:39:02 67 1:40 55 0:24:00 57 Covington, WA 48. Kevin Jones 54 M 1:23:00 2 0:15:29 35 3:27 0:37:02 54 1:23 47 0:25:39 81 Seattle, WA 49. Steve Caniglia 46 M 1:23:12 9 0:16:05 51 3:54 0:40:42 84 1:10 69 0:21:21 31 Woodinville, WA 50. Rick Goode 42 M 1:23:17 6 0:15:34 39 2:21 0:41:14 89 1:28 65 0:22:39 48 La Center, WA 51. Angie Heuer 36 F 1:23:18 1 0:17:29 76 2:54 0:34:54 35 1:33 40 0:26:28 89 Kingston, WA 52. Jennifer Vanderhoof 43 F 1:23:28 2 0:17:52 84 2:32 0:36:26 50 1:29 54 0:25:08 71 Seattle, WA 53. Tom Ourada 43 M 1:23:42 7 0:19:17 96 4:09 0:36:15 46 2:16 72 0:21:44 40 Nine Mile Falls, WA 54. Richard Jacroux 45 M 1:23:51 10 0:17:34 78 2:41 0:38:02 60 1:16 60 0:24:17 63 Carnation, WA 55. Danielle Harrington 35 F 1:24:13 2 0:17:20 73 4:00 0:40:04 77 1:23 77 0:21:26 34 Tacoma, WA 56. Emily Heffter 34 F 1:24:25 3 Seattle, WA 57. Leslie Bartlett 30 F 1:24:45 4 0:14:10 21 3:00 0:39:44 74 2:14 56 0:25:36 77 Snoqualmie, WA 58. Matthew Mulder 42 M 1:24:57 8 0:16:33 57 3:21 0:37:06 55 2:19 58 0:25:37 78 Shoreline, WA 59. Charles Eichenbaum 31 M 1:25:00 4 0:15:32 38 2:22 0:38:48 64 1:13 50 0:27:04 95 Bellevue, WA 60. Lora VanSickle 43 F 1:25:04 3 0:14:50 29 3:39 0:39:20 70 1:47 61 0:25:27 76 Sammamish, WA 61. Susan Marrs 46 F 1:25:16 4 0:12:21 9 3:39 0:39:16 68 2:01 46 0:27:59 104 Des Moines, WA 62. Susan Doolittle 57 F 1:25:37 1 0:17:24 75 3:48 0:36:27 51 1:43 59 0:26:14 85 Olympia, WA 63. Marcus Hayett 41 M 1:25:39 9 0:14:51 30 3:06 0:40:23 80 1:40 62 0:25:39 80 Enumclaw, WA 64. Annette Herrick 41 F 1:26:44 4 0:17:46 81 2:35 0:40:14 78 1:39 75 0:24:29 65 Seattle, WA 65. Christina Dittmer 47 F 1:27:00 5 0:18:35 90 3:50 0:37:51 59 2:01 76 0:24:43 67 Portland, OR 66. Karen Hoch 36 F 1:27:24 3 0:18:46 92 3:10 0:38:09 61 1:57 73 0:25:22 74 Nine Mile Falls, WA 67. Lucie Caslavska 43 F 1:27:30 5 0:14:27 28 3:21 0:39:51 75 1:33 57 0:28:18 106 Seattle, WA 68. Brooke Salisbury 23 F 1:27:41 1 0:14:57 32 6:32 0:40:26 81 1:40 81 0:24:05 58 Seattle, WA 69. Forrest Arnold 33 M 1:27:45 1 0:16:47 62 3:15 0:40:20 79 1:29 70 0:25:54 83 Covington, WA 70. Tobi Suit 42 F 1:27:53 6 0:19:31 99 2:56 0:39:31 72 1:47 83 0:24:07 59 Covington, WA 71. Jennifer Strelow 33 F 1:28:01 5 0:14:56 31 2:41 0:39:01 66 1:29 52 0:29:53 110 Bellevue, WA 72. Kelly Clark 49 F 1:28:08 6 0:17:21 74 3:55 0:36:37 52 2:15 64 0:27:59 103 Newcastle, WA 73. Patrick Watson 60 M 1:28:11 2 0:22:07 113 3:45 0:36:26 49 2:21 86 0:23:31 53 Bremerton, WA 74. Carly Davis 21 F 1:28:16 2 0:16:52 63 4:54 0:40:51 85 1:29 84 0:24:10 60 Tacoma, WA 75. Meghan Owen 38 F 1:28:26 4 0:13:13 11 6:23 0:42:08 95 1:53 82 0:24:48 69 Snohomish, WA 76. Danielle Prince 36 F 1:28:31 5 0:17:14 70 4:10 0:37:25 56 2:27 68 0:27:14 96 Seattle, WA 77. Katie Hosteny 30 F 1:29:46 6 0:15:53 46 4:35 0:40:54 87 2:06 79 0:26:18 86 Seattle, WA 78. Adrienne McNamara 32 F 1:29:49 7 0:14:12 23 4:01 0:43:21 102 1:53 80 0:26:21 87 Lake Tapps, WA 79. Ryan Read 21 M 1:29:57 2 0:22:45 115 3:09 0:37:43 58 1:07 87 0:25:13 72 Edgewood, WA 80. Robin Hibbs 30 F 1:29:58 8 0:17:35 79 3:13 0:42:58 98 1:45 89 0:24:27 64 Seattle, WA 81. Evelyn Newman 15 F 1:30:02 1 0:13:54 15 3:47 0:43:04 99 1:27 74 0:27:49 101 Bainbridge Island, WA 82. Eric Apablasa 55 M 1:31:04 2 0:17:17 72 5:15 0:39:43 73 2:08 85 0:26:40 90 Pt Angeles, WA 83. Susan Gehrke 61 F 1:31:25 1 0:18:06 86 4:45 0:44:19 108 1:32 96 0:22:43 49 Des Moines, WA 84. Mia Wadleigh 46 F 1:31:38 7 0:17:14 71 4:43 0:42:20 96 1:43 91 0:25:38 79 Seattle, WA 85. Derek Collins 32 M 1:31:48 5 0:23:00 116 3:24 0:36:49 53 1:43 88 0:26:51 92 Enumclaw, WA 86. Doug Edwards 61 M 1:33:39 3 0:17:33 77 6:32 0:41:17 90 2:52 94 0:25:24 75 Snohomish, WA 87. Helena Rice 45 F 1:33:59 8 0:23:50 119 3:12 0:38:46 63 1:45 93 0:26:25 88 Olympia, WA 88. Rachel Berney 41 F 1:34:24 7 0:18:02 85 4:01 0:39:19 69 1:44 78 0:31:17 117 Pasadena, CA 89. Nichole Chittick 23 F 1:34:43 3 0:20:43 106 7:02 0:41:38 92 1:55 106 0:23:24 52 Seattle, WA 90. Annaliesse Abbey 23 F 1:34:49 4 0:22:44 114 5:02 0:43:08 101 1:58 108 0:21:56 43 Seattle, WA 91. John Bartlett 29 M 1:35:00 9 0:20:29 104 3:58 0:41:42 93 1:18 92 0:27:32 97 Seattle, WA 92. Rachel Borsvold 23 F 1:35:08 5 0:20:27 103 1:40 0:46:12 121 1:31 101 0:25:17 73 Seattle, WA 93. Mike Schroeder 60 M 1:35:17 4 0:17:49 82 3:38 0:42:02 94 2:27 90 0:29:20 109 Kent, WA 94. Andrew Peterson 33 M 1:37:05 6 0:27:48 125 3:48 0:43:51 106 1:22 122 0:20:16 20 Portland, OR 95. Jerry Olivas 53 M 1:37:16 3 0:19:11 95 4:47 0:43:26 103 2:09 99 0:27:43 98 Cashmere, WA 96. Carol Coram 61 F 1:38:30 2 0:26:58 122 2:57 0:39:56 76 1:47 107 0:26:52 93 Seattle, WA 97. Katie Whitley 32 F 1:38:35 9 0:18:53 93 3:44 0:45:48 114 1:20 100 0:28:50 107 Bellevue, WA 98. Lisa Eaton 41 F 1:38:39 8 0:19:32 100 4:24 0:44:27 109 2:02 104 0:28:14 105 Seattle, WA 99. Thomas Breysse 49 M 1:39:59 11 0:19:37 101 7:20 0:46:08 120 2:41 119 0:24:12 61 Seattle, WA 100. Nick Domoszlay 27 M 1:40:09 10 0:25:26 121 6:13 0:40:26 82 1:18 109 0:26:45 91 Bellevue, WA 101. David Olson 55 M 1:40:12 3 0:17:01 66 6:17 0:42:53 97 3:48 103 0:30:12 112 Auburn, WA 102. Emily Miller 30 F 1:40:35 10 0:17:10 69 4:22 0:46:00 119 1:32 98 0:31:31 118 Tacoma, WA 103. Pierre Le Bars 42 M 1:40:38 10 0:16:21 54 4:05 0:52:50 130 1:34 114 0:25:48 82 Bellevue, WA 104. Laurie Sullivan 46 F 1:40:47 9 0:21:28 109 3:54 0:40:53 86 2:18 95 0:32:14 121 Kenmore, WA 105. Alexis Vera 36 M 1:40:51 2 0:19:23 97 4:47 0:43:27 104 2:19 102 0:30:55 114 Beaverton, OR 106. Shawna Klein 38 F 1:41:15 6 0:20:47 107 7:14 0:45:49 115 1:16 115 0:26:08 84 Rainier, WA 107. Rich Magee 40 M 1:41:41 2 0:18:17 87 5:02 0:41:34 91 4:10 97 0:32:37 122 Gig Harbor, WA 108. Carol Hartley 50 F 1:41:51 1 0:21:54 111 4:28 0:45:27 111 2:11 110 0:27:51 102 Portland, OR 109. Gina Green 38 F 1:44:11 7 0:18:25 88 5:25 0:49:09 127 2:10 118 0:29:01 108 Woodonville, WA 110. Cody Benally 24 M 1:45:22 3 0:32:49 128 3:53 0:40:36 83 3:15 124 0:24:49 70 Seattle, WA 111. Janet Saunderson 58 F 1:45:27 2 0:20:53 108 4:34 0:46:27 122 2:32 111 0:31:01 115 Seattle, WA 112. Stephanie Parkerson 35 F 1:45:44 8 0:21:58 112 6:02 0:45:50 116 1:17 116 0:30:37 113 Orting, WA 113. Julie Howe-Gwinn 42 F 1:46:32 9 0:19:59 102 5:31 0:43:06 100 2:29 105 0:35:27 127 Seattle, WA 114. Tammi Magee 50 F 1:48:01 1 0:21:39 110 4:10 0:45:57 118 2:48 113 0:33:27 125 Gig Harbor, WA 115. Nancy Whealdon 46 F 1:48:09 10 0:23:26 118 3:44 0:48:30 126 2:27 123 0:30:02 111 Bainbridge Island, WA 116. Catherine Wardle 54 F 1:48:54 2 0:23:00 117 6:11 0:43:42 105 3:21 120 0:32:40 123 Covington, WA 117. Ellen Smith 50 F 1:50:11 3 0:18:29 89 4:21 0:49:11 128 2:31 112 0:35:39 128 Shoreline, WA 118. Jody Weil 44 F 1:54:11 2 0:27:02 123 4:18 0:47:37 123 1:57 125 0:33:17 124 Vancouver, WA 119. Jen Westby 28 F 1:56:53 1 0:27:19 124 5:04 0:48:00 125 1:42 126 0:34:48 126 Enumclaw, WA 120. Michelle Stimac 34 F 1:57:11 11 0:25:05 120 5:19 0:53:58 131 1:47 127 0:31:02 116 Bremerton, WA 121. Doug Weil 53 M 1:57:21 3 0:20:35 105 5:50 0:45:51 117 2:53 117 0:42:12 129 Vancouver, WA 122. Cynthia Wallace 44 F 1:59:33 10 0:29:51 127 9:18 0:45:32 113 2:42 128 0:32:09 119 Portland, OR 123. Lee Bowman-Tye 45 F 2:10:22 11 0:48:44 129 5:53 0:45:29 112 2:32 129 0:27:44 100 Portland, OR
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Abbey, Annaliesse 23 F 1:34:49 4 0:22:44 114 5:02 0:43:08 101 1:58 108 0:21:56 43 Seattle, WA 2. Allan, Kris 47 F 1:18:41 3 0:16:16 53 3:07 0:35:47 44 1:50 42 0:21:40 38 Newcastle, WA 3. Apablasa, Drake 20 M 1:19:58 1 0:15:38 41 4:25 0:38:11 62 1:48 63 0:19:56 18 Pt Angeles, WA 4. Apablasa, Eric 55 M 1:31:04 2 0:17:17 72 5:15 0:39:43 73 2:08 85 0:26:40 90 Pt Angeles, WA 5. Arnold, Forrest 33 M 1:27:45 1 0:16:47 62 3:15 0:40:20 79 1:29 70 0:25:54 83 Covington, WA 6. Baisch, Joe 29 M 1:07:17 2 0:13:20 13 1:56 0:33:10 18 1:15 12 0:17:36 1 Burien, WA 7. Bartlett, John 29 M 1:35:00 9 0:20:29 104 3:58 0:41:42 93 1:18 92 0:27:32 97 Seattle, WA 8. Bartlett, Leslie 30 F 1:24:45 4 0:14:10 21 3:00 0:39:44 74 2:14 56 0:25:36 77 Snoqualmie, WA 9. Beard, Leslie 47 F 1:15:30 2 0:14:15 26 2:43 0:36:17 48 1:38 33 0:20:37 23 Portland, OR 10. Beard, Netanya 19 F 1:15:29 1 0:17:50 83 3:11 0:33:38 23 1:33 37 0:19:17 10 Portland, OR 11. Benally, Cody 24 M 1:45:22 3 0:32:49 128 3:53 0:40:36 83 3:15 124 0:24:49 70 Seattle, WA 12. Berney, Rachel 41 F 1:34:24 7 0:18:02 85 4:01 0:39:19 69 1:44 78 0:31:17 117 Pasadena, CA 13. Blair, Chris 44 M 1:02:24 1 0:12:17 8 2:03 0:28:37 3 1:07 6 0:18:19 4 Bonney Lake, WA 14. Boivin, Victoria 34 F 1:10:09 1 0:14:07 19 2:00 0:34:01 28 1:21 16 0:18:40 5 Seattle, WA 15. Borsvold, Rachel 23 F 1:35:08 5 0:20:27 103 1:40 0:46:12 121 1:31 101 0:25:17 73 Seattle, WA 16. Bowman-Tye, Lee 45 F 2:10:22 11 0:48:44 129 5:53 0:45:29 112 2:32 129 0:27:44 100 Portland, OR 17. Boyle, Trevor 36 M 1:22:49 5 0:17:05 68 3:19 0:39:24 71 1:27 67 0:21:33 35 Bonney Lake, WA 18. Breysse, Thomas 49 M 1:39:59 11 0:19:37 101 7:20 0:46:08 120 2:41 119 0:24:12 61 Seattle, WA 19. Burmeister, Ernie 44 M 1:16:23 4 0:15:41 44 2:58 0:34:29 32 1:34 32 0:21:40 39 Normandy Park, WA 20. Burraston, Erin 32 F 1:19:45 2 0:17:04 67 3:59 0:35:45 43 1:22 53 0:21:35 36 Kent, WA 21. Caniglia, Michael 42 M 1:18:40 5 0:16:40 59 3:13 0:36:16 47 1:41 49 0:20:50 26 Camano Island, WA 22. Caniglia, Steve 46 M 1:23:12 9 0:16:05 51 3:54 0:40:42 84 1:10 69 0:21:21 31 Woodinville, WA 23. Caslavska, Lucie 43 F 1:27:30 5 0:14:27 28 3:21 0:39:51 75 1:33 57 0:28:18 106 Seattle, WA 24. Chittick, Nichole 23 F 1:34:43 3 0:20:43 106 7:02 0:41:38 92 1:55 106 0:23:24 52 Seattle, WA 25. Clark, Kelly 49 F 1:28:08 6 0:17:21 74 3:55 0:36:37 52 2:15 64 0:27:59 103 Newcastle, WA 26. Collins, Derek 32 M 1:31:48 5 0:23:00 116 3:24 0:36:49 53 1:43 88 0:26:51 92 Enumclaw, WA 27. Coram, Carol 61 F 1:38:30 2 0:26:58 122 2:57 0:39:56 76 1:47 107 0:26:52 93 Seattle, WA 28. Cutting, Christopher 29 M 1:13:43 4 0:14:09 20 2:41 0:33:45 26 1:18 20 0:21:50 42 Seattle, WA 29. Davis, Carly 21 F 1:28:16 2 0:16:52 63 4:54 0:40:51 85 1:29 84 0:24:10 60 Tacoma, WA 30. Deckel, Brad 40 M 1:14:36 3 0:16:27 56 2:03 0:34:25 31 1:04 28 0:20:37 24 Olympia, WA 31. Dempster, Doug 65 M 1:18:33 1 0:15:59 48 3:04 0:34:37 34 1:29 34 0:23:23 51 Seattle, WA 32. Dittmer, Christina 47 F 1:27:00 5 0:18:35 90 3:50 0:37:51 59 2:01 76 0:24:43 67 Portland, OR 33. Doane, Mark 37 M 1:03:43 1 0:11:33 5 1:40 0:29:23 5 1:11 5 0:19:55 17 Ruston, WA 34. Domoszlay, Nick 27 M 1:40:09 10 0:25:26 121 6:13 0:40:26 82 1:18 109 0:26:45 91 Bellevue, WA 35. Doolittle, Susan 57 F 1:25:37 1 0:17:24 75 3:48 0:36:27 51 1:43 59 0:26:14 85 Olympia, WA 36. Eaton, Lisa 41 F 1:38:39 8 0:19:32 100 4:24 0:44:27 109 2:02 104 0:28:14 105 Seattle, WA 37. Edwards, Doug 61 M 1:33:39 3 0:17:33 77 6:32 0:41:17 90 2:52 94 0:25:24 75 Snohomish, WA 38. Eichenbaum, Charles 31 M 1:25:00 4 0:15:32 38 2:22 0:38:48 64 1:13 50 0:27:04 95 Bellevue, WA 39. Everitt, Mark 45 M 1:11:47 3 0:14:13 24 2:42 0:33:44 24 1:20 21 0:19:48 15 Seattle, WA 40. Falkowski, Brian 36 M 1:12:19 4 0:16:41 60 2:24 0:31:02 9 1:23 17 0:20:48 25 Maple Valley, WA 41. Forsyth, John 48 M 1:16:58 5 0:16:24 55 2:00 0:33:27 20 1:31 25 0:23:36 55 Tukwila, WA 42. Gehrke, Susan 61 F 1:31:25 1 0:18:06 86 4:45 0:44:19 108 1:32 96 0:22:43 49 Des Moines, WA 43. Gibson, Colin 25 M 1:01:47 1 0:11:55 7 2:12 0:26:45 2 1:19 2 0:19:36 14 Seattle, WA 44. Goldberg, Rob 49 M 1:12:29 4 0:15:31 37 2:57 0:31:40 12 1:28 18 0:20:53 27 Seattle, WA 45. Goode, Rick 42 M 1:23:17 6 0:15:34 39 2:21 0:41:14 89 1:28 65 0:22:39 48 La Center, WA 46. Gormley, Bryan 46 M 1:10:15 2 0:13:55 16 2:14 0:33:01 17 1:14 14 0:19:51 16 Black Diamond, WA 47. Graves, Thomas 29 M 1:15:42 5 0:15:57 47 2:51 0:32:48 16 1:36 24 0:22:29 47 Seattle, WA 48. Green, Gina 38 F 1:44:11 7 0:18:25 88 5:25 0:49:09 127 2:10 118 0:29:01 108 Woodonville, WA 49. Harrington, Danielle 35 F 1:24:13 2 0:17:20 73 4:00 0:40:04 77 1:23 77 0:21:26 34 Tacoma, WA 50. Harrington, Grant 36 M 1:11:35 3 0:15:40 42 2:18 0:31:07 10 1:08 13 0:21:22 32 Mukilteo, WA 51. Hartley, Carol 50 F 1:41:51 1 0:21:54 111 4:28 0:45:27 111 2:11 110 0:27:51 102 Portland, OR 52. Hayett, Marcus 41 M 1:25:39 9 0:14:51 30 3:06 0:40:23 80 1:40 62 0:25:39 80 Enumclaw, WA 53. Heffter, Emily 34 F 1:24:25 3 Seattle, WA 54. Helsor, Eric 52 M 1:04:10 1 0:13:18 12 2:11 0:29:35 6 1:08 7 0:17:57 2 Portland, OR 55. Herrick, Annette 41 F 1:26:44 4 0:17:46 81 2:35 0:40:14 78 1:39 75 0:24:29 65 Seattle, WA 56. Heuer, Angie 36 F 1:23:18 1 0:17:29 76 2:54 0:34:54 35 1:33 40 0:26:28 89 Kingston, WA 57. Hibbs, Robin 30 F 1:29:58 8 0:17:35 79 3:13 0:42:58 98 1:45 89 0:24:27 64 Seattle, WA 58. Hoch, Chris 38 M 1:11:17 2 0:15:25 34 2:05 0:33:54 27 1:07 22 0:18:45 6 Nine Mile Falls, WA 59. Hoch, Karen 36 F 1:27:24 3 0:18:46 92 3:10 0:38:09 61 1:57 73 0:25:22 74 Nine Mile Falls, WA 60. Hosteny, Katie 30 F 1:29:46 6 0:15:53 46 4:35 0:40:54 87 2:06 79 0:26:18 86 Seattle, WA 61. Howe-Gwinn, Julie 42 F 1:46:32 9 0:19:59 102 5:31 0:43:06 100 2:29 105 0:35:27 127 Seattle, WA 62. Jacroux, Richard 45 M 1:23:51 10 0:17:34 78 2:41 0:38:02 60 1:16 60 0:24:17 63 Carnation, WA 63. Jones, Kevin 54 M 1:23:00 2 0:15:29 35 3:27 0:37:02 54 1:23 47 0:25:39 81 Seattle, WA 64. Klein, Shawna 38 F 1:41:15 6 0:20:47 107 7:14 0:45:49 115 1:16 115 0:26:08 84 Rainier, WA 65. Lackman, Andrew 25 M 1:17:12 7 0:17:46 80 3:03 0:34:58 37 1:18 45 0:20:06 19 Gig Harbor, WA 66. Lafran, Lindsay 28 F 1:21:35 1 0:13:57 18 3:07 0:35:57 45 1:36 31 0:26:58 94 Seattle, WA 67. Lawson, Nick 16 M 1:14:45 1 0:16:37 58 3:15 0:34:55 36 1:42 38 0:18:15 3 Maple Valley, WA 68. Le Bars, Pierre 42 M 1:40:38 10 0:16:21 54 4:05 0:52:50 130 1:34 114 0:25:48 82 Bellevue, WA 69. Licht, Jason 32 M 1:03:10 1 0:11:33 6 1:31 0:29:41 7 1:00 4 0:19:25 12 Seattle, WA 70. Licht, Jesse 29 M 1:12:17 3 0:14:15 25 2:41 0:32:35 15 1:31 15 0:21:14 30 Seattle, WA 71. Ling, David 13 M 1:18:12 1 0:13:57 17 2:17 0:35:30 42 1:40 26 0:24:47 68 Steilacoom, WA 72. Ling, Richard 48 M 1:07:51 1 0:14:25 27 2:28 0:30:43 8 1:03 10 0:19:12 8 Steilacoom, WA 73. Magee, Rich 40 M 1:41:41 2 0:18:17 87 5:02 0:41:34 91 4:10 97 0:32:37 122 Gig Harbor, WA 74. Magee, Tammi 50 F 1:48:01 1 0:21:39 110 4:10 0:45:57 118 2:48 113 0:33:27 125 Gig Harbor, WA 75. Mann, Frazer 64 M 1:18:02 1 0:15:43 45 2:55 0:35:22 41 1:47 36 0:22:15 45 Clinton, WA 76. Marrs, Susan 46 F 1:25:16 4 0:12:21 9 3:39 0:39:16 68 2:01 46 0:27:59 104 Des Moines, WA 77. McCandless, Linda 45 F 1:10:45 1 0:14:11 22 2:16 0:31:50 13 1:23 11 0:21:04 29 Maple Valley, WA 78. McNamara, Adrienne 32 F 1:29:49 7 0:14:12 23 4:01 0:43:21 102 1:53 80 0:26:21 87 Lake Tapps, WA 79. McNaul, Michael 42 M 1:12:06 2 0:16:00 50 2:27 0:32:04 14 1:18 19 0:20:17 21 Seattle, WA 80. Miller, Emily 30 F 1:40:35 10 0:17:10 69 4:22 0:46:00 119 1:32 98 0:31:31 118 Tacoma, WA 81. Mulder, Matthew 42 M 1:24:57 8 0:16:33 57 3:21 0:37:06 55 2:19 58 0:25:37 78 Shoreline, WA 82. Newman, Evelyn 15 F 1:30:02 1 0:13:54 15 3:47 0:43:04 99 1:27 74 0:27:49 101 Bainbridge Island, WA 83. Olivas, Jerry 53 M 1:37:16 3 0:19:11 95 4:47 0:43:26 103 2:09 99 0:27:43 98 Cashmere, WA 84. Olson, David 55 M 1:40:12 3 0:17:01 66 6:17 0:42:53 97 3:48 103 0:30:12 112 Auburn, WA 85. Ourada, Tom 43 M 1:23:42 7 0:19:17 96 4:09 0:36:15 46 2:16 72 0:21:44 40 Nine Mile Falls, WA 86. Owen, Geoff 41 M 1:16:17 1 0:16:08 52 3:02 0:33:29 21 1:41 29 0:21:57 44 Snohomish, WA 87. Owen, Matthew 14 M 1:22:57 2 0:15:41 43 4:19 0:40:55 88 1:01 71 0:21:01 28 Snohomish, WA 88. Owen, Meghan 38 F 1:28:26 4 0:13:13 11 6:23 0:42:08 95 1:53 82 0:24:48 69 Snohomish, WA 89. Parkerson, Stephanie 35 F 1:45:44 8 0:21:58 112 6:02 0:45:50 116 1:17 116 0:30:37 113 Orting, WA 90. Peterson, Andrew 33 M 1:37:05 6 0:27:48 125 3:48 0:43:51 106 1:22 122 0:20:16 20 Portland, OR 91. Prince, Danielle 36 F 1:28:31 5 0:17:14 70 4:10 0:37:25 56 2:27 68 0:27:14 96 Seattle, WA 92. Read, Ryan 21 M 1:29:57 2 0:22:45 115 3:09 0:37:43 58 1:07 87 0:25:13 72 Edgewood, WA 93. Rice, Helena 45 F 1:33:59 8 0:23:50 119 3:12 0:38:46 63 1:45 93 0:26:25 88 Olympia, WA 94. Salisbury, Brooke 23 F 1:27:41 1 0:14:57 32 6:32 0:40:26 81 1:40 81 0:24:05 58 Seattle, WA 95. Sauer, Lacaia 18 F 1:17:37 2 0:13:00 10 2:27 0:37:40 57 1:17 30 0:23:13 50 Seattle, WA 96. Saunderson, Janet 58 F 1:45:27 2 0:20:53 108 4:34 0:46:27 122 2:32 111 0:31:01 115 Seattle, WA 97. Schroeder, Mike 60 M 1:35:17 4 0:17:49 82 3:38 0:42:02 94 2:27 90 0:29:20 109 Kent, WA 98. Smith, Ellen 50 F 1:50:11 3 0:18:29 89 4:21 0:49:11 128 2:31 112 0:35:39 128 Shoreline, WA 99. Stimac, Michelle 34 F 1:57:11 11 0:25:05 120 5:19 0:53:58 131 1:47 127 0:31:02 116 Bremerton, WA 100. Strelow, Jennifer 33 F 1:28:01 5 0:14:56 31 2:41 0:39:01 66 1:29 52 0:29:53 110 Bellevue, WA 101. Strong, Steve 30 M 1:19:32 3 0:18:54 94 2:57 0:33:30 22 1:42 44 0:22:28 46 Everett, WA 102. Suit, Tobi 42 F 1:27:53 6 0:19:31 99 2:56 0:39:31 72 1:47 83 0:24:07 59 Covington, WA 103. Sullivan, Laurie 46 F 1:40:47 9 0:21:28 109 3:54 0:40:53 86 2:18 95 0:32:14 121 Kenmore, WA 104. Taylor, Amy 41 F 1:23:00 1 0:15:30 36 2:47 0:39:02 67 1:40 55 0:24:00 57 Covington, WA 105. Troupe, Curtis 55 M 1:05:44 1 0:11:28 4 2:00 0:31:39 11 1:22 8 0:19:14 9 Seattle, WA 106. Tye, Lee 46 M 1:21:35 8 0:15:03 33 3:52 0:33:26 19 1:31 27 0:27:43 99 Portland, OR 107. Uppal, Mintu 45 M 1:18:36 6 0:16:55 64 3:16 0:35:13 38 1:36 43 0:21:35 37 Seattle, WA 108. VanSickle, Lora 43 F 1:25:04 3 0:14:50 29 3:39 0:39:20 70 1:47 61 0:25:27 76 Sammamish, WA 109. Vanderhoof, Jennifer 43 F 1:23:28 2 0:17:52 84 2:32 0:36:26 50 1:29 54 0:25:08 71 Seattle, WA 110. Velatequi, Brian 30 M 1:16:40 2 0:15:35 40 2:14 0:34:03 29 1:15 23 0:23:32 54 Sammamish, WA 111. Vera, Alexis 36 M 1:40:51 2 0:19:23 97 4:47 0:43:27 104 2:19 102 0:30:55 114 Beaverton, OR 112. Viss, Matt 26 M 1:16:02 6 0:16:44 61 3:17 0:33:44 25 1:41 35 0:20:35 22 Kent, WA 113. Wadleigh, Mia 46 F 1:31:38 7 0:17:14 71 4:43 0:42:20 96 1:43 91 0:25:38 79 Seattle, WA 114. Wagar, Mark 47 M 1:19:51 7 0:18:37 91 2:41 0:35:18 40 1:26 51 0:21:48 41 Redmond, WA 115. Wallace, Cynthia 44 F 1:59:33 10 0:29:51 127 9:18 0:45:32 113 2:42 128 0:32:09 119 Portland, OR 116. Wardle, Catherine 54 F 1:48:54 2 0:23:00 117 6:11 0:43:42 105 3:21 120 0:32:40 123 Covington, WA 117. Watson, Patrick 60 M 1:28:11 2 0:22:07 113 3:45 0:36:26 49 2:21 86 0:23:31 53 Bremerton, WA 118. Watts, Paul 26 M 1:21:02 8 0:16:59 65 3:21 0:34:30 33 1:56 39 0:24:16 62 Bellevue, WA 119. Weil, Doug 53 M 1:57:21 3 0:20:35 105 5:50 0:45:51 117 2:53 117 0:42:12 129 Vancouver, WA 120. Weil, Jody 44 F 1:54:11 2 0:27:02 123 4:18 0:47:37 123 1:57 125 0:33:17 124 Vancouver, WA 121. Westby, Jen 28 F 1:56:53 1 0:27:19 124 5:04 0:48:00 125 1:42 126 0:34:48 126 Enumclaw, WA 122. Whealdon, Nancy 46 F 1:48:09 10 0:23:26 118 3:44 0:48:30 126 2:27 123 0:30:02 111 Bainbridge Island, WA 123. Whitley, Katie 32 F 1:38:35 9 0:18:53 93 3:44 0:45:48 114 1:20 100 0:28:50 107 Bellevue, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. David Ling 1070 13 M 1:18:12 1 0:13:57 17 2:17 0:35:30 42 1:40 26 0:24:47 68 Steilacoom, WA 2. Matthew Owen 1115 14 M 1:22:57 2 0:15:41 43 4:19 0:40:55 88 1:01 71 0:21:01 28 Snohomish, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Nick Lawson 1129 16 M 1:14:45 1 0:16:37 58 3:15 0:34:55 36 1:42 38 0:18:15 3 Maple Valley, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Evelyn Newman 1107 15 F 1:30:02 1 0:13:54 15 3:47 0:43:04 99 1:27 74 0:27:49 101 Bainbridge Island, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Netanya Beard 1078 19 F 1:15:29 1 0:17:50 83 3:11 0:33:38 23 1:33 37 0:19:17 10 Portland, OR 2. Lacaia Sauer 1081 18 F 1:17:37 2 0:13:00 10 2:27 0:37:40 57 1:17 30 0:23:13 50 Seattle, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Drake Apablasa 1041 20 M 1:19:58 1 0:15:38 41 4:25 0:38:11 62 1:48 63 0:19:56 18 Pt Angeles, WA 2. Ryan Read 1065 21 M 1:29:57 2 0:22:45 115 3:09 0:37:43 58 1:07 87 0:25:13 72 Edgewood, WA 3. Cody Benally 1043 24 M 1:45:22 3 0:32:49 128 3:53 0:40:36 83 3:15 124 0:24:49 70 Seattle, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Brooke Salisbury 1098 23 F 1:27:41 1 0:14:57 32 6:32 0:40:26 81 1:40 81 0:24:05 58 Seattle, WA 2. Carly Davis 1064 21 F 1:28:16 2 0:16:52 63 4:54 0:40:51 85 1:29 84 0:24:10 60 Tacoma, WA 3. Nichole Chittick 1103 23 F 1:34:43 3 0:20:43 106 7:02 0:41:38 92 1:55 106 0:23:24 52 Seattle, WA 4. Annaliesse Abbey 1139 23 F 1:34:49 4 0:22:44 114 5:02 0:43:08 101 1:58 108 0:21:56 43 Seattle, WA 5. Rachel Borsvold 1028 23 F 1:35:08 5 0:20:27 103 1:40 0:46:12 121 1:31 101 0:25:17 73 Seattle, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Colin Gibson 1109 25 M 1:01:47 1 0:11:55 7 2:12 0:26:45 2 1:19 2 0:19:36 14 Seattle, WA 2. Joe Baisch 1104 29 M 1:07:17 2 0:13:20 13 1:56 0:33:10 18 1:15 12 0:17:36 1 Burien, WA 3. Jesse Licht 1133 29 M 1:12:17 3 0:14:15 25 2:41 0:32:35 15 1:31 15 0:21:14 30 Seattle, WA 4. Christopher Cutting 1063 29 M 1:13:43 4 0:14:09 20 2:41 0:33:45 26 1:18 20 0:21:50 42 Seattle, WA 5. Thomas Graves 1120 29 M 1:15:42 5 0:15:57 47 2:51 0:32:48 16 1:36 24 0:22:29 47 Seattle, WA 6. Matt Viss 1034 26 M 1:16:02 6 0:16:44 61 3:17 0:33:44 25 1:41 35 0:20:35 22 Kent, WA 7. Andrew Lackman 1010 25 M 1:17:12 7 0:17:46 80 3:03 0:34:58 37 1:18 45 0:20:06 19 Gig Harbor, WA 8. Paul Watts 1018 26 M 1:21:02 8 0:16:59 65 3:21 0:34:30 33 1:56 39 0:24:16 62 Bellevue, WA 9. John Bartlett 1138 29 M 1:35:00 9 0:20:29 104 3:58 0:41:42 93 1:18 92 0:27:32 97 Seattle, WA 10. Nick Domoszlay 1127 27 M 1:40:09 10 0:25:26 121 6:13 0:40:26 82 1:18 109 0:26:45 91 Bellevue, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Jen Westby 1007 28 F 1:56:53 1 0:27:19 124 5:04 0:48:00 125 1:42 126 0:34:48 126 Enumclaw, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Jason Licht 1134 32 M 1:03:10 1 0:11:33 6 1:31 0:29:41 7 1:00 4 0:19:25 12 Seattle, WA 2. Brian Velatequi 1119 30 M 1:16:40 2 0:15:35 40 2:14 0:34:03 29 1:15 23 0:23:32 54 Sammamish, WA 3. Steve Strong 1017 30 M 1:19:32 3 0:18:54 94 2:57 0:33:30 22 1:42 44 0:22:28 46 Everett, WA 4. Charles Eichenbaum 1096 31 M 1:25:00 4 0:15:32 38 2:22 0:38:48 64 1:13 50 0:27:04 95 Bellevue, WA 5. Derek Collins 1097 32 M 1:31:48 5 0:23:00 116 3:24 0:36:49 53 1:43 88 0:26:51 92 Enumclaw, WA 6. Andrew Peterson 1025 33 M 1:37:05 6 0:27:48 125 3:48 0:43:51 106 1:22 122 0:20:16 20 Portland, OR
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Victoria Boivin 1090 34 F 1:10:09 1 0:14:07 19 2:00 0:34:01 28 1:21 16 0:18:40 5 Seattle, WA 2. Erin Burraston 1053 32 F 1:19:45 2 0:17:04 67 3:59 0:35:45 43 1:22 53 0:21:35 36 Kent, WA 3. Emily Heffter 1052 34 F 1:24:25 3 Seattle, WA 4. Leslie Bartlett 1005 30 F 1:24:45 4 0:14:10 21 3:00 0:39:44 74 2:14 56 0:25:36 77 Snoqualmie, WA 5. Jennifer Strelow 1076 33 F 1:28:01 5 0:14:56 31 2:41 0:39:01 66 1:29 52 0:29:53 110 Bellevue, WA 6. Katie Hosteny 1094 30 F 1:29:46 6 0:15:53 46 4:35 0:40:54 87 2:06 79 0:26:18 86 Seattle, WA 7. Adrienne McNamara 1114 32 F 1:29:49 7 0:14:12 23 4:01 0:43:21 102 1:53 80 0:26:21 87 Lake Tapps, WA 8. Robin Hibbs 1056 30 F 1:29:58 8 0:17:35 79 3:13 0:42:58 98 1:45 89 0:24:27 64 Seattle, WA 9. Katie Whitley 1055 32 F 1:38:35 9 0:18:53 93 3:44 0:45:48 114 1:20 100 0:28:50 107 Bellevue, WA 10. Emily Miller 1093 30 F 1:40:35 10 0:17:10 69 4:22 0:46:00 119 1:32 98 0:31:31 118 Tacoma, WA 11. Michelle Stimac 1057 34 F 1:57:11 11 0:25:05 120 5:19 0:53:58 131 1:47 127 0:31:02 116 Bremerton, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Mark Doane 1001 37 M 1:03:43 1 0:11:33 5 1:40 0:29:23 5 1:11 5 0:19:55 17 Ruston, WA 2. Chris Hoch 1067 38 M 1:11:17 2 0:15:25 34 2:05 0:33:54 27 1:07 22 0:18:45 6 Nine Mile Falls, WA 3. Grant Harrington 1124 36 M 1:11:35 3 0:15:40 42 2:18 0:31:07 10 1:08 13 0:21:22 32 Mukilteo, WA 4. Brian Falkowski 1092 36 M 1:12:19 4 0:16:41 60 2:24 0:31:02 9 1:23 17 0:20:48 25 Maple Valley, WA 5. Trevor Boyle 1059 36 M 1:22:49 5 0:17:05 68 3:19 0:39:24 71 1:27 67 0:21:33 35 Bonney Lake, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Angie Heuer 1033 36 F 1:23:18 1 0:17:29 76 2:54 0:34:54 35 1:33 40 0:26:28 89 Kingston, WA 2. Danielle Harrington 1008 35 F 1:24:13 2 0:17:20 73 4:00 0:40:04 77 1:23 77 0:21:26 34 Tacoma, WA 3. Karen Hoch 1068 36 F 1:27:24 3 0:18:46 92 3:10 0:38:09 61 1:57 73 0:25:22 74 Nine Mile Falls, WA 4. Meghan Owen 1026 38 F 1:28:26 4 0:13:13 11 6:23 0:42:08 95 1:53 82 0:24:48 69 Snohomish, WA 5. Danielle Prince 1031 36 F 1:28:31 5 0:17:14 70 4:10 0:37:25 56 2:27 68 0:27:14 96 Seattle, WA 6. Shawna Klein 1058 38 F 1:41:15 6 0:20:47 107 7:14 0:45:49 115 1:16 115 0:26:08 84 Rainier, WA 7. Gina Green 1027 38 F 1:44:11 7 0:18:25 88 5:25 0:49:09 127 2:10 118 0:29:01 108 Woodonville, WA 8. Stephanie Parkerson 1050 35 F 1:45:44 8 0:21:58 112 6:02 0:45:50 116 1:17 116 0:30:37 113 Orting, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Chris Blair 1135 44 M 1:02:24 1 0:12:17 8 2:03 0:28:37 3 1:07 6 0:18:19 4 Bonney Lake, WA 2. Michael McNaul 1083 42 M 1:12:06 2 0:16:00 50 2:27 0:32:04 14 1:18 19 0:20:17 21 Seattle, WA 3. Brad Deckel 1132 40 M 1:14:36 3 0:16:27 56 2:03 0:34:25 31 1:04 28 0:20:37 24 Olympia, WA 4. Ernie Burmeister 1099 44 M 1:16:23 4 0:15:41 44 2:58 0:34:29 32 1:34 32 0:21:40 39 Normandy Park, WA 5. Michael Caniglia 1118 42 M 1:18:40 5 0:16:40 59 3:13 0:36:16 47 1:41 49 0:20:50 26 Camano Island, WA 6. Rick Goode 1130 42 M 1:23:17 6 0:15:34 39 2:21 0:41:14 89 1:28 65 0:22:39 48 La Center, WA 7. Tom Ourada 1111 43 M 1:23:42 7 0:19:17 96 4:09 0:36:15 46 2:16 72 0:21:44 40 Nine Mile Falls, WA 8. Matthew Mulder 1037 42 M 1:24:57 8 0:16:33 57 3:21 0:37:06 55 2:19 58 0:25:37 78 Shoreline, WA 9. Marcus Hayett 1095 41 M 1:25:39 9 0:14:51 30 3:06 0:40:23 80 1:40 62 0:25:39 80 Enumclaw, WA 10. Pierre Le Bars 1006 42 M 1:40:38 10 0:16:21 54 4:05 0:52:50 130 1:34 114 0:25:48 82 Bellevue, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Amy Taylor 1054 41 F 1:23:00 1 0:15:30 36 2:47 0:39:02 67 1:40 55 0:24:00 57 Covington, WA 2. Jennifer Vanderhoof 1044 43 F 1:23:28 2 0:17:52 84 2:32 0:36:26 50 1:29 54 0:25:08 71 Seattle, WA 3. Lora VanSickle 1128 43 F 1:25:04 3 0:14:50 29 3:39 0:39:20 70 1:47 61 0:25:27 76 Sammamish, WA 4. Annette Herrick 1131 41 F 1:26:44 4 0:17:46 81 2:35 0:40:14 78 1:39 75 0:24:29 65 Seattle, WA 5. Lucie Caslavska 1080 43 F 1:27:30 5 0:14:27 28 3:21 0:39:51 75 1:33 57 0:28:18 106 Seattle, WA 6. Tobi Suit 1048 42 F 1:27:53 6 0:19:31 99 2:56 0:39:31 72 1:47 83 0:24:07 59 Covington, WA 7. Rachel Berney 1030 41 F 1:34:24 7 0:18:02 85 4:01 0:39:19 69 1:44 78 0:31:17 117 Pasadena, CA 8. Lisa Eaton 1062 41 F 1:38:39 8 0:19:32 100 4:24 0:44:27 109 2:02 104 0:28:14 105 Seattle, WA 9. Julie Howe-Gwinn 1122 42 F 1:46:32 9 0:19:59 102 5:31 0:43:06 100 2:29 105 0:35:27 127 Seattle, WA 10. Cynthia Wallace 1113 44 F 1:59:33 10 0:29:51 127 9:18 0:45:32 113 2:42 128 0:32:09 119 Portland, OR
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Richard Ling 1069 48 M 1:07:51 1 0:14:25 27 2:28 0:30:43 8 1:03 10 0:19:12 8 Steilacoom, WA 2. Bryan Gormley 1074 46 M 1:10:15 2 0:13:55 16 2:14 0:33:01 17 1:14 14 0:19:51 16 Black Diamond, WA 3. Mark Everitt 1126 45 M 1:11:47 3 0:14:13 24 2:42 0:33:44 24 1:20 21 0:19:48 15 Seattle, WA 4. Rob Goldberg 1112 49 M 1:12:29 4 0:15:31 37 2:57 0:31:40 12 1:28 18 0:20:53 27 Seattle, WA 5. John Forsyth 1046 48 M 1:16:58 5 0:16:24 55 2:00 0:33:27 20 1:31 25 0:23:36 55 Tukwila, WA 6. Mintu Uppal 1117 45 M 1:18:36 6 0:16:55 64 3:16 0:35:13 38 1:36 43 0:21:35 37 Seattle, WA 7. Mark Wagar 1079 47 M 1:19:51 7 0:18:37 91 2:41 0:35:18 40 1:26 51 0:21:48 41 Redmond, WA 8. Lee Tye 1087 46 M 1:21:35 8 0:15:03 33 3:52 0:33:26 19 1:31 27 0:27:43 99 Portland, OR 9. Steve Caniglia 1088 46 M 1:23:12 9 0:16:05 51 3:54 0:40:42 84 1:10 69 0:21:21 31 Woodinville, WA 10. Richard Jacroux 1082 45 M 1:23:51 10 0:17:34 78 2:41 0:38:02 60 1:16 60 0:24:17 63 Carnation, WA 11. Thomas Breysse 1136 49 M 1:39:59 11 0:19:37 101 7:20 0:46:08 120 2:41 119 0:24:12 61 Seattle, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Linda McCandless 1116 45 F 1:10:45 1 0:14:11 22 2:16 0:31:50 13 1:23 11 0:21:04 29 Maple Valley, WA 2. Leslie Beard 1077 47 F 1:15:30 2 0:14:15 26 2:43 0:36:17 48 1:38 33 0:20:37 23 Portland, OR 3. Kris Allan 1101 47 F 1:18:41 3 0:16:16 53 3:07 0:35:47 44 1:50 42 0:21:40 38 Newcastle, WA 4. Susan Marrs 1019 46 F 1:25:16 4 0:12:21 9 3:39 0:39:16 68 2:01 46 0:27:59 104 Des Moines, WA 5. Christina Dittmer 1089 47 F 1:27:00 5 0:18:35 90 3:50 0:37:51 59 2:01 76 0:24:43 67 Portland, OR 6. Kelly Clark 1047 49 F 1:28:08 6 0:17:21 74 3:55 0:36:37 52 2:15 64 0:27:59 103 Newcastle, WA 7. Mia Wadleigh 1137 46 F 1:31:38 7 0:17:14 71 4:43 0:42:20 96 1:43 91 0:25:38 79 Seattle, WA 8. Helena Rice 1085 45 F 1:33:59 8 0:23:50 119 3:12 0:38:46 63 1:45 93 0:26:25 88 Olympia, WA 9. Laurie Sullivan 1012 46 F 1:40:47 9 0:21:28 109 3:54 0:40:53 86 2:18 95 0:32:14 121 Kenmore, WA 10. Nancy Whealdon 1106 46 F 1:48:09 10 0:23:26 118 3:44 0:48:30 126 2:27 123 0:30:02 111 Bainbridge Island, WA 11. Lee Bowman-Tye 1123 45 F 2:10:22 11 0:48:44 129 5:53 0:45:29 112 2:32 129 0:27:44 100 Portland, OR
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Eric Helsor 1125 52 M 1:04:10 1 0:13:18 12 2:11 0:29:35 6 1:08 7 0:17:57 2 Portland, OR 2. Kevin Jones 1121 54 M 1:23:00 2 0:15:29 35 3:27 0:37:02 54 1:23 47 0:25:39 81 Seattle, WA 3. Jerry Olivas 1091 53 M 1:37:16 3 0:19:11 95 4:47 0:43:26 103 2:09 99 0:27:43 98 Cashmere, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Carol Hartley 1011 50 F 1:41:51 1 0:21:54 111 4:28 0:45:27 111 2:11 110 0:27:51 102 Portland, OR 2. Catherine Wardle 1086 54 F 1:48:54 2 0:23:00 117 6:11 0:43:42 105 3:21 120 0:32:40 123 Covington, WA 3. Ellen Smith 1014 50 F 1:50:11 3 0:18:29 89 4:21 0:49:11 128 2:31 112 0:35:39 128 Shoreline, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Curtis Troupe 1029 55 M 1:05:44 1 0:11:28 4 2:00 0:31:39 11 1:22 8 0:19:14 9 Seattle, WA 2. Eric Apablasa 1042 55 M 1:31:04 2 0:17:17 72 5:15 0:39:43 73 2:08 85 0:26:40 90 Pt Angeles, WA 3. David Olson 1110 55 M 1:40:12 3 0:17:01 66 6:17 0:42:53 97 3:48 103 0:30:12 112 Auburn, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Susan Doolittle 1032 57 F 1:25:37 1 0:17:24 75 3:48 0:36:27 51 1:43 59 0:26:14 85 Olympia, WA 2. Janet Saunderson 1075 58 F 1:45:27 2 0:20:53 108 4:34 0:46:27 122 2:32 111 0:31:01 115 Seattle, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Frazer Mann 1105 64 M 1:18:02 1 0:15:43 45 2:55 0:35:22 41 1:47 36 0:22:15 45 Clinton, WA 2. Patrick Watson 1100 60 M 1:28:11 2 0:22:07 113 3:45 0:36:26 49 2:21 86 0:23:31 53 Bremerton, WA 3. Doug Edwards 1108 61 M 1:33:39 3 0:17:33 77 6:32 0:41:17 90 2:52 94 0:25:24 75 Snohomish, WA 4. Mike Schroeder 1040 60 M 1:35:17 4 0:17:49 82 3:38 0:42:02 94 2:27 90 0:29:20 109 Kent, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Susan Gehrke 1036 61 F 1:31:25 1 0:18:06 86 4:45 0:44:19 108 1:32 96 0:22:43 49 Des Moines, WA 2. Carol Coram 1009 61 F 1:38:30 2 0:26:58 122 2:57 0:39:56 76 1:47 107 0:26:52 93 Seattle, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Doug Dempster 1015 65 M 1:18:33 1 0:15:59 48 3:04 0:34:37 34 1:29 34 0:23:23 51 Seattle, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Forrest Arnold 1035 33 M 1:27:45 1 0:16:47 62 3:15 0:40:20 79 1:29 70 0:25:54 83 Covington, WA 2. Alexis Vera 1020 36 M 1:40:51 2 0:19:23 97 4:47 0:43:27 104 2:19 102 0:30:55 114 Beaverton, OR
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Geoff Owen 1024 41 M 1:16:17 1 0:16:08 52 3:02 0:33:29 21 1:41 29 0:21:57 44 Snohomish, WA 2. Rich Magee 1023 40 M 1:41:41 2 0:18:17 87 5:02 0:41:34 91 4:10 97 0:32:37 122 Gig Harbor, WA 3. Doug Weil 1060 53 M 1:57:21 3 0:20:35 105 5:50 0:45:51 117 2:53 117 0:42:12 129 Vancouver, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Lindsay Lafran 1071 28 F 1:21:35 1 0:13:57 18 3:07 0:35:57 45 1:36 31 0:26:58 94 Seattle, WA
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE
1. Tammi Magee 1022 50 F 1:48:01 1 0:21:39 110 4:10 0:45:57 118 2:48 113 0:33:27 125 Gig Harbor, WA 2. Jody Weil 1061 44 F 1:54:11 2 0:27:02 123 4:18 0:47:37 123 1:57 125 0:33:17 124 Vancouver, WA
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION (SWIM: MIN PER 100 YARDS & BIKE: MPH) PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE
1. 0:58:49 1 / 3 NWTRI & BIKE YOUNG Laura Williams 0:11:11 1.16 2 1 15 F 1421 Kent, WA 0:01:12 TRANSITION #1 TIME Benny Swedberg 0:26:31 25.80 1 1 20 M 1422 Kent, WA 0:00:35 TRANSITION #2 TIME 1 PLACE OVERALL AFTER BIKE Michael Ramundo 0:19:19 6:54 11 9 20 M 1423 Kent, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 1:01:16 1 / 1 NWTRI & BIKE OLD Patty Swedberg 0:11:26 1.18 3 2 47 F 1418 Kent, WA 0:01:13 TRANSITION #1 TIME Brad Williams 0:29:16 23.37 4 4 54 M 1419 Kent, WA 0:00:33 TRANSITION #2 TIME 3 PLACE OVERALL AFTER BIKE Ian Fishel 0:18:48 6:43 7 6 23 M 1420 Kent, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3. 1:12:07 2 / 3 SPARTAN RAMPAGE Devin Drobny 0:10:00 1.08 1 1 16 M 1424 Bonney Lake, WA 0:01:19 TRANSITION #1 TIME Jodi Jackson 0:35:17 19.39 39 5 46 F 1425 Bonney Lake, WA 0:01:52 TRANSITION #2 TIME 9 PLACE OVERALL AFTER BIKE Jodi Jackson 0:23:38 8:26 56 13 46 F 1425 Bonney Lake, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 4. 1:16:23 3 / 3 50 SHADES OF AWESOME Jamie Rosselli 0:19:23 2.12 98 42 22 F 1401 Seattle, WA 0:01:37 TRANSITION #1 TIME Eric Borsvold 0:34:12 20.00 30 27 24 M 1402 Seattle, WA 0:01:39 TRANSITION #2 TIME 41 PLACE OVERALL AFTER BIKE Eric Borsvold 0:19:32 6:59 13 11 24 M 1402 Seattle, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 5. 1:22:13 1 / 2 CATZ WOMEN Lynn Gerking 0:13:34 1.32 14 6 34 F 1403 Renton, WA 0:01:31 TRANSITION #1 TIME Jessie Haley 0:44:53 15.24 110 46 29 F 1404 Tukwila, WA 0:00:51 TRANSITION #2 TIME 66 PLACE OVERALL AFTER BIKE Tianna Homad 0:21:24 7:39 33 5 22 F 1405 Seattle, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 6. 1:22:19 1 / 1 LADIES OF THE LAKE Rebecca Sharp 0:16:00 1.49 49 20 51 F 1406 Kent, WA 0:01:52 TRANSITION #1 TIME Cindy McGonigal 0:38:52 17.60 65 18 55 F 1408 Auburn, WA 0:00:57 TRANSITION #2 TIME 48 PLACE OVERALL AFTER BIKE Jaapja Kukors 0:24:38 8:48 66 20 55 F 1407 Auburn, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 7. 1:48:54 2 / 2 HALF PINTS Veronica Harris 0:29:43 3.23 126 62 16 F 1416 Bremerton, WA 0:01:54 TRANSITION #1 TIME Christina Harris 0:44:17 15.45 107 43 35 F 1415 Bremerton, WA 0:00:49 TRANSITION #2 TIME 121 PLACE OVERALL AFTER BIKE Aj Flint 0:32:10 11:29 120 55 13 F 1417 Bremerton, WA -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION (SWIM: MIN PER 100 YARDS & BIKE: MPH) PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE
1. 1:22:13 1 / 2 CATZ WOMEN Lynn Gerking 0:13:34 1.32 14 6 34 F 1403 Renton, WA 0:01:31 TRANSITION #1 TIME Jessie Haley 0:44:53 15.24 110 46 29 F 1404 Tukwila, WA 0:00:51 TRANSITION #2 TIME 66 PLACE OVERALL AFTER BIKE Tianna Homad 0:21:24 7:39 33 5 22 F 1405 Seattle, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 1:48:54 2 / 2 HALF PINTS Veronica Harris 0:29:43 3.23 126 62 16 F 1416 Bremerton, WA 0:01:54 TRANSITION #1 TIME Christina Harris 0:44:17 15.45 107 43 35 F 1415 Bremerton, WA 0:00:49 TRANSITION #2 TIME 121 PLACE OVERALL AFTER BIKE Aj Flint 0:32:10 11:29 120 55 13 F 1417 Bremerton, WA -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION (SWIM: MIN PER 100 YARDS & BIKE: MPH) PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE
1. 0:58:49 1 / 3 NWTRI & BIKE YOUNG Laura Williams 0:11:11 1.16 2 1 15 F 1421 Kent, WA 0:01:12 TRANSITION #1 TIME Benny Swedberg 0:26:31 25.80 1 1 20 M 1422 Kent, WA 0:00:35 TRANSITION #2 TIME 1 PLACE OVERALL AFTER BIKE Michael Ramundo 0:19:19 6:54 11 9 20 M 1423 Kent, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 1:12:07 2 / 3 SPARTAN RAMPAGE Devin Drobny 0:10:00 1.08 1 1 16 M 1424 Bonney Lake, WA 0:01:19 TRANSITION #1 TIME Jodi Jackson 0:35:17 19.39 39 5 46 F 1425 Bonney Lake, WA 0:01:52 TRANSITION #2 TIME 9 PLACE OVERALL AFTER BIKE Jodi Jackson 0:23:38 8:26 56 13 46 F 1425 Bonney Lake, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3. 1:16:23 3 / 3 50 SHADES OF AWESOME Jamie Rosselli 0:19:23 2.12 98 42 22 F 1401 Seattle, WA 0:01:37 TRANSITION #1 TIME Eric Borsvold 0:34:12 20.00 30 27 24 M 1402 Seattle, WA 0:01:39 TRANSITION #2 TIME 41 PLACE OVERALL AFTER BIKE Eric Borsvold 0:19:32 6:59 13 11 24 M 1402 Seattle, WA -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION (SWIM: MIN PER 100 YARDS & BIKE: MPH) PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE
1. 1:22:19 1 / 1 LADIES OF THE LAKE Rebecca Sharp 0:16:00 1.49 49 20 51 F 1406 Kent, WA 0:01:52 TRANSITION #1 TIME Cindy McGonigal 0:38:52 17.60 65 18 55 F 1408 Auburn, WA 0:00:57 TRANSITION #2 TIME 48 PLACE OVERALL AFTER BIKE Jaapja Kukors 0:24:38 8:48 66 20 55 F 1407 Auburn, WA -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION (SWIM: MIN PER 100 YARDS & BIKE: MPH) PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE
1. 1:01:16 1 / 1 NWTRI & BIKE OLD Patty Swedberg 0:11:26 1.18 3 2 47 F 1418 Kent, WA 0:01:13 TRANSITION #1 TIME Brad Williams 0:29:16 23.37 4 4 54 M 1419 Kent, WA 0:00:33 TRANSITION #2 TIME 3 PLACE OVERALL AFTER BIKE Ian Fishel 0:18:48 6:43 7 6 23 M 1420 Kent, WA -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
EVENT PLACE TIME PACE CODE NAME AGE SEX RACE # CITY & STATE
1. 0:10:00 1.08 S Devin Drobny 16 M 1424 Bonney Lake, WA 2. 0:11:11 1.16 S Laura Williams 15 F 1421 Kent, WA 3. 0:11:26 1.18 S Patty Swedberg 47 F 1418 Kent, WA 4. 0:11:28 1.18 AE Curtis Troupe 55 M 1029 Seattle, WA 5. 0:11:33 1.19 AE Mark Doane 37 M 1001 Ruston, WA 6. 0:11:33 1.19 AE Jason Licht 32 M 1134 Seattle, WA 7. 0:11:55 1.21 AE Colin Gibson 25 M 1109 Seattle, WA 8. 0:12:17 1.24 AE Chris Blair 44 M 1135 Bonney Lake, WA 9. 0:12:21 1.24 AE Susan Marrs 46 F 1019 Des Moines, WA 10. 0:13:00 1.29 AE Lacaia Sauer 18 F 1081 Seattle, WA 11. 0:13:13 1.30 AE Meghan Owen 38 F 1026 Snohomish, WA 12. 0:13:18 1.31 AE Eric Helsor 52 M 1125 Portland, OR 13. 0:13:20 1.31 AE Joe Baisch 29 M 1104 Burien, WA 14. 0:13:34 1.32 S Lynn Gerking 34 F 1403 Renton, WA 15. 0:13:54 1.35 AE Evelyn Newman 15 F 1107 Bainbridge Island, WA 16. 0:13:55 1.35 AE Bryan Gormley 46 M 1074 Black Diamond, WA 17. 0:13:57 1.35 AE David Ling 13 M 1070 Steilacoom, WA 18. 0:13:57 1.35 AE Lindsay Lafran 28 F 1071 Seattle, WA 19. 0:14:07 1.36 AE Victoria Boivin 34 F 1090 Seattle, WA 20. 0:14:09 1.36 AE Christopher Cutting 29 M 1063 Seattle, WA 21. 0:14:10 1.37 AE Leslie Bartlett 30 F 1005 Snoqualmie, WA 22. 0:14:11 1.37 AE Linda McCandless 45 F 1116 Maple Valley, WA 23. 0:14:12 1.37 AE Adrienne McNamara 32 F 1114 Lake Tapps, WA 24. 0:14:13 1.37 AE Mark Everitt 45 M 1126 Seattle, WA 25. 0:14:15 1.37 AE Jesse Licht 29 M 1133 Seattle, WA 26. 0:14:15 1.37 AE Leslie Beard 47 F 1077 Portland, OR 27. 0:14:25 1.38 AE Richard Ling 48 M 1069 Steilacoom, WA 28. 0:14:27 1.39 AE Lucie Caslavska 43 F 1080 Seattle, WA 29. 0:14:50 1.41 AE Lora VanSickle 43 F 1128 Sammamish, WA 30. 0:14:51 1.41 AE Marcus Hayett 41 M 1095 Enumclaw, WA 31. 0:14:56 1.42 AE Jennifer Strelow 33 F 1076 Bellevue, WA 32. 0:14:57 1.42 AE Brooke Salisbury 23 F 1098 Seattle, WA 33. 0:15:03 1.43 AE Lee Tye 46 M 1087 Portland, OR 34. 0:15:25 1.45 AE Chris Hoch 38 M 1067 Nine Mile Falls, WA 35. 0:15:29 1.46 AE Kevin Jones 54 M 1121 Seattle, WA 36. 0:15:30 1.46 AE Amy Taylor 41 F 1054 Covington, WA 37. 0:15:31 1.46 AE Rob Goldberg 49 M 1112 Seattle, WA 38. 0:15:32 1.46 AE Charles Eichenbaum 31 M 1096 Bellevue, WA 39. 0:15:34 1.46 AE Rick Goode 42 M 1130 La Center, WA 40. 0:15:35 1.46 AE Brian Velatequi 30 M 1119 Sammamish, WA 41. 0:15:38 1.47 AE Drake Apablasa 20 M 1041 Pt Angeles, WA 42. 0:15:40 1.47 AE Grant Harrington 36 M 1124 Mukilteo, WA 43. 0:15:41 1.47 AE Matthew Owen 14 M 1115 Snohomish, WA 44. 0:15:41 1.47 AE Ernie Burmeister 44 M 1099 Normandy Park, WA 45. 0:15:43 1.47 AE Frazer Mann 64 M 1105 Clinton, WA 46. 0:15:53 1.48 AE Katie Hosteny 30 F 1094 Seattle, WA 47. 0:15:57 1.49 AE Thomas Graves 29 M 1120 Seattle, WA 48. 0:15:59 1.49 AE Doug Dempster 65 M 1015 Seattle, WA 49. 0:16:00 1.49 S Rebecca Sharp 51 F 1406 Kent, WA 50. 0:16:00 1.49 AE Michael McNaul 42 M 1083 Seattle, WA 51. 0:16:05 1.50 AE Steve Caniglia 46 M 1088 Woodinville, WA 52. 0:16:08 1.50 AE Geoff Owen 41 M 1024 Snohomish, WA 53. 0:16:16 1.51 AE Kris Allan 47 F 1101 Newcastle, WA 54. 0:16:21 1.51 AE Pierre Le Bars 42 M 1006 Bellevue, WA 55. 0:16:24 1.52 AE John Forsyth 48 M 1046 Tukwila, WA 56. 0:16:27 1.52 AE Brad Deckel 40 M 1132 Olympia, WA 57. 0:16:33 1.53 AE Matthew Mulder 42 M 1037 Shoreline, WA 58. 0:16:37 1.53 AE Nick Lawson 16 M 1129 Maple Valley, WA 59. 0:16:40 1.54 AE Michael Caniglia 42 M 1118 Camano Island, WA 60. 0:16:41 1.54 AE Brian Falkowski 36 M 1092 Maple Valley, WA 61. 0:16:44 1.54 AE Matt Viss 26 M 1034 Kent, WA 62. 0:16:47 1.54 AE Forrest Arnold 33 M 1035 Covington, WA 63. 0:16:52 1.55 AE Carly Davis 21 F 1064 Tacoma, WA 64. 0:16:55 1.55 AE Mintu Uppal 45 M 1117 Seattle, WA 65. 0:16:59 1.56 AE Paul Watts 26 M 1018 Bellevue, WA 66. 0:17:01 1.56 AE David Olson 55 M 1110 Auburn, WA 67. 0:17:04 1.56 AE Erin Burraston 32 F 1053 Kent, WA 68. 0:17:05 1.56 AE Trevor Boyle 36 M 1059 Bonney Lake, WA 69. 0:17:10 1.57 AE Emily Miller 30 F 1093 Tacoma, WA 70. 0:17:14 1.57 AE Danielle Prince 36 F 1031 Seattle, WA 71. 0:17:14 1.57 AE Mia Wadleigh 46 F 1137 Seattle, WA 72. 0:17:17 1.58 AE Eric Apablasa 55 M 1042 Pt Angeles, WA 73. 0:17:20 1.58 AE Danielle Harrington 35 F 1008 Tacoma, WA 74. 0:17:21 1.58 AE Kelly Clark 49 F 1047 Newcastle, WA 75. 0:17:24 1.59 AE Susan Doolittle 57 F 1032 Olympia, WA 76. 0:17:29 1.59 AE Angie Heuer 36 F 1033 Kingston, WA 77. 0:17:33 2.00 AE Doug Edwards 61 M 1108 Snohomish, WA 78. 0:17:34 2.00 AE Richard Jacroux 45 M 1082 Carnation, WA 79. 0:17:35 2.00 AE Robin Hibbs 30 F 1056 Seattle, WA 80. 0:17:46 2.01 AE Andrew Lackman 25 M 1010 Gig Harbor, WA 81. 0:17:46 2.01 AE Annette Herrick 41 F 1131 Seattle, WA 82. 0:17:49 2.01 AE Mike Schroeder 60 M 1040 Kent, WA 83. 0:17:50 2.02 AE Netanya Beard 19 F 1078 Portland, OR 84. 0:17:52 2.02 AE Jennifer Vanderhoof 43 F 1044 Seattle, WA 85. 0:18:02 2.03 AE Rachel Berney 41 F 1030 Pasadena, CA 86. 0:18:06 2.03 AE Susan Gehrke 61 F 1036 Des Moines, WA 87. 0:18:17 2.05 AE Rich Magee 40 M 1023 Gig Harbor, WA 88. 0:18:25 2.06 AE Gina Green 38 F 1027 Woodonville, WA 89. 0:18:29 2.06 AE Ellen Smith 50 F 1014 Shoreline, WA 90. 0:18:35 2.07 AE Christina Dittmer 47 F 1089 Portland, OR 91. 0:18:37 2.07 AE Mark Wagar 47 M 1079 Redmond, WA 92. 0:18:46 2.08 AE Karen Hoch 36 F 1068 Nine Mile Falls, WA 93. 0:18:53 2.09 AE Katie Whitley 32 F 1055 Bellevue, WA 94. 0:18:54 2.09 AE Steve Strong 30 M 1017 Everett, WA 95. 0:19:11 2.11 AE Jerry Olivas 53 M 1091 Cashmere, WA 96. 0:19:17 2.11 AE Tom Ourada 43 M 1111 Nine Mile Falls, WA 97. 0:19:23 2.12 AE Alexis Vera 36 M 1020 Beaverton, OR 98. 0:19:23 2.12 S Jamie Rosselli 22 F 1401 Seattle, WA 99. 0:19:31 2.13 AE Tobi Suit 42 F 1048 Covington, WA 100. 0:19:32 2.13 AE Lisa Eaton 41 F 1062 Seattle, WA 101. 0:19:37 2.14 AE Thomas Breysse 49 M 1136 Seattle, WA 102. 0:19:59 2.16 AE Julie Howe-Gwinn 42 F 1122 Seattle, WA 103. 0:20:27 2.19 AE Rachel Borsvold 23 F 1028 Seattle, WA 104. 0:20:29 2.20 AE John Bartlett 29 M 1138 Seattle, WA 105. 0:20:35 2.20 AE Doug Weil 53 M 1060 Vancouver, WA 106. 0:20:43 2.21 AE Nichole Chittick 23 F 1103 Seattle, WA 107. 0:20:47 2.22 AE Shawna Klein 38 F 1058 Rainier, WA 108. 0:20:53 2.22 AE Janet Saunderson 58 F 1075 Seattle, WA 109. 0:21:28 2.26 AE Laurie Sullivan 46 F 1012 Kenmore, WA 110. 0:21:39 2.28 AE Tammi Magee 50 F 1022 Gig Harbor, WA 111. 0:21:54 2.29 AE Carol Hartley 50 F 1011 Portland, OR 112. 0:21:58 2.30 AE Stephanie Parkerson 35 F 1050 Orting, WA 113. 0:22:07 2.31 AE Patrick Watson 60 M 1100 Bremerton, WA 114. 0:22:44 2.35 AE Annaliesse Abbey 23 F 1139 Seattle, WA 115. 0:22:45 2.35 AE Ryan Read 21 M 1065 Edgewood, WA 116. 0:23:00 2.37 AE Derek Collins 32 M 1097 Enumclaw, WA 117. 0:23:00 2.37 AE Catherine Wardle 54 F 1086 Covington, WA 118. 0:23:26 2.40 AE Nancy Whealdon 46 F 1106 Bainbridge Island, WA 119. 0:23:50 2.42 AE Helena Rice 45 F 1085 Olympia, WA 120. 0:25:05 2.51 AE Michelle Stimac 34 F 1057 Bremerton, WA 121. 0:25:26 2.53 AE Nick Domoszlay 27 M 1127 Bellevue, WA 122. 0:26:58 3.04 AE Carol Coram 61 F 1009 Seattle, WA 123. 0:27:02 3.04 AE Jody Weil 44 F 1061 Vancouver, WA 124. 0:27:19 3.06 AE Jen Westby 28 F 1007 Enumclaw, WA 125. 0:27:48 3.10 AE Andrew Peterson 33 M 1025 Portland, OR 126. 0:29:43 3.23 S Veronica Harris 16 F 1416 Bremerton, WA 127. 0:29:51 3.24 AE Cynthia Wallace 44 F 1113 Portland, OR 128. 0:32:49 3.44 AE Cody Benally 24 M 1043 Seattle, WA 129. 0:48:44 5.32 AE Lee Bowman-Tye 45 F 1123 Portland, OR
EVENT PLACE TIME PACE CODE NAME AGE SEX RACE # CITY & STATE
1. 0:26:31 25.80 B Benny Swedberg 20 M 1422 Kent, WA 2. 0:26:45 25.57 AE Colin Gibson 25 M 1109 Seattle, WA 3. 0:28:37 23.90 AE Chris Blair 44 M 1135 Bonney Lake, WA 4. 0:29:16 23.37 B Brad Williams 54 M 1419 Kent, WA 5. 0:29:23 23.28 AE Mark Doane 37 M 1001 Ruston, WA 6. 0:29:35 23.12 AE Eric Helsor 52 M 1125 Portland, OR 7. 0:29:41 23.04 AE Jason Licht 32 M 1134 Seattle, WA 8. 0:30:43 22.27 AE Richard Ling 48 M 1069 Steilacoom, WA 9. 0:31:02 22.04 AE Brian Falkowski 36 M 1092 Maple Valley, WA 10. 0:31:07 21.98 AE Grant Harrington 36 M 1124 Mukilteo, WA 11. 0:31:39 21.61 AE Curtis Troupe 55 M 1029 Seattle, WA 12. 0:31:40 21.60 AE Rob Goldberg 49 M 1112 Seattle, WA 13. 0:31:50 21.49 AE Linda McCandless 45 F 1116 Maple Valley, WA 14. 0:32:04 21.33 AE Michael McNaul 42 M 1083 Seattle, WA 15. 0:32:35 20.99 AE Jesse Licht 29 M 1133 Seattle, WA 16. 0:32:48 20.85 AE Thomas Graves 29 M 1120 Seattle, WA 17. 0:33:01 20.72 AE Bryan Gormley 46 M 1074 Black Diamond, WA 18. 0:33:10 20.62 AE Joe Baisch 29 M 1104 Burien, WA 19. 0:33:26 20.46 AE Lee Tye 46 M 1087 Portland, OR 20. 0:33:27 20.45 AE John Forsyth 48 M 1046 Tukwila, WA 21. 0:33:29 20.43 AE Geoff Owen 41 M 1024 Snohomish, WA 22. 0:33:30 20.42 AE Steve Strong 30 M 1017 Everett, WA 23. 0:33:38 20.34 AE Netanya Beard 19 F 1078 Portland, OR 24. 0:33:44 20.28 AE Mark Everitt 45 M 1126 Seattle, WA 25. 0:33:44 20.28 AE Matt Viss 26 M 1034 Kent, WA 26. 0:33:45 20.27 AE Christopher Cutting 29 M 1063 Seattle, WA 27. 0:33:54 20.18 AE Chris Hoch 38 M 1067 Nine Mile Falls, WA 28. 0:34:01 20.11 AE Victoria Boivin 34 F 1090 Seattle, WA 29. 0:34:03 20.09 AE Brian Velatequi 30 M 1119 Sammamish, WA 30. 0:34:12 20.00 BR Eric Borsvold 24 M 1402 Seattle, WA 31. 0:34:25 19.87 AE Brad Deckel 40 M 1132 Olympia, WA 32. 0:34:29 19.84 AE Ernie Burmeister 44 M 1099 Normandy Park, WA 33. 0:34:30 19.83 AE Paul Watts 26 M 1018 Bellevue, WA 34. 0:34:37 19.76 AE Doug Dempster 65 M 1015 Seattle, WA 35. 0:34:54 19.60 AE Angie Heuer 36 F 1033 Kingston, WA 36. 0:34:55 19.59 AE Nick Lawson 16 M 1129 Maple Valley, WA 37. 0:34:58 19.56 AE Andrew Lackman 25 M 1010 Gig Harbor, WA 38. 0:35:13 19.42 AE Mintu Uppal 45 M 1117 Seattle, WA 39. 0:35:17 19.39 BR Jodi Jackson 46 F 1425 Bonney Lake, WA 40. 0:35:18 19.38 AE Mark Wagar 47 M 1079 Redmond, WA 41. 0:35:22 19.34 AE Frazer Mann 64 M 1105 Clinton, WA 42. 0:35:30 19.27 AE David Ling 13 M 1070 Steilacoom, WA 43. 0:35:45 19.13 AE Erin Burraston 32 F 1053 Kent, WA 44. 0:35:47 19.12 AE Kris Allan 47 F 1101 Newcastle, WA 45. 0:35:57 19.03 AE Lindsay Lafran 28 F 1071 Seattle, WA 46. 0:36:15 18.87 AE Tom Ourada 43 M 1111 Nine Mile Falls, WA 47. 0:36:16 18.86 AE Michael Caniglia 42 M 1118 Camano Island, WA 48. 0:36:17 18.85 AE Leslie Beard 47 F 1077 Portland, OR 49. 0:36:26 18.77 AE Patrick Watson 60 M 1100 Bremerton, WA 50. 0:36:26 18.77 AE Jennifer Vanderhoof 43 F 1044 Seattle, WA 51. 0:36:27 18.77 AE Susan Doolittle 57 F 1032 Olympia, WA 52. 0:36:37 18.68 AE Kelly Clark 49 F 1047 Newcastle, WA 53. 0:36:49 18.58 AE Derek Collins 32 M 1097 Enumclaw, WA 54. 0:37:02 18.47 AE Kevin Jones 54 M 1121 Seattle, WA 55. 0:37:06 18.44 AE Matthew Mulder 42 M 1037 Shoreline, WA 56. 0:37:25 18.28 AE Danielle Prince 36 F 1031 Seattle, WA 57. 0:37:40 18.16 AE Lacaia Sauer 18 F 1081 Seattle, WA 58. 0:37:43 18.14 AE Ryan Read 21 M 1065 Edgewood, WA 59. 0:37:51 18.07 AE Christina Dittmer 47 F 1089 Portland, OR 60. 0:38:02 17.98 AE Richard Jacroux 45 M 1082 Carnation, WA 61. 0:38:09 17.93 AE Karen Hoch 36 F 1068 Nine Mile Falls, WA 62. 0:38:11 17.91 AE Drake Apablasa 20 M 1041 Pt Angeles, WA 63. 0:38:46 17.64 AE Helena Rice 45 F 1085 Olympia, WA 64. 0:38:48 17.63 AE Charles Eichenbaum 31 M 1096 Bellevue, WA 65. 0:38:52 17.60 B Cindy McGonigal 55 F 1408 Auburn, WA 66. 0:39:01 17.53 AE Jennifer Strelow 33 F 1076 Bellevue, WA 67. 0:39:02 17.52 AE Amy Taylor 41 F 1054 Covington, WA 68. 0:39:16 17.42 AE Susan Marrs 46 F 1019 Des Moines, WA 69. 0:39:19 17.40 AE Rachel Berney 41 F 1030 Pasadena, CA 70. 0:39:20 17.39 AE Lora VanSickle 43 F 1128 Sammamish, WA 71. 0:39:24 17.36 AE Trevor Boyle 36 M 1059 Bonney Lake, WA 72. 0:39:31 17.31 AE Tobi Suit 42 F 1048 Covington, WA 73. 0:39:43 17.22 AE Eric Apablasa 55 M 1042 Pt Angeles, WA 74. 0:39:44 17.21 AE Leslie Bartlett 30 F 1005 Snoqualmie, WA 75. 0:39:51 17.16 AE Lucie Caslavska 43 F 1080 Seattle, WA 76. 0:39:56 17.13 AE Carol Coram 61 F 1009 Seattle, WA 77. 0:40:04 17.07 AE Danielle Harrington 35 F 1008 Tacoma, WA 78. 0:40:14 17.00 AE Annette Herrick 41 F 1131 Seattle, WA 79. 0:40:20 16.96 AE Forrest Arnold 33 M 1035 Covington, WA 80. 0:40:23 16.94 AE Marcus Hayett 41 M 1095 Enumclaw, WA 81. 0:40:26 16.92 AE Brooke Salisbury 23 F 1098 Seattle, WA 82. 0:40:26 16.92 AE Nick Domoszlay 27 M 1127 Bellevue, WA 83. 0:40:36 16.85 AE Cody Benally 24 M 1043 Seattle, WA 84. 0:40:42 16.81 AE Steve Caniglia 46 M 1088 Woodinville, WA 85. 0:40:51 16.74 AE Carly Davis 21 F 1064 Tacoma, WA 86. 0:40:53 16.73 AE Laurie Sullivan 46 F 1012 Kenmore, WA 87. 0:40:54 16.72 AE Katie Hosteny 30 F 1094 Seattle, WA 88. 0:40:55 16.72 AE Matthew Owen 14 M 1115 Snohomish, WA 89. 0:41:14 16.59 AE Rick Goode 42 M 1130 La Center, WA 90. 0:41:17 16.57 AE Doug Edwards 61 M 1108 Snohomish, WA 91. 0:41:34 16.46 AE Rich Magee 40 M 1023 Gig Harbor, WA 92. 0:41:38 16.43 AE Nichole Chittick 23 F 1103 Seattle, WA 93. 0:41:42 16.40 AE John Bartlett 29 M 1138 Seattle, WA 94. 0:42:02 16.27 AE Mike Schroeder 60 M 1040 Kent, WA 95. 0:42:08 16.23 AE Meghan Owen 38 F 1026 Snohomish, WA 96. 0:42:20 16.16 AE Mia Wadleigh 46 F 1137 Seattle, WA 97. 0:42:53 15.95 AE David Olson 55 M 1110 Auburn, WA 98. 0:42:58 15.92 AE Robin Hibbs 30 F 1056 Seattle, WA 99. 0:43:04 15.88 AE Evelyn Newman 15 F 1107 Bainbridge Island, WA 100. 0:43:06 15.87 AE Julie Howe-Gwinn 42 F 1122 Seattle, WA 101. 0:43:08 15.86 AE Annaliesse Abbey 23 F 1139 Seattle, WA 102. 0:43:21 15.78 AE Adrienne McNamara 32 F 1114 Lake Tapps, WA 103. 0:43:26 15.75 AE Jerry Olivas 53 M 1091 Cashmere, WA 104. 0:43:27 15.74 AE Alexis Vera 36 M 1020 Beaverton, OR 105. 0:43:42 15.65 AE Catherine Wardle 54 F 1086 Covington, WA 106. 0:43:51 15.60 AE Andrew Peterson 33 M 1025 Portland, OR 107. 0:44:17 15.45 B Christina Harris 35 F 1415 Bremerton, WA 108. 0:44:19 15.43 AE Susan Gehrke 61 F 1036 Des Moines, WA 109. 0:44:27 15.39 AE Lisa Eaton 41 F 1062 Seattle, WA 110. 0:44:53 15.24 B Jessie Haley 29 F 1404 Tukwila, WA 111. 0:45:27 15.05 AE Carol Hartley 50 F 1011 Portland, OR 112. 0:45:29 15.04 AE Lee Bowman-Tye 45 F 1123 Portland, OR 113. 0:45:32 15.02 AE Cynthia Wallace 44 F 1113 Portland, OR 114. 0:45:48 14.93 AE Katie Whitley 32 F 1055 Bellevue, WA 115. 0:45:49 14.93 AE Shawna Klein 38 F 1058 Rainier, WA 116. 0:45:50 14.92 AE Stephanie Parkerson 35 F 1050 Orting, WA 117. 0:45:51 14.92 AE Doug Weil 53 M 1060 Vancouver, WA 118. 0:45:57 14.89 AE Tammi Magee 50 F 1022 Gig Harbor, WA 119. 0:46:00 14.87 AE Emily Miller 30 F 1093 Tacoma, WA 120. 0:46:08 14.83 AE Thomas Breysse 49 M 1136 Seattle, WA 121. 0:46:12 14.81 AE Rachel Borsvold 23 F 1028 Seattle, WA 122. 0:46:27 14.73 AE Janet Saunderson 58 F 1075 Seattle, WA 123. 0:47:37 14.36 AE Jody Weil 44 F 1061 Vancouver, WA 124. 0:47:37 14.36 R Michael Ramundo 20 M 1423 Kent, WA 125. 0:48:00 14.25 AE Jen Westby 28 F 1007 Enumclaw, WA 126. 0:48:30 14.10 AE Nancy Whealdon 46 F 1106 Bainbridge Island, WA 127. 0:49:09 13.92 AE Gina Green 38 F 1027 Woodonville, WA 128. 0:49:11 13.91 AE Ellen Smith 50 F 1014 Shoreline, WA 129. 0:49:50 13.73 R Ian Fishel 23 M 1420 Kent, WA 130. 0:52:50 12.95 AE Pierre Le Bars 42 M 1006 Bellevue, WA 131. 0:53:58 12.67 AE Michelle Stimac 34 F 1057 Bremerton, WA 132. 1:06:19 10.31 R Jaapja Kukors 55 F 1407 Auburn, WA 133. 1:08:38 9.97 R Tianna Homad 22 F 1405 Seattle, WA 134. 1:19:11 8.64 R Aj Flint 13 F 1417 Bremerton, WA
EVENT PLACE TIME PACE CODE NAME AGE SEX RACE # CITY & STATE
1. 0:17:36 6:17 AE Joe Baisch 29 M 1104 Burien, WA 2. 0:17:57 6:25 AE Eric Helsor 52 M 1125 Portland, OR 3. 0:18:15 6:31 AE Nick Lawson 16 M 1129 Maple Valley, WA 4. 0:18:19 6:32 AE Chris Blair 44 M 1135 Bonney Lake, WA 5. 0:18:40 6:40 AE Victoria Boivin 34 F 1090 Seattle, WA 6. 0:18:45 6:42 AE Chris Hoch 38 M 1067 Nine Mile Falls, WA 7. 0:18:48 6:43 R Ian Fishel 23 M 1420 Kent, WA 8. 0:19:12 6:51 AE Richard Ling 48 M 1069 Steilacoom, WA 9. 0:19:14 6:52 AE Curtis Troupe 55 M 1029 Seattle, WA 10. 0:19:17 6:53 AE Netanya Beard 19 F 1078 Portland, OR 11. 0:19:19 6:54 R Michael Ramundo 20 M 1423 Kent, WA 12. 0:19:25 6:56 AE Jason Licht 32 M 1134 Seattle, WA 13. 0:19:32 6:59 BR Eric Borsvold 24 M 1402 Seattle, WA 14. 0:19:36 7:00 AE Colin Gibson 25 M 1109 Seattle, WA 15. 0:19:48 7:04 AE Mark Everitt 45 M 1126 Seattle, WA 16. 0:19:51 7:05 AE Bryan Gormley 46 M 1074 Black Diamond, WA 17. 0:19:55 7:07 AE Mark Doane 37 M 1001 Ruston, WA 18. 0:19:56 7:07 AE Drake Apablasa 20 M 1041 Pt Angeles, WA 19. 0:20:06 7:11 AE Andrew Lackman 25 M 1010 Gig Harbor, WA 20. 0:20:16 7:14 AE Andrew Peterson 33 M 1025 Portland, OR 21. 0:20:17 7:15 AE Michael McNaul 42 M 1083 Seattle, WA 22. 0:20:35 7:21 AE Matt Viss 26 M 1034 Kent, WA 23. 0:20:37 7:22 AE Leslie Beard 47 F 1077 Portland, OR 24. 0:20:37 7:22 AE Brad Deckel 40 M 1132 Olympia, WA 25. 0:20:48 7:26 AE Brian Falkowski 36 M 1092 Maple Valley, WA 26. 0:20:50 7:26 AE Michael Caniglia 42 M 1118 Camano Island, WA 27. 0:20:53 7:27 AE Rob Goldberg 49 M 1112 Seattle, WA 28. 0:21:01 7:30 AE Matthew Owen 14 M 1115 Snohomish, WA 29. 0:21:04 7:31 AE Linda McCandless 45 F 1116 Maple Valley, WA 30. 0:21:14 7:35 AE Jesse Licht 29 M 1133 Seattle, WA 31. 0:21:21 7:38 AE Steve Caniglia 46 M 1088 Woodinville, WA 32. 0:21:22 7:38 AE Grant Harrington 36 M 1124 Mukilteo, WA 33. 0:21:24 7:39 R Tianna Homad 22 F 1405 Seattle, WA 34. 0:21:26 7:39 AE Danielle Harrington 35 F 1008 Tacoma, WA 35. 0:21:33 7:42 AE Trevor Boyle 36 M 1059 Bonney Lake, WA 36. 0:21:35 7:42 AE Erin Burraston 32 F 1053 Kent, WA 37. 0:21:35 7:42 AE Mintu Uppal 45 M 1117 Seattle, WA 38. 0:21:40 7:44 AE Kris Allan 47 F 1101 Newcastle, WA 39. 0:21:40 7:44 AE Ernie Burmeister 44 M 1099 Normandy Park, WA 40. 0:21:44 7:46 AE Tom Ourada 43 M 1111 Nine Mile Falls, WA 41. 0:21:48 7:47 AE Mark Wagar 47 M 1079 Redmond, WA 42. 0:21:50 7:48 AE Christopher Cutting 29 M 1063 Seattle, WA 43. 0:21:56 7:50 AE Annaliesse Abbey 23 F 1139 Seattle, WA 44. 0:21:57 7:50 AE Geoff Owen 41 M 1024 Snohomish, WA 45. 0:22:15 7:57 AE Frazer Mann 64 M 1105 Clinton, WA 46. 0:22:28 8:01 AE Steve Strong 30 M 1017 Everett, WA 47. 0:22:29 8:02 AE Thomas Graves 29 M 1120 Seattle, WA 48. 0:22:39 8:05 AE Rick Goode 42 M 1130 La Center, WA 49. 0:22:43 8:07 AE Susan Gehrke 61 F 1036 Des Moines, WA 50. 0:23:13 8:17 AE Lacaia Sauer 18 F 1081 Seattle, WA 51. 0:23:23 8:21 AE Doug Dempster 65 M 1015 Seattle, WA 52. 0:23:24 8:21 AE Nichole Chittick 23 F 1103 Seattle, WA 53. 0:23:31 8:24 AE Patrick Watson 60 M 1100 Bremerton, WA 54. 0:23:32 8:24 AE Brian Velatequi 30 M 1119 Sammamish, WA 55. 0:23:36 8:26 AE John Forsyth 48 M 1046 Tukwila, WA 56. 0:23:38 8:26 BR Jodi Jackson 46 F 1425 Bonney Lake, WA 57. 0:24:00 8:34 AE Amy Taylor 41 F 1054 Covington, WA 58. 0:24:05 8:36 AE Brooke Salisbury 23 F 1098 Seattle, WA 59. 0:24:07 8:37 AE Tobi Suit 42 F 1048 Covington, WA 60. 0:24:10 8:38 AE Carly Davis 21 F 1064 Tacoma, WA 61. 0:24:12 8:39 AE Thomas Breysse 49 M 1136 Seattle, WA 62. 0:24:16 8:40 AE Paul Watts 26 M 1018 Bellevue, WA 63. 0:24:17 8:40 AE Richard Jacroux 45 M 1082 Carnation, WA 64. 0:24:27 8:44 AE Robin Hibbs 30 F 1056 Seattle, WA 65. 0:24:29 8:45 AE Annette Herrick 41 F 1131 Seattle, WA 66. 0:24:38 8:48 R Jaapja Kukors 55 F 1407 Auburn, WA 67. 0:24:43 8:50 AE Christina Dittmer 47 F 1089 Portland, OR 68. 0:24:47 8:51 AE David Ling 13 M 1070 Steilacoom, WA 69. 0:24:48 8:51 AE Meghan Owen 38 F 1026 Snohomish, WA 70. 0:24:49 8:52 AE Cody Benally 24 M 1043 Seattle, WA 71. 0:25:08 8:59 AE Jennifer Vanderhoof 43 F 1044 Seattle, WA 72. 0:25:13 9:00 AE Ryan Read 21 M 1065 Edgewood, WA 73. 0:25:17 9:02 AE Rachel Borsvold 23 F 1028 Seattle, WA 74. 0:25:22 9:04 AE Karen Hoch 36 F 1068 Nine Mile Falls, WA 75. 0:25:24 9:04 AE Doug Edwards 61 M 1108 Snohomish, WA 76. 0:25:27 9:05 AE Lora VanSickle 43 F 1128 Sammamish, WA 77. 0:25:36 9:09 AE Leslie Bartlett 30 F 1005 Snoqualmie, WA 78. 0:25:37 9:09 AE Matthew Mulder 42 M 1037 Shoreline, WA 79. 0:25:38 9:09 AE Mia Wadleigh 46 F 1137 Seattle, WA 80. 0:25:39 9:10 AE Marcus Hayett 41 M 1095 Enumclaw, WA 81. 0:25:39 9:10 AE Kevin Jones 54 M 1121 Seattle, WA 82. 0:25:48 9:13 AE Pierre Le Bars 42 M 1006 Bellevue, WA 83. 0:25:54 9:15 AE Forrest Arnold 33 M 1035 Covington, WA 84. 0:26:08 9:20 AE Shawna Klein 38 F 1058 Rainier, WA 85. 0:26:14 9:22 AE Susan Doolittle 57 F 1032 Olympia, WA 86. 0:26:18 9:24 AE Katie Hosteny 30 F 1094 Seattle, WA 87. 0:26:21 9:25 AE Adrienne McNamara 32 F 1114 Lake Tapps, WA 88. 0:26:25 9:26 AE Helena Rice 45 F 1085 Olympia, WA 89. 0:26:28 9:27 AE Angie Heuer 36 F 1033 Kingston, WA 90. 0:26:40 9:31 AE Eric Apablasa 55 M 1042 Pt Angeles, WA 91. 0:26:45 9:33 AE Nick Domoszlay 27 M 1127 Bellevue, WA 92. 0:26:51 9:35 AE Derek Collins 32 M 1097 Enumclaw, WA 93. 0:26:52 9:36 AE Carol Coram 61 F 1009 Seattle, WA 94. 0:26:58 9:38 AE Lindsay Lafran 28 F 1071 Seattle, WA 95. 0:27:04 9:40 AE Charles Eichenbaum 31 M 1096 Bellevue, WA 96. 0:27:14 9:44 AE Danielle Prince 36 F 1031 Seattle, WA 97. 0:27:32 9:50 AE John Bartlett 29 M 1138 Seattle, WA 98. 0:27:43 9:54 AE Jerry Olivas 53 M 1091 Cashmere, WA 99. 0:27:43 9:54 AE Lee Tye 46 M 1087 Portland, OR 100. 0:27:44 9:54 AE Lee Bowman-Tye 45 F 1123 Portland, OR 101. 0:27:49 9:56 AE Evelyn Newman 15 F 1107 Bainbridge Island, WA 102. 0:27:51 9:57 AE Carol Hartley 50 F 1011 Portland, OR 103. 0:27:59 10:00 AE Kelly Clark 49 F 1047 Newcastle, WA 104. 0:27:59 10:00 AE Susan Marrs 46 F 1019 Des Moines, WA 105. 0:28:14 10:05 AE Lisa Eaton 41 F 1062 Seattle, WA 106. 0:28:18 10:06 AE Lucie Caslavska 43 F 1080 Seattle, WA 107. 0:28:50 10:18 AE Katie Whitley 32 F 1055 Bellevue, WA 108. 0:29:01 10:22 AE Gina Green 38 F 1027 Woodonville, WA 109. 0:29:20 10:29 AE Mike Schroeder 60 M 1040 Kent, WA 110. 0:29:53 10:40 AE Jennifer Strelow 33 F 1076 Bellevue, WA 111. 0:30:02 10:44 AE Nancy Whealdon 46 F 1106 Bainbridge Island, WA 112. 0:30:12 10:47 AE David Olson 55 M 1110 Auburn, WA 113. 0:30:37 10:56 AE Stephanie Parkerson 35 F 1050 Orting, WA 114. 0:30:55 11:02 AE Alexis Vera 36 M 1020 Beaverton, OR 115. 0:31:01 11:05 AE Janet Saunderson 58 F 1075 Seattle, WA 116. 0:31:02 11:05 AE Michelle Stimac 34 F 1057 Bremerton, WA 117. 0:31:17 11:10 AE Rachel Berney 41 F 1030 Pasadena, CA 118. 0:31:31 11:15 AE Emily Miller 30 F 1093 Tacoma, WA 119. 0:32:09 11:29 AE Cynthia Wallace 44 F 1113 Portland, OR 120. 0:32:10 11:29 R Aj Flint 13 F 1417 Bremerton, WA 121. 0:32:14 11:31 AE Laurie Sullivan 46 F 1012 Kenmore, WA 122. 0:32:37 11:39 AE Rich Magee 40 M 1023 Gig Harbor, WA 123. 0:32:40 11:40 AE Catherine Wardle 54 F 1086 Covington, WA 124. 0:33:17 11:53 AE Jody Weil 44 F 1061 Vancouver, WA 125. 0:33:27 11:57 AE Tammi Magee 50 F 1022 Gig Harbor, WA 126. 0:34:48 12:26 AE Jen Westby 28 F 1007 Enumclaw, WA 127. 0:35:27 12:40 AE Julie Howe-Gwinn 42 F 1122 Seattle, WA 128. 0:35:39 12:44 AE Ellen Smith 50 F 1014 Shoreline, WA 129. 0:42:12 15:04 AE Doug Weil 53 M 1060 Vancouver, WA