ON-LINE RESULTS
BY AA SPORTS, LTD
|
CRESCENT CITY TRIATHLON
SUNDAY, AUGUST 14, 2011
Report Last Updated On AUGUST 14, 2011
Participants, please e-mail AA Sports, Ltd (the timing company) at: Click Here with any corrections that need to be made to the information listed below or if you are missing from the results.
A REMINDER TO ATHLETES: Did you remember to return your Timing
Chip (pictured at right). When you register for a chip timed event you
agreed to the safe return of the Timing Chip back tothe Timing Company
or pay a $30.00 replacement fee (receiving the chip back is prefered). Instruction to return the Timing Chip are on the packet and are again provided below: |
You MUST use a padded envelope or the Timing Chip will be torn from the envelope
Thanks!
56 | - # OF FINISHERS |
27 | - # OF FINISHERS - MALES |
29 | - # OF FINISHERS - FEMALES |
4 | - # OF DOR Registrations |
| Top 10 Overall Males & Females |
| Top 10 Overall Masters Males & Females |
| Overall Results - By Time |
| Overall Results - Alphabetically |
| Age Division Results |
| Teams Overall Results|
| Teams by Division |
| Swim Split|
| Bike Split |
| Run Split |
TOP 10 OVERALL MALES - SINGLES
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Gavin Pruitt 27 M 1:00:20 1 0:06:18 2 0:43 0:31:32 1 0:21 2 0:21:26 7 Morro Bay, CA 2. Ken Musante 45 M 1:04:12 1 0:07:33 6 1:07 0:35:25 9 0:59 5 0:19:08 1 Eureka, CA 3. Sheldon Thuemler 37 M 1:06:56 1 0:08:39 10 0:44 0:35:25 10 0:23 11 0:21:45 9 Crescent City, CA 4. Paul Valley 29 M 1:07:41 2 0:06:21 3 1:00 0:38:35 18 0:20 14 0:21:25 6 Crescent City, CA 5. Jeff Geddings 45 M 1:09:13 2 0:08:48 12 1:18 0:34:20 4 0:44 53 0:24:02 14 Grants Pass, OR 6. Keith Roberts 36 M 1:11:01 2 0:08:20 8 1:19 0:35:46 11 0:50 13 0:24:46 16 Mckinleyville, CA 7. Yolla Montalbin 27 M 1:11:27 3 0:09:09 15 1:31 0:39:12 19 0:17 55 0:21:17 5 Eureka, CA 8. Jim Childs 50 M 1:15:27 1 0:09:16 18 1:16 0:39:16 20 0:28 23 0:25:11 17 Eureka, CA 9. Rob Harvey 36 M 1:16:38 3 0:07:14 5 1:50 0:37:11 13 0:54 15 0:29:29 34 Brookings, OR 10. Joe Gillespie 57 M 1:17:58 2 0:11:10 36 2:24 0:37:32 16 1:15 36 0:25:37 18 Crescent City, CA
TOP 10 OVERALL FEMALES - SINGLES
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Tracy Johnson 39 F 1:12:13 1 0:11:56 40 1:00 0:35:15 8 0:38 22 0:23:23 12 Eureka, CA 2. Laura Raber 33 F 1:12:38 2 0:10:01 25 1:53 0:39:19 21 0:19 34 0:21:06 4 Eagle Point, OR 3. Marita Musante 44 F 1:16:54 1 0:10:22 28 1:40 0:40:48 23 0:48 19 0:23:17 11 Eureka, CA 4. Erin McBride 48 F 1:18:47 2 0:11:45 39 2:04 0:37:13 14 0:51 35 0:26:54 25 Eureka, CA 5. Jessica Schneider 29 F 1:19:52 1 0:08:53 13 1:31 0:41:46 27 1:07 24 0:26:36 24 Arcata, CA 6. Markawshuwa Jackson 33 F 1:20:37 3 0:09:14 17 1:35 0:42:08 29 0:39 25 0:27:01 26 Crescent City, CA 7. Kim Wilson 41 F 1:24:59 3 0:10:36 32 1:43 0:36:16 12 1:07 16 0:35:17 47 Austin, TX 8. Robin Vanhorn 48 F 1:27:17 4 0:13:31 49 2:48 0:43:53 37 0:31 39 0:26:35 23 Central Point, OR 9. Cory Nix 36 F 1:28:24 4 0:08:09 7 1:31 0:45:03 42 0:29 27 0:33:12 45 McKinleyville, CA 10. Jodi Harvey 38 F 1:30:46 5 0:10:24 30 1:56 0:47:46 47 0:27 20 0:30:13 38 Brookings, OR
TOP 10 OVERALL MASTER MALES - SINGLES
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Ken Musante 45 M 1:04:12 1 0:07:33 6 1:07 0:35:25 9 0:59 5 0:19:08 1 Eureka, CA 2. Jeff Geddings 45 M 1:09:13 2 0:08:48 12 1:18 0:34:20 4 0:44 53 0:24:02 14 Grants Pass, OR 3. Jim Childs 50 M 1:15:27 1 0:09:16 18 1:16 0:39:16 20 0:28 23 0:25:11 17 Eureka, CA 4. Joe Gillespie 57 M 1:17:58 2 0:11:10 36 2:24 0:37:32 16 1:15 36 0:25:37 18 Crescent City, CA 5. Robert Beninger 50 M 1:18:09 3 0:09:46 21 1:39 0:37:45 17 1:02 56 0:27:57 29 Medford, OR 6. Rick Hoheb 47 M 1:18:41 3 0:10:34 31 2:30 0:41:33 26 0:29 26 0:23:35 13 Crescent City, CA 7. Jurgen Giessel 74 M 1:21:24 1 0:09:53 22 1:46 0:40:09 22 1:31 18 0:28:05 30 Garberville, CA 8. Kenny Maloney 55 M 1:21:51 4 0:09:10 16 1:35 0:44:05 38 0:27 57 0:26:33 22 Medford, OR 9. Chris Pendleton 42 M 1:23:48 4 0:13:38 52 2:12 0:41:08 25 0:28 47 0:26:21 21 Grants Pass, OR 10. Paul Hayden 40 M 1:26:02 5 0:08:31 9 1:45 0:43:12 32 0:38 9 0:31:57 43 Eureka, CA
TOP 10 OVERALL MASTER FEMALES - SINGLES
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Marita Musante 44 F 1:16:54 1 0:10:22 28 1:40 0:40:48 23 0:48 19 0:23:17 11 Eureka, CA 2. Erin McBride 48 F 1:18:47 2 0:11:45 39 2:04 0:37:13 14 0:51 35 0:26:54 25 Eureka, CA 3. Kim Wilson 41 F 1:24:59 3 0:10:36 32 1:43 0:36:16 12 1:07 16 0:35:17 47 Austin, TX 4. Robin Vanhorn 48 F 1:27:17 4 0:13:31 49 2:48 0:43:53 37 0:31 39 0:26:35 23 Central Point, OR 5. Terry Hoogesteger 62 F 1:35:27 1 0:15:20 58 1:02 0:48:09 48 0:46 33 0:30:10 37 Gold Beach, OR 6. Karen Tyler 57 F 1:35:57 1 0:12:40 44 2:29 0:42:28 31 2:01 60 0:36:19 51 Redding, CA 7. Valerie Markin 63 F 1:38:24 2 0:12:08 42 2:13 0:53:01 53 0:43 41 0:30:18 39 Crescent City, CA 8. Lori Tomson 45 F 1:42:23 5 0:13:20 47 1:55 0:46:58 46 1:00 64 0:39:10 55 Medford, OR 9. Sue Hagerty 51 F 1:45:35 2 0:08:58 14 2:00 1:05:43 64 0:43 21 0:28:11 31 Crescent City, CA 10. Kimberley Bergel 45 F 1:46:33 6 0:13:38 51 3:51 0:56:35 55 1:06 45 0:31:23 41 Eureka, CA
OVERALL RESULTS FOR SINGLES
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Gavin Pruitt 27 M 1:00:20 1 0:06:18 2 0:43 0:31:32 1 0:21 2 0:21:26 7 Morro Bay, CA 2. Ken Musante 45 M 1:04:12 1 0:07:33 6 1:07 0:35:25 9 0:59 5 0:19:08 1 Eureka, CA 3. Sheldon Thuemler 37 M 1:06:56 1 0:08:39 10 0:44 0:35:25 10 0:23 11 0:21:45 9 Crescent City, CA 4. Paul Valley 29 M 1:07:41 2 0:06:21 3 1:00 0:38:35 18 0:20 14 0:21:25 6 Crescent City, CA 5. Jeff Geddings 45 M 1:09:13 2 0:08:48 12 1:18 0:34:20 4 0:44 53 0:24:02 14 Grants Pass, OR 6. Keith Roberts 36 M 1:11:01 2 0:08:20 8 1:19 0:35:46 11 0:50 13 0:24:46 16 Mckinleyville, CA 7. Yolla Montalbin 27 M 1:11:27 3 0:09:09 15 1:31 0:39:12 19 0:17 55 0:21:17 5 Eureka, CA 8. Tracy Johnson 39 F 1:12:13 1 0:11:56 40 1:00 0:35:15 8 0:38 22 0:23:23 12 Eureka, CA 9. Laura Raber 33 F 1:12:38 2 0:10:01 25 1:53 0:39:19 21 0:19 34 0:21:06 4 Eagle Point, OR 10. Jim Childs 50 M 1:15:27 1 0:09:16 18 1:16 0:39:16 20 0:28 23 0:25:11 17 Eureka, CA 11. Rob Harvey 36 M 1:16:38 3 0:07:14 5 1:50 0:37:11 13 0:54 15 0:29:29 34 Brookings, OR 12. Marita Musante 44 F 1:16:54 1 0:10:22 28 1:40 0:40:48 23 0:48 19 0:23:17 11 Eureka, CA 13. Joe Gillespie 57 M 1:17:58 2 0:11:10 36 2:24 0:37:32 16 1:15 36 0:25:37 18 Crescent City, CA 14. Robert Beninger 50 M 1:18:09 3 0:09:46 21 1:39 0:37:45 17 1:02 56 0:27:57 29 Medford, OR 15. Rick Hoheb 47 M 1:18:41 3 0:10:34 31 2:30 0:41:33 26 0:29 26 0:23:35 13 Crescent City, CA 16. Erin McBride 48 F 1:18:47 2 0:11:45 39 2:04 0:37:13 14 0:51 35 0:26:54 25 Eureka, CA 17. Jessica Schneider 29 F 1:19:52 1 0:08:53 13 1:31 0:41:46 27 1:07 24 0:26:36 24 Arcata, CA 18. Markawshuwa Jackson 33 F 1:20:37 3 0:09:14 17 1:35 0:42:08 29 0:39 25 0:27:01 26 Crescent City, CA 19. Jurgen Giessel 74 M 1:21:24 1 0:09:53 22 1:46 0:40:09 22 1:31 18 0:28:05 30 Garberville, CA 20. Kenny Maloney 55 M 1:21:51 4 0:09:10 16 1:35 0:44:05 38 0:27 57 0:26:33 22 Medford, OR 21. Chris Pendleton 42 M 1:23:48 4 0:13:38 52 2:12 0:41:08 25 0:28 47 0:26:21 21 Grants Pass, OR 22. Kim Wilson 41 F 1:24:59 3 0:10:36 32 1:43 0:36:16 12 1:07 16 0:35:17 47 Austin, TX 23. Brian Freeman 38 M 1:25:18 4 0:11:43 38 3:21 0:43:16 33 0:47 48 0:26:12 20 Eureka, CA 24. Matthew Harrington 37 M 1:25:58 5 0:10:47 34 3:20 0:42:04 28 0:28 46 0:29:19 32 Crescent City, CA 25. Paul Hayden 40 M 1:26:02 5 0:08:31 9 1:45 0:43:12 32 0:38 9 0:31:57 43 Eureka, CA 26. Robin Vanhorn 48 F 1:27:17 4 0:13:31 49 2:48 0:43:53 37 0:31 39 0:26:35 23 Central Point, OR 27. Ladarius Johnson 32 M 1:27:26 6 0:13:28 48 3:29 0:40:48 24 1:57 30 0:27:44 28 Medford, OR 28. Cory Nix 36 F 1:28:24 4 0:08:09 7 1:31 0:45:03 42 0:29 27 0:33:12 45 McKinleyville, CA 29. Alan Oppenheimer 51 M 1:29:17 5 0:13:02 46 4:12 0:43:46 35 0:33 62 0:27:44 27 Ashland, OR 30. Jodi Harvey 38 F 1:30:46 5 0:10:24 30 1:56 0:47:46 47 0:27 20 0:30:13 38 Brookings, OR 31. Randy Landenberger 55 M 1:33:17 6 0:09:58 24 4:46 0:44:52 41 2:03 12 0:31:38 42 Crescent City, CA 32. Gerhard Gross 61 M 1:33:50 2 0:13:43 54 1:48 0:43:24 34 1:06 49 0:33:49 46 Downey, CA 33. Don Gillespie 66 M 1:34:00 3 0:16:20 61 4:12 0:45:34 43 1:48 51 0:26:06 19 Crescent City, CA 34. Terry Hoogesteger 62 F 1:35:27 1 0:15:20 58 1:02 0:48:09 48 0:46 33 0:30:10 37 Gold Beach, OR 35. Karen Tyler 57 F 1:35:57 1 0:12:40 44 2:29 0:42:28 31 2:01 60 0:36:19 51 Redding, CA 36. Valerie Markin 63 F 1:38:24 2 0:12:08 42 2:13 0:53:01 53 0:43 41 0:30:18 39 Crescent City, CA 37. Siena Worthey 12 F 1:40:04 1 0:10:09 27 2:54 0:57:01 57 0:27 28 0:29:33 35 Brooking, OR 38. Chaulene Bayless-Worth39 F 1:40:53 6 0:09:28 19 3:40 0:56:57 56 0:50 29 0:29:58 36 Brooking, OR 39. Lori Tomson 45 F 1:42:23 5 0:13:20 47 1:55 0:46:58 46 1:00 64 0:39:10 55 Medford, OR 40. Doug Hoxmeier 64 M 1:43:01 4 0:11:28 37 3:45 0:44:48 40 1:04 31 0:41:56 58 Ashland, OR 41. Andrea Souther 37 F 1:43:54 7 0:09:57 23 4:03 0:50:03 50 3:35 65 0:36:17 50 Brookings, OR 42. De Kelner 0 F 1:43:56 1 0:13:56 55 2:40 0:51:08 51 0:34 66 0:35:38 49 Crescent City, CA 43. Sue Hagerty 51 F 1:45:35 2 0:08:58 14 2:00 1:05:43 64 0:43 21 0:28:11 31 Crescent City, CA 44. Angie Danel 30 F 1:46:01 8 0:10:55 35 1:43 1:00:35 61 0:51 44 0:31:58 44 Palo Cedro, CA 45. Kimberley Bergel 45 F 1:46:33 6 0:13:38 51 3:51 0:56:35 55 1:06 45 0:31:23 41 Eureka, CA 46. Shane Thomas 37 M 1:47:18 7 0:10:05 26 3:58 1:59:56 67 4:00 37 0:29:19 33 Crescent City, CA 47. Billie Maccannell 65 F 1:47:21 3 0:15:21 59 3:11 0:51:24 52 0:58 42 0:36:27 52 Crescent City, CA 48. Lisa Arenas 44 F 1:47:51 7 0:12:26 43 2:10 0:46:55 45 1:22 40 0:44:58 63 Eagle Point, OR 49. Monica Gross 56 F 1:52:46 3 0:16:11 60 2:21 0:49:50 49 1:32 52 0:42:53 61 Downey, CA 50. Shane Brown 33 M 1:58:01 8 0:20:37 65 3:16 0:57:52 60 0:43 58 0:35:33 48 Crescent City, CA 51. Ken Caylor 59 M 1:58:08 7 0:19:55 63 2:58 0:54:02 54 3:21 50 0:37:52 53 Brooking, OR 52. Tina Van Horn 28 F 2:00:42 2 0:13:01 45 2:51 1:00:43 62 0:33 54 0:43:35 62 Medford, OR 53. Veronica Flores 45 F 2:04:09 8 0:24:13 66 2:25 0:57:34 59 0:56 59 0:39:02 54 Salinas, CA 54. Linda Ravetti 55 F 2:15:42 4 0:20:12 64 2:46 1:03:35 63 0:38 61 0:48:31 64 Blue Lake, CA 55. Vanessa Nidiffer 34 F 2:16:18 9 0:14:14 56 7:59 1:11:30 66 1:44 67 0:40:51 57 Brookings, OR 56. Anita Macmillan 52 F 2:20:03 5 0:17:11 62 1:44 1:08:20 65 1:29 63 0:51:18 65 Salinas, CA
OVERALL RESULTS IN ALPHABETICAL ORDER
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Arenas, Lisa 44 F 1:47:51 7 0:12:26 43 2:10 0:46:55 45 1:22 40 0:44:58 63 Eagle Point, OR 2. Bayless-Worthey, Chaulene39F 1:40:53 6 0:09:28 19 3:40 0:56:57 56 0:50 29 0:29:58 36 Brooking, OR 3. Beninger, Robert 50 M 1:18:09 3 0:09:46 21 1:39 0:37:45 17 1:02 56 0:27:57 29 Medford, OR 4. Bergel, Kimberley 45 F 1:46:33 6 0:13:38 51 3:51 0:56:35 55 1:06 45 0:31:23 41 Eureka, CA 5. Brown, Shane 33 M 1:58:01 8 0:20:37 65 3:16 0:57:52 60 0:43 58 0:35:33 48 Crescent City, CA 6. Caylor, Ken 59 M 1:58:08 7 0:19:55 63 2:58 0:54:02 54 3:21 50 0:37:52 53 Brooking, OR 7. Childs, Jim 50 M 1:15:27 1 0:09:16 18 1:16 0:39:16 20 0:28 23 0:25:11 17 Eureka, CA 8. Danel, Angie 30 F 1:46:01 8 0:10:55 35 1:43 1:00:35 61 0:51 44 0:31:58 44 Palo Cedro, CA 9. Flores, Veronica 45 F 2:04:09 8 0:24:13 66 2:25 0:57:34 59 0:56 59 0:39:02 54 Salinas, CA 10. Freeman, Brian 38 M 1:25:18 4 0:11:43 38 3:21 0:43:16 33 0:47 48 0:26:12 20 Eureka, CA 11. Geddings, Jeff 45 M 1:09:13 2 0:08:48 12 1:18 0:34:20 4 0:44 53 0:24:02 14 Grants Pass, OR 12. Giessel, Jurgen 74 M 1:21:24 1 0:09:53 22 1:46 0:40:09 22 1:31 18 0:28:05 30 Garberville, CA 13. Gillespie, Don 66 M 1:34:00 3 0:16:20 61 4:12 0:45:34 43 1:48 51 0:26:06 19 Crescent City, CA 14. Gillespie, Joe 57 M 1:17:58 2 0:11:10 36 2:24 0:37:32 16 1:15 36 0:25:37 18 Crescent City, CA 15. Gross, Gerhard 61 M 1:33:50 2 0:13:43 54 1:48 0:43:24 34 1:06 49 0:33:49 46 Downey, CA 16. Gross, Monica 56 F 1:52:46 3 0:16:11 60 2:21 0:49:50 49 1:32 52 0:42:53 61 Downey, CA 17. Hagerty, Sue 51 F 1:45:35 2 0:08:58 14 2:00 1:05:43 64 0:43 21 0:28:11 31 Crescent City, CA 18. Harrington, Matthew 37 M 1:25:58 5 0:10:47 34 3:20 0:42:04 28 0:28 46 0:29:19 32 Crescent City, CA 19. Harvey, Jodi 38 F 1:30:46 5 0:10:24 30 1:56 0:47:46 47 0:27 20 0:30:13 38 Brookings, OR 20. Harvey, Rob 36 M 1:16:38 3 0:07:14 5 1:50 0:37:11 13 0:54 15 0:29:29 34 Brookings, OR 21. Hayden, Paul 40 M 1:26:02 5 0:08:31 9 1:45 0:43:12 32 0:38 9 0:31:57 43 Eureka, CA 22. Hoheb, Rick 47 M 1:18:41 3 0:10:34 31 2:30 0:41:33 26 0:29 26 0:23:35 13 Crescent City, CA 23. Hoogesteger, Terry 62 F 1:35:27 1 0:15:20 58 1:02 0:48:09 48 0:46 33 0:30:10 37 Gold Beach, OR 24. Hoxmeier, Doug 64 M 1:43:01 4 0:11:28 37 3:45 0:44:48 40 1:04 31 0:41:56 58 Ashland, OR 25. Jackson, Markawshuwa 33 F 1:20:37 3 0:09:14 17 1:35 0:42:08 29 0:39 25 0:27:01 26 Crescent City, CA 26. Johnson, Ladarius 32 M 1:27:26 6 0:13:28 48 3:29 0:40:48 24 1:57 30 0:27:44 28 Medford, OR 27. Johnson, Tracy 39 F 1:12:13 1 0:11:56 40 1:00 0:35:15 8 0:38 22 0:23:23 12 Eureka, CA 28. Kelner, De 0 F 1:43:56 1 0:13:56 55 2:40 0:51:08 51 0:34 66 0:35:38 49 Crescent City, CA 29. Landenberger, Randy 55 M 1:33:17 6 0:09:58 24 4:46 0:44:52 41 2:03 12 0:31:38 42 Crescent City, CA 30. Maccannell, Billie 65 F 1:47:21 3 0:15:21 59 3:11 0:51:24 52 0:58 42 0:36:27 52 Crescent City, CA 31. Macmillan, Anita 52 F 2:20:03 5 0:17:11 62 1:44 1:08:20 65 1:29 63 0:51:18 65 Salinas, CA 32. Maloney, Kenny 55 M 1:21:51 4 0:09:10 16 1:35 0:44:05 38 0:27 57 0:26:33 22 Medford, OR 33. Markin, Valerie 63 F 1:38:24 2 0:12:08 42 2:13 0:53:01 53 0:43 41 0:30:18 39 Crescent City, CA 34. McBride, Erin 48 F 1:18:47 2 0:11:45 39 2:04 0:37:13 14 0:51 35 0:26:54 25 Eureka, CA 35. Montalbin, Yolla 27 M 1:11:27 3 0:09:09 15 1:31 0:39:12 19 0:17 55 0:21:17 5 Eureka, CA 36. Musante, Ken 45 M 1:04:12 1 0:07:33 6 1:07 0:35:25 9 0:59 5 0:19:08 1 Eureka, CA 37. Musante, Marita 44 F 1:16:54 1 0:10:22 28 1:40 0:40:48 23 0:48 19 0:23:17 11 Eureka, CA 38. Nidiffer, Vanessa 34 F 2:16:18 9 0:14:14 56 7:59 1:11:30 66 1:44 67 0:40:51 57 Brookings, OR 39. Nix, Cory 36 F 1:28:24 4 0:08:09 7 1:31 0:45:03 42 0:29 27 0:33:12 45 McKinleyville, CA 40. Oppenheimer, Alan 51 M 1:29:17 5 0:13:02 46 4:12 0:43:46 35 0:33 62 0:27:44 27 Ashland, OR 41. Pendleton, Chris 42 M 1:23:48 4 0:13:38 52 2:12 0:41:08 25 0:28 47 0:26:21 21 Grants Pass, OR 42. Pruitt, Gavin 27 M 1:00:20 1 0:06:18 2 0:43 0:31:32 1 0:21 2 0:21:26 7 Morro Bay, CA 43. Raber, Laura 33 F 1:12:38 2 0:10:01 25 1:53 0:39:19 21 0:19 34 0:21:06 4 Eagle Point, OR 44. Ravetti, Linda 55 F 2:15:42 4 0:20:12 64 2:46 1:03:35 63 0:38 61 0:48:31 64 Blue Lake, CA 45. Roberts, Keith 36 M 1:11:01 2 0:08:20 8 1:19 0:35:46 11 0:50 13 0:24:46 16 Mckinleyville, CA 46. Schneider, Jessica 29 F 1:19:52 1 0:08:53 13 1:31 0:41:46 27 1:07 24 0:26:36 24 Arcata, CA 47. Souther, Andrea 37 F 1:43:54 7 0:09:57 23 4:03 0:50:03 50 3:35 65 0:36:17 50 Brookings, OR 48. Thomas, Shane 37 M 1:47:18 7 0:10:05 26 3:58 1:59:56 67 4:00 37 0:29:19 33 Crescent City, CA 49. Thuemler, Sheldon 37 M 1:06:56 1 0:08:39 10 0:44 0:35:25 10 0:23 11 0:21:45 9 Crescent City, CA 50. Tomson, Lori 45 F 1:42:23 5 0:13:20 47 1:55 0:46:58 46 1:00 64 0:39:10 55 Medford, OR 51. Tyler, Karen 57 F 1:35:57 1 0:12:40 44 2:29 0:42:28 31 2:01 60 0:36:19 51 Redding, CA 52. Valley, Paul 29 M 1:07:41 2 0:06:21 3 1:00 0:38:35 18 0:20 14 0:21:25 6 Crescent City, CA 53. Van Horn, Tina 28 F 2:00:42 2 0:13:01 45 2:51 1:00:43 62 0:33 54 0:43:35 62 Medford, OR 54. Vanhorn, Robin 48 F 1:27:17 4 0:13:31 49 2:48 0:43:53 37 0:31 39 0:26:35 23 Central Point, OR 55. Wilson, Kim 41 F 1:24:59 3 0:10:36 32 1:43 0:36:16 12 1:07 16 0:35:17 47 Austin, TX 56. Worthey, Siena 12 F 1:40:04 1 0:10:09 27 2:54 0:57:01 57 0:27 28 0:29:33 35 Brooking, OR
AGE DIVISION RESULTS
FEMALES: 12 YEARS OF AGE & UNDER
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Siena Worthey 54 12 F 1:40:04 1 0:10:09 27 2:54 0:57:01 57 0:27 28 0:29:33 35 Brooking, OR
MALES: 20 TO 29 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Gavin Pruitt 31 27 M 1:00:20 1 0:06:18 2 0:43 0:31:32 1 0:21 2 0:21:26 7 Morro Bay, CA 2. Paul Valley 65 29 M 1:07:41 2 0:06:21 3 1:00 0:38:35 18 0:20 14 0:21:25 6 Crescent City, CA 3. Yolla Montalbin 49 27 M 1:11:27 3 0:09:09 15 1:31 0:39:12 19 0:17 55 0:21:17 5 Eureka, CA
FEMALES: 20 TO 29 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Jessica Schneider 46 29 F 1:19:52 1 0:08:53 13 1:31 0:41:46 27 1:07 24 0:26:36 24 Arcata, CA 2. Tina Van Horn 22 28 F 2:00:42 2 0:13:01 45 2:51 1:00:43 62 0:33 54 0:43:35 62 Medford, OR
MALES: 30 TO 39 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Sheldon Thuemler 40 37 M 1:06:56 1 0:08:39 10 0:44 0:35:25 10 0:23 11 0:21:45 9 Crescent City, CA 2. Keith Roberts 50 36 M 1:11:01 2 0:08:20 8 1:19 0:35:46 11 0:50 13 0:24:46 16 Mckinleyville, CA 3. Rob Harvey 33 36 M 1:16:38 3 0:07:14 5 1:50 0:37:11 13 0:54 15 0:29:29 34 Brookings, OR 4. Brian Freeman 23 38 M 1:25:18 4 0:11:43 38 3:21 0:43:16 33 0:47 48 0:26:12 20 Eureka, CA 5. Matthew Harrington 63 37 M 1:25:58 5 0:10:47 34 3:20 0:42:04 28 0:28 46 0:29:19 32 Crescent City, CA 6. Ladarius Johnson 35 32 M 1:27:26 6 0:13:28 48 3:29 0:40:48 24 1:57 30 0:27:44 28 Medford, OR 7. Shane Thomas 58 37 M 1:47:18 7 0:10:05 26 3:58 1:59:56 67 4:00 37 0:29:19 33 Crescent City, CA 8. Shane Brown 62 33 M 1:58:01 8 0:20:37 65 3:16 0:57:52 60 0:43 58 0:35:33 48 Crescent City, CA
FEMALES: 30 TO 39 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Tracy Johnson 51 39 F 1:12:13 1 0:11:56 40 1:00 0:35:15 8 0:38 22 0:23:23 12 Eureka, CA 2. Laura Raber 12 33 F 1:12:38 2 0:10:01 25 1:53 0:39:19 21 0:19 34 0:21:06 4 Eagle Point, OR 3. Markawshuwa Jackson 57 33 F 1:20:37 3 0:09:14 17 1:35 0:42:08 29 0:39 25 0:27:01 26 Crescent City, CA 4. Cory Nix 10 36 F 1:28:24 4 0:08:09 7 1:31 0:45:03 42 0:29 27 0:33:12 45 McKinleyville, CA 5. Jodi Harvey 34 38 F 1:30:46 5 0:10:24 30 1:56 0:47:46 47 0:27 20 0:30:13 38 Brookings, OR 6. Chaulene Bayless-Worth 53 39 F 1:40:53 6 0:09:28 19 3:40 0:56:57 56 0:50 29 0:29:58 36 Brooking, OR 7. Andrea Souther 21 37 F 1:43:54 7 0:09:57 23 4:03 0:50:03 50 3:35 65 0:36:17 50 Brookings, OR 8. Angie Danel 29 30 F 1:46:01 8 0:10:55 35 1:43 1:00:35 61 0:51 44 0:31:58 44 Palo Cedro, CA 9. Vanessa Nidiffer 32 34 F 2:16:18 9 0:14:14 56 7:59 1:11:30 66 1:44 67 0:40:51 57 Brookings, OR
MALES: 40 TO 49 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Ken Musante 44 45 M 1:04:12 1 0:07:33 6 1:07 0:35:25 9 0:59 5 0:19:08 1 Eureka, CA 2. Jeff Geddings 52 45 M 1:09:13 2 0:08:48 12 1:18 0:34:20 4 0:44 53 0:24:02 14 Grants Pass, OR 3. Rick Hoheb 59 47 M 1:18:41 3 0:10:34 31 2:30 0:41:33 26 0:29 26 0:23:35 13 Crescent City, CA 4. Chris Pendleton 38 42 M 1:23:48 4 0:13:38 52 2:12 0:41:08 25 0:28 47 0:26:21 21 Grants Pass, OR 5. Paul Hayden 24 40 M 1:26:02 5 0:08:31 9 1:45 0:43:12 32 0:38 9 0:31:57 43 Eureka, CA
FEMALES: 40 TO 49 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Marita Musante 45 44 F 1:16:54 1 0:10:22 28 1:40 0:40:48 23 0:48 19 0:23:17 11 Eureka, CA 2. Erin McBride 43 48 F 1:18:47 2 0:11:45 39 2:04 0:37:13 14 0:51 35 0:26:54 25 Eureka, CA 3. Kim Wilson 19 41 F 1:24:59 3 0:10:36 32 1:43 0:36:16 12 1:07 16 0:35:17 47 Austin, TX 4. Robin Vanhorn 17 48 F 1:27:17 4 0:13:31 49 2:48 0:43:53 37 0:31 39 0:26:35 23 Central Point, OR 5. Lori Tomson 15 45 F 1:42:23 5 0:13:20 47 1:55 0:46:58 46 1:00 64 0:39:10 55 Medford, OR 6. Kimberley Bergel 30 45 F 1:46:33 6 0:13:38 51 3:51 0:56:35 55 1:06 45 0:31:23 41 Eureka, CA 7. Lisa Arenas 5 44 F 1:47:51 7 0:12:26 43 2:10 0:46:55 45 1:22 40 0:44:58 63 Eagle Point, OR 8. Veronica Flores 25 45 F 2:04:09 8 0:24:13 66 2:25 0:57:34 59 0:56 59 0:39:02 54 Salinas, CA
MALES: 50 T0 59 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Jim Childs 60 50 M 1:15:27 1 0:09:16 18 1:16 0:39:16 20 0:28 23 0:25:11 17 Eureka, CA 2. Joe Gillespie 39 57 M 1:17:58 2 0:11:10 36 2:24 0:37:32 16 1:15 36 0:25:37 18 Crescent City, CA 3. Robert Beninger 48 50 M 1:18:09 3 0:09:46 21 1:39 0:37:45 17 1:02 56 0:27:57 29 Medford, OR 4. Kenny Maloney 20 55 M 1:21:51 4 0:09:10 16 1:35 0:44:05 38 0:27 57 0:26:33 22 Medford, OR 5. Alan Oppenheimer 11 51 M 1:29:17 5 0:13:02 46 4:12 0:43:46 35 0:33 62 0:27:44 27 Ashland, OR 6. Randy Landenberger 36 55 M 1:33:17 6 0:09:58 24 4:46 0:44:52 41 2:03 12 0:31:38 42 Crescent City, CA 7. Ken Caylor 64 59 M 1:58:08 7 0:19:55 63 2:58 0:54:02 54 3:21 50 0:37:52 53 Brooking, OR
FEMALES: 50 T0 59 YEARS OF AGE
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Karen Tyler 16 57 F 1:35:57 1 0:12:40 44 2:29 0:42:28 31 2:01 60 0:36:19 51 Redding, CA 2. Sue Hagerty 37 51 F 1:45:35 2 0:08:58 14 2:00 1:05:43 64 0:43 21 0:28:11 31 Crescent City, CA 3. Monica Gross 27 56 F 1:52:46 3 0:16:11 60 2:21 0:49:50 49 1:32 52 0:42:53 61 Downey, CA 4. Linda Ravetti 13 55 F 2:15:42 4 0:20:12 64 2:46 1:03:35 63 0:38 61 0:48:31 64 Blue Lake, CA 5. Anita Macmillan 26 52 F 2:20:03 5 0:17:11 62 1:44 1:08:20 65 1:29 63 0:51:18 65 Salinas, CA
MALES: 60 YEARS OF AGE & OVER
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Jurgen Giessel 41 74 M 1:21:24 1 0:09:53 22 1:46 0:40:09 22 1:31 18 0:28:05 30 Garberville, CA 2. Gerhard Gross 28 61 M 1:33:50 2 0:13:43 54 1:48 0:43:24 34 1:06 49 0:33:49 46 Downey, CA 3. Don Gillespie 56 66 M 1:34:00 3 0:16:20 61 4:12 0:45:34 43 1:48 51 0:26:06 19 Crescent City, CA 4. Doug Hoxmeier 7 64 M 1:43:01 4 0:11:28 37 3:45 0:44:48 40 1:04 31 0:41:56 58 Ashland, OR
FEMALES: 60 YEARS OF AGE & OVER
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM SWIM TRAN BIKE BIKE TRAN PL AFTER RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Terry Hoogesteger 55 62 F 1:35:27 1 0:15:20 58 1:02 0:48:09 48 0:46 33 0:30:10 37 Gold Beach, OR 2. Valerie Markin 42 63 F 1:38:24 2 0:12:08 42 2:13 0:53:01 53 0:43 41 0:30:18 39 Crescent City, CA 3. Billie Maccannell 9 65 F 1:47:21 3 0:15:21 59 3:11 0:51:24 52 0:58 42 0:36:27 52 Crescent City, CA
OVERALL RESULTS FOR TEAMS
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION (SWIM: MIN PER 100 YARDS & BIKE: MPH) PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 0:58:49 1 / 1 RRG Roy Wessbecher 0:06:02 1.12 1 1 53 M 153 Brookings, OR 0:00:25 TRANSITION #1 TIME Ron Griswold 0:32:22 22.25 2 2 65 M 152 Brookings, OR 0:00:13 TRANSITION #2 TIME 3 PLACE OVERALL AFTER BIKE Greg Duncan 0:19:47 6:22 2 2 51 M 151 Crescent City, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 1:04:02 1 / 6 THE CANADIAN IDIOTS Issac Blundell 0:06:48 1.22 4 4 16 M 172 Crescent City, CA 0:00:49 TRANSITION #1 TIME Issac Blundell 0:35:09 20.48 7 6 16 M 172 Crescent City, CA 0:00:11 TRANSITION #2 TIME 4 PLACE OVERALL AFTER BIKE Chantelle Blundell 0:21:05 6:47 3 1 17 F 173 Crescent City, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3. 1:09:35 2 / 6 BACK COUNRTY BIKES Nan Latimer 0:10:41 2.08 33 14 57 F 166 Crescent City, CA 0:01:27 TRANSITION #1 TIME Tom Latimer 0:34:46 20.71 6 5 50 M 167 Crescent City, CA 0:01:15 TRANSITION #2 TIME 6 PLACE OVERALL AFTER BIKE Tom Latimer 0:21:27 6:54 8 6 50 M 167 Crescent City, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 4. 1:16:46 3 / 6 STORM MARTINELLI MUSANTE Madeline Musante 0:08:46 1.45 11 2 15 F 162 Eureka, CA 0:00:44 TRANSITION #1 TIME Justis Storm 0:42:20 17.01 30 22 17 M 160 Eureka, CA 0:00:10 TRANSITION #2 TIME 17 PLACE OVERALL AFTER BIKE Maria Martinelli 0:24:46 7:58 15 5 15 F 161 Eureka, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 5. 1:18:17 4 / 6 HAPPY HOUR Michelle Smith 0:09:29 1.54 20 7 30 F 171 Corvallis, OR 0:01:41 TRANSITION #1 TIME Michelle Smith 0:43:49 16.43 36 10 30 F 171 Corvallis, OR 0:00:18 TRANSITION #2 TIME 10 PLACE OVERALL AFTER BIKE Tyler Smith 0:23:00 7:24 10 8 30 M 170 Corvallis, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 6. 1:19:04 5 / 6 TEAM MILLER EXPRESS John Miller 0:14:16 2.51 57 29 41 M 168 Crescent City, CA 0:01:00 TRANSITION #1 TIME John Miller 0:32:59 21.83 3 3 41 M 168 Crescent City, CA 0:00:27 TRANSITION #2 TIME 7 PLACE OVERALL AFTER BIKE Nicole Miller 0:30:23 9:47 40 16 41 F 169 Crescent City, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 7. 1:31:52 6 / 6 TORTOISE & THE HARE Thomas Venzon 0:10:22 2.04 29 18 46 M 158 Grants Pass, OR 0:02:01 TRANSITION #1 TIME Thomas Venzon 0:37:14 19.34 15 11 46 M 158 Grants Pass, OR 0:00:13 TRANSITION #2 TIME 8 PLACE OVERALL AFTER BIKE Tina Venzon 0:42:01 13:31 59 29 44 F 159 Grants Pass, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 8. 1:40:58 1 / 2 CTP Gloria Arenas 0:13:38 2.44 53 26 47 F 157 Central Point, OR 0:00:34 TRANSITION #1 TIME Kelly Thomas 0:44:46 16.08 39 12 35 F 156 White City, OR 0:01:25 TRANSITION #2 TIME 38 PLACE OVERALL AFTER BIKE Kelly Thomas 0:40:35 13:04 56 27 35 F 156 White City, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 9. 1:54:10 2 / 2 ANCESTRALLY TECTONIC MIRTH Angela Gore 0:13:36 2.43 50 24 42 F 163 Crescent City, CA 0:00:40 TRANSITION #1 TIME Melissa Darnell 0:57:08 12.60 58 26 35 F 164 Crescent City, CA 0:00:20 TRANSITION #2 TIME 43 PLACE OVERALL AFTER BIKE Lorie Poole 0:42:26 13:39 60 30 47 F 165 Crescent City, CA -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS BY DIVISION
TEAM RESULTS FOR - ALL MALE TEAM
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION (SWIM: MIN PER 100 YARDS & BIKE: MPH) PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 0:58:49 1 / 1 RRG Roy Wessbecher 0:06:02 1.12 1 1 53 M 153 Brookings, OR 0:00:25 TRANSITION #1 TIME Ron Griswold 0:32:22 22.25 2 2 65 M 152 Brookings, OR 0:00:13 TRANSITION #2 TIME 3 PLACE OVERALL AFTER BIKE Greg Duncan 0:19:47 6:22 2 2 51 M 151 Crescent City, CA -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS FOR - ALL FEMALE TEAM
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION (SWIM: MIN PER 100 YARDS & BIKE: MPH) PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 1:40:58 1 / 2 CTP Gloria Arenas 0:13:38 2.44 53 26 47 F 157 Central Point, OR 0:00:34 TRANSITION #1 TIME Kelly Thomas 0:44:46 16.08 39 12 35 F 156 White City, OR 0:01:25 TRANSITION #2 TIME 38 PLACE OVERALL AFTER BIKE Kelly Thomas 0:40:35 13:04 56 27 35 F 156 White City, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 1:54:10 2 / 2 ANCESTRALLY TECTONIC MIRTH Angela Gore 0:13:36 2.43 50 24 42 F 163 Crescent City, CA 0:00:40 TRANSITION #1 TIME Melissa Darnell 0:57:08 12.60 58 26 35 F 164 Crescent City, CA 0:00:20 TRANSITION #2 TIME 43 PLACE OVERALL AFTER BIKE Lorie Poole 0:42:26 13:39 60 30 47 F 165 Crescent City, CA -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS FOR - MIXED TEAM
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION (SWIM: MIN PER 100 YARDS & BIKE: MPH) PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 1:04:02 1 / 6 THE CANADIAN IDIOTS Issac Blundell 0:06:48 1.22 4 4 16 M 172 Crescent City, CA 0:00:49 TRANSITION #1 TIME Issac Blundell 0:35:09 20.48 7 6 16 M 172 Crescent City, CA 0:00:11 TRANSITION #2 TIME 4 PLACE OVERALL AFTER BIKE Chantelle Blundell 0:21:05 6:47 3 1 17 F 173 Crescent City, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 1:09:35 2 / 6 BACK COUNRTY BIKES Nan Latimer 0:10:41 2.08 33 14 57 F 166 Crescent City, CA 0:01:27 TRANSITION #1 TIME Tom Latimer 0:34:46 20.71 6 5 50 M 167 Crescent City, CA 0:01:15 TRANSITION #2 TIME 6 PLACE OVERALL AFTER BIKE Tom Latimer 0:21:27 6:54 8 6 50 M 167 Crescent City, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3. 1:16:46 3 / 6 STORM MARTINELLI MUSANTE Madeline Musante 0:08:46 1.45 11 2 15 F 162 Eureka, CA 0:00:44 TRANSITION #1 TIME Justis Storm 0:42:20 17.01 30 22 17 M 160 Eureka, CA 0:00:10 TRANSITION #2 TIME 17 PLACE OVERALL AFTER BIKE Maria Martinelli 0:24:46 7:58 15 5 15 F 161 Eureka, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 4. 1:18:17 4 / 6 HAPPY HOUR Michelle Smith 0:09:29 1.54 20 7 30 F 171 Corvallis, OR 0:01:41 TRANSITION #1 TIME Michelle Smith 0:43:49 16.43 36 10 30 F 171 Corvallis, OR 0:00:18 TRANSITION #2 TIME 10 PLACE OVERALL AFTER BIKE Tyler Smith 0:23:00 7:24 10 8 30 M 170 Corvallis, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 5. 1:19:04 5 / 6 TEAM MILLER EXPRESS John Miller 0:14:16 2.51 57 29 41 M 168 Crescent City, CA 0:01:00 TRANSITION #1 TIME John Miller 0:32:59 21.83 3 3 41 M 168 Crescent City, CA 0:00:27 TRANSITION #2 TIME 7 PLACE OVERALL AFTER BIKE Nicole Miller 0:30:23 9:47 40 16 41 F 169 Crescent City, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 6. 1:31:52 6 / 6 TORTOISE & THE HARE Thomas Venzon 0:10:22 2.04 29 18 46 M 158 Grants Pass, OR 0:02:01 TRANSITION #1 TIME Thomas Venzon 0:37:14 19.34 15 11 46 M 158 Grants Pass, OR 0:00:13 TRANSITION #2 TIME 8 PLACE OVERALL AFTER BIKE Tina Venzon 0:42:01 13:31 59 29 44 F 159 Grants Pass, OR -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SWIM SPLIT TIMES (MINUTES PER 100 YARDS)
EVENT PLACE TIME PACE CODE NAME AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 0:06:02 1.12 S Roy Wessbecher 53 M 153 Brookings, OR 2. 0:06:18 1.16 AE Gavin Pruitt 27 M 31 Morro Bay, CA 3. 0:06:21 1.16 AE Paul Valley 29 M 65 Crescent City, CA 4. 0:06:48 1.22 SB Issac Blundell 16 M 172 Crescent City, CA 5. 0:07:14 1.27 AE Rob Harvey 36 M 33 Brookings, OR 6. 0:07:33 1.31 AE Ken Musante 45 M 44 Eureka, CA 7. 0:08:09 1.38 AE Cory Nix 36 F 10 McKinleyville, CA 8. 0:08:20 1.40 AE Keith Roberts 36 M 50 Mckinleyville, CA 9. 0:08:31 1.42 AE Paul Hayden 40 M 24 Eureka, CA 10. 0:08:39 1.44 AE Sheldon Thuemler 37 M 40 Crescent City, CA 11. 0:08:46 1.45 S Madeline Musante 15 F 162 Eureka, CA 12. 0:08:48 1.46 AE Jeff Geddings 45 M 52 Grants Pass, OR 13. 0:08:53 1.47 AE Jessica Schneider 29 F 46 Arcata, CA 14. 0:08:58 1.48 AE Sue Hagerty 51 F 37 Crescent City, CA 15. 0:09:09 1.50 AE Yolla Montalbin 27 M 49 Eureka, CA 16. 0:09:10 1.50 AE Kenny Maloney 55 M 20 Medford, OR 17. 0:09:14 1.51 AE Markawshuwa Jackson 33 F 57 Crescent City, CA 18. 0:09:16 1.51 AE Jim Childs 50 M 60 Eureka, CA 19. 0:09:28 1.54 AE Chaulene Bayless-Worth39 F 53 Brooking, OR 20. 0:09:29 1.54 SB Michelle Smith 30 F 171 Corvallis, OR 21. 0:09:46 1.57 AE Robert Beninger 50 M 48 Medford, OR 22. 0:09:53 1.59 AE Jurgen Giessel 74 M 41 Garberville, CA 23. 0:09:57 1.59 AE Andrea Souther 37 F 21 Brookings, OR 24. 0:09:58 2.00 AE Randy Landenberger 55 M 36 Crescent City, CA 25. 0:10:01 2.00 AE Laura Raber 33 F 12 Eagle Point, OR 26. 0:10:05 2.01 AE Shane Thomas 37 M 58 Crescent City, CA 27. 0:10:09 2.02 AE Siena Worthey 12 F 54 Brooking, OR 28. 0:10:22 2.04 AE Marita Musante 44 F 45 Eureka, CA 29. 0:10:22 2.04 SB Thomas Venzon 46 M 158 Grants Pass, OR 30. 0:10:24 2.05 AE Jodi Harvey 38 F 34 Brookings, OR 31. 0:10:34 2.07 AE Rick Hoheb 47 M 59 Crescent City, CA 32. 0:10:36 2.07 AE Kim Wilson 41 F 19 Austin, TX 33. 0:10:41 2.08 S Nan Latimer 57 F 166 Crescent City, CA 34. 0:10:47 2.09 AE Matthew Harrington 37 M 63 Crescent City, CA 35. 0:10:55 2.11 AE Angie Danel 30 F 29 Palo Cedro, CA 36. 0:11:10 2.14 AE Joe Gillespie 57 M 39 Crescent City, CA 37. 0:11:28 2.18 AE Doug Hoxmeier 64 M 7 Ashland, OR 38. 0:11:43 2.21 AE Brian Freeman 38 M 23 Eureka, CA 39. 0:11:45 2.21 AE Erin McBride 48 F 43 Eureka, CA 40. 0:11:56 2.23 AE Tracy Johnson 39 F 51 Eureka, CA 41. 0:12:00 2.24 AE Harry Hoogesteger 62 M 6 Gold Beach, OR 42. 0:12:08 2.26 AE Valerie Markin 63 F 42 Crescent City, CA 43. 0:12:26 2.29 AE Lisa Arenas 44 F 5 Eagle Point, OR 44. 0:12:40 2.32 AE Karen Tyler 57 F 16 Redding, CA 45. 0:13:01 2.36 AE Tina Van Horn 28 F 22 Medford, OR 46. 0:13:02 2.36 AE Alan Oppenheimer 51 M 11 Ashland, OR 47. 0:13:20 2.40 AE Lori Tomson 45 F 15 Medford, OR 48. 0:13:28 2.42 AE Ladarius Johnson 32 M 35 Medford, OR 49. 0:13:31 2.42 AE Robin Vanhorn 48 F 17 Central Point, OR 50. 0:13:36 2.43 S Angela Gore 42 F 163 Crescent City, CA 51. 0:13:38 2.44 AE Kimberley Bergel 45 F 30 Eureka, CA 52. 0:13:38 2.44 AE Chris Pendleton 42 M 38 Grants Pass, OR 53. 0:13:38 2.44 S Gloria Arenas 47 F 157 Central Point, OR 54. 0:13:43 2.45 AE Gerhard Gross 61 M 28 Downey, CA 55. 0:13:56 2.47 AE De Kelner 0 F 8 Crescent City, CA 56. 0:14:14 2.51 AE Vanessa Nidiffer 34 F 32 Brookings, OR 57. 0:14:16 2.51 SB John Miller 41 M 168 Crescent City, CA 58. 0:15:20 3.04 AE Terry Hoogesteger 62 F 55 Gold Beach, OR 59. 0:15:21 3.04 AE Billie Maccannell 65 F 9 Crescent City, CA 60. 0:16:11 3.14 AE Monica Gross 56 F 27 Downey, CA 61. 0:16:20 3.16 AE Don Gillespie 66 M 56 Crescent City, CA 62. 0:17:11 3.26 AE Anita Macmillan 52 F 26 Salinas, CA 63. 0:19:55 3.59 AE Ken Caylor 59 M 64 Brooking, OR 64. 0:20:12 4.02 AE Linda Ravetti 55 F 13 Blue Lake, CA 65. 0:20:37 4.07 AE Shane Brown 33 M 62 Crescent City, CA 66. 0:24:13 4.51 AE Veronica Flores 45 F 25 Salinas, CA
BIKE SPLIT TIMES (MPH)
EVENT PLACE TIME PACE CODE NAME AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 0:31:32 22.83 AE Gavin Pruitt 27 M 31 Morro Bay, CA 2. 0:32:22 22.25 B Ron Griswold 65 M 152 Brookings, OR 3. 0:32:59 21.83 SB John Miller 41 M 168 Crescent City, CA 4. 0:34:20 20.97 AE Jeff Geddings 45 M 52 Grants Pass, OR 5. 0:34:45 20.72 S Nan Latimer 57 F 166 Crescent City, CA 6. 0:34:46 20.71 BR Tom Latimer 50 M 167 Crescent City, CA 7. 0:35:09 20.48 SB Issac Blundell 16 M 172 Crescent City, CA 8. 0:35:15 20.43 AE Tracy Johnson 39 F 51 Eureka, CA 9. 0:35:25 20.33 AE Ken Musante 45 M 44 Eureka, CA 10. 0:35:25 20.33 AE Sheldon Thuemler 37 M 40 Crescent City, CA 11. 0:35:46 20.13 AE Keith Roberts 36 M 50 Mckinleyville, CA 12. 0:36:16 19.85 AE Kim Wilson 41 F 19 Austin, TX 13. 0:37:11 19.36 AE Rob Harvey 36 M 33 Brookings, OR 14. 0:37:13 19.35 AE Erin McBride 48 F 43 Eureka, CA 15. 0:37:14 19.34 SB Thomas Venzon 46 M 158 Grants Pass, OR 16. 0:37:32 19.18 AE Joe Gillespie 57 M 39 Crescent City, CA 17. 0:37:45 19.07 AE Robert Beninger 50 M 48 Medford, OR 18. 0:38:35 18.66 AE Paul Valley 29 M 65 Crescent City, CA 19. 0:39:12 18.37 AE Yolla Montalbin 27 M 49 Eureka, CA 20. 0:39:16 18.34 AE Jim Childs 50 M 60 Eureka, CA 21. 0:39:19 18.31 AE Laura Raber 33 F 12 Eagle Point, OR 22. 0:40:09 17.93 AE Jurgen Giessel 74 M 41 Garberville, CA 23. 0:40:48 17.65 AE Marita Musante 44 F 45 Eureka, CA 24. 0:40:48 17.65 AE Ladarius Johnson 32 M 35 Medford, OR 25. 0:41:08 17.50 AE Chris Pendleton 42 M 38 Grants Pass, OR 26. 0:41:33 17.33 AE Rick Hoheb 47 M 59 Crescent City, CA 27. 0:41:46 17.24 AE Jessica Schneider 29 F 46 Arcata, CA 28. 0:42:04 17.12 AE Matthew Harrington 37 M 63 Crescent City, CA 29. 0:42:08 17.09 AE Markawshuwa Jackson 33 F 57 Crescent City, CA 30. 0:42:20 17.01 B Justis Storm 17 M 160 Eureka, CA 31. 0:42:28 16.95 AE Karen Tyler 57 F 16 Redding, CA 32. 0:43:12 16.67 AE Paul Hayden 40 M 24 Eureka, CA 33. 0:43:16 16.64 AE Brian Freeman 38 M 23 Eureka, CA 34. 0:43:24 16.59 AE Gerhard Gross 61 M 28 Downey, CA 35. 0:43:46 16.45 AE Alan Oppenheimer 51 M 11 Ashland, OR 36. 0:43:49 16.43 SB Michelle Smith 30 F 171 Corvallis, OR 37. 0:43:53 16.41 AE Robin Vanhorn 48 F 17 Central Point, OR 38. 0:44:05 16.33 AE Kenny Maloney 55 M 20 Medford, OR 39. 0:44:46 16.08 BR Kelly Thomas 35 F 156 White City, OR 40. 0:44:48 16.07 AE Doug Hoxmeier 64 M 7 Ashland, OR 41. 0:44:52 16.05 AE Randy Landenberger 55 M 36 Crescent City, CA 42. 0:45:03 15.98 AE Cory Nix 36 F 10 McKinleyville, CA 43. 0:45:34 15.80 AE Don Gillespie 66 M 56 Crescent City, CA 44. 0:46:50 15.37 AE Harry Hoogesteger 62 M 6 Gold Beach, OR 45. 0:46:55 15.35 AE Lisa Arenas 44 F 5 Eagle Point, OR 46. 0:46:58 15.33 AE Lori Tomson 45 F 15 Medford, OR 47. 0:47:46 15.07 AE Jodi Harvey 38 F 34 Brookings, OR 48. 0:48:09 14.95 AE Terry Hoogesteger 62 F 55 Gold Beach, OR 49. 0:49:50 14.45 AE Monica Gross 56 F 27 Downey, CA 50. 0:50:03 14.39 AE Andrea Souther 37 F 21 Brookings, OR 51. 0:51:08 14.08 AE De Kelner 0 F 8 Crescent City, CA 52. 0:51:24 14.01 AE Billie Maccannell 65 F 9 Crescent City, CA 53. 0:53:01 13.58 AE Valerie Markin 63 F 42 Crescent City, CA 54. 0:54:02 13.33 AE Ken Caylor 59 M 64 Brooking, OR 55. 0:56:35 12.72 AE Kimberley Bergel 45 F 30 Eureka, CA 56. 0:56:57 12.64 AE Chaulene Bayless-Worth39 F 53 Brooking, OR 57. 0:57:01 12.63 AE Siena Worthey 12 F 54 Brooking, OR 58. 0:57:08 12.60 B Melissa Darnell 35 F 164 Crescent City, CA 59. 0:57:34 12.51 AE Veronica Flores 45 F 25 Salinas, CA 60. 0:57:52 12.44 AE Shane Brown 33 M 62 Crescent City, CA 61. 1:00:35 11.88 AE Angie Danel 30 F 29 Palo Cedro, CA 62. 1:00:43 11.86 AE Tina Van Horn 28 F 22 Medford, OR 63. 1:03:35 11.32 AE Linda Ravetti 55 F 13 Blue Lake, CA 64. 1:05:43 10.96 AE Sue Hagerty 51 F 37 Crescent City, CA 65. 1:08:20 10.54 AE Anita Macmillan 52 F 26 Salinas, CA 66. 1:11:30 10.07 AE Vanessa Nidiffer 34 F 32 Brookings, OR 67. 1:59:56 6.00 AE Shane Thomas 37 M 58 Crescent City, CA
RUN SPLIT TIMES
EVENT PLACE TIME PACE CODE NAME AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 0:19:08 6:09 AE Ken Musante 45 M 44 Eureka, CA 2. 0:19:47 6:22 R Greg Duncan 51 M 151 Crescent City, CA 3. 0:21:05 6:47 R Chantelle Blundell 17 F 173 Crescent City, CA 4. 0:21:06 6:47 AE Laura Raber 33 F 12 Eagle Point, OR 5. 0:21:17 6:51 AE Yolla Montalbin 27 M 49 Eureka, CA 6. 0:21:25 6:54 AE Paul Valley 29 M 65 Crescent City, CA 7. 0:21:26 6:54 AE Gavin Pruitt 27 M 31 Morro Bay, CA 8. 0:21:27 6:54 BR Tom Latimer 50 M 167 Crescent City, CA 9. 0:21:45 7:00 AE Sheldon Thuemler 37 M 40 Crescent City, CA 10. 0:23:00 7:24 R Tyler Smith 30 M 170 Corvallis, OR 11. 0:23:17 7:30 AE Marita Musante 44 F 45 Eureka, CA 12. 0:23:23 7:32 AE Tracy Johnson 39 F 51 Eureka, CA 13. 0:23:35 7:35 AE Rick Hoheb 47 M 59 Crescent City, CA 14. 0:24:02 7:44 AE Jeff Geddings 45 M 52 Grants Pass, OR 15. 0:24:46 7:58 R Maria Martinelli 15 F 161 Eureka, CA 16. 0:24:46 7:58 AE Keith Roberts 36 M 50 Mckinleyville, CA 17. 0:25:11 8:06 AE Jim Childs 50 M 60 Eureka, CA 18. 0:25:37 8:15 AE Joe Gillespie 57 M 39 Crescent City, CA 19. 0:26:06 8:24 AE Don Gillespie 66 M 56 Crescent City, CA 20. 0:26:12 8:26 AE Brian Freeman 38 M 23 Eureka, CA 21. 0:26:21 8:29 AE Chris Pendleton 42 M 38 Grants Pass, OR 22. 0:26:33 8:33 AE Kenny Maloney 55 M 20 Medford, OR 23. 0:26:35 8:33 AE Robin Vanhorn 48 F 17 Central Point, OR 24. 0:26:36 8:34 AE Jessica Schneider 29 F 46 Arcata, CA 25. 0:26:54 8:39 AE Erin McBride 48 F 43 Eureka, CA 26. 0:27:01 8:42 AE Markawshuwa Jackson 33 F 57 Crescent City, CA 27. 0:27:44 8:56 AE Alan Oppenheimer 51 M 11 Ashland, OR 28. 0:27:44 8:56 AE Ladarius Johnson 32 M 35 Medford, OR 29. 0:27:57 9:00 AE Robert Beninger 50 M 48 Medford, OR 30. 0:28:05 9:02 AE Jurgen Giessel 74 M 41 Garberville, CA 31. 0:28:11 9:04 AE Sue Hagerty 51 F 37 Crescent City, CA 32. 0:29:19 9:26 AE Matthew Harrington 37 M 63 Crescent City, CA 33. 0:29:19 9:26 AE Shane Thomas 37 M 58 Crescent City, CA 34. 0:29:29 9:29 AE Rob Harvey 36 M 33 Brookings, OR 35. 0:29:33 9:31 AE Siena Worthey 12 F 54 Brooking, OR 36. 0:29:58 9:39 AE Chaulene Bayless-Worth39 F 53 Brooking, OR 37. 0:30:10 9:43 AE Terry Hoogesteger 62 F 55 Gold Beach, OR 38. 0:30:13 9:44 AE Jodi Harvey 38 F 34 Brookings, OR 39. 0:30:18 9:45 AE Valerie Markin 63 F 42 Crescent City, CA 40. 0:30:23 9:47 R Nicole Miller 41 F 169 Crescent City, CA 41. 0:31:23 10:06 AE Kimberley Bergel 45 F 30 Eureka, CA 42. 0:31:38 10:11 AE Randy Landenberger 55 M 36 Crescent City, CA 43. 0:31:57 10:17 AE Paul Hayden 40 M 24 Eureka, CA 44. 0:31:58 10:17 AE Angie Danel 30 F 29 Palo Cedro, CA 45. 0:33:12 10:41 AE Cory Nix 36 F 10 McKinleyville, CA 46. 0:33:49 10:53 AE Gerhard Gross 61 M 28 Downey, CA 47. 0:35:17 11:21 AE Kim Wilson 41 F 19 Austin, TX 48. 0:35:33 11:27 AE Shane Brown 33 M 62 Crescent City, CA 49. 0:35:38 11:28 AE De Kelner 0 F 8 Crescent City, CA 50. 0:36:17 11:41 AE Andrea Souther 37 F 21 Brookings, OR 51. 0:36:19 11:41 AE Karen Tyler 57 F 16 Redding, CA 52. 0:36:27 11:44 AE Billie Maccannell 65 F 9 Crescent City, CA 53. 0:37:52 12:11 AE Ken Caylor 59 M 64 Brooking, OR 54. 0:39:02 12:34 AE Veronica Flores 45 F 25 Salinas, CA 55. 0:39:10 12:36 AE Lori Tomson 45 F 15 Medford, OR 56. 0:40:35 13:04 BR Kelly Thomas 35 F 156 White City, OR 57. 0:40:51 13:09 AE Vanessa Nidiffer 34 F 32 Brookings, OR 58. 0:41:56 13:30 AE Doug Hoxmeier 64 M 7 Ashland, OR 59. 0:42:01 13:31 R Tina Venzon 44 F 159 Grants Pass, OR 60. 0:42:26 13:39 R Lorie Poole 47 F 165 Crescent City, CA 61. 0:42:53 13:48 AE Monica Gross 56 F 27 Downey, CA 62. 0:43:35 14:02 AE Tina Van Horn 28 F 22 Medford, OR 63. 0:44:58 14:28 AE Lisa Arenas 44 F 5 Eagle Point, OR 64. 0:48:31 15:37 AE Linda Ravetti 55 F 13 Blue Lake, CA 65. 0:51:18 16:31 AE Anita Macmillan 52 F 26 Salinas, CA