Cupid's Marathon, half-marathon, 10 miles,
                 10K, 5K, 1 mile & duathlon, February 13, 2011
                 Rochester, WA Sunny mid 40's 234 finishers

Marathon Overall

1.  Steve Walters                   30        Beaverton, OR           3:36:31
2.  Sam Barnes                      43        Ephrata                 3:44:30
3.  Doug Mowbray                    41        Auburn                  3:47:25
4.  Curt Shaw                       44        Tigard, OR              3:47:45 
4.  Brian Pendleton                 56        Auburn                  3:56:12
5.  Diana Robinson                F 44        Bellingham              3:56:27
7.  Nicolette Laurie              F 38        Portland, OR            4:03:18
8.  John Schaphors                  46        Tacoma                  4:05:20
9.  Caitlin Krouse                F 25        Olympia                 4:13:40
10. Ron Fowler                      63        Rochester               4:20:24
11. Claudia Hansen                F 41        Lakewood                4:23:47
12. Emily Weiler                  F 38        Seattle                 4:36:45
13. Andrienne Tauses              F 30        Corvallis, OR           4:30:25
14. Kelly Shelton                 F 34        Lebanon, OR             4:30:25 
15. Sam Wells                       19        Fircrest                4:33:24
16. Jason Ryan                      36        Tacoma                  4:34:03
17. Marilon Russell               F 49        Olympia                 4:47:05
18. Fenny Roberts                 F 58        Salem, OR               5:09:29 
19. Meghan Johnson                F 39        Yam Hill, OR            5:56:20
20. Rick Haase                      65        Shoreline               6:11:07
21. Robert Stetz                    43        Issaquah                6:11:07
22. Monte Pascual                   50        Federal Way             6:11:09

Half-Marathon Overall

1.  Nathan Dressler                 26        Spanaway                1:21:33
2.  Roger Mueller                   40        Tacoma                  1:22:40
3.  Travis Swan                     26        Lakewood                1:34:08
4.  Pete Erickson                   31        Tacoma                  1:38:16
5.  Max Davis                       31        Tacoma                  1:38:18
6.  Stephen Weins                   49        Lake Forest             1:43:24
7.  Kristopher Jacobseon            30        Steilacoom              1:45:35
8.  Emily Morris                  F 29        Tacoma                  1:49:19
9.  Rachelle Wills                F 34        Seattle                 1:49:19
10. Coley Yoder                   F 29        Seattle                 1:48:30
11. Jorge Kaba                      22        Ft. Lewis               1:49:52
12. Taryn Nikolic                 F 25        Fife                    1:53:30
13. Alissa Draper                 F 21        Ft. Lewis               1:55:40
14. Kerin Touney                    39        Olympia                 1:57:11
15. Erik Butler                     40        Port Orchard            1:58:11
16. Erin Hietala                  F 20        Nortville, MI           1:58:59
17. Kara Gonzalez                 F 35        Burlington              2:00:11
18. Michael Jester                  24        Federal Way             2:00:31
19. Jason Kelly                     24        Jacksonville, FL        2:00:40
20. Jenny Fair                    F 33        Maple Valley            2:01:16
21. Caitlin Morray                F 29        Seattle                 2:01:24
22. April Meissner                F 39        Aberdeen                2:02:15
23. Kristin Evans                 F 46        Issaquah                2:05:40
24. Guillermo Morales               21        Ft. Lewis               2:05:50
25. Heather Spears                F 33        Centralia               2:06:49
26. Colleen Hacker                F 54        Tacoma                  2:07:29
27. Jodi Reed                     F 27        Vancouver               2:08:15
28. Lucas Brown                     26        Olympia                 2:09:53
29. Rick Green                      49        Graham                  2:09:46
30. Stephan Thomas                  44        Redmond                 2:09:58
31. Sharon Butler                 F 33        Port Orchard            2:11:46
32. Tiffnay Bailey                F 30        Longview                2:12:47
33. Robert Sabarese                 38        Olympia                 2:12:48
34. Joshua Yune                     35        Centralia               2:14:43
35. Theresa Taft                  F 30        Puyallup                2:19:26
36. Carmen Adams                  F 64        Renton                  2:20:09
37. Karen McConnell               F 41        Tacoma                  2:21:21
38. Jennifer Maraschky            F 29        Spanaway                2:23:31
39. Samantha Ross                 F 14        Yam Hill, OR            2:21:23
40. Maria Wheaty                  F 20        Portland, OR            2:21:23
41. William Waldman                 67        Seattle                 2:23:50
41. Elisha Schasse                F 31        Olympia                 2:24:30
42. Laura Giuka                   F 40        University Place        2:25:41
43. Alissa Tucci                  F 31        Puyallup                3:23:35

10 Mile Overall

1.  Dean Siebert                    46        Spanaway                1:18:03
2.  Andrew Kilgore                  26        Steilacoom              1:32:20
3.  Damion Gilbreath                23        Ft. Lewis               1:44:01
4.  Ingrid Saxon                  F 35        North Bend              1:44:45

10K ( 3.1 miles) Overall

1.  Greg Probst                     45        Seattle                   40:18
2.  Dylan Miller                    10        Lacey                     48:34
3.  Will Poe                        32        Bonney Lake               49:12
4.  Lee Napier                    F 45        Aberdeen                  53:10
5.  Shannon Poe                   F 32        Bonney Lake               53:10
6.  Laura Medley                  F 38        Bremerton                 53:20
7.  Darin Allen                     44        Salkum                  1:00:34 
8.  Shiree Texeira                F 22        Seattle                 1:01:23
9.  Stacie Tellers                F 32        Seattle                 1:01:16
10. Lauren Walker                 F 22        Seattle                 1:02:06
11. Kathleen Krouse               F 60        Napavine                1:03:05
12. Lori Brant                    F 35        Napavine                1:03:05             
13. Kristy Harmon                 F 39        Shelton                 1:05:50
14. Brenda Burnham                F 42        Olympia                 1:05:50
15. Naomi Lyon                    F 34        Gig Harbor              1:07:02
16. Alice Phillips                F 50        Puyallup                1:07:02
17. Bridget Dalton                F 37        Roy                     1:07:23
18. Renee Quinn                   F 42        Montesano               1:08:45
19. Sally Martin                  F 32        Olympia                 1:08:56
20. Monica Zenther                F 26        Des Moines              1:09:34
21. Bret Ellis                      42        Montesano               1:10:10
22. Brian Mendia                    32        Federal Way             1:11:10
23. Steve Huffstutter               15        Olympia                 1:12:45
24. Dawn Williams                 F 35        Olympia                 1:12:45
25. Roden Monte                     15        Montesano               1:13:10
26. Tammy Zinda                   F 42        Yelm                    1:13:19
27. Brenna Gerlach                F 28        Portland, OR            1:16:11
28. Matthew Beckner                 29        Portland, OR            1:16:11
29. Nancy Driver                  F 55        Kent                    1:17:09
30. Matthew Zenther                 26        Des Moines              1:17:24 
31. Jeannie Mcneal                F 53        Aberdeen                1:32:40
32. Sandra Nelson                 F 67        Olympia                 1:36:18
33. Holly Samuelson               F 38        Westport                1:36:18
34. Elizabeth Waars               F 39        Grayland                1:37:39
35. Paige Hopfer                  F 40        Tokeland                1:37:39
36. Doris Hatton                  F 39        Grayland                1:38:02
37. Ryan Sturm                      27        Aberdeen                1:38:02
38. Sheri Frafjord                F 48        Aberdeen                1:38:12
39. Mary Ann Derrin               F 57        Tukwila                 1:49:32
40. Janine Beaudry                F 39        Shelton                 1:49:32

5K (3.1 Miles) Overall

1.  Alex Graeber                    17        Grapeview                 18:34
2.  Dan Olinghouse                  35        Olympia                   19:34
3.  Joey Schmidt                    33        Olympia                   23:33
4.  Linnaea Jablonski             F 31        Olympia                   23:59
5.  Dave Schmidt                    54        Tumwater                  24:56
6.  Raymond Arrington               62        Kent                      25:23
7.  Stephanie Beck                F 27        Kalama                    25:26
8.  Jennifer Robbins              F 32        Olympia                   25:30
9.  Lauren Collins                F 30        University Place          25:38
10. Jennifer Sherman              F 36        Lacey                     25:44
11. Ted Duffey                      40        Toledo                    26:08
12. Alexis Baynes                 F 18        Belfair                   26:40
13. Christopher King                25        Olympia                   26:58
14. Jason Allen                     40        University Place          27:24
15. Erin Ryan                     F 33        Lacey                     27:32
16. Terri Dalsted                 F 37        Onalaska                  28:23
17. Don Kay                         39        Onalaska                  27:58
18. Andrea Pearson                F 33        Auburn                    28:23
19. Christie Fredrickson          F 37        Olympia                   28:45
20. Brenda Abel                   F 38        Gig Harbor                29:25
21. Amanda Von Jentzen            F 29        Shelton                   29:18
22. Calista Ramos                 F 12        Yelm                      29:55
23. Priscilla Ziese               F 30        Aberdeen                  29:58
24. Crstal Lanz                   F 32        Illwaco                   28:37
25. Sabrina Poe                   F 14        Bonney Lake               28:45
26. Darlena Iverson               F 33        Montesano                 29:36
27. Sara Tang                     F 35        Tumwater                  30:12
28. Patti Graeber                 F 52        Grapeview                 30:32
29. Tim Pearson                     35        Auburn                    30:38
30. Leah Seim                     F 22        Portland, OR              30:43
31. Carolyn Seim                  F 52        Poulsbo                   30:43
32. Courtney Grygorcewicz         F 31        Centralia                 31:57
33. Cameron Crumberlan              15        Olympia                   33:08
34. Rochae Cumberlan              F 12        Olympia                   33:25
35. Ralph Cumberlan                 48        Olympia                   33:25
36. Carol Roden                   F 47        Rochester                 33:30
37. Tracie Storedal               F 47        Kalama                    33:54
38. Teresa Sheldon                F 47        Tenino                    34:25
39. Shauna Abbenhaus              F 41        Olympia                   34:24
40. Elizabeth Dunham              F 34        Chicago, IL               34:49
41. Tracie Ang                    F 41        Olympia                   34:50  
42. Michele Mendia                F 34        Federal Way               35:13
43. Anmarie Aylward               F 53        Olympia                   35:24
44. Traci Silva                   F 37        Olympia                   35:32
45. Ronda Siebert                 F 43        Spanaway                  35:37
46. Trina Skinner                 F 37        Rainier                   35:57
47. Colleen Casey                 F 44        Gig Harbor                37:03
48. Jodi Barnes                   F 48        Rochester                 37:21
49. Suzanne Elliott               F 37        Tumwater                  37:51
50. Michelle Mowbray              F 41        Auburn                    38:16
51. Julie Allen                   F 37        Sulkam                    39:24
52. Marlena Robbins               F 30        Rochester                 41:44
53. Courtney Brown                F 31        Rochester                 41:44
54. Molly Ellis                   F  8        Montesano                 43:25
55. Julie Blaney                  F 55        Tacoma                    43:25
56. Mason Ellis                      6        Montesano                 43:25
57. Becky Ellis                   F 37        Montesano                 44:01
58. Alyssa Mohl                   F 11        Yelm                      44:12
59. Lindsey Beaulieu              F 32        Chehalis                  44:22
60. Mary Schmidt                  F 53        Tumwater                  44:22
61. Beth Cumberian                F 42        Olympia                   45:03
62. Tara Benson                   F 28        Hoquiam                   46:07
63. Patti Boberg                  F 27        Rochester                 46:07
64. Kimberley Cloutier            F 33        Lakewood                  47:08
65. Julie Cope                    F 31        Montesano                 48:13
66. Danielle Hansen               F 30        Rochester                 51:10
67. Stephanie Frazier             F 44        Aberdeen                  52:37
68. Rodin Conner                    13        Rochester                 55:17
69. Sydney Poe                    F  3        Bonney Lake               56:01
70. Tyler Poe                        1        Bonney Lake               56:01
71. Michelle Merlitti             F 38        Olympia                   57:11
72. Jennifer Suggs                F 33        Tacoma                  1:13:10

1 Mile Overall

1.  Abbey Duffey                  F  9        Toledo                    10:25
2.  Kellie Wright                 F 26        Onalaska                  10:42
3.  Todd Dalsted                    40        Onalaska                  10:48
4.  Danny Dalsted                    7        Onalaska                  10:48
5.  Debbie Dalsted                F 59        Onalsaka                  13:19
6.  Sharon Duffey                 F 61        Toledo                    13:27

Duathlon ( 1 mile run, 10 mile bike, 1 mile run)

1.  Tim White                       41        Portland, OR              45:20
2.  Kaina/Bruce Haserot            TEAM       Vancouver                 46:30
3.  Kenny Lane                      44        Everett                   47:23
4.  Thomas Ritter                   42        Poulsbo                   47:42
5.  Michael Grant                   36        Hansville                 48:53
6.  Brad Newbury                    44        Centralia                 48:50
7.  Dale Biddle                     40        Gold Bar                  49:56
8.  Ron Martin                      53        Belfair                   50:20
9.  Ron Osborne                     55        Seattle                   50:23
10. Jennifer Vanderhoof           F 41        Seattle                   51:15
11. David Feeney                    43        Vancouver                 52:12
12. Matthew Cutarelli               34        Federal Way               52:16
13. Alex White                      11        Portland, OR              55:02
14. Loren Davis                     47        Cathlamet                 56:14
15. Randall/Angelo/Rudolph         TEAM       Battleground              57:21
16. Tamera Donahoe                F 48        Tacoma                    57:22
17. Marcus Holcomb                  40        St. Helens, OR            57:23
18. Jeff Rose                       55        Fairview, OR              59:07
19. Angela Holcomb                F 40        St. Helens, OR            59:48
20. Amanda Swarr                  F 37        Tacoma                    59:50  
21. Linda Rosa                    F 53        Belfair                 1:00:48
22. Julia Angelo                  F 18        Battleground            1:00:50  
23. Angelo/Randall/Lewis-Tann      TEAM       Battleground            1:01:10
24. Mark Rudolph                    54        Salem, OR               1:02:03
25. Marty Lewis                     45        Battleground            1:02:23
26. Robin Vetter                  F 47        Raymond                 1:02:55
27. Jennifer Dunble               F 25        Lacey                   1:03:18
28. Michelle Townley              F 42        Olympia                 1:03:34
29. Haserot Amy/Heidi              TEAM       Lake Oswego, OR         1:03:57
30. Angie Clifford                F 31        Moorpark, CA            1:04:26
31. Joe Zimmer                      34        Auburn                  1:04:46
32. Leticia Wilkes                F 38        Gig Harbor              1:04:46
33. Brian Yearout                   39        Olympia                 1:04:55
34. Kimberley Everheart           F 34        Mill Creek              1:05:02
35. Derry Lyons                     39        Enumclaw                1:05:49
36. Matthew Abel                    39        Gig Harbor              1:08:20
37. Laurie Clark                  F 46        Kent                    1:08:56
38. Susan Bailey                  F 50        Kelso                   1:11:22
39. Janice Northrup               F 46        Selah                   1:12:35
40. Laura Lyons                   F 35        Auburn                  1:12:35
41. Maureen Meed                  F 48        Olympia                 1:17:53
42. Roy Olpin                       37        Olympia                 1:17:33
43. Ivan Ragsdale                   50        Kelso                   1:17:57

Kids mini-du

1.  Lucas Northrux                  12        Selah                      4:31
2.  Tyler Holcomb                    9        St. Helens, OR             4:41
3.  Savannah Sherman              F  8        Lacey                      5:06
4.  Kelsey Holcomb                F  5        St. Helens                 8:50