ON-LINE RESULTS
BY AA SPORTS, LTD
|
PACIFIC CREST ENDURANCE DUATHLON
SATURDAY, JUNE 28, 2008
Report Last Updated On July 7, 2008
Participants, please e-mail AA Sports, Ltd (the timing company)
at: jon@racecenter.com
with any corrections that need to be made to the information listed below.
Please include the following to help expedite the fix:
A REMINDER TO ATHLETES: Did you remember to return your Timing
Chip (pictured at right). When you register for a chip timed event you
agreed to the safe return of the Timing Chip back tothe Timing Company
or pay a $30.00 replacement fee (receiving the chip back is prefered). Instruction to return the Timing Chip are on the packet and are again provided below: |
You MUST use a padded envelope or the Timing Chip will be torn from the envelope
Thanks!
65 | - # OF FINISHERS |
45 | - # OF FINISHERS - MALES |
20 | - # OF FINISHERS - FEMALES |
| Top 10 Overall Males & Females
|
| Top 10 Overall Masters Males & Females |
| Overall Results - By Time |
| Overall Results - Alphabetically |
| Age Division Results |
| Teams Overall Results|
| Teams by Division |
| Bike Split |
| Run Split |
TOP 10 OVERALL MALES
BIKE OVERALL DIV BIKE TRAN RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Richard Bailey 40 M 3:53:08 1 2:28:28 3 1:05 1:23:35 1 Chapel Hill, NC 2. Christopher Teufel 39 M 3:56:05 1 2:13:16 1 1:20 1:41:29 8 Snoqualmie, WA 3. Chris Harig 35 M 4:07:44 2 2:32:10 5 1:20 1:34:13 4 Issaquah, WA 4. Doug Howe 39 M 4:11:08 3 2:32:04 4 1:44 1:37:18 6 Eugene, OR 5. Jody White 38 M 4:23:43 4 2:38:07 10 2:49 1:42:47 9 Boise, ID 6. Alec Denes 31 M 4:34:07 1 2:48:41 14 1:18 1:44:08 10 Portland, OR 7. Chad Sage 39 M 4:39:45 5 2:36:01 8 2:57 2:00:47 24 Bend, OR 8. Jason Tavakolian 37 M 4:44:20 6 2:50:07 18 2:27 1:51:45 13 Eugene, OR 9. Ryan Seward 21 M 4:51:12 1 2:54:11 22 1:43 1:55:18 19 Central Point, OR 10. Paul Hemson 48 M 4:53:49 1 2:49:50 16 1:26 2:02:33 26 Wilsonville, OR TOP 10 OVERALL FEMALES BIKE OVERALL DIV BIKE TRAN RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Rebecca Hardy 35 F 4:57:01 1 2:54:44 23 1:53 2:00:24 23 Hillsboro, OR 2. Kristin McCoy 30 F 4:59:44 1 2:55:44 24 4:44 1:59:15 21 West Linn, OR 3. Jaini Van Scholten-Cra32 F 5:15:11 2 3:02:34 40 2:01 2:10:36 34 Eugene, OR 4. Barbara Hume 51 F 5:29:15 1 3:10:18 52 4:32 2:14:24 38 Kootenai, ID 5. Marta Medcalf 46 F 5:32:07 1 3:12:21 56 4:38 2:15:07 40 Vashon, WA 6. Elaina Nelson 37 F 5:35:17 2 3:16:53 64 3:53 2:14:31 39 Medford, OR 7. Barbara Rappaport 55 F 5:53:11 1 3:14:13 60 3:35 2:35:23 59 Bellingham, WA 8. Erinn Warner 37 F 5:54:54 3 2:59:11 29 2:30 2:53:12 73 Portland, OR 9. Alana Maguire 26 F 5:55:17 1 3:16:06 63 3:16 2:35:55 60 Portland, OR 10. April Waterman 45 F 6:09:18 2 3:35:41 82 3:40 2:29:58 54 West Linn, OR
TOP 10 OVERALL MASTER MALES
BIKE OVERALL DIV BIKE TRAN RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Richard Bailey 40 M 3:53:08 1 2:28:28 3 1:05 1:23:35 1 Chapel Hill, NC 2. Paul Hemson 48 M 4:53:49 1 2:49:50 16 1:26 2:02:33 26 Wilsonville, OR 3. Robert Arkes 47 M 5:06:14 2 2:59:24 30 3:08 2:03:42 28 Portland, OR 4. Todd Carl 43 M 5:06:33 2 3:00:17 32 2:54 2:03:21 27 Portland, OR 5. Walter Vines 49 M 5:17:57 3 3:04:32 42 3:07 2:10:16 33 Vancouver, WA 6. Joe Sherry 50 M 5:17:57 1 3:00:02 31 4:46 2:13:08 37 Portland, OR 7. Kirk Herring 53 M 5:20:48 2 3:01:16 36 2:59 2:16:33 42 Spokane, WA 8. Ernest Conway 45 M 5:21:25 4 2:48:06 13 3:49 2:29:30 53 Beaverton, OR 9. Bill Rupp 41 M 5:24:25 3 3:01:34 37 2:54 2:19:57 45 Salem, OR 10. Steve Creel 47 M 5:31:25 5 2:47:09 12 2:32 2:41:44 65 Centralia, WA TOP 10 OVERALL MASTER FEMALES BIKE OVERALL DIV BIKE TRAN RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Barbara Hume 51 F 5:29:15 1 3:10:18 52 4:32 2:14:24 38 Kootenai, ID 2. Marta Medcalf 46 F 5:32:07 1 3:12:21 56 4:38 2:15:07 40 Vashon, WA 3. Barbara Rappaport 55 F 5:53:11 1 3:14:13 60 3:35 2:35:23 59 Bellingham, WA 4. April Waterman 45 F 6:09:18 2 3:35:41 82 3:40 2:29:58 54 West Linn, OR 5. Jean Cordalis 49 F 6:12:03 3 3:30:44 72 1:53 2:39:25 63 Carmichael, CA 6. Aggie Casebeer 41 F 6:14:52 1 3:32:05 74 9:36 2:33:11 56 Lake Oswego, OR 7. Caroline Nelson 47 F 6:21:49 4 3:29:11 70 6:24 2:46:13 69 Vashon, WA 8. Kate Pinamonti 43 F 6:27:20 2 3:46:36 87 9:26 2:31:18 55 Tualatin, OR 9. Angie Sandblast 42 F 6:32:02 3 3:29:53 71 8:44 2:53:25 75 Lake Oswego, OR 10. Bridget Byfield 50 F 6:39:32 2 3:35:37 80 7:48 2:56:06 77 Eugene, OR
OVERALL RESULTS FOR SINGLES
BIKE OVERALL DIV BIKE TRAN RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Richard Bailey 40 M 3:53:08 1 2:28:28 3 1:05 1:23:35 1 Chapel Hill, NC 2. Christopher Teufel 39 M 3:56:05 1 2:13:16 1 1:20 1:41:29 8 Snoqualmie, WA 3. Chris Harig 35 M 4:07:44 2 2:32:10 5 1:20 1:34:13 4 Issaquah, WA 4. Doug Howe 39 M 4:11:08 3 2:32:04 4 1:44 1:37:18 6 Eugene, OR 5. Jody White 38 M 4:23:43 4 2:38:07 10 2:49 1:42:47 9 Boise, ID 6. Alec Denes 31 M 4:34:07 1 2:48:41 14 1:18 1:44:08 10 Portland, OR 7. Chad Sage 39 M 4:39:45 5 2:36:01 8 2:57 2:00:47 24 Bend, OR 8. Jason Tavakolian 37 M 4:44:20 6 2:50:07 18 2:27 1:51:45 13 Eugene, OR 9. Ryan Seward 21 M 4:51:12 1 2:54:11 22 1:43 1:55:18 19 Central Point, OR 10. Paul Hemson 48 M 4:53:49 1 2:49:50 16 1:26 2:02:33 26 Wilsonville, OR 11. Rebecca Hardy 35 F 4:57:01 1 2:54:44 23 1:53 2:00:24 23 Hillsboro, OR 12. Kristin McCoy 30 F 4:59:44 1 2:55:44 24 4:44 1:59:15 21 West Linn, OR 13. Anthony McCray 31 M 5:01:15 2 3:07:53 47 1:32 1:51:50 14 Portland, OR 14. Robert Arkes 47 M 5:06:14 2 2:59:24 30 3:08 2:03:42 28 Portland, OR 15. Todd Carl 43 M 5:06:33 2 3:00:17 32 2:54 2:03:21 27 Portland, OR 16. Jaini Van Scholten-Cra32 F 5:15:11 2 3:02:34 40 2:01 2:10:36 34 Eugene, OR 17. Jeff Vilker 36 M 5:16:54 7 3:01:14 35 4:35 2:11:05 35 Fitchburg, WI 18. Walter Vines 49 M 5:17:57 3 3:04:32 42 3:07 2:10:16 33 Vancouver, WA 19. Joe Sherry 50 M 5:17:57 1 3:00:02 31 4:46 2:13:08 37 Portland, OR 20. Kirk Herring 53 M 5:20:48 2 3:01:16 36 2:59 2:16:33 42 Spokane, WA 21. Jason Lester 34 M 5:21:18 3 2:57:25 27 3:12 2:20:41 46 El Segundo, CA 22. Ernest Conway 45 M 5:21:25 4 2:48:06 13 3:49 2:29:30 53 Beaverton, OR 23. Bill Rupp 41 M 5:24:25 3 3:01:34 37 2:54 2:19:57 45 Salem, OR 24. Barbara Hume 51 F 5:29:15 1 3:10:18 52 4:32 2:14:24 38 Kootenai, ID 25. Steve Creel 47 M 5:31:25 5 2:47:09 12 2:32 2:41:44 65 Centralia, WA 26. Marta Medcalf 46 F 5:32:07 1 3:12:21 56 4:38 2:15:07 40 Vashon, WA 27. Elaina Nelson 37 F 5:35:17 2 3:16:53 64 3:53 2:14:31 39 Medford, OR 28. Mark Harris 38 M 5:37:59 8 2:49:47 15 4:03 2:44:08 67 Fall City, WA 29. Joe Schnabel 49 M 5:38:29 6 3:08:33 48 3:29 2:26:25 52 Salem, OR 30. Kip Cantlay 32 M 5:43:02 4 3:14:17 61 4:59 2:23:45 49 Portland, OR 31. Daniel Rife 47 M 5:43:42 7 3:07:00 46 3:28 2:33:14 57 Bend, OR 32. Justin Kari 26 M 5:44:36 1 3:05:21 44 13:49 2:25:26 51 Tigard, OR 33. Patrick Lilly 51 M 5:44:45 3 3:11:15 54 16:23 2:17:06 43 Battle Ground, WA 34. Barbara Rappaport 55 F 5:53:11 1 3:14:13 60 3:35 2:35:23 59 Bellingham, WA 35. Erinn Warner 37 F 5:54:54 3 2:59:11 29 2:30 2:53:12 73 Portland, OR 36. Alana Maguire 26 F 5:55:17 1 3:16:06 63 3:16 2:35:55 60 Portland, OR 37. Tim Truby 56 M 5:58:01 1 3:17:30 65 2:43 2:37:47 61 Paradise, CA 38. Daniel Hutton 26 M 6:03:55 2 3:10:11 51 9:03 2:44:40 68 King City, OR 39. Greg Johnston 42 M 6:08:50 4 3:08:42 49 4:30 2:55:37 76 Beaverton, OR 40. April Waterman 45 F 6:09:18 2 3:35:41 82 3:40 2:29:58 54 West Linn, OR 41. Jean Cordalis 49 F 6:12:03 3 3:30:44 72 1:53 2:39:25 63 Carmichael, CA 42. Kevin Blagg 36 M 6:14:37 9 3:04:21 41 5:18 3:04:58 82 Keizer, OR 43. Aggie Casebeer 41 F 6:14:52 1 3:32:05 74 9:36 2:33:11 56 Lake Oswego, OR 44. Caroline Nelson 47 F 6:21:49 4 3:29:11 70 6:24 2:46:13 69 Vashon, WA 45. Joe Wehrli 48 M 6:23:04 8 3:13:58 59 3:17 3:05:49 83 Salem, OR 46. Kate Pinamonti 43 F 6:27:20 2 3:46:36 87 9:26 2:31:18 55 Tualatin, OR 47. John Aexel 41 M 6:27:33 5 3:32:48 75 6:23 2:48:22 70 Tacoma, WA 48. Claude Cook 60 M 6:30:40 1 3:41:09 85 5:27 2:44:04 66 Portland, OR 49. Tim Wonacott 37 M 6:31:23 10 3:25:01 68 5:02 3:01:20 80 Portland, OR 50. Angie Sandblast 42 F 6:32:02 3 3:29:53 71 8:44 2:53:25 75 Lake Oswego, OR 51. Suzanne Swanson 28 F 6:35:56 2 3:33:53 76 4:59 2:57:04 79 Portland, OR 52. Duane Baker 65 M 6:36:49 1 3:19:54 66 7:20 3:09:34 85 Sparks, NV 53. Bridget Byfield 50 F 6:39:32 2 3:35:37 80 7:48 2:56:06 77 Eugene, OR 54. Clyde Byfield 56 M 6:39:33 2 3:35:40 81 7:46 2:56:06 78 Eugene, OR 55. Matthew Magee 39 M 6:41:25 11 3:35:16 79 15:49 2:50:19 72 Tigard, OR 56. Mark Sievert 48 M 6:41:25 1 3:41:32 86 9:34 2:50:19 71 Cypress, CA 57. Mark Lueders 53 M 6:45:06 4 3:35:07 78 7:53 3:02:05 81 Taramani Chennai, IN 58. Tina Goodell 37 F 6:45:07 4 4:00:00 93 6:11 2:38:55 62 Tigard, OR 59. Randall Thorn 53 M 6:46:32 5 3:46:52 88 6:25 2:53:15 74 Boise, ID 60. Roy Glazier 61 M 7:07:49 2 4:12:19 94 14:24 2:41:06 64 Eugene, OR 61. Earl Schuman 63 M 7:07:59 3 3:52:47 90 7:16 3:07:56 84 Lake Oswego, OR 62. Jeb Doran 34 M 7:08:26 5 3:25:20 69 7:19 3:35:47 90 Portland, OR 63. Doug Justus 53 M 7:29:07 2 3:54:50 92 4:01 3:30:16 89 Ridgefield, WA 64. Karen Magnuson 54 F 7:52:49 3 4:22:15 96 8:43 3:21:51 88 Tualatin, OR 65. Julie Kelleher 31 F 8:17:56 3 4:56:19 97 9:27 3:12:09 86 Washington, DC
OVERALL RESULTS IN ALPHABETICAL ORDER
BIKE RUN OVERALL OVERALL DIV SWIM TRAN BIKE TRAN PL AFTER RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE TIME BIKE TIME PLACE CITY & STATE 1. Aexel, John 41 M 6:27:33 5 3:32:48 75 6:23 2:48:22 70 Tacoma, WA 2. Arkes, Robert 47 M 5:06:14 2 2:59:24 30 3:08 2:03:42 28 Portland, OR 3. Bailey, Richard 40 M 3:53:08 1 2:28:28 3 1:05 1:23:35 1 Chapel Hill, NC 4. Baker, Duane 65 M 6:36:49 1 3:19:54 66 7:20 3:09:34 85 Sparks, NV 5. Blagg, Kevin 36 M 6:14:37 9 3:04:21 41 5:18 3:04:58 82 Keizer, OR 6. Byfield, Bridget 50 F 6:39:32 2 3:35:37 80 7:48 2:56:06 77 Eugene, OR 7. Byfield, Clyde 56 M 6:39:33 2 3:35:40 81 7:46 2:56:06 78 Eugene, OR 8. Cantlay, Kip 32 M 5:43:02 4 3:14:17 61 4:59 2:23:45 49 Portland, OR 9. Carl, Todd 43 M 5:06:33 2 3:00:17 32 2:54 2:03:21 27 Portland, OR 10. Casebeer, Aggie 41 F 6:14:52 1 3:32:05 74 9:36 2:33:11 56 Lake Oswego, OR 11. Conway, Ernest 45 M 5:21:25 4 2:48:06 13 3:49 2:29:30 53 Beaverton, OR 12. Cook, Claude 60 M 6:30:40 1 3:41:09 85 5:27 2:44:04 66 Portland, OR 13. Cordalis, Jean 49 F 6:12:03 3 3:30:44 72 1:53 2:39:25 63 Carmichael, CA 14. Creel, Steve 47 M 5:31:25 5 2:47:09 12 2:32 2:41:44 65 Centralia, WA 15. Denes, Alec 31 M 4:34:07 1 2:48:41 14 1:18 1:44:08 10 Portland, OR 16. Doran, Jeb 34 M 7:08:26 5 3:25:20 69 7:19 3:35:47 90 Portland, OR 17. Glazier, Roy 61 M 7:07:49 2 4:12:19 94 14:24 2:41:06 64 Eugene, OR 18. Goodell, Tina 37 F 6:45:07 4 4:00:00 93 6:11 2:38:55 62 Tigard, OR 19. Hardy, Rebecca 35 F 4:57:01 1 2:54:44 23 1:53 2:00:24 23 Hillsboro, OR 20. Harig, Chris 35 M 4:07:44 2 2:32:10 5 1:20 1:34:13 4 Issaquah, WA 21. Harris, Mark 38 M 5:37:59 8 2:49:47 15 4:03 2:44:08 67 Fall City, WA 22. Hemson, Paul 48 M 4:53:49 1 2:49:50 16 1:26 2:02:33 26 Wilsonville, OR 23. Herring, Kirk 53 M 5:20:48 2 3:01:16 36 2:59 2:16:33 42 Spokane, WA 24. Howe, Doug 39 M 4:11:08 3 2:32:04 4 1:44 1:37:18 6 Eugene, OR 25. Hume, Barbara 51 F 5:29:15 1 3:10:18 52 4:32 2:14:24 38 Kootenai, ID 26. Hutton, Daniel 26 M 6:03:55 2 3:10:11 51 9:03 2:44:40 68 King City, OR 27. Johnston, Greg 42 M 6:08:50 4 3:08:42 49 4:30 2:55:37 76 Beaverton, OR 28. Justus, Doug 53 M 7:29:07 2 3:54:50 92 4:01 3:30:16 89 Ridgefield, WA 29. Kari, Justin 26 M 5:44:36 1 3:05:21 44 13:49 2:25:26 51 Tigard, OR 30. Kelleher, Julie 31 F 8:17:56 3 4:56:19 97 9:27 3:12:09 86 Washington, DC 31. Lester, Jason 34 M 5:21:18 3 2:57:25 27 3:12 2:20:41 46 El Segundo, CA 32. Lilly, Patrick 51 M 5:44:45 3 3:11:15 54 16:23 2:17:06 43 Battle Ground, WA 33. Lueders, Mark 53 M 6:45:06 4 3:35:07 78 7:53 3:02:05 81 Taramani Chennai, IN 34. Magee, Matthew 39 M 6:41:25 11 3:35:16 79 15:49 2:50:19 72 Tigard, OR 35. Magnuson, Karen 54 F 7:52:49 3 4:22:15 96 8:43 3:21:51 88 Tualatin, OR 36. Maguire, Alana 26 F 5:55:17 1 3:16:06 63 3:16 2:35:55 60 Portland, OR 37. McCoy, Kristin 30 F 4:59:44 1 2:55:44 24 4:44 1:59:15 21 West Linn, OR 38. McCray, Anthony 31 M 5:01:15 2 3:07:53 47 1:32 1:51:50 14 Portland, OR 39. Medcalf, Marta 46 F 5:32:07 1 3:12:21 56 4:38 2:15:07 40 Vashon, WA 40. Nelson, Caroline 47 F 6:21:49 4 3:29:11 70 6:24 2:46:13 69 Vashon, WA 41. Nelson, Elaina 37 F 5:35:17 2 3:16:53 64 3:53 2:14:31 39 Medford, OR 42. Pinamonti, Kate 43 F 6:27:20 2 3:46:36 87 9:26 2:31:18 55 Tualatin, OR 43. Rappaport, Barbara 55 F 5:53:11 1 3:14:13 60 3:35 2:35:23 59 Bellingham, WA 44. Rife, Daniel 47 M 5:43:42 7 3:07:00 46 3:28 2:33:14 57 Bend, OR 45. Rupp, Bill 41 M 5:24:25 3 3:01:34 37 2:54 2:19:57 45 Salem, OR 46. Sage, Chad 39 M 4:39:45 5 2:36:01 8 2:57 2:00:47 24 Bend, OR 47. Sandblast, Angie 42 F 6:32:02 3 3:29:53 71 8:44 2:53:25 75 Lake Oswego, OR 48. Schnabel, Joe 49 M 5:38:29 6 3:08:33 48 3:29 2:26:25 52 Salem, OR 49. Schuman, Earl 63 M 7:07:59 3 3:52:47 90 7:16 3:07:56 84 Lake Oswego, OR 50. Seward, Ryan 21 M 4:51:12 1 2:54:11 22 1:43 1:55:18 19 Central Point, OR 51. Sherry, Joe 50 M 5:17:57 1 3:00:02 31 4:46 2:13:08 37 Portland, OR 52. Sievert, Mark 48 M 6:41:25 1 3:41:32 86 9:34 2:50:19 71 Cypress, CA 53. Swanson, Suzanne 28 F 6:35:56 2 3:33:53 76 4:59 2:57:04 79 Portland, OR 54. Tavakolian, Jason 37 M 4:44:20 6 2:50:07 18 2:27 1:51:45 13 Eugene, OR 55. Teufel, Christopher 39 M 3:56:05 1 2:13:16 1 1:20 1:41:29 8 Snoqualmie, WA 56. Thorn, Randall 53 M 6:46:32 5 3:46:52 88 6:25 2:53:15 74 Boise, ID 57. Truby, Tim 56 M 5:58:01 1 3:17:30 65 2:43 2:37:47 61 Paradise, CA 58. Van Scholten-Crawfor, Jaini32F 5:15:11 2 3:02:34 40 2:01 2:10:36 34 Eugene, OR 59. Vilker, Jeff 36 M 5:16:54 7 3:01:14 35 4:35 2:11:05 35 Fitchburg, WI 60. Vines, Walter 49 M 5:17:57 3 3:04:32 42 3:07 2:10:16 33 Vancouver, WA 61. Warner, Erinn 37 F 5:54:54 3 2:59:11 29 2:30 2:53:12 73 Portland, OR 62. Waterman, April 45 F 6:09:18 2 3:35:41 82 3:40 2:29:58 54 West Linn, OR 63. Wehrli, Joe 48 M 6:23:04 8 3:13:58 59 3:17 3:05:49 83 Salem, OR 64. White, Jody 38 M 4:23:43 4 2:38:07 10 2:49 1:42:47 9 Boise, ID 65. Wonacott, Tim 37 M 6:31:23 10 3:25:01 68 5:02 3:01:20 80 Portland, OR
AGE DIVISION RESULTS
MALES: 20 TO 24 YEARS OF AGE RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Ryan Seward 2040 21 M 4:51:12 1 2:54:11 22 1:43 1:55:18 19 Central Point, OR MALES: 25 TO 29 YEARS OF AGE RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Justin Kari 2034 26 M 5:44:36 1 3:05:21 44 13:49 2:25:26 51 Tigard, OR 2. Daniel Hutton 2030 26 M 6:03:55 2 3:10:11 51 9:03 2:44:40 68 King City, OR FEMALES: 25 TO 29 YEARS OF AGE RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Alana Maguire 2004 26 F 5:55:17 1 3:16:06 63 3:16 2:35:55 60 Portland, OR 2. Suzanne Swanson 2063 28 F 6:35:56 2 3:33:53 76 4:59 2:57:04 79 Portland, OR MALES: 30 TO 34 YEARS OF AGE RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Alec Denes 2056 31 M 4:34:07 1 2:48:41 14 1:18 1:44:08 10 Portland, OR 2. Anthony McCray 2010 31 M 5:01:15 2 3:07:53 47 1:32 1:51:50 14 Portland, OR 3. Jason Lester 2076 34 M 5:21:18 3 2:57:25 27 3:12 2:20:41 46 El Segundo, CA 4. Kip Cantlay 2079 32 M 5:43:02 4 3:14:17 61 4:59 2:23:45 49 Portland, OR 5. Jeb Doran 2044 34 M 7:08:26 5 3:25:20 69 7:19 3:35:47 90 Portland, OR FEMALES: 30 TO 34 YEARS OF AGE RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Kristin McCoy 2072 30 F 4:59:44 1 2:55:44 24 4:44 1:59:15 21 West Linn, OR 2. Jaini Van Scholten-Cra2025 32 F 5:15:11 2 3:02:34 40 2:01 2:10:36 34 Eugene, OR 3. Julie Kelleher 2028 31 F 8:17:56 3 4:56:19 97 9:27 3:12:09 86 Washington, DC MALES: 35 TO 39 YEARS OF AGE RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Christopher Teufel 2049 39 M 3:56:05 1 2:13:16 1 1:20 1:41:29 8 Snoqualmie, WA 2. Chris Harig 2055 35 M 4:07:44 2 2:32:10 5 1:20 1:34:13 4 Issaquah, WA 3. Doug Howe 2002 39 M 4:11:08 3 2:32:04 4 1:44 1:37:18 6 Eugene, OR 4. Jody White 2042 38 M 4:23:43 4 2:38:07 10 2:49 1:42:47 9 Boise, ID 5. Chad Sage 2051 39 M 4:39:45 5 2:36:01 8 2:57 2:00:47 24 Bend, OR 6. Jason Tavakolian 2059 37 M 4:44:20 6 2:50:07 18 2:27 1:51:45 13 Eugene, OR 7. Jeff Vilker 2036 36 M 5:16:54 7 3:01:14 35 4:35 2:11:05 35 Fitchburg, WI 8. Mark Harris 2005 38 M 5:37:59 8 2:49:47 15 4:03 2:44:08 67 Fall City, WA 9. Kevin Blagg 2057 36 M 6:14:37 9 3:04:21 41 5:18 3:04:58 82 Keizer, OR 10. Tim Wonacott 2080 37 M 6:31:23 10 3:25:01 68 5:02 3:01:20 80 Portland, OR 11. Matthew Magee 2061 39 M 6:41:25 11 3:35:16 79 15:49 2:50:19 72 Tigard, OR FEMALES: 35 TO 39 YEARS OF AGE RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Rebecca Hardy 2008 35 F 4:57:01 1 2:54:44 23 1:53 2:00:24 23 Hillsboro, OR 2. Elaina Nelson 2048 37 F 5:35:17 2 3:16:53 64 3:53 2:14:31 39 Medford, OR 3. Erinn Warner 2020 37 F 5:54:54 3 2:59:11 29 2:30 2:53:12 73 Portland, OR 4. Tina Goodell 2014 37 F 6:45:07 4 4:00:00 93 6:11 2:38:55 62 Tigard, OR MALES: 40 TO 44 YEARS OF AGE RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Richard Bailey 2065 40 M 3:53:08 1 2:28:28 3 1:05 1:23:35 1 Chapel Hill, NC 2. Todd Carl 2035 43 M 5:06:33 2 3:00:17 32 2:54 2:03:21 27 Portland, OR 3. Bill Rupp 2077 41 M 5:24:25 3 3:01:34 37 2:54 2:19:57 45 Salem, OR 4. Greg Johnston 2073 42 M 6:08:50 4 3:08:42 49 4:30 2:55:37 76 Beaverton, OR 5. John Aexel 2029 41 M 6:27:33 5 3:32:48 75 6:23 2:48:22 70 Tacoma, WA FEMALES: 40 TO 44 YEARS OF AGE RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Aggie Casebeer 2037 41 F 6:14:52 1 3:32:05 74 9:36 2:33:11 56 Lake Oswego, OR 2. Kate Pinamonti 2021 43 F 6:27:20 2 3:46:36 87 9:26 2:31:18 55 Tualatin, OR 3. Angie Sandblast 2078 42 F 6:32:02 3 3:29:53 71 8:44 2:53:25 75 Lake Oswego, OR MALES: 45 TO 49 YEARS OF AGE RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Paul Hemson 2081 48 M 4:53:49 1 2:49:50 16 1:26 2:02:33 26 Wilsonville, OR 2. Robert Arkes 2068 47 M 5:06:14 2 2:59:24 30 3:08 2:03:42 28 Portland, OR 3. Walter Vines 2007 49 M 5:17:57 3 3:04:32 42 3:07 2:10:16 33 Vancouver, WA 4. Ernest Conway 2064 45 M 5:21:25 4 2:48:06 13 3:49 2:29:30 53 Beaverton, OR 5. Steve Creel 2019 47 M 5:31:25 5 2:47:09 12 2:32 2:41:44 65 Centralia, WA 6. Joe Schnabel 2069 49 M 5:38:29 6 3:08:33 48 3:29 2:26:25 52 Salem, OR 7. Daniel Rife 2026 47 M 5:43:42 7 3:07:00 46 3:28 2:33:14 57 Bend, OR 8. Joe Wehrli 2052 48 M 6:23:04 8 3:13:58 59 3:17 3:05:49 83 Salem, OR FEMALES: 45 TO 49 YEARS OF AGE RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Marta Medcalf 2001 46 F 5:32:07 1 3:12:21 56 4:38 2:15:07 40 Vashon, WA 2. April Waterman 2022 45 F 6:09:18 2 3:35:41 82 3:40 2:29:58 54 West Linn, OR 3. Jean Cordalis 2018 49 F 6:12:03 3 3:30:44 72 1:53 2:39:25 63 Carmichael, CA 4. Caroline Nelson 2017 47 F 6:21:49 4 3:29:11 70 6:24 2:46:13 69 Vashon, WA MALES: 50 TO 54 YEARS OF AGE RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Joe Sherry 2041 50 M 5:17:57 1 3:00:02 31 4:46 2:13:08 37 Portland, OR 2. Kirk Herring 2031 53 M 5:20:48 2 3:01:16 36 2:59 2:16:33 42 Spokane, WA 3. Patrick Lilly 2074 51 M 5:44:45 3 3:11:15 54 16:23 2:17:06 43 Battle Ground, WA 4. Mark Lueders 2016 53 M 6:45:06 4 3:35:07 78 7:53 3:02:05 81 Taramani Chennai, IN 5. Randall Thorn 2006 53 M 6:46:32 5 3:46:52 88 6:25 2:53:15 74 Boise, ID FEMALES: 50 TO 54 YEARS OF AGE RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Barbara Hume 2050 51 F 5:29:15 1 3:10:18 52 4:32 2:14:24 38 Kootenai, ID 2. Bridget Byfield 2066 50 F 6:39:32 2 3:35:37 80 7:48 2:56:06 77 Eugene, OR 3. Karen Magnuson 2032 54 F 7:52:49 3 4:22:15 96 8:43 3:21:51 88 Tualatin, OR MALES: 55 TO 59 YEARS OF AGE RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Tim Truby 2012 56 M 5:58:01 1 3:17:30 65 2:43 2:37:47 61 Paradise, CA 2. Clyde Byfield 2067 56 M 6:39:33 2 3:35:40 81 7:46 2:56:06 78 Eugene, OR FEMALES: 55 TO 59 YEARS OF AGE RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Barbara Rappaport 2045 55 F 5:53:11 1 3:14:13 60 3:35 2:35:23 59 Bellingham, WA MALES: 60 TO 64 YEARS OF AGE RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Claude Cook 2058 60 M 6:30:40 1 3:41:09 85 5:27 2:44:04 66 Portland, OR 2. Roy Glazier 2043 61 M 7:07:49 2 4:12:19 94 14:24 2:41:06 64 Eugene, OR 3. Earl Schuman 2023 63 M 7:07:59 3 3:52:47 90 7:16 3:07:56 84 Lake Oswego, OR MALES: 65 TO 69 YEARS OF AGE RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Duane Baker 2038 65 M 6:36:49 1 3:19:54 66 7:20 3:09:34 85 Sparks, NV MALES: CLYDESDALES (40 & OVER) RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Mark Sievert 2060 48 M 6:41:25 1 3:41:32 86 9:34 2:50:19 71 Cypress, CA 2. Doug Justus 2082 53 M 7:29:07 2 3:54:50 92 4:01 3:30:16 89 Ridgefield, WA |Return To Top Of The Page | OVERALL RESULTS FOR TEAMS OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 4:17:13 1 / 3 TEAM ERIN GO BRAGH Dugan Duffy 2:51:51 19.55 19 18 37 M 2343 Portland, OR 0:00:40 TRANSITION #1 TIME Michael Dennis 1:24:43 6:28 2 2 32 M 2344 Bend , OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 4:32:28 1 / 9 TEAM TONNING Wayne Tonning 2:36:13 21.51 9 9 44 M 2352 Wilsonville, OR 0:00:57 TRANSITION #1 TIME Korin Tonning 1:55:18 8:48 18 2 44 F 2353 Wilsonville, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3. 4:39:19 1 / 5 TEAM M&M Aldo Melchiori 3:08:46 17.80 50 44 55 M 2321 Lacey, WA 0:00:41 TRANSITION #1 TIME Bryon Moore 1:29:52 6:52 3 3 39 M 2322 Lakewood, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 4. 4:42:20 2 / 5 TEAM THE HAPPY SHOW Joe Lang 2:52:49 19.44 20 19 45 M 2347 Portland, OR 2:35:39 TRANSITION #1 TIME John Sherry 3:13:52 14:48 87 55 46 M 2348 Portland, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 5. 4:43:53 2 / 3 TEAM B AND B RACING Dan Besser 2:56:06 19.08 25 21 26 M 2328 Spokane, WA 0:00:46 TRANSITION #1 TIME Ty Brown 1:47:00 8:10 11 10 37 M 2327 Spokane, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 6. 4:51:55 2 / 9 TEAM DAVIDSON Casey Davidson 2:27:28 22.78 2 2 38 M 2358 West Linn, OR 0:01:27 TRANSITION #1 TIME Amanda Davidson 2:22:59 10:55 48 18 34 F 2359 West Linn, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 7. 4:51:58 3 / 5 TEAM SKIN BOYS Howard Aaronson 3:15:20 17.20 62 52 54 M 2311 West Linn, OR 0:00:56 TRANSITION #1 TIME Paul Paclock 1:35:42 7:18 5 5 42 M 2312 West Linn, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 8. 4:53:04 3 / 9 TEAM RON-MO Ron Keene 3:11:04 17.59 53 46 49 M 2361 Portland, OR 0:01:22 TRANSITION #1 TIME Staci Morris 1:40:36 7:41 7 1 32 F 2360 Portland, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 9. 4:53:28 1 / 3 TEAM JB Jim Smith 2:58:50 18.79 28 24 44 M 2323 Lake Oswego, OR 0:00:51 TRANSITION #1 TIME Paul Brodie 1:53:46 8:41 17 16 46 M 2324 Lake Oswego, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 10. 4:55:34 2 / 3 TEAM T&J Tj Richter 3:02:13 18.44 38 33 37 M 2317 Portland, OR 0:00:52 TRANSITION #1 TIME Jeff Johnson 1:52:27 8:35 15 14 40 M 2318 Portland, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 11. 4:59:57 1 / 4 TEAM LYNX Sam Taylor 2:47:01 20.12 11 11 28 M 2335 Portland, OR 0:00:59 TRANSITION #1 TIME Kate Gigler 2:11:56 10:04 36 11 28 F 2336 Portland, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 12. 5:06:52 2 / 4 TEAM SASHA Brandon Gallagher 2:56:30 19.04 26 22 32 M 2325 San Francisco, CA 0:01:22 TRANSITION #1 TIME Julie Gallagher 2:09:00 9:51 31 8 30 F 2326 San Francisco, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 13. 5:07:22 4 / 9 TEAM SLOW MO JO Michael Horwitz 3:05:07 18.15 43 37 41 M 2331 Lake Oswego, OR 0:00:52 TRANSITION #1 TIME Brandy Horwitz 2:01:24 9:16 25 7 39 F 2332 Lake Oswego, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 14. 5:07:54 4 / 5 TEAM PBB Daniel Boriolo 3:00:50 18.58 34 29 47 M 2319 Berkeley, CA 0:00:51 TRANSITION #1 TIME Arnold Ramos 2:06:12 9:38 29 22 57 M 2320 Oakland, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 15. 5:16:20 5 / 9 TEAM NEURORAD Fred Williams 54 M 2341 Hillsboro, OR TRANSITION #1 TIME Stacey Gardner 2:00:15 9:11 22 5 36 F 2342 Hillsboro, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 16. 5:19:20 1 / 1 TEAM SULLIKAMP Dennis Sullivan 3:00:24 18.63 33 28 53 M 2357 Portland, OR 0:00:59 TRANSITION #1 TIME Sarah Echternkamp 2:17:56 10:32 44 16 39 F 2356 Portland, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 17. 5:22:05 3 / 4 TEAM RAPFEIFLE Aaron Rapf 3:11:49 17.52 55 48 30 M 2330 Beaverton, OR 0:00:53 TRANSITION #1 TIME Brooke Rapf 2:09:23 9:53 32 9 28 F 2329 Beaverton, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 18. 5:22:20 5 / 5 TEAM TRIS N VINO Mac McCollough 3:34:11 15.69 77 60 63 M 2334 Spokane, WA 0:00:58 TRANSITION #1 TIME Zach Hill 1:47:11 8:11 12 11 30 M 2333 Spokane, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 19. 5:29:34 4 / 4 TEAM WHEELS AND HEELS Taylor Anderson 3:31:09 15.91 73 58 26 M 2310 Portland, OR 0:00:59 TRANSITION #1 TIME Lisa Bohman 1:57:25 8:58 20 3 23 F 2309 Portland, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 20. 5:30:12 6 / 9 TEAM PRANCING PECCARIES Drew Smith 3:13:50 17.33 58 49 45 M 2305 Portland, OR 0:01:06 TRANSITION #1 TIME Babara Resnick 2:15:14 10:19 41 15 45 F 2306 Portland, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 21. 5:33:17 3 / 3 TEAM CRASH N' BURN Brian Riehm 3:38:56 15.35 83 64 32 M 2340 Tualatin, OR 0:00:57 TRANSITION #1 TIME Robert Benke 1:53:23 8:39 16 15 38 M 2339 Vancouver, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 22. 5:33:46 3 / 3 TEAM BAD MONKEYS Mike Nopp 3:24:54 16.40 67 55 46 M 2307 Portland, OR 0:01:17 TRANSITION #1 TIME Woody Howell 2:07:34 9:44 30 23 44 M 2308 Portland, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 23. 6:06:02 7 / 9 TEAM STOUT David Stout 3:40:17 15.25 84 65 40 M 2314 Wilsonville, OR 0:01:09 TRANSITION #1 TIME April Stout 2:24:36 11:02 50 19 38 F 2313 Wilsonville, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 24. 6:25:11 8 / 9 TEAM E-RACERS Ashley Kozik 3:50:55 14.55 89 21 27 F 2350 Chico, CA 0:00:54 TRANSITION #1 TIME Robert Millar 2:33:21 11:42 58 36 55 M 2349 Chico, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 25. 6:44:08 9 / 9 TEAM PETERSON Mark Peterson 4:15:53 13.13 95 73 43 M 2354 Medford, OR 0:06:26 TRANSITION #1 TIME Krista Peterson 2:21:49 10:50 47 17 37 F 2355 Medford, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- |Return To Top Of The Page | TEAM RESULTS BY DIVISION TEAM RESULTS FOR - ALL MALE TEAM - 70 AND UNDER OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 4:17:13 1 / 3 TEAM ERIN GO BRAGH Dugan Duffy 2:51:51 19.55 19 18 37 M 2343 Portland, OR 0:00:40 TRANSITION #1 TIME Michael Dennis 1:24:43 6:28 2 2 32 M 2344 Bend , OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 4:43:53 2 / 3 TEAM B AND B RACING Dan Besser 2:56:06 19.08 25 21 26 M 2328 Spokane, WA 0:00:46 TRANSITION #1 TIME Ty Brown 1:47:00 8:10 11 10 37 M 2327 Spokane, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3. 5:33:17 3 / 3 TEAM CRASH N' BURN Brian Riehm 3:38:56 15.35 83 64 32 M 2340 Tualatin, OR 0:00:57 TRANSITION #1 TIME Robert Benke 1:53:23 8:39 16 15 38 M 2339 Vancouver, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- TEAM RESULTS FOR - MIXED TEAM - 70 AND UNDER OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 4:59:57 1 / 4 TEAM LYNX Sam Taylor 2:47:01 20.12 11 11 28 M 2335 Portland, OR 0:00:59 TRANSITION #1 TIME Kate Gigler 2:11:56 10:04 36 11 28 F 2336 Portland, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 5:06:52 2 / 4 TEAM SASHA Brandon Gallagher 2:56:30 19.04 26 22 32 M 2325 San Francisco, CA 0:01:22 TRANSITION #1 TIME Julie Gallagher 2:09:00 9:51 31 8 30 F 2326 San Francisco, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3. 5:22:05 3 / 4 TEAM RAPFEIFLE Aaron Rapf 3:11:49 17.52 55 48 30 M 2330 Beaverton, OR 0:00:53 TRANSITION #1 TIME Brooke Rapf 2:09:23 9:53 32 9 28 F 2329 Beaverton, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 4. 5:29:34 4 / 4 TEAM WHEELS AND HEELS Taylor Anderson 3:31:09 15.91 73 58 26 M 2310 Portland, OR 0:00:59 TRANSITION #1 TIME Lisa Bohman 1:57:25 8:58 20 3 23 F 2309 Portland, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- TEAM RESULTS FOR - ALL MALE TEAM - 71 TO 90 OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 4:53:28 1 / 3 TEAM JB Jim Smith 2:58:50 18.79 28 24 44 M 2323 Lake Oswego, OR 0:00:51 TRANSITION #1 TIME Paul Brodie 1:53:46 8:41 17 16 46 M 2324 Lake Oswego, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 4:55:34 2 / 3 TEAM T&J Tj Richter 3:02:13 18.44 38 33 37 M 2317 Portland, OR 0:00:52 TRANSITION #1 TIME Jeff Johnson 1:52:27 8:35 15 14 40 M 2318 Portland, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3. 5:33:46 3 / 3 TEAM BAD MONKEYS Mike Nopp 3:24:54 16.40 67 55 46 M 2307 Portland, OR 0:01:17 TRANSITION #1 TIME Woody Howell 2:07:34 9:44 30 23 44 M 2308 Portland, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- TEAM RESULTS FOR - MIXED TEAM - 71 TO 90 OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 4:32:28 1 / 9 TEAM TONNING Wayne Tonning 2:36:13 21.51 9 9 44 M 2352 Wilsonville, OR 0:00:57 TRANSITION #1 TIME Korin Tonning 1:55:18 8:48 18 2 44 F 2353 Wilsonville, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 4:51:55 2 / 9 TEAM DAVIDSON Casey Davidson 2:27:28 22.78 2 2 38 M 2358 West Linn, OR 0:01:27 TRANSITION #1 TIME Amanda Davidson 2:22:59 10:55 48 18 34 F 2359 West Linn, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3. 4:53:04 3 / 9 TEAM RON-MO Ron Keene 3:11:04 17.59 53 46 49 M 2361 Portland, OR 0:01:22 TRANSITION #1 TIME Staci Morris 1:40:36 7:41 7 1 32 F 2360 Portland, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 4. 5:07:22 4 / 9 TEAM SLOW MO JO Michael Horwitz 3:05:07 18.15 43 37 41 M 2331 Lake Oswego, OR 0:00:52 TRANSITION #1 TIME Brandy Horwitz 2:01:24 9:16 25 7 39 F 2332 Lake Oswego, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 5. 5:16:20 5 / 9 TEAM NEURORAD Fred Williams 54 M 2341 Hillsboro, OR TRANSITION #1 TIME Stacey Gardner 2:00:15 9:11 22 5 36 F 2342 Hillsboro, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 6. 5:30:12 6 / 9 TEAM PRANCING PECCARIES Drew Smith 3:13:50 17.33 58 49 45 M 2305 Portland, OR 0:01:06 TRANSITION #1 TIME Babara Resnick 2:15:14 10:19 41 15 45 F 2306 Portland, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 7. 6:06:02 7 / 9 TEAM STOUT David Stout 3:40:17 15.25 84 65 40 M 2314 Wilsonville, OR 0:01:09 TRANSITION #1 TIME April Stout 2:24:36 11:02 50 19 38 F 2313 Wilsonville, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 8. 6:25:11 8 / 9 TEAM E-RACERS Ashley Kozik 3:50:55 14.55 89 21 27 F 2350 Chico, CA 0:00:54 TRANSITION #1 TIME Robert Millar 2:33:21 11:42 58 36 55 M 2349 Chico, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 9. 6:44:08 9 / 9 TEAM PETERSON Mark Peterson 4:15:53 13.13 95 73 43 M 2354 Medford, OR 0:06:26 TRANSITION #1 TIME Krista Peterson 2:21:49 10:50 47 17 37 F 2355 Medford, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- TEAM RESULTS FOR - ALL MALE TEAM - 91 AND OVER OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 4:39:19 1 / 5 TEAM M&M Aldo Melchiori 3:08:46 17.80 50 44 55 M 2321 Lacey, WA 0:00:41 TRANSITION #1 TIME Bryon Moore 1:29:52 6:52 3 3 39 M 2322 Lakewood, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 4:42:20 2 / 5 TEAM THE HAPPY SHOW Joe Lang 2:52:49 19.44 20 19 45 M 2347 Portland, OR 2:35:39 TRANSITION #1 TIME John Sherry 3:13:52 14:48 87 55 46 M 2348 Portland, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3. 4:51:58 3 / 5 TEAM SKIN BOYS Howard Aaronson 3:15:20 17.20 62 52 54 M 2311 West Linn, OR 0:00:56 TRANSITION #1 TIME Paul Paclock 1:35:42 7:18 5 5 42 M 2312 West Linn, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 4. 5:07:54 4 / 5 TEAM PBB Daniel Boriolo 3:00:50 18.58 34 29 47 M 2319 Berkeley, CA 0:00:51 TRANSITION #1 TIME Arnold Ramos 2:06:12 9:38 29 22 57 M 2320 Oakland, CA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 5. 5:22:20 5 / 5 TEAM TRIS N VINO Mac McCollough 3:34:11 15.69 77 60 63 M 2334 Spokane, WA 0:00:58 TRANSITION #1 TIME Zach Hill 1:47:11 8:11 12 11 30 M 2333 Spokane, WA ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- TEAM RESULTS FOR - MIXED TEAM - 91 AND OVER OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 5:19:20 1 / 1 TEAM SULLIKAMP Dennis Sullivan 3:00:24 18.63 33 28 53 M 2357 Portland, OR 0:00:59 TRANSITION #1 TIME Sarah Echternkamp 2:17:56 10:32 44 16 39 F 2356 Portland, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- |Return To Top Of The Page | BIKE SPLIT TIMES (MPH) EVENT PLACE TIME PACE CODE NAME AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 2:13:16 25.21 AE Christopher Teufel 39 M 2049 Snoqualmie, WA 2. 2:27:28 22.78 B Casey Davidson 38 M 2358 West Linn, OR 3. 2:28:28 22.63 AE Richard Bailey 40 M 2065 Chapel Hill, NC 4. 2:32:04 22.10 AE Doug Howe 39 M 2002 Eugene, OR 5. 2:32:10 22.08 AE Chris Harig 35 M 2055 Issaquah, WA 6. 2:32:42 22.00 AE Pablo Calderon-Rodrigu37 M 2039 Longmont, CO 7. 2:33:12 21.93 AE Robert Vidin 34 M 2047 Happy Valley, OR 8. 2:36:01 21.54 AE Chad Sage 39 M 2051 Bend, OR 9. 2:36:13 21.51 B Wayne Tonning 44 M 2352 Wilsonville, OR 10. 2:38:07 21.25 AE Jody White 38 M 2042 Boise, ID 11. 2:47:01 20.12 B Sam Taylor 28 M 2335 Portland, OR 12. 2:47:09 20.10 AE Steve Creel 47 M 2019 Centralia, WA 13. 2:48:06 19.99 AE Ernest Conway 45 M 2064 Beaverton, OR 14. 2:48:41 19.92 AE Alec Denes 31 M 2056 Portland, OR 15. 2:49:47 19.79 AE Mark Harris 38 M 2005 Fall City, WA 16. 2:49:50 19.78 AE Paul Hemson 48 M 2081 Wilsonville, OR 17. 2:50:01 19.76 AE Kristina Hughes 37 F 2075 Tigard, OR 18. 2:50:07 19.75 AE Jason Tavakolian 37 M 2059 Eugene, OR 19. 2:51:51 19.55 B Dugan Duffy 37 M 2343 Portland, OR 20. 2:52:49 19.44 B Joe Lang 45 M 2347 Portland, OR 21. 2:53:43 19.34 AE Laura Wiley 35 F 2054 Camas, WA 22. 2:54:11 19.29 AE Ryan Seward 21 M 2040 Central Point, OR 23. 2:54:44 19.23 AE Rebecca Hardy 35 F 2008 Hillsboro, OR 24. 2:55:44 19.12 AE Kristin McCoy 30 F 2072 West Linn, OR 25. 2:56:06 19.08 B Dan Besser 26 M 2328 Spokane, WA 26. 2:56:30 19.04 B Brandon Gallagher 32 M 2325 San Francisco, CA 27. 2:57:25 18.94 AE Jason Lester 34 M 2076 El Segundo, CA 28. 2:58:50 18.79 B Jim Smith 44 M 2323 Lake Oswego, OR 29. 2:59:11 18.75 AE Erinn Warner 37 F 2020 Portland, OR 30. 2:59:24 18.73 AE Robert Arkes 47 M 2068 Portland, OR 31. 3:00:02 18.66 AE Joe Sherry 50 M 2041 Portland, OR 32. 3:00:17 18.64 AE Todd Carl 43 M 2035 Portland, OR 33. 3:00:24 18.63 B Dennis Sullivan 53 M 2357 Portland, OR 34. 3:00:50 18.58 B Daniel Boriolo 47 M 2319 Berkeley, CA 35. 3:01:14 18.54 AE Jeff Vilker 36 M 2036 Fitchburg, WI 36. 3:01:16 18.54 AE Kirk Herring 53 M 2031 Spokane, WA 37. 3:01:34 18.51 AE Bill Rupp 41 M 2077 Salem, OR 38. 3:02:13 18.44 B Tj Richter 37 M 2317 Portland, OR 39. 3:02:28 18.41 AE Sam Thwaite 37 M 2033 Vancouver, WA 40. 3:02:34 18.40 AE Jaini Van Scholten-Cra32 F 2025 Eugene, OR 41. 3:04:21 18.23 AE Kevin Blagg 36 M 2057 Keizer, OR 42. 3:04:32 18.21 AE Walter Vines 49 M 2007 Vancouver, WA 43. 3:05:07 18.15 B Michael Horwitz 41 M 2331 Lake Oswego, OR 44. 3:05:21 18.13 AE Justin Kari 26 M 2034 Tigard, OR 45. 3:06:46 17.99 AE Victor Phillips 38 M 2024 Hillsboro, OR 46. 3:07:00 17.97 AE Daniel Rife 47 M 2026 Bend, OR 47. 3:07:53 17.88 AE Anthony McCray 31 M 2010 Portland, OR 48. 3:08:33 17.82 AE Joe Schnabel 49 M 2069 Salem, OR 49. 3:08:42 17.81 AE Greg Johnston 42 M 2073 Beaverton, OR 50. 3:08:46 17.80 B Aldo Melchiori 55 M 2321 Lacey, WA 51. 3:10:11 17.67 AE Daniel Hutton 26 M 2030 King City, OR 52. 3:10:18 17.66 AE Barbara Hume 51 F 2050 Kootenai, ID 53. 3:11:04 17.59 B Ron Keene 49 M 2361 Portland, OR 54. 3:11:15 17.57 AE Patrick Lilly 51 M 2074 Battle Ground, WA 55. 3:11:49 17.52 B Aaron Rapf 30 M 2330 Beaverton, OR 56. 3:12:21 17.47 AE Marta Medcalf 46 F 2001 Vashon, WA 57. 3:13:49 17.34 AE Frances Gehring 44 F 2015 Gresham, OR 58. 3:13:50 17.33 B Drew Smith 45 M 2305 Portland, OR 59. 3:13:58 17.32 AE Joe Wehrli 48 M 2052 Salem, OR 60. 3:14:13 17.30 AE Barbara Rappaport 55 F 2045 Bellingham, WA 61. 3:14:17 17.29 AE Kip Cantlay 32 M 2079 Portland, OR 62. 3:15:20 17.20 B Howard Aaronson 54 M 2311 West Linn, OR 63. 3:16:06 17.13 AE Alana Maguire 26 F 2004 Portland, OR 64. 3:16:53 17.07 AE Elaina Nelson 37 F 2048 Medford, OR 65. 3:17:30 17.01 AE Tim Truby 56 M 2012 Paradise, CA 66. 3:19:54 16.81 AE Duane Baker 65 M 2038 Sparks, NV 67. 3:24:54 16.40 B Mike Nopp 46 M 2307 Portland, OR 68. 3:25:01 16.39 AE Tim Wonacott 37 M 2080 Portland, OR 69. 3:25:20 16.36 AE Jeb Doran 34 M 2044 Portland, OR 70. 3:29:11 16.06 AE Caroline Nelson 47 F 2017 Vashon, WA 71. 3:29:53 16.01 AE Angie Sandblast 42 F 2078 Lake Oswego, OR 72. 3:30:44 15.94 AE Jean Cordalis 49 F 2018 Carmichael, CA 73. 3:31:09 15.91 B Taylor Anderson 26 M 2310 Portland, OR 74. 3:32:05 15.84 AE Aggie Casebeer 41 F 2037 Lake Oswego, OR 75. 3:32:48 15.79 AE John Aexel 41 M 2029 Tacoma, WA 76. 3:33:53 15.71 AE Suzanne Swanson 28 F 2063 Portland, OR 77. 3:34:11 15.69 B Mac McCollough 63 M 2334 Spokane, WA 78. 3:35:07 15.62 AE Mark Lueders 53 M 2016 Taramani Chennai, IN 79. 3:35:16 15.61 AE Matthew Magee 39 M 2061 Tigard, OR 80. 3:35:37 15.58 AE Bridget Byfield 50 F 2066 Eugene, OR 81. 3:35:40 15.58 AE Clyde Byfield 56 M 2067 Eugene, OR 82. 3:35:41 15.58 AE April Waterman 45 F 2022 West Linn, OR 83. 3:38:56 15.35 B Brian Riehm 32 M 2340 Tualatin, OR 84. 3:40:17 15.25 B David Stout 40 M 2314 Wilsonville, OR 85. 3:41:09 15.19 AE Claude Cook 60 M 2058 Portland, OR 86. 3:41:32 15.17 AE Mark Sievert 48 M 2060 Cypress, CA 87. 3:46:36 14.83 AE Kate Pinamonti 43 F 2021 Tualatin, OR 88. 3:46:52 14.81 AE Randall Thorn 53 M 2006 Boise, ID 89. 3:50:55 14.55 B Ashley Kozik 27 F 2350 Chico, CA 90. 3:52:47 14.43 AE Earl Schuman 63 M 2023 Lake Oswego, OR 91. 3:53:51 14.37 AE Garry Blagg 59 M 2071 Anaheim, CA 92. 3:54:50 14.31 AE Doug Justus 53 M 2082 Ridgefield, WA 93. 4:00:00 14.00 AE Tina Goodell 37 F 2014 Tigard, OR 94. 4:12:19 13.32 AE Roy Glazier 61 M 2043 Eugene, OR 95. 4:15:53 13.13 B Mark Peterson 43 M 2354 Medford, OR 96. 4:22:15 12.81 AE Karen Magnuson 54 F 2032 Tualatin, OR 97. 4:56:19 11.34 AE Julie Kelleher 31 F 2028 Washington, DC |Return To Top Of The Page | RUN SPLIT TIMES EVENT PLACE TIME PACE CODE NAME AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 1:23:35 6:23 AE Richard Bailey 40 M 2065 Chapel Hill, NC 2. 1:24:43 6:28 R Michael Dennis 32 M 2344 Bend , OR 3. 1:29:52 6:52 R Bryon Moore 39 M 2322 Lakewood, WA 4. 1:34:13 7:12 AE Chris Harig 35 M 2055 Issaquah, WA 5. 1:35:42 7:18 R Paul Paclock 42 M 2312 West Linn, OR 6. 1:37:18 7:26 AE Doug Howe 39 M 2002 Eugene, OR 7. 1:40:36 7:41 R Staci Morris 32 F 2360 Portland, OR 8. 1:41:29 7:45 AE Christopher Teufel 39 M 2049 Snoqualmie, WA 9. 1:42:47 7:51 AE Jody White 38 M 2042 Boise, ID 10. 1:44:08 7:57 AE Alec Denes 31 M 2056 Portland, OR 11. 1:47:00 8:10 R Ty Brown 37 M 2327 Spokane, WA 12. 1:47:11 8:11 R Zach Hill 30 M 2333 Spokane, WA 13. 1:51:45 8:32 AE Jason Tavakolian 37 M 2059 Eugene, OR 14. 1:51:50 8:32 AE Anthony McCray 31 M 2010 Portland, OR 15. 1:52:27 8:35 R Jeff Johnson 40 M 2318 Portland, OR 16. 1:53:23 8:39 R Robert Benke 38 M 2339 Vancouver, WA 17. 1:53:46 8:41 R Paul Brodie 46 M 2324 Lake Oswego, OR 18. 1:55:18 8:48 R Korin Tonning 44 F 2353 Wilsonville, OR 19. 1:55:18 8:48 AE Ryan Seward 21 M 2040 Central Point, OR 20. 1:57:25 8:58 R Lisa Bohman 23 F 2309 Portland, OR 21. 1:59:15 9:06 AE Kristin McCoy 30 F 2072 West Linn, OR 22. 2:00:15 9:11 R Stacey Gardner 36 F 2342 Hillsboro, OR 23. 2:00:24 9:11 AE Rebecca Hardy 35 F 2008 Hillsboro, OR 24. 2:00:47 9:13 AE Chad Sage 39 M 2051 Bend, OR 25. 2:01:24 9:16 R Brandy Horwitz 39 F 2332 Lake Oswego, OR 26. 2:02:33 9:21 AE Paul Hemson 48 M 2081 Wilsonville, OR 27. 2:03:21 9:25 AE Todd Carl 43 M 2035 Portland, OR 28. 2:03:42 9:27 AE Robert Arkes 47 M 2068 Portland, OR 29. 2:06:12 9:38 R Arnold Ramos 57 M 2320 Oakland, CA 30. 2:07:34 9:44 R Woody Howell 44 M 2308 Portland, OR 31. 2:09:00 9:51 R Julie Gallagher 30 F 2326 San Francisco, CA 32. 2:09:23 9:53 R Brooke Rapf 28 F 2329 Beaverton, OR 33. 2:10:16 9:57 AE Walter Vines 49 M 2007 Vancouver, WA 34. 2:10:36 9:58 AE Jaini Van Scholten-Cra32 F 2025 Eugene, OR 35. 2:11:05 10:00 AE Jeff Vilker 36 M 2036 Fitchburg, WI 36. 2:11:56 10:04 R Kate Gigler 28 F 2336 Portland, OR 37. 2:13:08 10:10 AE Joe Sherry 50 M 2041 Portland, OR 38. 2:14:24 10:16 AE Barbara Hume 51 F 2050 Kootenai, ID 39. 2:14:31 10:16 AE Elaina Nelson 37 F 2048 Medford, OR 40. 2:15:07 10:19 AE Marta Medcalf 46 F 2001 Vashon, WA 41. 2:15:14 10:19 R Babara Resnick 45 F 2306 Portland, OR 42. 2:16:33 10:25 AE Kirk Herring 53 M 2031 Spokane, WA 43. 2:17:06 10:28 AE Patrick Lilly 51 M 2074 Battle Ground, WA 44. 2:17:56 10:32 R Sarah Echternkamp 39 F 2356 Portland, OR 45. 2:19:57 10:41 AE Bill Rupp 41 M 2077 Salem, OR 46. 2:20:41 10:44 AE Jason Lester 34 M 2076 El Segundo, CA 47. 2:21:49 10:50 R Krista Peterson 37 F 2355 Medford, OR 48. 2:22:59 10:55 R Amanda Davidson 34 F 2359 West Linn, OR 49. 2:23:45 10:58 AE Kip Cantlay 32 M 2079 Portland, OR 50. 2:24:36 11:02 R April Stout 38 F 2313 Wilsonville, OR 51. 2:25:26 11:06 AE Justin Kari 26 M 2034 Tigard, OR 52. 2:26:25 11:11 AE Joe Schnabel 49 M 2069 Salem, OR 53. 2:29:30 11:25 AE Ernest Conway 45 M 2064 Beaverton, OR 54. 2:29:58 11:27 AE April Waterman 45 F 2022 West Linn, OR 55. 2:31:18 11:33 AE Kate Pinamonti 43 F 2021 Tualatin, OR 56. 2:33:11 11:42 AE Aggie Casebeer 41 F 2037 Lake Oswego, OR 57. 2:33:14 11:42 AE Daniel Rife 47 M 2026 Bend, OR 58. 2:33:21 11:42 R Robert Millar 55 M 2349 Chico, CA 59. 2:35:23 11:52 AE Barbara Rappaport 55 F 2045 Bellingham, WA 60. 2:35:55 11:54 AE Alana Maguire 26 F 2004 Portland, OR 61. 2:37:47 12:03 AE Tim Truby 56 M 2012 Paradise, CA 62. 2:38:55 12:08 AE Tina Goodell 37 F 2014 Tigard, OR 63. 2:39:25 12:10 AE Jean Cordalis 49 F 2018 Carmichael, CA 64. 2:41:06 12:18 AE Roy Glazier 61 M 2043 Eugene, OR 65. 2:41:44 12:21 AE Steve Creel 47 M 2019 Centralia, WA 66. 2:44:04 12:31 AE Claude Cook 60 M 2058 Portland, OR 67. 2:44:08 12:32 AE Mark Harris 38 M 2005 Fall City, WA 68. 2:44:40 12:34 AE Daniel Hutton 26 M 2030 King City, OR 69. 2:46:13 12:41 AE Caroline Nelson 47 F 2017 Vashon, WA 70. 2:48:22 12:51 AE John Aexel 41 M 2029 Tacoma, WA 71. 2:50:19 13:00 AE Mark Sievert 48 M 2060 Cypress, CA 72. 2:50:19 13:00 AE Matthew Magee 39 M 2061 Tigard, OR 73. 2:53:12 13:13 AE Erinn Warner 37 F 2020 Portland, OR 74. 2:53:15 13:14 AE Randall Thorn 53 M 2006 Boise, ID 75. 2:53:25 13:14 AE Angie Sandblast 42 F 2078 Lake Oswego, OR 76. 2:55:37 13:24 AE Greg Johnston 42 M 2073 Beaverton, OR 77. 2:56:06 13:27 AE Bridget Byfield 50 F 2066 Eugene, OR 78. 2:56:06 13:27 AE Clyde Byfield 56 M 2067 Eugene, OR 79. 2:57:04 13:31 AE Suzanne Swanson 28 F 2063 Portland, OR 80. 3:01:20 13:51 AE Tim Wonacott 37 M 2080 Portland, OR 81. 3:02:05 13:54 AE Mark Lueders 53 M 2016 Taramani Chennai, IN 82. 3:04:58 14:07 AE Kevin Blagg 36 M 2057 Keizer, OR 83. 3:05:49 14:11 AE Joe Wehrli 48 M 2052 Salem, OR 84. 3:07:56 14:21 AE Earl Schuman 63 M 2023 Lake Oswego, OR 85. 3:09:34 14:28 AE Duane Baker 65 M 2038 Sparks, NV 86. 3:12:09 14:40 AE Julie Kelleher 31 F 2028 Washington, DC 87. 3:13:52 14:48 R John Sherry 46 M 2348 Portland, OR 88. 3:21:51 15:24 AE Karen Magnuson 54 F 2032 Tualatin, OR 89. 3:30:16 16:03 AE Doug Justus 53 M 2082 Ridgefield, WA 90. 3:35:47 16:28 AE Jeb Doran 34 M 2044 Portland, OR |Return To Top Of The Page |