ON-LINE RESULTS
BY AA SPORTS, LTD
|
UMPQUA ULTIMATE ENDURANCE DUATHLON
SATURDAY, SEPT 1, 2007
Report Last Updated On Sept 1, 2007
Participants, please e-mail AA Sports, Ltd (the timing company) at: jon@racecenter.com with any corrections that need to be made to the information listed below.
Please include the following to help expedite the fix:
A REMINDER TO ATHLETES: Did you remember to return your Timing Chip (pictured at right). When you register for a chip timed event you agreed to the safe return of the Timing Chip back tothe Timing Company or pay a $30.00 replacement fee (receiving the chip back is prefered). Instruction to return the Timing Chip are on the packet and are again provided below: |
You MUST use a padded envelope or the Timing Chip will be torn from the envelope
Thanks!
4 | - # OF FINISHERS |
3 | - # OF FINISHERS - MALES |
1 | - # OF FINISHERS - FEMALES |
0 | - # OF DAY OF RACE REGISTRATION |
| Top 10 Overall Males & Females - Singles | | Top 10 Overall Masters Males & Females - Singles | | Overall Results - Singles | | Overall Results in Alphabetical Order - Singles | | Age Division Results - Singles | | Overall Results - Teams | | Division Results - Teams | | Bike Split Times | | Run Split Times | | Penalties |
OVERALL RESULTS FOR TOP 10 MALE - SINGLES
RUN OVERALL DIV BIKE TRAN RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Duane Baker 64 M 5:31:58 1 3:11:59 6 2:38 2:17:21 9 Sparks, NV 2. Craig Winetrout 40 M 5:32:21 1 3:21:59 8 4:05 2:06:17 7 Eugene, OR 3. Kyle Westfall 27 M 6:08:54 1 3:22:48 9 2:34 2:43:31 10 Oakland, OR
TOP 10 OVERALL FEMALES - SINGLES
RUN OVERALL DIV BIKE TRAN RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Angela Thatcher 40 F 4:50:43 1 3:06:10 2 0:39 1:43:54 4 Sherwood, OR
TOP 10 OVERALL MASTER MALES - SINGLES
RUN OVERALL DIV BIKE TRAN RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Duane Baker 64 M 5:31:58 1 3:11:59 6 2:38 2:17:21 9 Sparks, NV 2. Craig Winetrout 40 M 5:32:21 1 3:21:59 8 4:05 2:06:17 7 Eugene, OR
TOP 10 OVERALL MASTER FEMALES - SINGLES
RUN OVERALL DIV BIKE TRAN RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Angela Thatcher 40 F 4:50:43 1 3:06:10 2 0:39 1:43:54 4 Sherwood, OR
OVERALL RESULTS FOR SINGLES
RUN OVERALL DIV BIKE TRAN RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Angela Thatcher 40 F 4:50:43 1 3:06:10 2 0:39 1:43:54 4 Sherwood, OR 2. Duane Baker 64 M 5:31:58 1 3:11:59 6 2:38 2:17:21 9 Sparks, NV 3. Craig Winetrout 40 M 5:32:21 1 3:21:59 8 4:05 2:06:17 7 Eugene, OR 4. Kyle Westfall 27 M 6:08:54 1 3:22:48 9 2:34 2:43:31 10 Oakland, OR
OVERALL RESULTS IN ALPHABETICAL ORDER
RUN OVERALL DIV BIKE TRAN RUN NAME AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Baker, Duane 64 M 5:31:58 1 3:11:59 6 2:38 2:17:21 9 Sparks, NV 2. Thatcher, Angela 40 F 4:50:43 1 3:06:10 2 0:39 1:43:54 4 Sherwood, OR 3. Westfall, Kyle 27 M 6:08:54 1 3:22:48 9 2:34 2:43:31 10 Oakland, OR 4. Winetrout, Craig 40 M 5:32:21 1 3:21:59 8 4:05 2:06:17 7 Eugene, OR
AGE DIVISION RESULTS
MALES: 25 TO 29 YEARS OF AGE
RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Kyle Westfall 510 27 M 6:08:54 1 3:22:48 9 2:34 2:43:31 10 Oakland, OR
MALES: 40 TO 44 YEARS OF AGE
RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Craig Winetrout 502 40 M 5:32:21 1 3:21:59 8 4:05 2:06:17 7 Eugene, OR
FEMALES: 40 TO 44 YEARS OF AGE
RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Angela Thatcher 501 40 F 4:50:43 1 3:06:10 2 0:39 1:43:54 4 Sherwood, OR
MALES: 60 TO 64 YEARS OF AGE
RUN OVERALL DIV BIKE BIKE TRAN RUN RUN NAME RACE # AGE SEX TIME PLACE TIME PLACE TIME TIME PLACE CITY & STATE 1. Duane Baker 503 64 M 5:31:58 1 3:11:59 6 2:38 2:17:21 9 Sparks, NV
OVERALL RESULTS FOR TEAMS
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION (SWIM: MIN PER 100 YARDS & BIKE: MPH) PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 4:44:12 1 / 4 JOHN B SQUARED John Banks 3:10:52 17.60 5 4 24 M 606 Gresham, OR 0:00:16 TRANSITION #1 TIME John Baston 1:33:03 7:06 1 1 24 M 607 Keizer, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 4:54:10 2 / 4 COW CREEK GOV OFFICE Rod Brock 3:14:49 17.25 7 6 43 M 608 Winchester, OR 0:00:31 TRANSITION #1 TIME Mike Morgan 1:38:50 7:32 2 2 43 M 609 Roseburg, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3. 5:05:48 3 / 4 ULTIMATE BEGINNERS Jake Winn 3:06:13 18.04 3 2 43 M 604 Oakland , OR 0:00:19 TRANSITION #1 TIME Eric Riley 1:59:16 9:06 5 4 38 M 605 Roseburg, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 4. 5:07:27 1 / 2 GREENHORNS Luke Pedotti 3:07:04 17.96 4 3 32 M 611 Dundee, OR 0:00:35 TRANSITION #1 TIME Nikki Perlotti 1:59:49 9:08 6 2 34 F 612 Dundee, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 5. 5:12:29 2 / 2 FaDaDu Jim Stelson 3:05:04 18.16 1 1 52 M 610 Roseburg, OR 0:00:32 TRANSITION #1 TIME Kristen Smith 2:06:52 9:41 8 3 32 F 601 Dillard, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 6. 5:17:26 4 / 4 TEAM DARRYL n' DARRYL Matt Cleveland 3:37:04 15.48 10 9 31 M 602 Beaverton, OR 0:00:34 TRANSITION #1 TIME Mike Larner 1:39:47 7:37 3 3 29 M 603 Gresham, OR -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS BY DIVISION
TEAM RESULTS FOR - ALL MALE TEAM
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION (SWIM: MIN PER 100 YARDS & BIKE: MPH) PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 4:44:12 1 / 4 JOHN B SQUARED John Banks 3:10:52 17.60 5 4 24 M 606 Gresham, OR 0:00:16 TRANSITION #1 TIME John Baston 1:33:03 7:06 1 1 24 M 607 Keizer, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 4:54:10 2 / 4 COW CREEK GOV OFFICE Rod Brock 3:14:49 17.25 7 6 43 M 608 Winchester, OR 0:00:31 TRANSITION #1 TIME Mike Morgan 1:38:50 7:32 2 2 43 M 609 Roseburg, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3. 5:05:48 3 / 4 ULTIMATE BEGINNERS Jake Winn 3:06:13 18.04 3 2 43 M 604 Oakland , OR 0:00:19 TRANSITION #1 TIME Eric Riley 1:59:16 9:06 5 4 38 M 605 Roseburg, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 4. 5:17:26 4 / 4 TEAM DARRYL n' DARRYL Matt Cleveland 3:37:04 15.48 10 9 31 M 602 Beaverton, OR 0:00:34 TRANSITION #1 TIME Mike Larner 1:39:47 7:37 3 3 29 M 603 Gresham, OR -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS FOR - MIXED TEAM
OVERALL INFORMATION SPLIT INFORMATION (SWIM: MIN PER 100 YARDS & BIKE: MPH) PL PL PL PLACE TIME DIV NAME TIME PACE ALL SEX AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 5:07:27 1 / 2 GREENHORNS Luke Pedotti 3:07:04 17.96 4 3 32 M 611 Dundee, OR 0:00:35 TRANSITION #1 TIME Nikki Perlotti 1:59:49 9:08 6 2 34 F 612 Dundee, OR ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. 5:12:29 2 / 2 FaDaDu Jim Stelson 3:05:04 18.16 1 1 52 M 610 Roseburg, OR 0:00:32 TRANSITION #1 TIME Kristen Smith 2:06:52 9:41 8 3 32 F 601 Dillard, OR -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
BIKE SPLIT TIMES (MPH)
EVENT PLACE TIME PACE CODE NAME AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 3:05:04 18.16 B Jim Stelson 52 M 610 Roseburg, OR 2. 3:06:10 18.05 AE Angela Thatcher 40 F 501 Sherwood, OR 3. 3:06:13 18.04 B Jake Winn 43 M 604 Oakland , OR 4. 3:07:04 17.96 B Luke Pedotti 32 M 611 Dundee, OR 5. 3:10:52 17.60 B John Banks 24 M 606 Gresham, OR 6. 3:11:59 17.50 AE Duane Baker 64 M 503 Sparks, NV 7. 3:14:49 17.25 B Rod Brock 43 M 608 Winchester, OR 8. 3:21:59 16.64 AE Craig Winetrout 40 M 502 Eugene, OR 9. 3:22:48 16.57 AE Kyle Westfall 27 M 510 Oakland, OR 10. 3:37:04 15.48 B Matt Cleveland 31 M 602 Beaverton, OR
RUN SPLIT TIMES
EVENT PLACE TIME PACE CODE NAME AGE SEX RACE # CITY & STATE 1. 1:33:03 7:06 R John Baston 24 M 607 Keizer, OR 2. 1:38:50 7:32 R Mike Morgan 43 M 609 Roseburg, OR 3. 1:39:47 7:37 R Mike Larner 29 M 603 Gresham, OR 4. 1:43:54 7:56 AE Angela Thatcher 40 F 501 Sherwood, OR 5. 1:59:16 9:06 R Eric Riley 38 M 605 Roseburg, OR 6. 1:59:49 9:08 R Nikki Perlotti 34 F 612 Dundee, OR 7. 2:06:17 9:38 AE Craig Winetrout 40 M 502 Eugene, OR 8. 2:06:52 9:41 R Kristen Smith 32 F 601 Dillard, OR 9. 2:17:21 10:29 AE Duane Baker 64 M 503 Sparks, NV 10. 2:43:31 12:28 AE Kyle Westfall 27 M 510 Oakland, OR
PENALTIES
RACE # NAME DESCRIPTION TIME